Справа № 715/4286/24
Провадження № 2/715/125/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2025 року селище Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області
в складі: головуючого судді Григорчак Ю.П.
секретар судового засідання Соломян О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Глибоцької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області, третя особа ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Чернівці Чернівецької області померла її мати ОСОБА_3 , яка була постійно зареєстрована та проживала одна по АДРЕСА_1 по день смерті. Її батько ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області. За даними погосподарської книги особистий рахунок станом на 15.04.1991 рік вищезазначене домогосподарство відносилось до суспільної групи господарства «колгоспного двору». Відомості про членів господарства зазначені подружжя ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , та їхній син, її рідний брат, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В погосподарської книги особистий рахунок, станом на 15.04.1991 рік, вищезазначеного домогосподарство, у графі «Відмітка про тимчасово відсутніх членів господарства» зазначено про те, що, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував «у місцях позбавлення волі». Відповідно до чинного цивільного законодавства України, інших спадкоємців першої черги спадкування за законом або за заповітом більше немає, тому вона є єдиною спадкоємицею всього майна померлої ОСОБА_3 . Вона, як спадкоємець за законом, своєчасно прийняла спадщину, оскільки в 6-місячний термін після смерті її матері звернулася до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та отримання свідоцтво про право на спадщину за законом. Таким чином вона отримала у спадок право на земельну ділянку, що належала спадкодавцю на право власності померлій матері ОСОБА_3 , площею 1,7800 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7321084200:01:003:0177. Також після смерті ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 , в спадок залишилося нерухоме майно з господарськими спорудами, яке складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею - 54,2 кв.м., житлової площею - 36,3 кв.м., сараїв - літ. «Б», «В», «Г», гаражу - літ. «Д», літньої кухні - літ. «Е», убиральні - літ. «Є», колодязя № 1, воріт № 2, хвірток №№ 3, 4, 5, огорожі № 6, вимощення № І. Отримати свідоцтва про право на спадкове майно за законом вона не має можливості у зв`язку з тим, що спадкодавець за життя не оформила правовстановлюючі документи на вказане майно та не зареєструвала належним чином право власності. Просить суд ухвалити рішення, яким визнати за нею право власності на спадкове майно, що розташоване в АДРЕСА_1 .
У відкрите судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, проте подала до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі і просить суд позов задовольнити та справу розглянути без її участі.
У відкрите судове засідання представник відповідача Глибоцької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області не з`явився, однак звернувся до суду із заявою, згідно якої позовні вимоги визнає повністю та справу просив розглядати у відсутності їх представника.
У відкрите судове засідання третя особа ОСОБА_2 не з`явився, проте подав до суду заяву, в якій вказав, що претензій щодо спадкового майна не має, станом на 1991 рік відбував покарання в місцях позбавлення волі, а тому вибув з членів колгоспного двору. Позовні вимоги визнає у повному обсязі і не заперечує проти задоволення позову, справу просить розглянути без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області, її батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_9 та ОСОБА_7 10 листопада 1985 року уклали шлюб у Михайлівській сільській раді Глибоцького району Чернівецької області, прізвище дружини після укладення шлюбу « ОСОБА_10 », що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 .
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Чернівці Чернівецької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 .
За даними погосподарської книги особистий рахунок, станом на ІНФОРМАЦІЯ_6 , домогосподарство по АДРЕСА_1 відносилось до суспільної групи господарства «колгоспного двору». Відомості про членів господарства зазначені подружжя ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , та їхній син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В погосподарської книги особистий рахунок, станом на 15.04.1991 рік, вищезазначеного домогосподарство, у графі «Відмітка про тимчасово відсутніх членів господарства» зазначено про те, що, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував «у місцях позбавлення волі».
Згідно зі статтями 120, 123 ЦК УРСР 1963 року майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної сумісної власності і розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
У пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» роз`яснено, що положення статей 17, 18 Закону "Про власність" ( 697-12 ) щодо спільної сумісної власності поширюються на правовідносини, які виникли після введення в дію цього Закону (з 15 квітня 1991 року). До правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, ще регулювали власність цього двору, а саме: а) право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба); б) розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних. Частку працездатного члена двору може бути зменшено або відмовлено у її виділенні при недовгочасному його перебуванні у складі двору або незначній участі працею чи коштами в господарстві двору. Особам, які вибули з членів двору, але не втратили права на частку в його майні, вона визначається виходячи з того майна двору, яке було на час їх вибуття і яке збереглося.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 вибув з членів колгоспного двору оскільки станом на 15 квітня 1991 року більше трьох років не проживав у колгоспному двоі.
До складу спадкового майна входить нерухоме майно, яке розташоване по АДРЕСА_1 і складається з житлового будинку літ. «А», загальною площею - 54,2 кв.м., житлової площею - 36,3 кв.м., сараїв - літ. «Б», «В», «Г», гаражу - літ. «Д», літньої кухні - літ. «Е», убиральні - літ. «Є», колодязя № 1, воріт № 2, хвірток №№ 3, 4, 5, огорожі № 6, вимощення № І.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 25 грудня 2024 року за №506/02-31 приватним нотаріусом Чернівецького районного нотаріального округу Чернівецької області Тимофтій Л.М. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не залежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивачка є спадкоємцем після смерті ОСОБА_1 , яка належним чином прийняла спадщину, проте на даний час вона позбавлена можливості оформити права на нерухоме майно у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів.
Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
При таких обставинах суд дійшов висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4-13,19,76-81,89,206,259,263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , мешканкою с. Михайлівка Чернівецького району Чернівецької області, право власності на нерухоме майно, що розташоване по АДРЕСА_1 і складається з житлового будинку літ. «А», загальною площею - 54,2 кв.м., житлової площею - 36,3 кв.м., сараїв - літ. «Б», «В», «Г», гаражу - літ. «Д», літньої кухні - літ. «Е», убиральні - літ. «Є», колодязя № 1, воріт № 2, хвірток №№ 3, 4, 5, огорожі № 6, вимощення № І.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя:
Суд | Глибоцький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2025 |
Оприлюднено | 30.04.2025 |
Номер документу | 126913047 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Глибоцький районний суд Чернівецької області
Григорчак Ю. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні