ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД
Миколаївської області
Справа №477/1842/24
Провадження №2/477/350/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2025 року м. Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:
головуючої судді Саукової А.А.,
з секретарем Дорош Я. Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі виконавчого комітету Воскресенської селищної ради Миколаївської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: приватний нотаріус Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Реукова Наталія Анатоліївна про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати за нею право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.
Позов мотивований тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 91,0 кв.м. Зазначений будинок разом з господарськими та побутовими будівлями і спорудами йому було продано радгосп-заводом «Гвардія Ілліча» визначеною вартістю в 2300 карбованців. Вказану суму чоловік позивачки сплатив у повному обсязі на рахунок радгосп-заводу «Гвардія Ілліча». На день відкриття спадщини в вищезазначеному будинку позивачка була зареєстрована та проживала разом з померлим. Позивачка звернулася до приватного нотаріуса Реукової Н. А. з заявою про оформлення спадщини, однак у видачі свідоцтва на житловий будинок їм було відмовлено, в зв`язку із відсутністю документів, що підтверджували б право власності померлого на нерухоме майно.
Таким чином, оскільки позивачка позбавлена можливості захистити свої спадкові права в інший спосіб, була вимушена звернутися до суду з цим позовом.
В судове засідання сторони не з`явилися.
Від представника позивача ОСОБА_5 надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Від відповідача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав, просив позов задовольнити.
Від відповідача ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнала, просила позов задовольнити.
Від відповідача Воскресенської селищної ради надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника, позов визнають в повному обсязі.
Третя особа: приватний нотаріус Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Реукова Наталія Анатоліївна у підготовче судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлена відповідно до положень статті 128, 130 ЦПК України, причини неявки в судове засідання не повідомила.
Ухвалою суду від 23 серпня 2024 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 11 березня 2025 року підготовче провадження у справі було закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.
Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Згідно довідки виконавчого комітету Воскресенської селищної ради Миколаївської області № 230 від 10.09.2024 року, ОСОБА_4 сплатив кошти у повному розмірі (у сумі 2300) за будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , згідно довідки про сплату № 96 від 23 березня 1994 року, виданою та підписаною директором та головним бухгалтером «Гвардії Ілліча».
Згідно витягів з ЄДРЮО сільськогосподарський виробничий кооператив «Злагода» та ДП Радгосп «Гвардія Ілліча» припинили свою діяльність як юридичні особи.
Згідно довідки Воскресенської селищної ради Миколаївської області № 209 від 03.07.2024 року, на день відкриття спадщини, тобто на ІНФОРМАЦІЯ_2 в одному будинку разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 , були зареєстровані: його дружина ОСОБА_1 та його діти ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Приватним нотаріусом Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Реуковою Н. А. заведена спадкова справа № 26/2014 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .
З заявою про прийняття спадщини зверталася ОСОБА_1 та повідомила, що крім неї є інші спадкоємці за законом діти спадкодавця ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 зверталися до нотаріуса з заявами про відмову від прийняття спадщини за законом після смерті їх батька ОСОБА_4 на користь своєї матері ОСОБА_1 .
Відповідно до відповіді приватного нотаріуса Реукової Н. А. від 18.06.2024 року № 473/02-31, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав її чоловіку ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в зв`язку із відсутністю документів, що підтверджували б право власності померлого на нерухоме майно.
Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯЛ № 972727 власником земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_4 .
Відповідно до виписки № 210 від 03.07.2024 року, виданої виконавчим комітетом Воскресенської селищної ради Миколаївської області, згідно з записом № 801 книги по господарського обліку ради № 1, головою домогосподарства, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , зазначена дружина спадкодавця ОСОБА_1 .
До складу спадщини, відповідно до ст.1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Так, згідно п.7 Інструкції по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 22.02.95 року № 48, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.03.1995 року за N 83/619, що втратив чинність на підставі наказу Держкомстату № 234 від 17.07.2000 року, сільська, селищна, міська Рада заносить до спеціальної погосподарської книги дані про склад селянського (фермерського) господарства про передану у власність та надану в користування господарству земельну ділянку.
На підставіп.1 Інструкціїпро порядокреєстрації будинківта домоволодіньу містахі селищахміського типуУкраїнської РСР,затвердженої заступникомМіністра комунальногогосподарства УкраїнськоїРСР РомановимВ. 31.01.1966року,що втратилачинність напідставі наказуДержжитлокомунгоспу №56від 13.12.95року,реєстрацію будинків з обслуговуючими їх будівлями і спорудами та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР провадять бюро технічної інвентаризації виконкомів місцевих Рад депутатів трудящих. При відсутності правовстановлюючих документів, які зазначені в цій інструкції, зацікавлена юридична або фізична особа (установа, підприємство, організація, громадянин, колгоспний двір) подає до виконкому місцевої Ради депутатів трудящих заяву про оформлення права власності на будинок або домоволодіння і видачу свідоцтва про це.
Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте, виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 01 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Таким чином, спадкодавець не скористався будь-яким із способів оформлення права власності. Втім, не вчинення відповідних дій по оформленню свого права власності і одержання відповідного свідоцтва про право власності не є підставою у невизнанні права власності спадкодавця.
Враховуючи, що у державному акті на право приватної власності на землю, за адресою: АДРЕСА_1 , власником зазначено ОСОБА_4 , суд приходить до висновку, що останньому на момент смерті на праві власності належав вищевказаний будинок, а відтак після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входять усі права та обов`язки на зазначене домоволодіння.
Таким чином, після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 та ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 , що підтверджується наданими доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частина 3 ст. 3 ЦПК України передбачає, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
На підставі ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього кодексу).
Відповідно до ч. 1ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
На підставі ч. 5 ст. 1268 ЦК України спадщина належить спадкоємцю незалежно від часу її прийняття з часу відкриття спадщини.
Згідно із положеннями ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Статтею 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Згідно із ч. 1ст. 67 ЗУ «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
З урахуванням положень ст. ст. 1296, 1299 ЦК України питання про право спадкоємця на спадкове майно вирішується судом у разі невизнання такого права чи відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в своїй постанові «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року в п. 23, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, правом на звернення до суду за захистом наділена особа у разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів.
Спадкові права позивача наразі є порушеними, за таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі виконавчого комітету Воскресенської селищної ради Миколаївської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: приватний нотаріус Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Реукова Наталія Анатоліївна про визнання права власності в порядку спадкування за законом, задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
відповідач Територіальна громада в особі виконавчого комітету Воскресенської селищної ради Миколаївської області, адреса: 57222, Миколаївська область, Миколаївський р-н, с. Михайло-Ларине, вул. Шкільна, 29; Код ЄДРПОУ: 04376682;
відповідач ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;
відповідач ОСОБА_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ;
третя особа: приватний нотаріус Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Реукова Наталія Анатоліївна, адреса: 54050, м. Миколаїв, пр. Богоявленський, 308/1.
Суддя А.А. Саукова
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2025 |
Оприлюднено | 30.04.2025 |
Номер документу | 126920864 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Саукова А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні