Ухвала
від 24.03.2025 по справі 760/6453/25
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №760/6453/25 1-кс/760/4068/25

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.03.2025 м. Київ

Слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,

за участі:

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детективу відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Требухів, Броварського р-н., Київської обл., громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , одруженого, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, офіційно працевлаштованого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, в рамках кримінального провадження № 42024110000000031 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.01.2024,

ВСТАНОВИВ:

До Солом`янського районного суду м. Києва надійшло клопотання детективу відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане в рамках кримінального провадження №№ 42024110000000031 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.01.2024, за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке відповідає вимогам ст. ст. 183, 184 КПК України.

Клопотання обґрунтоване наступним.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , який є директором ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» мав значний досвід роботи на різних посадах підприємств, які спеціалізуються на виробництві та продажу бетону та бетонних виробів.

Відповідно до Статуту, затвердженого рішенням єдиного учасника ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» № 20/06/2023 від 20.06.2023 основним видом діяльності підприємства є виготовлення виробів із бетону для будівництва.

Статутом ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» визначено наступне:

7.1.2. Виконавчим органом Товариства є Директор.

7.40. Управління поточною діяльністю Товариства здійснюється виконавчим органом Товариства - директором. Виконавчий орган Товариства є одноосібним. Учасник (засновник) має право здійснювати управління діяльністю Товариства безпосередньо, без укладання трудового договору та без нарахування заробітної плати.

7.41. Директор вирішує всі питання діяльності Товариства, делеговані йому Загальними зборами учасників.

7.43. Директор має представляти Товариство та виконувати дії від імені Товариства, укладати будь які договори (угоди, правочини). Правочин, за якими вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину перевищує 50% вартості чистих активів Товариства, відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, якщо при цьому він не відповідає будь-якому іншому визначеному Статутом критерію значного правочину Товариства, вважається схваленим Товариством одночасно з його укладанням та не потребує прийняття окремого рішення загальних зборів учасників про надання згоди на його вчинення. Обмеження повноважень директора стосовно підписання договорів від імені Товариства відсутні. Всі договори укладені директором від імені Товариства вважаються схваленими загальними зборами учасників.

7.44. Директор без довіреності на підставі цього Статуту представляє інтереси Товариства та виступає від його імені у відносинах з третіми особами, підприємствами, організаціями і установами всіх форм власності, іноземними юридичними та фізичними особами, банківськими і іншими фінансовими установами, органами державної влади та місцевого самоврядування, органами судової влади, у межах компетенції, визначеної цим Статутом, розпоряджається майном та коштами Товариства, вирішує всі питання фінансово-господарської діяльності Товариства, за винятком тих, що належать до компетенції загальних зборів учасників Товариства, відкриває поточний і інші будь-які рахунки у всіх банківських установах, має право першого підпису фінансових та платіжних документів, укладає договори, угоди, контракти, в тому числі зовнішньоекономічні, здійснює всі необхідні дії по управлінню корпоративними правами інших юридичних осіб, які належать Товариству, видає довіреності, приймає на роботу і звільняє з роботи найманих працівників Товариства, видає накази, розпорядження і дає вказівки обов`язкові для виконання усіма працівниками Товариства, затверджує функціональні обов`язки працівників Товариства, виконує інші функції та здійснює інші повноваження в межах прав, наданих Товариству дійсним Статутом і чинним законодавством по здійсненню цілей і предметів діяльності.

Таким чином, ОСОБА_7 , будучи директором ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»», обіймаючи посаду на підприємстві пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, являвся службовою особою.

Після початку повномасштабної військової агресії з боку російської федерації, проведення протягом 2022 року країною-агресором постійних обстрілів цивільної інфраструктури, в тому числі й закладів освіти по всій території України, ОСОБА_7 усвідомлюючи запит суспільства в зв`язку із описаними подіями на будівництво укриттів та інших швидко споруджуваних захисних споруд, розуміючи значні об`єми грошових коштів, які втрачатимуться державою для задоволення зазначених потреб, прийняв рішення щодо зміни профілю діяльності ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»», а саме спрямувати діяльність підприємства на виготовлення зазначених вище виробів та участь на постійній основі в державних закупівлях з метою отримання максимального прибутку від діяльності товариства.

Для реалізації постановленої перед підприємством мети ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» з використанням наявних в товариства потужностей та технологічних схем. було налагоджено випуск бетонних виробів, які позиціонувались виробником як ланки захисних модульних споруд, які при монтуванні їх у цілісну конструкцію можна використовувати як швидко споруджувану захисну споруду модульного типу (найпростіше укриття).

В якості пілотного проєкту за цим напрямом, ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» 22.12.2022 із Управлінням гуманітарної сфери виконавчого комітету Колодяжної сільської ради укладено договір № 637 постачання із предметом закупівлі: Ланки захисних модульних споруд (найпростіше швидкоспоруджувальне сховище 4-го класу захисту) «ДК 021:2015 код 4110000-5 Конструкційні матеріали» вартістю 1 139 658,12 грн. Відповідно до вказаного договору підприємством на адресу замовника постачаються окремі ланки споруди, а саме 42 блоки залізобетонних ЛШСС-1, 2 блоки залізобетонних ЛШСС-3, 2 плити ПШСС-5, 1 плита ПШСС-4, 1 плита ПШСС-4г. На виконання вимог зазначеного договору товариством на адресу замовника 26.12.2022 року поставлено передбачену специфікацією продукцію чим в повній мірі його виконано, за результатами чого отримано грошові кошти в сумі 1 139 658, 12 грн.

Після виконання вказаного договору та аналізу потреб зростаючого ринку ОСОБА_7 прийшов до висновку про можливість отримання значно більших грошових коштів за умови формування потенційним клієнтам комерційної пропозиції, яка включатиме у себе постачання не окремих ланок захисних модульних споруд, а представлення своєї продукції як цілісного предмету закупівлі - найпростішого укриття.

При цьому ОСОБА_7 усвідомлював, що ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» не має технологічної бази та виробничих потужностей для виготовлення укриттів, які б відповідали за своїми властивостями встановленим нормам класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97 та вимогам ДСТУ 9195:2022.

З урахуванням цього, у ОСОБА_7 , виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, шляхом постачання потенційним покупцям, якими здебільшого будуть органи державної влади та органи місцевого самоврядування, бетонних конструкцій вироблених ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» під виглядом швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу (найпростіших укриттів).

При цьому ОСОБА_7 був достовірно обізнаним про відсутність у ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» технологічного, виробничого та кадрового потенціалу для виготовлення захисних модульних споруд, які у повному обсязі відповідають вимогам ДСТУ 9195:2022 та класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97.

Маючи значний досвід участі у державних закупівлях, у тому числі закупівлях, які проводяться з дотриманням відкритих тендерних процедур на платформі «Prozorro», достовірно знаючи типовий хід та вимоги процедур закупівлі, перелік необхідних для участі у ній документів, коло та повноваження осіб уповноважених замовником на оголошення, проведення тендерних процедур та визначення переможця, ОСОБА_7 розумів, що одноособово реалізувати злочинний умисел є неможливим.

З метою отримання можливості реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах ОСОБА_7 розроблено багатоетапний злочинний план.

Першим етапом реалізації якого було створення стійкого об`єднання осіб - організованої групи, учасники якої мали забезпечити реалізацію злочинного плану ОСОБА_7 та виконання функцій відведених їм організатором на різних етапах злочинної діяльності.

На першому етапі реалізації злочинного плану ОСОБА_7 мав підшукати осіб, які погодяться на вчинення заволодіння бюджетними коштами в межах реалізації злочинного умислу у складі організованої злочинної групи, та за рівнем комунікабельності, освіти, особистими, діловими якостями будуть здатними виконувати функції визначені їм організатором групи, повністю визнаватимуть його владу та авторитет, як лідера групи, суворо дотримуватимуться встановлених ним неформальних правил поведінки, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю.

Після опрацювання ОСОБА_7 осіб - потенційних кандидатів та отримання від них згоди на участь у злочинній діяльності не пізніше липня 2023 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, до складу організованої групи увійшли:

- директор ТОВ «Сучасні бетонні рішення» - ОСОБА_8 , який мав практичний досвід участі у тендерних закупівлях та підготовці необхідної для цього документації та ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній;

- директор з виробництва ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» - ОСОБА_5 , який мав практичний досвід виробництва залізобетонних виробів та підготовки документів для сертифікації, необхідної дозвільної документації для виготовлення виробів із бетону, який ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній.

Після залучення до складу організованої групи вищевказаних осіб ОСОБА_7 визначив організаційну структуру групи та розподілив ролі між собою та залученими учасниками.

У відповідності з планом злочинної діяльності, ОСОБА_7 визначив себе організатором та керівником злочинної групи та поклав на себе виконання наступних обов`язків:

- розробку плану діяльності злочинної групи і планування вчинення конкретних злочинів;

- розподіл обов`язків між керівником та іншими учасниками злочинної групи з чітким визначенням ролей при скоєнні злочинів;

- напрямок і координацію дій членів злочинного угрупування при організації вчинення злочинів та інших осіб, яким не було відомо про злочинні наміри членів злочинної організації;

- залучення і погодження при залученні нових членів до складу організованої злочинної групи;

- організація функціонування стійкого ієрархічного злочинного об`єднання шляхом встановлення взаємодії її окремих співучасників;

- підшукання бюджетних установ, якими проводяться тендерні закупівлі укриттів та їх службових осіб, для залучення їх як пособників злочинів вчинюваних організованої злочинною групою;

- контроль за укладанням договорів з обраним підприємством з постачання модульних укриттів;

- організація виведення отриманих за поставлені бетонні вироби бюджетних коштів на рахунки підконтрольного підрядного підприємства та їх подальшого обготівкування;

- розподіл коштів (прибутків), одержаних у результаті діяльності організованої злочинної групи, між її членами;

- вжиття заходів щодо надання видимості виконання договорів з постачання модульних укриттів, з метою уникнення від можливої кримінальної відповідальності усіх учасників організованої групи.

Враховуючи, що учасники організованої групи усвідомлювали, що посадові особи потенційних замовників ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» матимуть складнощі із підготовкою тендерної документації для організації процедури закупівель укриттів через відсутність досвіду та напрацьованої практики проведення закупівель товарів і робіт даної категорії, на ОСОБА_8 , як особу, яка має досвід взаємодії з державними органами і органами місцевого самоврядування у сфері проведення публічних закупівель та як виконавця організованої злочинної групи, покладалося наступне:

- з метою спрощення і пришвидшення для потенційних замовників оголошення та проведення тендерних процедур, підготовка від їх імені тендерної документації - документації щодо умов проведення тендеру, що має розроблятися та затверджуватися замовником і оприлюднюватися для вільного доступу в електронній системі закупівель «Прозорро»;

- забезпечення відображення у тендерній документації дискримінаційних умов, які б, навіть у випадку появи потенційних конкурентів, забезпечували перемогу ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» у оголошених тендерах;

- виконання інших вказівок організатора групи.

На ОСОБА_9 , як виконавця, покладено функції організації проектування та виготовлення бетонних виробів, забезпечення ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» документами, які можливо буде надавати потенційним замовникам на підтвердження відповідності виробів вимогам ДБН В.2.2-5-97 та ДСТУ 9195:2022 до швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу, пошук суб`єктів господарювання, які мають можливість проведення сертифікаційних випробувань та комунікація з їх посадовими особами.

Стійкість організованої групи ОСОБА_7 забезпечував за рахунок її стабільного складу, згуртованості, тривалості існування централізованого підпорядкування учасників, єдиних для всіх правил поведінки, планування злочинної діяльності та чіткого розподілу ролей.

Так, між учасниками організованої групи були постійні внутрішні зв`язки. Характерним було обговорення спільних проблем, пов`язаних із злочинною діяльністю, визначення способів конспірації та прикриття злочинної діяльності від викриття правоохоронними органами.

Таким чином, зорганізувавшись в стійке об`єднання - організовану групу, вказані особи приступили до реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами в особливо великому розмірі, кожен у межах відведеної їм злочинним планом ролі.

З цією метою, не пізніше 20.07.2023 ОСОБА_7 будучи членом організованої групи, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що для участі у тендерних процедурах закупівлі швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» має документально підтверджувати відповідність бетонних виробів вимогами ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення», надав вказівку члену організованої групи ОСОБА_5 , який діяв в межах відведеної йому злочинним планом ролі на вжиття заходів спрямованих на отримання ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» необхідних сертифікатів, які б підтверджували відповідність продукції вимогам вищезазначеного ДСТУ та у подальшому могли б використовуватися ОСОБА_8 для підготовки тендерної документації від імені замовників, достовірно розуміючи що продукція ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідає зазначеним вимогам.

В подальшому на виконання вказівки ОСОБА_7 , виконуючи відведену роль у організованій групі, не пізніше 20.07.2023 ОСОБА_5 діючи умисно, з корисливих мотивів звернувся до директора підприємства, яке надає послуги сертифікації продукції - ТОВ «Світові стандарти» - ОСОБА_10 та повідомив останньому, що для підтвердження відповідності якості бетонних конструкцій ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» сертифікат відповідності має відображати відповідність збірних залізоботенних огороджувальних конструкцій для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди вимогам п.п. 5.2, 5.11, 5.14, 6.1.2, 6.1.17 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення»

У цей час у ОСОБА_10 , який не був членом організованої ОСОБА_7 злочинної групи, проте усвідомлював, що отримання сертифікату відповідності вимогам п.п. 5.2, 5.11, 5.14, 6.1.2, 6.1.17 ДСТУ 9195:2022 є необхідною умовою для підтвердження захисних властивостей бетонних виробів ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» перед потенційними замовниками та сертифікат відповідності буде використаний ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» під час участі у тендерних процедурах для підтвердження можливості використання «Швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу у якості швидкоспоруджуваного укриття класу А-ІІ достовірно знаючи, що у ході сертифікаційних випробувань ТОВ «Світові стандарти» не проводилися натурні випробування бетонних виробів ТОВ «ЗЗК ДЕК» на відповідність п. 5.2. ДСТУ 9195:2022, виник злочинний умисел спрямований на пособництво у заволодінні бюджетними коштами в особливо великому розмірі.

У подальшому ОСОБА_10 , діючи умисно, протиправно, реалізуючи свій злочинний умисел спрямований на пособництво у заволодінні бюджетними коштами в особливо великому розмірі, не пізніше 20.07.2023 вніс попередньо погоджені з ОСОБА_5 відомості про відповідність виробів ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» вимогам ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення» до сертифікату відповідності та надав вказівку заступнику директора ТОВ «Світові стандарти» ОСОБА_11 , який не був обізнаний про злочинний умисел ОСОБА_10 , підписати сертифікат відповідності №UA.GS.2.28.019-23, відповідно до якого продукція, яка підлягала сертифікації відповідає вимогам ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення», п.п. 5.2, 5.11, 5.14, 6.1.2, 6.1.17.

В подальшому ОСОБА_10 діючи умисно, з корисливих мотивів, в межах відведеної йому злочинним планом ролі в невстановлений досудовим розслідуванням час та спосіб передав ОСОБА_5 сертифікат відповідності продукції ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» №UA.GS.2.28.019-23, розуміючи, що в сертифікаті вказано неправдиві відомості про те що бетонні вироби ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» відповідають вимогам п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення» та у подальшому вказаний сертифікат використовуватиметься посадовими особами ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» для підтвердження технічних та якісних характеристик виробу у складі тендерних пропозицій ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» під час участі у процедурах закупівель швидкоспоруджуваних укриттів за бюджетні кошти.

Отримавши у розпорядження сертифікат відповідності продукції ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» №UA.GS.2.28.019-23, ОСОБА_7 , як організатор групи вирішив переходити до наступного етапу злочинної діяльності, а саме встановлення та налагодження контактів із відповідальними службовими особами потенційних замовників продукції ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ».

При цьому, ОСОБА_7 усвідомлював, що посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування, які відповідальні за проведення публічних закупівель матимуть складнощі із підготовкою тендерної документації для організації процедури закупівель укриттів через відсутність досвіду та напрацьованої практики проведення закупівель товарів і робіт даної категорії, а тому, встановлення і налагодження контактів з ними має забезпечити учасникам організованої групи публікацію від імені замовника тендерної документації - документації щодо умов проведення тендеру, що має розроблятися та затверджуватися замовником і оприлюднюватися для вільного доступу в електронній системі закупівель «Прозорро», яка розроблена ОСОБА_8 та містить дискримінаційні умови, які б, навіть у випадку появи потенційних конкурентів, забезпечували перемогу ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції».

У свою чергу, на думку ОСОБА_7 , службові особи потенційних замовників продукції ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» - закладів освіти, з метою спрощення і пришвидшення оголошення та проведення тендерних процедур, мали виявляти зацікавленість у наявності готової тендерної документації, оскільки були обмежені у часі необхідністю забезпечення належних умов освітнього процесу в частині наявності у закладів освіти укриттів.

Таким чином, не пізніше 14.08.2023 (точної дати та часу органом досудового розслідування не встановлено), ОСОБА_7 , надав вказівку своїй підлеглій - менеджеру з продажу ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» - ОСОБА_12 (що не була обізнана про злочинний умисел учасників організованої групи), яка має практичний досвід спілкування з потенційними клієнтами товариства, ведення перемовин щодо укладання угод, з підготовки необхідних потенційному замовнику документів та комунікаційні здібності, які можливо використовувати для просування інтересів ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ», встановити контакт із уповноваженою особою зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_13 .

На виконання вказівки ОСОБА_7 , ОСОБА_12 у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 14.08.2023, зв`язалась із уповноваженою особою зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_13 ..

У процесі комунікації із ОСОБА_13 , ОСОБА_12 повідомила останній про намір ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» на участь у тендерах щодо закупівлі Швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту, які будуть оголошуватися Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради, а також закладами освіти на території Білоцерківської територіальної громади, а також зацікавленості у сприянні ОСОБА_13 перемозі у майбутніх тендерах ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ».

Крім того, ОСОБА_12 повідомила ОСОБА_13 про наявні у ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» можливості швидкого виробництва та поставки на адресу замовників швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття) наявності у ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» документів, які підтверджують захисні властивості укриття класу не нижче A-IV згідно із ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту», а також готового проекту тендерної документації, що значно спростить потенційним замовникам проведення тендерної процедури.

Після зустрічі із ОСОБА_12 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці у ОСОБА_13 , виник злочинний умисел спрямований на зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби та остання повідомила ОСОБА_12 про свою згоду сприяти ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» у перемозі під час проведення тендерів щодо закупівлі Швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту, які будуть оголошуватися Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради, а також закладами освіти на території Білоцерківської територіальної громади.

Після отримання від ОСОБА_12 інформації про згоду ОСОБА_13 сприяти ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» у перемозі під час проведення тендерів щодо закупівлі Швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту, які будуть оголошуватися Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради, а також закладами освіти на території Білоцерківської територіальної громади, ОСОБА_7 , як організатор та керівник злочинної групи, з метою реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи відповідно до заздалегідь розробленого та відомого всім учасникам злочинної групи плану, надав вказівку ОСОБА_8 на початок наступного етапу злочинної діяльності, а саме безпосереднього вчинення злочину.

У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 14.08.2023, на виконання вказівки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , виконуючи свою роль згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, передав ОСОБА_12 власноруч розроблену технічну документацію а саме: «ТЗ для тендера» та «Додаток технічне завдання», комерційну пропозицію

Надалі, ОСОБА_12 , виконуючи вказівку ОСОБА_8 , 14.08.2023 направила на електронну пошту уповноваженій особі зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_13 2 листи із вкладенням двох файлів «ТЗ для тендера» та «Додаток технічне завдання», у яких знаходилась розроблена ОСОБА_8 тендерна документація, яка містила кількісні, якісні характеристики предмета закупівлі «Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб)» та комерційну пропозицію ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ».

Після ознайомлення із отриманими документами, 17.08.2023 ОСОБА_13 , за попередньою домовленістю з ОСОБА_12 направила на електронну пошту ОСОБА_12 кінцеві проект договору і тендерну документацію, щодо ще не оголошеної закупівлі, які містили всі надані їй раніше пропозиції ОСОБА_8 включаючи, на думку співучасників злочину, всі необхідні для забезпечення перемоги ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» вимоги.

Крім того, ОСОБА_13 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем уповноваженої особи зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради будучи обізнаною, що в серпні 2023 року заплановано проведення закупівлі швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття) закладами освіти підпорядкованими Управлінню освіти і науки Білоцерківської міської ради - Білоцерківським гетьманським ліцеєм-гімназією Білоцерківської міської ради та Білоцерківським академічним ліцеєм «Вектор»-гімназією №18 Білоцерківської міської ради, діючи умисно, усупереч інтересам служби, використовуючи свій вплив на службових осіб вищевказаних закладів освіти, з метою забезпечення перемоги ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» в закупівлях 18.08.2023 направила на електронну пошту уповноважених осіб зі здійснення публічних закупівель зазначених закладів освіти кінцеві проекти договору і тендерну документацію, щодо ще не оголошених закупівель, які містили всі надані їй раніше пропозиції ОСОБА_8 та ОСОБА_12 та всі технічні вимоги необхідні для перемоги ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ».

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, шляхом використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, з метою забезпечення укладення договору поставки з ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ», 18.08.2023 о 14 год 27 хв головний спеціаліст - уповноважена особа зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_13 , умисно, діючи в інтересах ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ», оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2023-08-18-007966-a) про закупівлю Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб) із очікуваною вартістю 4 004 000,00 грн.

Тендерна документація до закупівлі, в частині вимог до учасників містила всі надані їй раніше пропозиції ОСОБА_8 , а саме Додаток 4 до тендерної документації, яким передбачено, що за захисними властивостями споруда/елементи споруди цивільного захисту повинні відповідати класу укриття не нижче A-IV згідно із ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Учасник у складі тендерної пропозиції надає підтвердження з оцінки рівню захисту укриття, виданого державною установою або установою яка має відповідну компетенцію для надання висновку оцінки рівня захисту споруди у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки. Також учасник повинен надати сертифікат відповідності, який виданий уповноваженим органом з сертифікації, який відповідає за достовірність інформації, наведеної в сертифікаті, про відповідність споруди ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу) та сертифікат на систему екологічного управління стосовно виготовлення виробів із бетону, вимогам ISO 14001:2015 виробника.

У подальшому, 25.08.2023 не пізніше 14 год 37 хв ОСОБА_7 , будучи службовою особою, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на заволодіння коштами Управління освіти Білоцерківської міської ради, через систему публічних закупівель «PROZORRO» від імені ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (код ЄДРПОУ 43409145) подав тендерну пропозиції на суму 3 995 000,00 грн., при цьому достовірно знаючи, що у складі тендерної пропозиції, в частині вимог до учасника закупівлі визначених Додатком 4 тендерної документації, був наданий сертифікат відповідності № UA.GS.2.28.019-23, який був виданий ОСОБА_10 на замовлення учасника організованої групи ОСОБА_5 та в якому містились недостовірні відомості щодо відповідності п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення».

29.08.2023 о 10 год 43 хв головний спеціаліст - уповноважена особа зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_13 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, шляхом зловживання службовим становищем, діючи усупереч інтересам служби визначила ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з указаним підприємством, оформивши своє рішення протоколом № 68 розгляду тендерних пропозицій від 29.08.2023.

Надалі, начальник Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_14 (Замовник), уклав із ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ»(Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_7 , який діяв з метою реалізації спільного злочинного умислу учасників організованої групи, Договір про закупівлю товарів № 389 від 11.09.2023 (далі - Договір), на виконання якого Постачальник приймає на себе зобов`язання передати Замовнику у власність до 30.11.2023 року предмет закупівлі: ДК 44210000-5 Конструкції та їх частини (Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб) (далі-Товар), визначений в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у Специфікації до Договору, а замовник зобов`язується прийняти Товар та сплатити його вартість у порядку та на умовах, що визначено цим Договором.

Відповідно до Розділу 2 Договору, Постачальник має поставити Замовнику новий Товар, якість якого відповідає умовам, встановленим чинним законодавством України для цієї категорії Товару. Технічні та якісні характеристики Товару повинні відповідати чинним нормативним актам (державним стандартам) (п. 2.1.).

Постачальник повинен засвідчити якість Товару, що постачається, належним чином оформленими документами, які надаються разом із Товаром (п 2.3.).

Згідно Розділу 5 Договору, Місце поставки Товару: Піщанська гімназія-початкова школа Білоцерківської міської ради Київської області за адресою вул. Замкова, 74, с. Піщана, Київської області. (п. 5.1).

Строк поставки Товару: до 30.11.2023 р. (п. 5.2.).

Постачальник зобов`язується одночасно з поставкою Товару надати видаткову накладну, товаро-транспортну та документи, що підтверджують якість, походження та кількість Товару. (п. 5.3.).

У подальшому, з метою імітації належного виконання умов укладеного договору № 389 від 11.09.2023, діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами Управління освіти Білоцерківської міської ради, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, усвідомлюючи, що збірні залізобетонні огороджувальні конструкції для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди, які виробляються ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідають вимогам ДБН В.2.2-5-97 та ДСТУ 9195:2022, як окремо кожна, так і при монтажі їх у цілісну конструкцію, яка імітує Швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб), надав вказівку невстановленим особам з числа співробітників ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» на організацію доставки збірних залізобетонних огороджувальних конструкцій для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди до Піщанської гімназії-початкова школа Білоцерківської міської ради Київської області за адресою: вул. Замкова, 74, с. Піщана, Київської області та їх подальший монтаж у цілісну конструкцію.

Так, 27.11.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у приміщенні Піщанської гімназії-початкової школи Білоцерківської міської ради Київської області за адресою: Київська обл., Білоцерківський район, с. Піщана вул. Замкова, 74, директор гімназії ОСОБА_15 підписала видаткову накладну № 2365 від 27.11.2023, тобто документ, який фіксує факт передачі Постачальником товару Замовнику.

28.11.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, начальник Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_14 , перебуваючи в приміщенні Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вул. Шевченка, 122, підписав акт приймання-передачі швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб) яке не відповідає класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97.

Досудовим розслідуванням встановлено, що швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб), яка поставлена за договором № 389 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам, якi ставляться до таких споруд у ДБН В.2.2-5-97 «Будинки i споруди. Захиснi споруди цивiльного захисту)», з класом захисту A-IV вiдповiдно, з урахуванням тендерної i технiчної докумеції до договору № 389 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам нормативно-правових актів у галузi будівництва, якi ставились до цього типу споруди на момент укладання відповідного договору.

Показники, які зазначені п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022, а саме місцева та загальна дія звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб) дія отруйних речовин, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів та тепловий вплив під час виникнення пожеж, не розраховувалися у Звіті з оцінки рівня захисту населення, який забезпечує розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» найпростіше укриття ШСС.

Найпростіше укриття ШСС, яке розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідає вимогам п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу», по параметру послаблення радіаційного впливу.

07.12.2023 Білоцерківським УДКСУ Київської області на підставі платіжної інструкції № 2 (внутрішній номер 311729981) від 01.12.2023 перераховано бюджетні кошти у сумі 3 995 000,00 грн на рахунок ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» за поставлену на виконання умов договору № 389 від 11.09.2023, швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу

Таким чином, умисними протиправними діями учасників організованої групи керівником якої є ОСОБА_7 , Білоцерківській міській раді Київської області завдано збитків на суму 3 995 000,00 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

На підставі викладеного, ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що 19.08.2023 о 13 год 18 хв уповноважена особа Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_16 оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2023-08-19-000310-a) про закупівлю Білоцерківським академічним ліцеєм «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб) із очікуваною вартістю 5 189 000,00 грн.

При публікації тендерної документації ОСОБА_16 , яка раніше не мала досвіду організації проведення публічних закупівель швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу, скористалася проектом тендерної документації, яка 18.08.2023 була надіслана їй на електронну адресу уповноваженою особою зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_13 .

Додатком 4 до тендерної документації передбачено, що за захисними властивостями споруда/елементи споруди цивільного захисту повинні відповідати класу укриття не нижче A-IV згідно із ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Учасник у складі тендерної пропозиції надає підтвердження з оцінки рівню захисту укриття, виданого державною установою або установою яка має відповідну компетенцію для надання висновку оцінки рівня захисту споруди у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки. Також учасник повинен дати сертифікат відповідності, який виданий уповноваженим органом з сертифікації, який відповідає за достовірність інформації, наведеної в сертифікаті, про відповідність споруди ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу) та сертифікат на систему екологічного управління стосовно виготовлення виробів із бетону, вимогам ISO 14001:2015 виробника.

У подальшому, не пізніше 29.08.2023 20 год 39 хв, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_7 , будучи службовою особою діючи повторно, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на заволодіння коштами Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради, через систему публічних закупівель «PROZORRO» від імені ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (код ЄДРПОУ 43409145) подав тендерну пропозицію на суму 5 166 000,00 грн., при цьому достовірно знаючи, що у складі тендерної пропозиції, в частині вимог до учасника закупівлі визначених Додатком 4 тендерної документації, був наданий сертифікат відповідності № UA.GS.2.28.019-23, який був виданий ОСОБА_10 на замовлення учасника організованої групи ОСОБА_5 та в якому містились недостовірні відомості щодо відповідності п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення».

29.08.2023 о 20 год. 39 хв. уповноважена особа Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_16 визначила ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» переможцем процедури відкритих торгів по вказаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з указаним підприємством, оформивши своє рішення протоколом № 3 щодо розгляду тендерних пропозицій від 29.08.2023.

Надалі, директор Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_17 (Замовник), уклала із ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_7 , який діяв з метою реалізації спільного злочинного умислу учасників організованої групи, Договір про закупівлю товарів № 50 від 11.09.2023 (далі - Договір), на виконання якого Постачальник приймає на себе зобов`язання передати Замовнику у власність до 30.11.2023 року предмет закупівлі: ДК 44210000-5 Конструкції та їх частини (Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб)) (далі-Товар), визначений в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у Специфікації до Договору, а замовник зобов`язується прийняти Товар та сплатити його вартість у порядку та на умовах, що визначено цим Договором.

Відповідно до Розділу 2 Договору, Постачальник має поставити Замовнику новий Товар, якість якого відповідає умовам, встановленим чинним законодавством України для цієї категорії Товару. Технічні та якісні характеристики Товару повинні відповідати чинним нормативним актам (державним стандартам) (п. 2.1.).

Постачальник повинен засвідчити якість Товару, що постачається, належним чином оформленими документами, які надаються разом із Товаром (п 2.3.).

Згідно Розділу 5 Договору, Місце поставки Товару: Білоцерківський академічний ліцей «Вектор»-гімназії № 18 Білоцерківської міської ради Київської області за адресою вул. Шевченка, 33, м. Біла Церква, Київської області. (п. 5.1).

Строк поставки Товару: до 30.11.2023 р. (п. 5.2.).

Постачальник зобов`язується одночасно з поставкою Товару надати видаткову накладну, товаро-транспортну та документи, що підтверджують якість, походження та кількість Товару. (п. 5.3.).

У подальшому 06.11.2023 Додатковою угодою №1 до договору №50 від 11.09.2023 за підписом директора Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_17 (Покупець) та директора ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_7 було внесено зміни до п. 5.2. Договору, а саме подовжено строк поставки Товару до 25.12.2023.

Не пізніше 21.12.2023, більш точної дати та часу у ході досудового розслідування не встановлено, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу учасників організованої групи, з метою імітації належного виконання умов укладеного договору № 50 від 11.09.2023, діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, усвідомлюючи, що збірні залізобетонні огороджувальні конструкції для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди, які виробляються ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідають вимогам ДБН В.2.2-5-97 та ДСТУ 9195:2022, як окремо кожна так і при монтажі їх у цілісну конструкцію, яка імітує Швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб), надав вказівку невстановленим особам з числа співробітників ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» на організацію доставки збірних залізобетонних огороджувальних конструкцій для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди до Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради за адресою вул. Шевченка, 33, м. Біла Церква, Київської області та їх подальший монтаж у цілісну конструкцію.

Так, 21.12.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у приміщенні Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Шевченка, 33, директор ліцею ОСОБА_17 підписала видаткову накладну № 2457 від 21.12.2023, тобто документ, який фіксує факт передачі Постачальником товару Замовнику.

Та 21.12.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, директор Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_17 , перебуваючи в приміщенні Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Шевченка, 33, підписала акт приймання-передачі швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб) яке не відповідає класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97.

Досудовим розслідуванням встановлено, що швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб), яка поставлена за договором № 50 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам, якi ставляться до таких споруд у ДБН В.2.2-5-97 «Будинки i споруди. Захиснi споруди цивiльного захисту)», з класом захисту A-IV вiдповiдно, з урахуванням тендерної i технiчної докумеції до договору № 50 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, якi ставились до цього типу споруди на момент укладання відповідного договору.

Показники, які зазначені п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022, а саме місцева та загальна дія звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб) дія отруйних речовин, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів та тепловий вплив під час виникнення пожеж, не розраховувалися у Звіті з оцінки рівня захисту населення, який забезпечує розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» найпростіше укриття ШСС.

Найпростіше укриття ШСС, яке розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідає вимогам п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу», по параметру послаблення радіаційного впливу.

26.12.2023 Білоцерківським УДКСУ Київської області на підставі платіжної інструкції № 570 від 21.12.2023 перераховано бюджетні кошти у сумі 5 166 000,00 грн на рахунок ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» за поставлену на виконання умов договору № 50 від 11.09.2023, швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб)

Таким чином, умисними протиправними діями учасників організованої групи керівником якої є ОСОБА_7 Білоцерківському академічному ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради, Київської області завдано збитків на суму 5 166 000,00 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

На підставі викладеного, ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах вчиненому повторно організованою групою, тобто вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.

Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що 21.08.2023 об 12 год 18 хв уповноважена особа Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_18 оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2023-08-21-004991-a) про закупівлю Білоцерківським гетьманським ліцеєм-гімназією Білоцерківської міської ради швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб) із очікуваною вартістю 5 189 000,00 грн.

При публікації тендерної документації ОСОБА_18 , яка раніше не мала досвіду організації проведення публічних закупівель швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу, скористалася проектом тендерної документації, яка 18.08.2023 була надіслана їй на електронну адресу уповноваженою особою зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_13 .

Додатком 4 до тендерної документації передбачено, що за захисними властивостями споруда/елементи споруди цивільного захисту повинні відповідати класу укриття не нижче A-IV згідно із ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Учасник у складі тендерної пропозиції надає підтвердження з оцінки рівню захисту укриття, виданого державною установою або установою яка має відповідну компетенцію для надання висновку оцінки рівня захисту споруди у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки. Також учасник повинен надати сертифікат відповідності, який виданий уповноваженим органом з сертифікації, який відповідає за достовірність інформації, наведеної в сертифікаті, про відповідність споруди ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу) та сертифікат на систему екологічного управління стосовно виготовлення виробів із бетону, вимогам ISO 14001:2015 виробника.

У подальшому, 29.08.2023 не пізніше 13 год 52 хв, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, діючи повторно, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на заволодіння коштами Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради, через систему публічних закупівель «PROZORRO» від імені ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (код ЄДРПОУ 43409145) подав тендерну пропозиції на суму 5 166 000,00 грн., при цьому достовірно знаючи, що у складі тендерної пропозиції, в частині вимог до учасника закупівлі визначених Додатком 4 тендерної документації, був наданий сертифікат відповідності № UA.GS.2.28.019-23, який був виданий ОСОБА_10 на замовлення учасника організованої групи ОСОБА_5 та в якому містились недостовірні відомості щодо відповідності п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення».

29.08.2023 о 13 год. 52 хв. уповноважена особа Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_18 визначила ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з указаним підприємством, оформивши своє рішення протоколом № 02 щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.08.2023.

Надалі, директор Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_19 (Замовник), уклав із ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ»(Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_7 , який діяв з метою реалізації спільного злочинного умислу учасників організованої групи, Договір про закупівлю товарів № 1 від 11.09.2023 (далі - Договір), на виконання якого Постачальник приймає на себе зобов`язання передати Замовнику у власність до 30.11.2023 року предмет закупівлі: ДК 44210000-5 Конструкції та їх частини (Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб)) (далі-Товар), визначений в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у Специфікації до Договору, а замовник зобов`язується прийняти Товар та сплатити його вартість у порядку та на умовах, що визначено цим Договором.

Відповідно до Розділу 2 Договору, Постачальник має поставити Замовнику новий Товар, якість якого відповідає умовам, встановленим чинним законодавством України для цієї категорії Товару. Технічні та якісні характеристики Товару повинні відповідати чинним нормативним актам (державним стандартам) (п. 2.1.).

Постачальник повинен засвідчити якість Товару, що постачається, належним чином оформленими документами, які надаються разом із Товаром (п 2.3.).

Згідно Розділу 5 Договору, Місце поставки Товару: Білоцерківський гетьманський ліцей-гімназія Білоцерківської міської ради Київської області за адресою вул. Гетьманська, 25, м. Біла Церква, Київської області. (п. 5.1).

Строк поставки Товару: до 30.11.2023 р. (п. 5.2.).

Постачальник зобов`язується одночасно з поставкою Товару надати видаткову накладну, товаро-транспортну та документи, що підтверджують якість, походження та кількість Товару. (п. 5.3.).

У подальшому 02.11.2023 Додатковою угодою №1 до договору №1 від 11.09.2023 за підписом директора Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_19 (Покупець) та директора ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_7 було внесено зміни до п. 5.2. Договору, а саме подовжено строк поставки Товару до 25.12.2023.

У подальшому, не пізніше 15.12.2023, більш точно дату та час у ході досудового розслідування не встановлено, з метою імітації належного виконання умов укладеного договору № 1 від 11.09.2023, діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, усвідомлюючи, що збірні залізобетонні огороджувальні конструкції для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди, які виробляються ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідають вимогам ДБН В.2.2-5-97 та ДСТУ 9195:2022, як окремо кожна так і при монтажі їх у цілісну конструкцію, яка імітує Швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб), надав вказівку невстановленим особам з числа співробітників ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» на організацію доставки збірних залізобетонних огороджувальних конструкцій для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди до Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради Київської області за адресою вул. Гетьманська, 25, м. Біла Церква, Київської області та їх подальший монтаж у цілісну конструкцію.

Так, 15.12.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у приміщенні Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Гетьманська, 25, завідуюча господарством Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_20 , на підставі довіреності від 15.12.2023 №100 підписала видаткову накладну № 2451 від 15.12.2023, тобто документ, який фіксує факт передачі Постачальником товару Замовнику.

15.12.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, директор Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_19 , перебуваючи в приміщенні Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Гетьманська, 25, підписав акт приймання-передачі швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб) яке не відповідає класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97.

Досудовим розслідуванням встановлено, що швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб), яка поставлена за договором № 1 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам, якi ставляться до таких споруд у ДБН В.2.2-5-97 «Будинки i споруди. Захиснi споруди цивiльного захисту)», з класом захисту A-IV вiдповiдно, з урахуванням тендерної i технiчної докумеції до договору № 1 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, якi ставились до цього типу споруди на момент укладання відповідного договору.

Показники, які зазначені п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022, а саме місцева та загальна дія звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб) дія отруйних речовин, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів та тепловий вплив під час виникнення пожеж, не розраховувалися у Звіті з оцінки рівня захисту населення, який забезпечує розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» найпростіше укриття ШСС.

Найпростіше укриття ШСС, яке розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідає вимогам п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу», по параметру послаблення радіаційного впливу.

26.12.2023 Білоцерківським УДКСУ Київської області на підставі платіжної інструкції № 1 від 25.12.2023 перераховано на рахунок ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ`бюджетні кошти у сумі 5 166 000,00 грн за поставлену за договором № 1 від 11.09.2023 швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб)

Враховуючи вищевикладене, орган досудовго розслідування стверджує, що умисними протиправними діями учасників організованої групи керівником якої є ОСОБА_7 спричинено збитки Білоцерківському гетьманському ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради на суму 5 166 000,00 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах вчиненому повторно організованою групою, тобто вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.

Обґрунтованість пред`явленої ОСОБА_5 підозри повністю підтверджується доказами зібраними під час досудового розслідування зазначеного кримінального провадження, зокрема які долучені до клопотання.

Сторона обвинувачення на підставі оцінки сукупності отриманих доказів стверджує, що причетність особи до вчинення нею злочинів є достатньою для застосування щодо особи запобіжного заходу.

На даний час є необхідність у застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , оскільки є достатньо підстав вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

На думку сторони обвинувачення інші більш м`які запобіжні заходи застосовані до підозрюваного ОСОБА_5 , не забезпечать його належної процесуальної поведінки, призведуть до продовження злочинної діяльності, нададуть змогу переховуватись від органів досудового розслідування та впливати на розслідування кримінального провадження.

З огляду на те, що в ході досудового розслідування встановлено, що предмет кримінального правопорушення становить 14 327 000, ініціатор клопотання просив водночас визначити розмір заставу у розмірі 4 732 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 14 328 496 грн, тобто еквівалентно сумі отриманих шахрайським шляхом грошових коштів.

В судовому засіданні з розгляду даного клопотання, прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав та мотивів зазначених в ньому. Окрім того, додатково надав інформацію щодо матеріального стану підозрюваного та матеріали на спростування заперечень сторони захисту.

Захисник ОСОБА_4 проти задоволення клопотання заперечував. Просив відмовити в задоволенні клопотання та застосувати до підозрюваного запобіжний захід не пов`язаний з триманням під вартою. Заперечення зводяться до необгрунтованості підозри, про яку повідомлено його підзахисного, необгрунтованість заявлених ініціатором клопотання ризиків, з огляду на наявність сталих соціальних зв`язків, відсутність притягнення до кримінальної відповідальності в минулому, наявність на утриманні малолітньої дитини. На підтвердження заперечень захисником додано ряд документів, зокрема, щодо сімейного, майнового стану та документів які, на думку захисника, спростовують необґрунтованість підозри, в тому числі НПА, на підставі норм яких

Підозрюваний ОСОБА_5 підтримав позицію свого захисника.

В судовому слідчому судді надано письмове зобов`язання про особисту поруку від ОСОБА_21 , який є науковим співробітником науково-дослідного відділу проблем історії воєн і воєнного мистецтва науоков-дослідного центру воєнної історії НУОУ, в якій останній висловив готовність поручитись за виконання ОСОБА_5 обов`язків, відповідно до ст. 194 КПК України і зобов`язується за необхідності доставляти підозюваного до органу досудового розслідування чи суд на першу вимогу. В судовому засіданні ОСОБА_21 підтвердив вищевикладену позицію та надав слідчому судді виключно позитивні характеристики особи підозрюваного. Стосовно обосливостей своєї діяльності пояснив, що на час розгляду клопотання являється мобілізованим за контрактом, може бути направлений відповдіно до бойового розпорядження в зону бойових дій для виконання завдань, онак в разі необіхдності зможе виконувати свої зобов`язання, як поручителя у встановленому порядку.

Також було долучено характеризуючи заяву від ОСОБА_22 , у якій викладено характеризуючи якості підозрюваного, а також у даній заяві містилось прохання про застосування ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.

В судовому засідання ОСОБА_22 , за клопотанням захисника ОСОБА_23 , надано пояснення щодо позитивних характеристик особи підозрюваного, зокрема вказано на його допомогу ГУ розвідки Міністерства оборони України, принциповість, порядність та високу кваліфікацію в сфері своєї діяльності.

Свідок ОСОБА_24 , який був викликаний в судове засідання за клопотанням захисника ОСОБА_23 , надав пояснення стосовно проведення ним, як оперативним працівником на підставі доручення в порядку ст.40 КПК України, огляду мобільного телефону, належного підозрюваному.

Вислухавши пояснення учасників судового розгляду клопотання, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.

Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Слідчим суддею встановлено, що підрозділом детективів Територіального управління БЕБ у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024110000000031, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.01.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, в якому 12.03.2025 р. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (витяг з ЄРДР том 1 а.с. 32-34, повідомлення про підозру від 12.03.2025 року том 2 а.с. 219-230).

Отже, ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах організованою групою, в тому числі повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», наведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Фактів і інформації, які переконливо свідчать про причетність ОСОБА_5 до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень, в клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах міститься достатньо для висновку про обґрунтованість повідомленої йому підозри.

Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).

Слідчий суддя з урахуванням доводів сторони захисту про необхідність доведення в даному випадку причетності особи поза розумнім сумнівом зазначає та дійшов наступних висновків.

Враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі кримінального провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах дані, слідчий суддя приходить для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Зокрема, обгрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України підтверджується долученими до клопотання доказами (в їх копіях), а саме: рапорт від 16.01.2024 том 1 а.с. 40, висновок експерта №212 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи від 20.06.2024 том 1 а.с. 41-167, висновок експерта №563 за результатами проведення судової економічної експертизи від 27.06.2024 том 1 а.с. 168-178, висновок експертів №925/926/927/928 за результатами проведення комплексної судової будівельно-технічної експертизи від 13.02.2025 том 1 а.с. 183-188, висновок експерта №562 за результатами проведення судово-економічної експертизи від 26.06.2025 том 1 а.с. 189-197, висновок експерта №564 за результатами проведення судової економічної експертизи від 25.06.2024 том 1 а.с. 198-208, протокол допиту свідка від 06.01.2025 том 1 а.с. 209-217, протокол допиту свідка від 15.01.2025 том 1 а.с. 218-223, протокол огляду речей від 20.09.2024 том 1 а.с. 235-250, протокол НСРД від 15.07.2024 том 2 а.с. 1, протокол НСРД від 19.08.2024 том 2 а.с. 2-24, протокол НСРД від 20.05.2024 том 2 а.с. 25-37, протокол НСРД від 06.11.2024 том 2 а.с. 63-141 та іншими матеріалами клопотання в їх сукупності.

Слідчим суддею досліджено матеріали, надані стороною захисту на підтвердження необгрунтованості підозри в їх сукупності та взаємозв`язку з матеріалами, що надані стороною обвинувачення в обгрунтування поданого клопотання, за результатами чого підстав для визнання підозри, про яку повідомлено ОСОБА_5 , необгрунтованою не встановлено.

Що стосується доведеності ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, про які заявлено детективом в клопотанні та підтримано прокурором в судовому засіданні, слідчий суддя дійшов висновку про їх часткове доведення в судовому засіданні з розгляду клопотання.

При оцінці ризику переховування від правосуддя може братися до уваги (поряд з іншими обставинами) і загроза відносно суворого покарання. Так, у рішенні ЄСПЛ «Пунцельт проти Чехії» («Punzelt v. Czech Republic») 31315/96 від 25.04.2000, Страсбурзький суд визнав достатнім мотивування чеських судів, що прийняли рішення про тримання під вартою з огляду в тому числі на те, що заявникові загрожувало відносно суворе покарання.

Так, слідчий суддя, враховуючи те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, усвідомлюючи тяжкість та реальність покарання, в разі застосування запобіжного заходу не пов`язаного з триманням під вартою, дійшов висновку про доведеність ризику можливості переховуватися від органів досудового розслідування та суду, з метою уникнення покарання.

Щодо ризику знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, то слідчий суддя враховує наявність даного ризику, який обґрунтовується тим, що перебуваючи на волі ОСОБА_5 може знищити, сховати та спотворити речові докази, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки досудове розслідування ще триває, встановлюються обставини вчинення кримінального правопорушення, а відтак з метою уникнути покарання підозрюваний може вчинити дії на їх знищення, оскільки може мати до таких безпосередній доступ.

Перевіряючи наявність ризику незаконного впливу на свідків в даному кримінальному провадженні, слідчий суддя враховує встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками та підозрюваними у кримінальному провадженні, а саме: спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні.

Отже, на переконання слідчого судді, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом, відтак вважає даний ризик доведеним.

Що стосується заявленого ризику можливості підозрюваним ОСОБА_5 вчинити інше кримінальне правопорушення, то слідчий суддя дійшов висновку про недоведеність даного ризику у зв`язку із тим, що сторона обвинувачення при його доведенні обмежилася лише посиланням на його існування, в той же час доказів на підтвердження такого слідчому судді не надано та з обгрунтування клопотання не вбачається.

Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.

У справі «Амбрушкевич проти Польщі» (Ambruszkiewicz v. Poland N 7/03 від 04.05.2006) Європейський суд з прав людини наголошує, що не викликає протиріч те, що в деяких особливих випадках позбавлення свободи може бути єдиним засобом, який дозволяє гарантувати явку обвинуваченого до суду, зокрема, з урахуванням його особистості та характеру злочину, а також тяжкості ймовірного покарання. Крім того, Європейський суд з прав людини вважає за необхідне, щоб підстави, наведені владою на обґрунтування застосування запобіжного заходу у вигляді позбавлення свободи, були доповнені конкретними фактами стосовно підозрюваного, а мотиви за обставинами справи могли вбачатися переконливими та відповідними.

Що стосується вирішення питання про можливість застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді особитої поруки, відповідно до письмового зобов`язання ОСОБА_21 та клопотання захисника підозрюваного, слідчий суддя враховує положення ст. 180 КПК України щодо порядку застосування такого запобіжного заходу.

Зокрема ч. 1 вказаної статті встановлено, що особиста порука полягає у наданні особами, яких слідчий суддя, суд вважає такими, що заслуговують на довіру, письмового зобов`язання про те, що вони поручаються за виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків відповідно до статті 194 цього Кодексу і зобов`язуються за необхідності доставити його до органу досудового розслідування чи в суд на першу про те вимогу.

Слідчий суддя враховує особу ОСОБА_21 , який надав письмове зобов`язання та пояснення слідчому судді. Зокрема, з урахування особистих даних ОСОБА_21 , досліджених характеризуючих його особу матеріалів, слідчий суддя зазначає, що він безперечно заслуговує на довіру та повагу, слідчим суддею не встановлено даних які б свідчили про зворотнє.

В той же час, слідчий суддя враховує характер та умови його професійної діяльності, про які повідмолено в судовому засідданні, зокрема можвливе проходження військової служби в зоні бойових дій на підставі бойового розпорядження.

При цьому положеннями ст. 180 КПК України встановлено зобов`язання, які бере на себе поручитель, в тому числі і на забезпечення за необхідності доставити підозрюваного до органу досудового розслідування чи в суд на першу про те вимогу.

Беручи до уваги характер професійної діяльності, умови в яких вона здійснюється та може здіснюватися, пояснення ОСОБА_21 в частині забезпечення виконання зобов`язань шляхом усної домовленості з командуванням за першої необхідності, слідчий суддя дійшов до висновку, що ОСОБА_21 не зможе на постійній основі забезпечуватися дане зобов`язання.

Слідчим суддею при вирішенні питання про можливість тримання під вартою ОСОБА_5 було проаналізовано надані стороною захисту документи. В той же час, стороною захисту не надано документів, які б свідчили про неможливість тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 .

Виходячи з практики Європейського суду з прав людини та враховуючи особу підозрюваного ОСОБА_5 , який раніше не судимий, має на утриманні неповнолітніх дітей, обставини вчиненого інкримінованого йому кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання ОСОБА_5 винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, яке, зокрема, відноситься до особливо тяжкого злочину, тому з урахуванням наявних ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, положень п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України, а також доведеність в судовому засіданні всіх складових ч. 1 ст. 194 КПК України, до підозрюваного може бути застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Слідчий суддя, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави визначається у таких межах: щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 182 КПК України у виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.

При визначенні розміру застави, слідчий суддя враховує надані стороною захисту пояснення та документи, стосовно середньомісячного доходу підозрюваного та надані прокурором відомості стосовно матеріального стану підозрюваного, обставини та характер вчиненого кримінального правопорушення, про підозру в якому повідомлено ОСОБА_5 , встановлений на час розгляду клопотання розмір шкоди в кримінальному провадженні, що становить 14 327 000 грн., а також положення ч. 2 ст. 182 КПК України, які регулюють порядок внесення застави та можливість внесення такої самим підозрюваним та іншою фізичною або юридичною особою, умови за яких було вчинене кримінальне правопорушення, що інкримінується підозрюваному - військовий час та з урахуванням обгрунтування клопотання в даній частині його ініціатором, слідчий суддя дійшов до висновку, що застава в межах визначених п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України не здатна забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків та про необхідність визначення розміру застави частково еквівалентної сумі предмета кримінального правопорушення в даному кримінальному провадженні, оскільки в даному кримінальному провадженні є інші особи, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КПК України та враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі не встановлює доведеність винуватості та роль кожного з учасників у вчиненні кримінального правопорушення.

Отже, заявлений ініціатором розмір застави у співставленні з його розрахунком, наведеним в клопотанні підлягає частковому задоволенню. Слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному ОСОБА_5 заставу в розмірі 3300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 9 992 400 (дев`ять мільйонів дев`ятсот дев`яносто дві тисячі чотириста) гривень 00 копійок, з покладення на підозрюваного обов`язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України: - не відлучатися за межі м. Києва та Київської області, окрім випадків необхідності переміщення до м. Дніпро та м. Калуш в зв`язку зі службовою необхідністю, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з підозрюваними: ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , свідками: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_25 , ОСОБА_20 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 ,; утримуватися від спілкування з підозрюваними ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , свідками ОСОБА_12 , ОСОБА_28 стосовно обставин даного кримінального провадження; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон, службовий паспорт, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд до України, окрім паспорта громадянина України; носити електронний засіб контролю.

Враховуючи викладене вище, клопотання слідчого, погоджене прокурором підлягає частковому задоволенню, водночас доводи сторони захисту не знайшли свого підтвердження, відтак клопотання про передачу підозрюваного на поруки задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 177, 178, 182, 183, 184, 192-194, 196, 197, 202, 206, 207, 208, 209, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді особистої поруки - залишити без задоволення.

Клопотання детектива відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 50 днів, в межах строку досудового розслідування.

Підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взяти під варту в залі суду.

Строк тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рахувати з 12 год. 50 хв. 24 березня 2025 року.

Строк дії ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закінчується о 12 год. 50 хв. 12 травня 2025 року.

Визначити розмір застави у розмірі 3300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 9 992 400 (дев`ять мільйонів дев`ятсот дев`яносто дві тисячі чотириста) гривень 00 копійок, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок: Банк отримувача коштів: ДКСУ, м. Київ; Код банку отримувача (МФО): 820172; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 26268059; Рахунок отримувача: UA128201720355259002001012089; призначення платежу: «застава за … (П.І.Б.), … (дата народження особи, за яку вноситься застава), згідно з ухвалою …(назва суду)… від … (дата ухвали)… по справі №…, кримінальне провадження №….», та надати документ, що це підтверджує, до Солом`янського районного суду міста Києва.

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, протягом дії ухвали.

У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:

- не відлучатися за межі м. Києва та Київської області, окрім випадків необхідності переміщення до м. Дніпро та м. Калуш в зв`язку зі службовою необхідністю, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

-утримуватися від спілкування з підозрюваними: ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , свідками: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_25 , ОСОБА_20 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 ,

- утримуватися від спілкування з підозрюваними ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , свідками ОСОБА_12 , ОСОБА_28 стосовно обставин даного кримінального провадження.

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон, службовий паспорт, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд до України, окрім паспорта громадянина України;

- носити електронний засіб контролю.

Термін дії обов`язків, покладених судом, визначити до 12.05.2025 року, включно.

Роз`яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок Солом`янського районного суду м. Києва коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі місця ув`язнення.

Після отримання та перевірки документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа місця ув`язнення має негайно здійснити розпорядження про звільнення з-під варти та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю Солом`янського районного суду м. Києва.

З моменту звільнення з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у виді застави.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора в кримінальному провадженні.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.03.2025
Оприлюднено30.04.2025
Номер документу126919661
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —760/6453/25

Ухвала від 14.03.2025

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кравченко Я. В.

Ухвала від 24.03.2025

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кравченко Я. В.

Ухвала від 24.03.2025

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кравченко Я. В.

Ухвала від 14.03.2025

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кравченко Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні