Справа № 946/10105/24
Провадження № 2/946/167/25
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
22 квітня 2025 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді: Бальжик О.І.
за участю секретаря: Аубекерової Г.В.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Ізмаїлі цивільну справу за позовною заявою органу опіки та піклування Саф`янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-
В С Т А Н О В И В:
І. Суть позовної заяви
1.1. 19.12.2024 року представник органу опіки та піклування Саф`янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , яким просить позбавити її батьківських прав у відношенні доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також, просила стягувати з ОСОБА_1 аліменти на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 19.12.2024 року до досягнення дитиною повноліття.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що мати не цікавиться успіхами дитини, не відвідує батьківські збори, вже рік не проживає з дитиною, не цікавиться її життям та здоров`ям, немає постійного контролю за успішністю дитини в школі. Під час перевірки умов проживання та бесіди з ОСОБА_2 працівниками служби у справах дітей Саф`янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області з`ясовано, що догляд за дитиною здійснює дідусь, ОСОБА_1 , а мати дівчини з жовтня 2023 року з дитиною не проживає, поїхала в невідомому напрямку і з того часу жодного разу доньці не зателефонувала, не писала, додому не приїжджала. Родичі звертались до поліції з метою розшуку матері ОСОБА_3 , після чого та вийшла на зв`язок з сім`єю та повідомила, що додому більше не повернеться.
ІІ. Процедура та позиції сторін
2.1. Відповідно до протоколу автоматичного розподілу справ між суддями від 19.12.2024 року, справа №1946/10105/24 передана на розгляд судді Бальжик О.І.
2.2. 24.12.2024 року ухвалою суду справу відкрито провадження та призначено до розгляду у загальному позовному провадженні.
2.3. 13.03.2025 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду.
2.4. Сторони, будучи своєчасно та належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися. Представник позивача звернулася із заявою про підтримання позову та розгляд справи у її відсутність; проти заочного розгляду справи не заперечувала. Відповідачка причини неявки не повідомила, із заявою про відкладення розгляду справи або розгляд справи у її відсутність не зверталася.
2.5. Ухвалою суду від 22.04.2025 року вирішено розглядати справу на підставі наявних у ній даних і доказів (в заочному порядку).
2.6. Під час розгляду справи повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалося у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України.
ІІІ. Фактичні обставини та докази на їх підтвердження
3.1. Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції в Одеській області, актовий запис №1365, ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7).
3.2. Відповідно до характеристики директора Саф`янівського закладу загальної середньої освіти ОСОБА_4 , мати ОСОБА_2 не цікавиться успіхами дитини, не відвідує батьківські збори, вже рік не проживає з дитиною, не цікавиться її життям та здоров`ям, немає постійного контролю за успішністю дитини в школі (а.с.12).
3.3. За змістом довідки КНП «Центральна районна лікарня» Саф`янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської за № 745 від 15.11.2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в амбулаторію с. Саф`яни за медичною допомогою для доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не зверталась. За останні три роки в АЗПСМ с.Саф`яни за медичною допомогою, обстеженням та лікуванням для ОСОБА_2 , звертався її дідусь - ОСОБА_1 (а.с.13).
3.4. Згідно характеристики Саф`янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , протягом майже року доглядає неповнолітню онуку у зв`язку з тим, що її мати поїхала із села і не виходила на зв`язок. Рідні написали заяву до поліції про зникнення доньки ОСОБА_5 , - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згодом жінка вийшла на зв`язок, але додому не повернулася. За місцем проживання скарг або звернень громадян проти ОСОБА_1 не надходило. Чоловік характеризується серед жителів села як порядна, спокійна, розсудлива людина без поганих звичок. Конфліктів з односельцями не виникало, алкоголем та наркотичними речовинами не зловживає, забезпечує необхідним неповнолітню онуку (а.с.14).
3.5. Відповідно до акту обстеження умов проживання від 26.11.2024 року за адресою: АДРЕСА_1 , приватний будинок складається з 3 житлових кімнат, коридору, кухні, що розташована в окремому приміщенні у дворі. Умови проживання відповідають санітарно-гігієнічним вимогам. У дитини є окрема кімната, в якій облаштовано робоче та спальне місця, є шафа для одягу, забезпечена необхідним одягом та взуттям, шкільним приладдям (а.с.16).
3.6. Протоколом проведення бесіди від 29.11.2024 року, ОСОБА_2 підтвердила, що її мати з жовтня 2023 року разом з нею не проживає, поїхала в невідомому напрямку і з того часу жодного разу не зателефонувала, не писала, додому не приїжджала. Догляд за нею здійснює дідусь - ОСОБА_1 (а.с.17).
3.7. Згідно з висновком органу опіки та піклування Саф`янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області за №341 від 18.12.2024 року, догляд за дитиною здійснює дідусь, ОСОБА_1 , мати дівчини з жовтня 2023 року з дитиною не проживає, поїхала в невідомому напрямку і з того часу жодного разу доньці не зателефонувала, не писала, додому не приїжджала. Родичі звертались до поліції з метою розшуку матері ОСОБА_3 , після чого та вийшла на зв`язок з сім`єю та повідомила, що додому більше не повернеться.
Орган опіки та піклування дійшов висновку, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно її малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини (а.с.5-6).
ІV. Оцінка та висновки суду
4.1. Вирішуючи позовні вимоги про позбавлення батьківських прав, суд виходить з такого.
4.2. За змістом ст.27 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, діючої на Україні з 27.09.1991 року, держави-учасники визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батько (-ки) несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дитини, в межах своїх здібностей і фінансових можливостей.
4.3. Статтею 150 СК України передбачено, що батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток.
4.4. Відповідно до п.п.1,2,4 ч.1 ст. 164 СК України, мати та батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявили щодо неї батьківського піклування, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, є хронічними алкоголіками або наркоманами.
4.5. Пленум Верховного Суду України у п.п.15, 16 постанови «Про практику застосування законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» за №3 від 30 березня 2007 року роз`яснив судам, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини від інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на фізичний розвиток як складову виховання, не спілкуються з дитиною в обсязі необхідному для її нормального усвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
4.6. За таких обставин, суд вважає, що відповідачка дійсно не виконує своїх батьківських обов`язків, оскільки не приділяє увагу вихованню дитини, не здійснює за нею належний догляд та контроль, не піклується про її духовний і фізичний розвиток, не забезпечує її необхідним харчуванням, не цікавиться її здоров`ям, не створює умови для отримання нею освіти, а також не проявляє до неї материнської уваги та турботи.
4.7. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовну заяву органу опіки та піклування Саф`янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області до ОСОБА_1 слід задовольнити, так як позбавлення її батьківських прав є доцільним та відповідає найвищим інтересам дітей.
4.8. Статтею 168 СК України передбачено, що за рішенням суду особам, які позбавлені батьківських прав, може бути дозволено побачення з дитиною. Якщо поведінка такої особи щодо утримання та виховання своєї дитини зміниться, за правилами ст.169 СК України остання не позбавлена права звернутися до суду з позовом про поновлення у батьківських правах.
4.9. Вирішуючи позовні вимоги про стягнення аліментів, суд виходить з такого.
4.10. Статтею 141 СК України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.
4.11. За змістом ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
4.12. Згідно зі ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
4.13. Стаття 185 СК України передбачає, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
4.14. Частина 1 статті 191 СК України визначає, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
4.15. Беручи до уваги необхідність врегулювання виниклих між сторонами аліментних правовідносин на принципах справедливості, сумлінності і розумності, рівності батьків щодо обов`язку по утриманню дітей, враховуючи вимоги ст.182 СК України та виходячи зі встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік» прожиткового мінімуму, суд вважає, що заявлений позов, з урахуванням матеріального положення сторони, підлягає задоволенню та стягненню з відповідачки аліменти на утримання доньки в у розмірі 1/4 заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня пред`явлення позову до досягнення дитиною повноліття.
V. Розподіл судових витрат
5.1. Згідно п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України у зв`язку з задоволенням позову з відповідачки підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 141, 180, 182, 184, 191 СК України, ст.ст.11-13, 76-82, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов органу опіки та піклування Саф`янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (ЄДРПОУ 04379433, адреса: Одеська область, Ізмаїльський район, с.Саф`яни, вул. Грушевського, б.85) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, - задовольнити.
2. Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) у відношенні доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3. Стягувати з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь опікуна або державного закладу, в якому перебуватиме дитина, аліменти на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з 19.12.2024 року до досягнення дитиною повноліття, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), судовий збір в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок, зарахувавши його до спеціального фонду Державного бюджету України.
5. Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.
6. Копії рішення надіслати для відома сторонам.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: О.І.Бальжик
Суд | Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2025 |
Оприлюднено | 30.04.2025 |
Номер документу | 126922286 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
Бальжик О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні