Рішення
від 27.03.2025 по справі 531/452/25
КАРЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

єдиний унікальний номер справи 531/452/25

номер провадження 2-о/531/21/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 березня 2025 року м. Карлівка

Карлівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Попова М.С.,

за участю секретаря Нагорної О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в судовій залі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Жолонко Олександр Валерійович, заінтересована особа: Карлівська міська рада Полтавського району Полтавської області, про встановлення юридичного факту,-

В С Т А Н О В И В:

Заявник, через свого представника, звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження, у якій просить встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та встановити факт належності сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0263584 ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заява обґрунтована тим, що заявник, переглядаючи документи для подання нотаріусу для проведення нотаріальної дії, після смерті батька ОСОБА_2 , помітив, що його ім`я у посвідці про народження написано з помилкою « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_4 » та прізвище батька записано ОСОБА_5 , а заявник ОСОБА_6 , у сертифікаті на право на земельну частку (пай) батька, ім`я та по батькові записано ОСОБА_7 , замість ОСОБА_8 . Звернувшись до Карлівської міської ради про внесення змін до посвідки про народження та сертифікату на право на земельну частку (пай), заявнику юридичним відділом було повідомлено, що єдиним можливим способом встановити даний юридичний факт є звернення до суду.

Відповідно до посвідки про народження та повідомлення відділу реєстрації актів цивільного стану Полтавського обласного управління юстиції №П-7/02-20 від 28.01.2005, батьками ОСОБА_1 зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_9 . Відповідно до паспорта громадянина України ім`я заявника записано ОСОБА_1 , а не ОСОБА_3 . Згідно листа виконавчого комітету Карлівської міської ради №12.2-14/333 від 12.05.2025 на території с. Максимівка Полтавського району, колишнього Карлівського, проживала одна сім`я, яка складалась із батька ОСОБА_2 , матері ОСОБА_9 , доньки ОСОБА_10 та сина ОСОБА_1 . Із невідомих заявнику причин прізвище сім`ї в погосподарській книзі 1986 1990 років з ОСОБА_6 змінено на ОСОБА_5 .

Встановлення вказаних юридичних фактів необхідно для прийняття спадщини. Інші спадкоємці відсутні.

Ухвалою суду від 28 лютого 2025 року провадження у даній справі відкрито та призначено судове засідання.

Заявник в судове засідання не з`явився, від його представника надійшла письмова заява про розгляд справи за відсутності заявника та представника.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надійшла письмова заява про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника, при вирішенні питання покладаються на розсуд суду.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази, суд вважає вимоги заяви такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до посвідки про народження ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , його батьками вказано ОСОБА_2 та ОСОБА_9 .

Згідно з паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Карлівським РВ УМВС України в Полтавській області 03.02.1999, прізвище, ім`я, по батькові заявника вказано: « ОСОБА_1 ».

ІНФОРМАЦІЯ_3 помербатько заявника,що підтверджуєтьсясвідоцтвом просмерть серії НОМЕР_3 від 10.05.1996.У свідоцтві про смерть прізвище, ім`я, по батькові померлого зазначено « ОСОБА_2 ».

Згідно з повідомленням Відділу реєстрації актів цивільного стану Полтавського обласного управління юстиції Міністерства юстиції України від 28.01.2005 №П-8/02-20, в архіві відділу акта про народження на гр. ОСОБА_2 по с. Максимівка Карлівського району Полтавської області за 1902 р. не виявлено. Перевірка проведена за 1899-1905 р.р. Книги реєстрації актів про народження за 1899-1905 р.р. по зазначеному населеному пункту не збереглися. Перевірені поновлені актові записи про народження за період з 1944 року по теперішній час, актового запису не виявлено.

Відповідно до листа Виконавчого комітету Карлівської міської ради від 12.02.2025 №12.2-14/333 ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті був зареєстрований у селі Максимівка Полтавського району Полтавської області згідно з погосподарською книгою №5 Максимівської сільської ради за 1996 2000 роки.

Згідно з Витягом з погосподарської книги №5 Максимівської сільської ради за 1986 1990 роки в с. Максимівка Полтавського (колишнього Карлівського) району проживала сім`я у складі: голова сім`ї ОСОБА_11 , члени сім`ї: ОСОБА_9 , дружина; ОСОБА_10 , дочка; ОСОБА_1 , син.

Відповідно до Витягу з погосподарської книги №6 Максимівської сільської ради за 1977 р., 1978 р., 1979 р. в с. Максимівка Полтавського (колишнього Карлівського) району проживала сім`я у складі: голова сім`ї ОСОБА_2 , члени сім`ї: ОСОБА_9 , дружина; ОСОБА_10 , дочка; ОСОБА_1 , син. Тобто, на той час, їхнє прізвище було записано як « ОСОБА_6 » (лист Виконавчого комітету Карлівської міської ради від 12.02.2025 №12.2-14/333).

Сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №0263584 видано 30.12.1996 головою Карлівської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 , який проживає в с. Максимівка Карлівського району Полтавської області, як члену колгоспу ім. Островського Максимівської сільської ради Карлівського району Полтавської області на підставі розпорядження Карлівської райдержадміністрації від 24 грудня 1996 року № 683, належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім.Островсього, розміром 4,80 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Сертифікат зареєстровано 30 грудня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку за № 609.

Внаслідок смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина.

Син померлого ОСОБА_1 через неточності у прізвищі й імені заявника та його батька не може оформити спадщину.

Інакше, як у судовому порядку, встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 та його рідним сином ОСОБА_1 , а також факт належності ОСОБА_2 сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0263584, неможливо.

Згідно п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно доп.п.1,6ч.1ст.315ЦПК України,суд розглядаєсправи провстановлення факту родиннихвідносин міжфізичними особамитаналежності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Згідно з ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі№320/948/18 зроблено висновок, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.

Згідно п.10Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення»№5 від 31 березня 1995 року, суд може встановити факт родинних відносин, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні, або ж він може бути відновлений на підставі рішення суду.

Пунктом 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року встановлено, що при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до листа ВСУ від 01.01.2012 «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в разі, якщо установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, громадяни мають право звернутися до суду. Проте сам по собі факт належності документу не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом.

Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що факти, які просить встановити заявник, є юридичними, оскільки від їх встановлення залежить виникнення майнових прав заявника. Дані факти для заявника мають юридичне значення та встановити їх іншим шляхом, ніж судовим не можливо.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані заявником докази, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 294 ЦПК України судові витрати по справам окремого провадження не відшкодовуються, тому суд відносить судові витрати на рахунок заявника по справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 16, 263-265, 293 294, 315-319 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Жолонко Олександр Валерійович,заінтересована особа:Карлівська міська рада Полтавського району Полтавської області,про встановленняюридичного факту, задовольнити.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , є сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Встановити факт, що сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0263584, виданий 30 грудня 1996 року Карлівською районною державною адміністрацією, належав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Попов

СудКарлівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення27.03.2025
Оприлюднено30.04.2025
Номер документу126916716
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —531/452/25

Рішення від 27.03.2025

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Ухвала від 03.03.2025

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні