Рішення
від 22.04.2025 по справі 243/1962/22
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

243/1962/22

2/243/373/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2025 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Сидоренко І.О.

за участю:

секретаря судового засідання Зубкова В.В.,

розглянувши у судовому засіданні в режимі дистанційного судового провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

До Слов`янського міськрайонного суду Донецької області звернувся позивач із позовною заявою до Черкаської селищної ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування. Свої вимоги обґрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , який був власником 1/2 частки будинку з господарськими і побутовими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Також йому належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6486 га., кадастровий номер 1424280300:05:000:0095, яка розташована на території Черкаської селищної ради Краматорського району Донецької області. Однак, державним нотаріусомДругої Слов`янськоїдержавної нотаріальноїконтори Донецькоїобласті постановою від 18.11.2021 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після батька на 1/2 частку житлового будинку та земельну ділянку у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок та державного акту на землю.

Тому, позивач просить суд визнати за ним право власності на 1/2 частку житлового будинку з господарськими і побутовими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6486 га., кадастровий номер 1424280300:05:000:0095, яка розташована на території Черкаської селищної ради Краматорського району Донецької області, в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, проте направили на адресу суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, в яких заявлені позовні вимоги підтримали, просили задовольнити їх у повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача Черкаської селищної ради, у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте направив на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій просив суд ухвалити рішення на власний розсуд, із урахуванням наявних у справі матеріалів.

В судове засідання третя особа ОСОБА_2 не з`явилася, проте направив на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій не заперечував щодо задоволення позивних вимог.

Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як видно з копії Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 23 липня 2014 року Виконкомом Олександрівської сільської ради Слов`янського району Донецької області, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Красноармійське Слов`янського району Донецької області, про що зроблено відповідний актовий запис № 25.

Частинами 1, 2 статті 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; часом відкриття спадщини є день смерті особи. Згідно зі ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Отже, після смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина.

Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 07 червня 1973 року Красноармійською селищною радою Слов`янського району Донецької області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Красноармійськ Слов`янського району Донецької області, його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Таким чином, ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_3 та відповідно позивач є спадкоємцем першої черги спадкування за законом.

За життя ОСОБА_3 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.07.1999 року, виданого Другої Слов`янської державної нотаріальної контори Донецької області, на праві приватною власності належала 1/2 частка житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Як зазначеноу довідціКомунального підприємства«Бюро технічноїінвентаризації» №2264-2/0.45/01від 26.12.2014року, ОСОБА_3 належать 1/2частка житловогобудинкурозташованого за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.07.1999 року, виданого Другої Слов`янської державної нотаріальної контори Донецької області, реєстровий № 521.

Відповідно до Інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 14.02.2022 року, наданої Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,6486 га., кадастровий номер 1424280300:05:000:0095, яка розташована на території Черкаської селищної ради Краматорського району Донецької області, належить ОСОБА_3 .

Отже, до складу спадщини після смерті ОСОБА_1 увійшов житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , та земельна ділянка кадастровий номер 1424280300:05:000:0095.

З метою оформлення своїх спадкових прав позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Як видно з дослідженої в судовому засіданні спадкової справи № 269/2014, заведеної державним нотаріусом Другої Слов`янської державної нотаріальної контори Донецької області після смерті ОСОБА_3 , 23 грудня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . Окрім позивача із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса звертався також син ОСОБА_3 ОСОБА_2 .

Однак,18листопада 2021року,державним нотаріусомДругої Слов`янськоїдержавної нотаріальноїконториДонецької областіГрецькою Т.П. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на 1/2 частку житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки ОСОБА_1 не подано всіх документів, що необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

Відповідно до Технічного паспорту на будинок за адресою: АДРЕСА_1 , виготовленого ФОП ОСОБА_5 від 19.04.2021 року, станом на 19.04.2021 року, на території домоволодіння знаходяться: житловий будинок літ. «А-1», загальною площею 52,8 кв.м., житловою площею 29,9 кв.м., сарай літ. «Б», погріб літ. «В», вбиральня літ. «Г», сарай літ. «Д», ворота № 1, огорожа № 2.

Згідно частинпершої тадругої статті 49 Закону України «Про нотаріат», нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

У п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно зі ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Частиною першою статті 319 ЦК України, встановлено, що здійснення права власності полягає у володінні, користуванні, розпорядженні своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України зазначено, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з моменту відкриття спадщини.

Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_1 . Однак, отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок та земельну ділянку позивач не може, оскільки ним не подано нотаріусу всіх документів, що необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

Іншого шляху, ніж визнання права власності на вказане спадкове майно в судовому порядку, у позивача немає.

Враховуючи вищенаведене, суд, на підставі наявних у справі доказів, прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.

Виходячи з аналізу чинного законодавства та встановлених обставин справи, оцінивши представлені в силу положень ст. 81 ЦПК України докази, суд приходить до висновку, що вони повністю узгоджуються між собою, не містять внутрішніх протиріч, і у своїй сукупності є достатніми, для того щоб дійти висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 328, 1216, 1218, 1225, 1268, 1296 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», ст.ст. 10, 12, 13,76, 81, 89, 200, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги заявою ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , право власності на 1/2 частку житлового будинку літ. «А-1», загальною площею 52,8 кв.м., житловою площею 29,9 кв.м., з господарськими будівлями і спорудам: сарай літ. «Б», погріб літ. «В», вбиральня літ. «Г», сарай літ. «Д», ворота № 1, огорожа № 2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,6486 га., кадастровий номер 1424280300:05:000:0095, яка розташована на території Черкаської селищної ради Краматорського району Донецької області, в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повний текст рішення виготовлений 28 квітня 2025 року.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду І.О. Сидоренко

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.04.2025
Оприлюднено30.04.2025
Номер документу126918319
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —243/1962/22

Рішення від 22.04.2025

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Рішення від 22.04.2025

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 31.03.2025

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 07.03.2025

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 07.12.2022

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 16.02.2022

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні