Рішення
від 24.04.2025 по справі 542/1533/24
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Справа № 542/1533/24

Провадження № 2 /542/37/25

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 квітня 2025 року селище Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:

головуючої судді - Афанасьєвої Ю.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Чиж Л.О.,

представника позивача - адвоката Євтухової Т.Д.,

представника третьої особи Служби у справах дітей виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області - Куліш Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Нові Санжари цивільну справу за позовом органу опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про позбавлення батьківських прав, суд --

ВСТАНОВИВ:

16.08.2024 року представник позивача органу опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та просить позбавити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Передати органу опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області неповнолітніх дітей для подальшого влаштування.

В обґрунтування позову зазначали, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Зазначають про те, що неодноразово був зафіксований факт свідомого ухилення відповідачів від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до своїх неповнолітніх дітей. Зокрема, відносно відповідача складалися протоколи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.184, ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 07 серпня 2024 року було вирішено відібрати дітей у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , тимчасово влаштувавши їх в Дитячу міську клінічну лікарню Полтавської міської ради на обстеження та стаціонарне лікування.

Крім того, вказують про те, що умови проживання сім`ї незадовільні, батьки мають низький виховний потенціал, зловживають спиртними напоями, в сім`ї помітні сварки, діти не знаходять спільної мови з батьками, місцезнаходження матері дітей ОСОБА_2 невідоме.

Також тривалий час батьки не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх розвиток, як складову виховання, не надають дітям доступу до культурних та духовних цінностей, не сприяють засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі. Своєю негативною поведінкою показують поганий приклад, створюють небезпеку для життя і здоров`я дітей, не створюють умов для отримання ними освіти.

Таким чином, вважають, що відповідачі ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків.

Ухвалою суду від 21.08.2024 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (а.с.51-52).

Ухвалою суду від 09.09.2024 року було відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання на 07.10.2024 року (а.с.63-64).

Ухвалою суду від 30.10.2024 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.80-81).

25.11.2024 року ухвалою суду було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17 грудня 2024 року (а.с.105-106).

25.11.2024 року ухвалою суду було доручено Службі у справах дітей виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області скласти та надати суду висновок щодо доцільності (недоцільності) позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (а.с.107-108).

Представник позивача адвокат Євтухова Т.Д. в судовому засіданні підтримувала заявлені вимоги, надала пояснення аналогічні викладеним в позові, додатково пояснивши, що відповідачі є батьками неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Відповідачі свідомо ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до дітей. Наслідком чого є складення протоколів про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.184, ч.1 ст.173-2 КУпАП відносно відповідача ОСОБА_1 . Місцезнаходження матері дітей взагалі невідоме. Та згідно з рішенням виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 07 серпня 2024 року було вирішено відібрати дітей у відповідачів, тимчасово влаштувавши їх в Дитячу міську клінічну лікарню Полтавської міської ради на обстеження та стаціонарне лікування.

Умови проживання сім`ї незадовільні, батьки зловживають спиртними напоями, в сім`ї наявні сварки. Батьки не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей. А своєю негативною поведінкою показують поганий приклад, створюють небезпеку для життя і здоров`я дітей.

Позов просила задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засіданні повторно не з`явилися і не повідомили суд про причини неявки, заяви про розгляд справи без їх участі чи відзиву на позов не надали.

Згідно з п.п. 1, 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є: день вручення судової повістки під розписку; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суд іншої адреси.

Так, відповідач ОСОБА_1 в судові засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до п.1 ч.8 ст. 128 ЦПК України (а.с.131, 151, 156, 173). Про причини неявки не повідомив.

Відповідачка ОСОБА_2 в судові засідання не з`явилась, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до п.4 ч.8 ст. 128 ЦПК України. Про причини неявки не повідомила.

Згідно з інформації, наданої виконавчим комітетом Драбинівської сільської ради Полтавського району, Полтавської області, відповідачка ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 60).

Повідомлення же про вручення поштових відправлень про отримання судових повісток про виклик до суду ОСОБА_2 в судові засідання повернулися у зв`язку з тим, що адресат відсутній за вказаною адресою (а.с. 75-76, 89-90, 125-126, 132-133, 152-153, 162-163, 171-172), тобто ОСОБА_2 відсутня за адресою місця реєстрації.

Ухвалою суду встановлено заочний розгляд справи.

Представник третьої особи - Служби у справах дітей виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області в судовому засіданні Куліш Н.М. підтримувала наданий висновок про доцільність позбавлення відповідачів батьківських прав. А також пояснила, що сім`я ОСОБА_8 перебувала на обліку як сім`я, яка опинилась в складних життєвих обставинах. Протягом 2024 року ними двічі проводились обстеження умов проживання даної сім`ї. Було встановлені незадовільні санітарно-гігієнічні умови для проживання дітей, неналежне виконання батьківських обов`язків батьком, а місцезнаходження матері невідоме. За результатами яких, в лютому 2024 року дітей тимчасово відібрали у батька, потім повернули. Однак в серпні 2024 року за зверненням мешканців села, які повідомили про складну ситуацію в сім`ї, знову було проведення обстеження умов проживанн, за наслідками чого було прийнято рішення про відібрання дітей, які станом на теперішній час проживають в патронатній та прийомній сім`ях. Після чого батьки не цікавились міцезнаходженням та долею своїх дітей.

Представник третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_8 в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи (а.с. 91, 120, 130, 146, 157, 167). Надавши заяву про розгляд справи у їх відсутність (а.с.147, 158). Крім того, до суду було надано письмові пояснення, в яких зазначають про те, що у разі позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав, зокрема, він втратить право на не призов на військову службу з підстави, зазначеної у п.3 ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Враховуючи вищевикладене та докази надані стороною, при вирішенні даної справи покладаються на розсуд суду (а.с.84-85, 111-113).

Суд, вислухавши пояснення у вступному слові представника позивача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно з вимогами ст.150, 157 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дітей, турбуватися про стан їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Згідно з приписами пунктів 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 р. № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і гуртуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Так, в судовому засіданні встановлено, що відповідно до свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 (а.с.13), серії НОМЕР_2 (а.с.14), серії НОМЕР_3 (а.с.15), серії НОМЕР_4 (а.с.16), серії НОМЕР_5 (а.с.17), серії НОМЕР_6 (а.с.18) батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Звертаючись з позовом, представник позивача зазначив, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вихованням дітей не займаються, ухиляються від виконання батьківських обов'язків, не забезпечують належні умови проживання, не піклуються про їх фізичний та духовний розвиток, крім того місце знаходження ОСОБА_2 не відоме, вона разом з дітьми не проживає, самоусунулась від спілкування з ними, не приймає участь у їх вихованні.

Так, згідно з довідки виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району, Полтавської області №94 від 12.03.2024 року, діти: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстровані та проживали за адресою: АДРЕСА_1 , з батьком ОСОБА_1 та бабусею ОСОБА_9 . ОСОБА_2 же зареєстрована за вказаною адресою, але не проживає (а.с.19).

Вказана обставина також підтверджується актами обстеження умов проживання від 07.08.2024 року(а.с.23), від 14.02.2024 року (а.с.24) та актом оцінки потреб сім`ї (а.с.27-34). В акті оцінки потреб сім`ї від 14.02.2024 року також зазначено про те, що ОСОБА_2 залишила місце постійного проживання і не повертається. На телефонні дзвінки не відповідає.

Разом з тим, та обставина, що відповідачка мешкає окремо від дітей не звільняє її від обов`язку батьківського піклування щодо них.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 показали таке.

Так, свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні показав, що він будучи старостою Сухомаячківського старостинського округу двічі в 2024 році приймав участь в обстеженні умов проживання сім'ї ОСОБА_8 . Такі обстеження проводились, оскільки місцеві жителі повідомляли про неналежні умови проживання та складні обставини, в яких опинились діти цієї родини. При цьому ними було виявлено, що діти були недоглянуті, були без догляду, в будинку було брудно, умови життя незадовільні, не забезпечені продуктами харчування та одягом за сезоном. Батько знаходився в стані алкогольного сп'яніння, місце знаходження матері не вдалось встановити, вона проживала окремо від сім'ї. Також вони з'ясували, що між старшим сином та батьком були конфліктні відносини, й хлопчик його боявся. В зв'язку з виявленими обставинами було прийнято рішення про відібрання дітей. Діти були тимчасово поміщенні в медичний заклад в м.Полтаві та через деякий час їх повернули батьку. Але він не зробив належних висновків та не змінив своє ставлення до виховання та утримання дітей, через що, знову було отримано повідомлення від місцевих жителів про те, що діти ОСОБА_8 знаходяться без нагляду. Другий раз так саме було проведено обстеження умов проживання родини, умови життя не покращились, за результатами чого було прийнято рішення про відібрання дітей. Зараз діти проживають в патронатних сім'ях. Мати дітей проживає в іншій область, відмовилась приїжджати до дітей, посилаючись на наявний між нею то чоловіком конфлікт.

Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні показала, що вона була в складі комісії, яка здійснювала обстеження умов проживання родини ОСОБА_8 . Перший раз в лютому 2024 року, при цьому вони виявили незадовільні умови життя для дітей. В будинку було дуже брудно, коли діти повернулись зі школи, приготовленої їжі для них не було. Батька вдома не було, а коли він прийшов, то був в стані алкогольного сп`яніння. Місце знаходження матері не було встановлено, вона проживала окремо та не підтримувала зв`язок з сім`єю. При спілкуванні з дітьми старший син повідомив, що не хоче жити в сім`ї з батьком, що він його ображає. Було прийнято рішення про відібрання дітей, однак через якийсь час дітей повернули в родину. В серпні 2024 року вони знову проводили обстеження умов проживання родини ОСОБА_8 , та виявили, що ситуація не змінилась, умови проживання не покращились, в будинку було брудно, діти спали на одному ліжку, батька вдома не було. Ними було прийнято рішення про вилучення дітей.

Так, судом встановлено, що 14.02.2024 року комісією Служби у справах дітей проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 , неповнолітніх: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та встановлено, що в будинку брудний посуд, брудна постіль, при огляді будинку виявлено, що відключено газопостачання у зв`язку з неоплатою за комунальні послуги. Не в кожної дитини було виявлено ліжко, постільна білизна, продукти харчування відсутні. Батько не знаходить спільної мови з дітьми, в сім`ї постійні сварки, в бабусі були синці, набряк обличчя зліва, забійна рана на вилиці, садна на передпліччі, що підтверджується актом обстеження умов проживання від 14 лютого 2024 року (а.с.24).

В акті оцінки потреб сім`ї від 14.02.2024 року, серед іншого, зазначено про те, що родина перебуває на обліку сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. ОСОБА_1 повідомив, що може інколи вживати алкоголь, дружина ОСОБА_2 залишила місце постійного проживання і не повертається. На телефонні дзвінки не відповідає (а.с.27-34).

14.02.2024 року був складений та затверджений висновок оцінки потреб сім`ї, згідно якого основними ознаками та чинниками, що спричиняють складні життєві обставини є насильство в сім`ї, шкідливі звички батька, наявність боргів, встановлений незадовільний стан задоволення потреб дітей (а.с.36-38).

Та згідно з рішенням виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 15 лютого 2024 року №22 вирішено негайно відібрати дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Тимчасово влаштувати вилучених дітей в «Дитячу міську клінічну лікарню Полтавської міської ради» м.Полтава на обстеження та стаціонарне лікування (а.с.22).

Та згідно з листа КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» від 15.02.2024 року №01-11/408, діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебували в офтальмологічному відділенні КП «ДМКЛ ПМР» (а.с. 42).

Також судом встановлено, що відносно ОСОБА_1 13.02.2024 року, 16.02.2024 року були складені протоколи про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП про ухилення від виконання передбачених законодавством обов`язків відповідно до ч.2 ст.150 СК України, а також 14.02.2024 року - за ч.1 ст.173-2 КУпАП про вчинення домашнього насильства психологічного та фізичного характеру відносно сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.39-41).

В подальшому комісією Служби у справах дітей 07.08.2024 року проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 , неповнолітніх: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та встановлено, що умови проживання незадовільні, в будинку брудно, санітарно-гігієнічний стан в будинку незадовільний, будинок потребує капітального ремонту, водопостачання та зручності відсутні. Батьки мають низький виховний потенціал. Батько зловживає спиртними напоями, місцезнаходження матері невідоме. Не у кожної дитини є окремі спальні ліжка, відсутня дитяча кімната. Місце для занять навчанням одне. Постільна білизна потребує заміни. Для виховання, навчання та розвитку дітей створені незадовільні умови. В сім`ї постійні сварки, діти не знаходять спільної мови з батьком, що підтверджується актом обстеження умов проживання від 07 серпня 2024 року (а.с.23).

Згідно з рішенням виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 07 серпня 2024 року №76 повторно вирішено відібрати дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Тимчасово влаштувати вилучених дітей в «Дитячу міську клінічну лікарню Полтавської міської ради» м.Полтава на обстеження та стаціонарне лікування (а.с.20).

В подальшому відповідно до рішення виконавчого комітету Машівської селищної ради Полтавської області №108 від 27.08.2024 року (а.с.175-176) вирішено влаштувати з 21.08.2024 року малолітніх ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на тимчасовий догляд та виховання в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Термін перебування малолітніх: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на тимчасовому догляді та вихованні в сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_12 , продовжувалося рішеннями виконавчого комітету Машівської селищної ради Полтавської області №143 від 20.11.2024 року (а.с.177) та №31 від 19.02.2025 року (а.с.178-179).

Згідно з наказами служби у справах дітей виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області №21-ОД від 08.11.2024 року (а.с.180) та №06-ОД від 17.02.2025 року (а.с.181) продовжено тимчасове влаштування дітей, залишених без батьківського піклування, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в прийомній сім`ї ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , яка функціонує за адресою: АДРЕСА_3 .

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 проживали в родині свого батька ОСОБА_1 . Місце проживання матері - ОСОБА_2 невідоме, нею не було прийнято будь-яких спроб зустрітися з дітьми, вона не спілкується з дітьми, не допомагає матеріально, не відвідує їх, не приймає будь-якої участі в їх житті. Тобто, самоусунулася від виховання та утримання дітей ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , залишила дітей та не виявляє будь-який інтерес до них на протязі тривалого часу.

Відповідач же ОСОБА_1 систематично не виконує батьківські обов`язки по вихованню і розвитку дітей, що проявилось у незабезпеченні дітей належними умовами проживання, повноцінним харчуванням, невиконанні батьківських обов?язків із забезпечення доступу дітей до освітніх послуг, регулярно залишає дітей без нагляду, що створює загрозу для їх життя та здоров`я, відсутності належного піклування про духовний та фізичний розвиток дітей, їхнє здоров?я та моральний розвиток.

Також суд враховує, що після вилучення дітей в лютому 2024 року, ОСОБА_1 певних висновків не зробив, не покращив умови для проживання дітей, не привів житло у відповідність до санітарно-гігієнічних норм, не змінив своє ставлення до виховання дітей, що призвело до повторного відібрання дітей в серпні 2024 року, після чого він не здійснював жодних заходів для повернення дітей додому, не цікавився їх долею, не підтримував зв`язку з фахівцями служби у справах дітей та сім?ями, в яких проживають діти.

Службою у справах дітей виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області був наданий висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , відносно їх малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який затверджений рішенням виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 11.12.2024 №118.

Виходячи з того, що відповідно до акту обстеження умов проживання від 07.08.2024 року за адресою: АДРЕСА_1 було встановлено, що місцезнаходження матері ОСОБА_2 не відоме. Умови проживання сім`ї незадовільні, в будинку брудно, санітарно-гігієнічний стан незадовільний, будинок потребує капітального ремонту, водопостачання та зручності відсутні. Батьки мають низький виховний потенціал, зловживають спиртними напоями. У сім`ї постійні сварки, діти не знаходять спільної мови з батьками.

Неодноразово був зафіксований факт свідомого ухилення відповідачів щодо виконання своїх батьківських обов`язків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по відношенню до своїх малолітніх дітей. Батьки неодноразово були попереджені про те, щоб змінили своє ставлення по відношенню до свої дітей, але заходи попередження були безрезультатні.

Таким чином, виходячи із вищевикладеного, виконавчий комітет Драбинівської сільської ради, як орган опіки та піклування вважає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ухиляються від виконання батьківських обов`язків: не піклуються про фізичний і духовний розвиток своїх дітей, не забезпечують необхідного харчування, медичного огляду, лікування, що негативно впливає на фізичний розвиток, як складову виховання, не спілкуються з дітьми в обсязі, необхідному для нормального самоусвідомлення, не сприяють засвоєнню дітьми загальновизнаних норм моралі, жодним чином не виявляють інтересу до їхнього внутрішнього світу тощо. Висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , відносно їх малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 затверджено на комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Драбинівської сільської ради. З метою найбільш повного та всебічного забезпечення прав та законних інтересів дітей, виконавчий комітет Драбинівської сільської ради, як орган опіки та піклування, вважає доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , відносно їх малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.138-139).

Таким чином, аналізуючи дослідженні в судовому засіданні докази, суд доходить висновку про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на протязі тривалого часу не цікавляться а ні інтересами дітей, а ні станом їх здоров`я, не утримують їх матеріально, не піклувалися про їх фізичний та духовний розвиток, їх навчання, підготовкою до самостійного життя, не піклувалися про забезпечення необхідного харчування, медичного догляду. Фактично самоусунулися від їх виховання та утримання, систематично не виконують батьківські обов`язки по вихованню і розвитку дітей, покладені на них статтею 150 Сімейного кодексу України.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від виховання дітей, в зв`язку з чим, суд доходить висновку про необхідність позбавлення їх батьківських прав відносно дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Щодо вимоги про передачу органу опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області дітей для подальшого влаштування, слід зазначити наступне.

Згідно з ч.5 ст.167 СК України якщо дитина не може бути передана бабі, дідові, повнолітнім братам та сестрам, іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органу опіки та піклування.

Так, судом встановлено, що діти не можуть бути передані бабі ОСОБА_9 , враховуючи, що вона проживає разом з батьком дітей - відповідачем у справі ОСОБА_1 , в будинку звідки діти були відібрані, враховуючи, в тому числі й незадовільні санітарно-гігієнічні умови для проживання дітей, а також враховуючи її байдуже ставлення до дітей, яка протягом тривалого часу не цікавиться їх долею та не виявляє бажання подальшого піклування ними.

Відомості же про наявність у неповнолітніх дітей інших родичів: діда, повнолітніх брата чи сестри, інших родичів, які здатні здійснювати її виховання та забезпечувати належний догляд, відсутні.

У зв`язку з чим, неповнолтініх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , через позбавлення їхніх батьків батьківських прав відносно них, необхідно передати органу опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на опікування.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Із наведеного слідує, що органу опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області при зверненні до суду в інтересах неповнолітніх дітей з позовом про позбавлення батьківських прав звільнений від сплати судового збору.

Згідно з положень ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п.п.2 п.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 3028 гривень.

Отже, у зв`язку із задоволенням позову, з відповідачів підлягає стягненню судовий збір за позовну вимогу немайнового характеру в сумі 3028,00 гривень, по 1514 грн з кожного.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву органу опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , батьківських прав відносно дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Передати органу опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області неповнолтініх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , на опікування.

Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у сумі 3028 грн., по 1514 грн з кожного.

Відповідачам направити копію заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України, протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Інші учасники справи, а також відповідач у разі залишення заяви про оскарження заочного рішення без задоволення, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: орган опіки та піклування виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження: вул.Братів Кибкало, 31, с.Драбинівка, Полтавського району Полтавської області;

представник позивача: адвокат Євтухова Тамара Дмитрівна, адреса робочого місця адвоката: АДРЕСА_4 ;

відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_7 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

відповідач: ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_8 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;

третя особа: служба у справах дітей виконавчого комітету Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження: вул.Братів Кибкало, 31, с.Драбинівка, Полтавського району Полтавської області;

представник третьої особи: Куліш Наталія Миколаївна, адреса робочого місця: вул.Братів Кибкало, 31, с.Драбинівка, Полтавського району Полтавської області;

третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_5 .

Повний текст рішення складений 28 квітня 2025 року.

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Ю.О. Афанасьєва

СудНовосанжарський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.04.2025
Оприлюднено30.04.2025
Номер документу126916923
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —542/1533/24

Рішення від 24.04.2025

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Рішення від 24.04.2025

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 21.08.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні