Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2025 року Справа№640/17571/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маресто Україна» про стягнення заборгованості та пені,
УСТАНОВИЛА:
Київське міське відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «МАРЕСТО УКРАЇНА» (далі ? відповідач, Товариство) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за 2021 рік у загальному розмірі 103 678,12 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 14.02.2022 Товариством подано звіт за формою 10-ПОІ (річна), згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2021 році становила 121 особа, з них зі встановленою інвалідністю 4 особи, тоді законодавчо визначений норматив складає 5 осіб.
Таким чином за непрацевлаштування однієї особи з інвалідністю та несплатою самостійно адміністративно-господарських санкцій, відповідні санкції нараховано позивачем у загальному розмірі 103 678,12 грн, з яких за основним платежем 96 859,00 грн та 6 819,12 грн пені.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.10.2022 відкрито провадження у справі для її розгляду у порядку спрощеного письмового провадження.
Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року №2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу №640/17571/22 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.03.2025 зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.04.2025 справу №640/17571/22 прийнято до провадження. Вирішено здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею Буряк І.В. в порядку спрощеного позовного провадження у строк, встановлений статтею 258 КАС України.
Наявний у матеріалах справи відзив свідчить про незгоду відповідача із доводами позивача та містить прохання у позові відмовити, з огляду на таке.
З метою виконання вимог чинного законодавства Товариством 26.07.2022 перерахувало на рахунок позивача 96 859,50 грн в оплату адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю.
Таким чином, твердження позивача про невиконання зобов`язань, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» є безпідставними.
Судом установлені такі фактичні обставини у справі.
Товариство є юридичною особою включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 41189553, юридична адреса: 03037, місто Київ, проспект Лобановського Валерія, будинок, 56.
14 лютого 2022 року Товариством подано «Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю» за 2021 рік за формою 10-ПОІ (річна) вх.№ 11/2303, згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2021 році становила 121 особа, з них зі встановленою інвалідністю 4 особи. Кількість осіб з інвалідністю штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» 5 осіб.
Визначена у вказаному звіті сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 96 859,50 грн.
Відповідно наданого Товариством платіжного доручення від 26.07.2022 № 5473, останнім перераховано 96 859,50 грн в оплату адміністративно-господарської санкції за 2021 рік.
Згідно наданого до позову розрахунку суми позову, заявленого у цій справі, позивачем нараховано відповідачу адміністративно-господарській санкції за незайняті робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 96 859,50 грн та пеня 6 819,12 грн, усього до сплати 103 678,12 грн.
Правова оцінка суду.
Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі Закон № 875, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)
Стаття 19. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Стаття 20. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.
Висновки суду.
Ані позивачем, ані відповідачем не заперечується наявний у Товариства обов`язок зі сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання встановленого частиною першою статті 19 Закону № Закон № 875 нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю.
Вказаний обов`язок самостійно задекларовано відповідачем шляхом подання звіту за формою 10-ПОІ (річна) за 2021 рік та сплачено, відповідно наданого Товариством платіжного доручення від 26.07.2022 № 5473, де останнім перераховано 96 859,50 грн в оплату адміністративно-господарської санкції за 2021 рік.
Однак позивачем обґрунтовано вказано, що Товариство мало сплатити відповідні санкції до 15.04.2022.
Натомість, як вказано вище, відповідач сплатив такі 26.07.2022, у зв`язку із чим позивачем правомірно нараховано пеню у розмірі 6 819,12 грн.
Таким чином, суд вважає, що у зв`язку із погашенням заборгованості за основним платежем немає підстав для стягнення такої, однак у зв`язку із простроченням сплати є підстави для стягнення пені у розмірі у розмірі 6 819,12 грн.
Отже позов належить задовольнити у частині стягнення з відповідача нарахованої позивачем пені з 16.04.2022 по 12.07.2022 у розмірі 6 819,12 грн.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні (ч. 2 ст. 139 КАС України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297,КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 104, ЄДРПОУ 22869098) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маресто Україна» (03037, місто Київ, пр. Лобановського Валерія, 56, код ЄДРПОУ 41189553) про стягнення заборгованості та пені - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МАРЕСТО УКРАЇНА» пеню, нараховану у зв`язку із несвоєчасною сплатою адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік у розмірі 6 819, (шість тисяч вісімсот дев`ятнадцять) грн 12 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення
Повний текст рішення суду складено 28.04.2025.
Суддя І.В. Буряк
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2025 |
Оприлюднено | 30.04.2025 |
Номер документу | 126926132 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них осіб з інвалідністю |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Буряк І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні