Рішення
від 28.04.2025 по справі 520/478/24
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

28.04.2025р. справа №520/478/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліденка А.В.,

за участю секретаря судового засідання - Карапетян М.О.,

представника позивача - не прибув,

представник відповідача - не прибув, подав до суду клопотання від 16.03.2025р. про розгляд справи без його участі,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Балцем" (далі за текстом - позивач, заявник) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі за текстом - відповідач, суб"єкт владних повноважень, адміністративний орган, владний суб"єкт, орган публічної адміністрації) про визнання протиправними та скасування розрахунків,

встановив:

Позивач у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про визнання протиправними та скасування складених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області щодо ПАТ «БАЛЦЕМ» розрахунків витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з березня 2023р. по серпень 2023р. на загальну суму 2 053 840,48 грн., а саме: 1) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений Кабінетом Міністрів України з березня 2023р. № 2000-0607-8/30119 від 08.03.2023р. на суму 214.541,32 грн.; 2) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з березня 2023 р.» № 2000-0607-8/30057 від 08.03.2023р. на суму 144.96,36 грн.; 3) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений Кабінетом Міністрів України з квітня 2023р. №2000-0607-8/42817 від 04.04.2023 р. на суму 221.835,63грн.; 4) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з квітня 2023 р.» № 2000-0607-8/42744 від 04.04.2023 р. на суму 137 632,37 грн.; 5) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений Кабінетом Міністрів України з травня 2023р.» №2000-0607-8/55854 від 02.05.2023р. на суму 220.564,81 грн.; 6) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з травня 2023р.» №2000-0607-8/56443 від 02.05.2023р. на суму 131.156,38 грн.; 7) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений Кабінетом Міністрів України з червня 2023р.» №2000-0607-8/75207 від 05.06.2023р. на суму 207.961,82грн.; 8) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з червня 2023р.» №2000-0607-8/74776 від 05.06.2023р. на суму 128.593,45 грн.; 9) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений Кабінетом Міністрів України з липня 2023р.» №2000-0607-8/90782 від 05.07.2023р. на суму 204.564,24грн.; 10) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з липня 2023р.» №2000-0607-8/90557 від 04.07.2023р. на суму 125.842,38грн.; 11) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений Кабінетом Міністрів України з серпня 2023р.» №2000-0607-8/104902 від 03.08.2023р. на суму 193.427,76грн.; 12) розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з серпня 2023р.» №2000-0607-8/105112 від 03.08.2023р. на суму 122.923,96 грн.

Аргументуючи ці вимоги зазначив, що фактичні витрати на доставку пенсій, на відшкодуванні яких наполягає позивач, є необґрунтованими, оскільки Балаклійська територіальна громада, на території якої зареєстровані пенсіонери і яким пенсія була призначена на пільгових умовах, у 2022 році знаходилася в окупації і її мешканці змушені були виїхати за територію громади, а тому є підстави вважати, що фактичні витрати на доставку пенсій Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не здійснювалися та є невірними. Зазначив, що в період окупації на території Балаклійської територіальної громади відділення «Укрпошта» також не працювали. Наполягав на порушенні процедури та строку прийняття оскаржених рішень у формі розрахунків. Резюмуючи викладене, позивач стверджує про наявність підстав для визнання незаконними та скасування вищевказаних рішень суб"єкта владних повноважень у формі розрахунків.

Відповідач із поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що позивач як підприємство, колишні працівники якого вийшли на пенсію на пільгових умовах, зобов`язаний сплачувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку таким працівникам пільгової пенсії. Наполягав, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій є узгодженими і обов`язковими для виконання актами індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень. Стверджував, що оскільки у визначений п.6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, ПАТ Балцем самостійно не відшкодувало витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, то заборгованість перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з березня 2023 року по серпень 2023 року складає 2.158.812,66 грн.

Суд, вивчивши доводи позову, повно виконавши процесуальний обов`язок з офіційного з`ясування обставин спору, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, котрі врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Позивач пройшов визначену законом процедуру державної реєстрації суб"єктів господарювання, набув правового статусу юридичнї особи приватного права, значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань під ідентифікаційним кодом - 00293060; основний вид господарської діяльності за КВЕД:23.51 Виробництво цементу; адреса місцезнаходження: Харківська обл., місто Балаклія, вулю Цемзаводське шосе, будинок 3.

Заявник як платник страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

29.04.2019р. відбулася зміна назви підприємства без зміни ідентифікаційного коду - ПрАТ "Євроцемент-Україна" перейменовано на ПрАТ "Балцем".

За період 01.03.2023р.-31.08.2023р. суб"єкт владних повноважень шляхом складання оскаржених місячних розрахунків витрат на виплату та доставку пільгових пенсій сповістив заявника про існування публічного обов`язку провести до бюджету Пенсійного фонду України грошові платежі на загальну суму - 2.053.840,48 грн.

Дослідивши зібрані по справі докази, суд відзначає, що спірна сума заборгованості складається з витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за березень 2023р.-серпень 2023р. за Списком №1 та за Списком №2 відповідно до п. "б" - "з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсіонерам:

1. ОСОБА_1 , пенсія призначена з 15.11.2017 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 21.11.2017 року №206, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 13-16);

2. ОСОБА_2 , пенсія призначена з 13.12.2017 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 27.12.2017 року №257, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с.8-12);

3. ОСОБА_3 , пенсія призначена з 28.02.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 12.03.2018 року №51, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 3-7);

4. ОСОБА_4 , пенсія призначена з 22.04.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 19.12.2017 року №245, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 247, 2т. а.с.1-2);

5. ОСОБА_5 , пенсія призначена з 14.05.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 19.04.2018 року №89, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 242-246);

6. ОСОБА_6 , пенсія призначена з 13.06.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 19.04.2018 року №83, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 238-241);

7. ОСОБА_7 , пенсія призначена з 06.08.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 16.05.2018 року №120, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 235-237);

8. ОСОБА_8 , пенсія призначена з 17.09.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 30.08.2018 року №158, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 228-234);

9. ОСОБА_9 , пенсія призначена з 13.10.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 11.10.2018 року №194, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (3т. а.с. 22-36);

10. ОСОБА_10 , пенсія призначена з 25.07.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 13.08.2018 року №146, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 224-227);

11. ОСОБА_11 , пенсія призначена з 02.11.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 10.10.2018 року №189, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 222-223);

12. ОСОБА_12 , пенсія призначена з 29.01.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 29.10.2018 року №220, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 218-221);

13. ОСОБА_13 , пенсія призначена з 03.04.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 02.04.2019 року №79, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 213-217);

14. ОСОБА_14 , пенсія призначена з 15.03.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 11.03.2019 року №55, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 209-212);

15. ОСОБА_15 , пенсія призначена з 05.04.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 03.04.2019 року №91, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 205-208);

16. ОСОБА_16 , пенсія призначена з 18.04.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 25.02.2019 року №23, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 199-204);

17. ОСОБА_17 , пенсія призначена з 14.03.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 05.03.2019 року №48, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 190-198);

18. ОСОБА_18 , пенсія призначена з 11.07.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 03.07.2019 року №153, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (1т. а.с. 185-189);

19. ОСОБА_19 , пенсія призначена з 24.05.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 11.06.2019 року №125, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (1т. а.с. 180-184);

20. ОСОБА_20 , пенсія призначена з 25.07.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 11.07.2019 року №180, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (1т. а.с. 176-177);

21. ОСОБА_21 , пенсія призначена з 26.06.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 03.04.2019 року №85, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 172-175);

22. ОСОБА_22 , пенсія призначена з 27.09.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 23.07.2019 року №195, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем»(1т. а.с. 163-165);

23. ОСОБА_23 , пенсія призначена з 11.09.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 02.09.2019 року №224, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем»(1т. а.с. 166-171);

24. ОСОБА_24 , пенсія призначена з 09.10.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 28.11.2018 року №239, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 137-162);

25. ОСОБА_25 , пенсія призначена з 22.10.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 17.09.2019 року №253, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем»(1т. а.с. 132-136);

26. ОСОБА_26 , пенсія призначена з 24.11.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.11.2019 року №289, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем»(1т. а.с. 106-131);

27. ОСОБА_27 , пенсія призначена з 21122020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 08.04.2019 року №101, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 91-102);

28. ОСОБА_28 , пенсія призначена з 27.11.2019 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 21.11.2019 року №308, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем»(1т. а.с. 103-105);

29. ОСОБА_29 , пенсія призначена з 09.01.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 05.02.2020 року №23, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (1т. а.с. 72-90);

30. ОСОБА_30 , пенсія призначена з 19.10.2022 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 30.06.2017 року №117, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (1т. а.с. 69-71);

31. ОСОБА_31 , пенсія призначена з 05.11.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 09.10.2018 року №176, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 17-20);

32. ОСОБА_32 , пенсія призначена з 03.12.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 10.03.2020 року №43, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 21-24);

33. ОСОБА_33 , пенсія призначена з 17.04.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 05.03.2019 року №43, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 25-27);

34. ОСОБА_34 , пенсія призначена з 04.08.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 22.05.2020 року №83, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 28-35);

35. ОСОБА_35 , пенсія призначена з 28.08.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 21.11.2019 року №302, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с.36-39);

36. ОСОБА_36 , пенсія призначена з 13.09.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 17.09.2019 року №247, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 40-46);

37. ОСОБА_37 , пенсія призначена з 04.05.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 16.07.2020 року №147, від 07.07.2020 року №136, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 47-52);

38. ОСОБА_38 , пенсія призначена з 25.09.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 10.08.2020 року №178, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 53-57);

39. ОСОБА_39 , пенсія призначена з 29.09.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 23.07.2019 року №195, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с.58-60);

40. ОСОБА_40 , пенсія призначена з 15.07.2020 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 06.03.2018 року №45, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 61-66);

41. ОСОБА_41 , пенсія призначена з 26.07.2022 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 30.12.2015 року №132, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 67-70);

42. ОСОБА_42 , пенсія призначена з 08.02.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 15.06.2020 року №100, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 71-75);

43. ОСОБА_43 , пенсія призначена з 10.05.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 30.04.2021 року №58, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 76-78);

44. ОСОБА_44 , пенсія призначена з 12.05.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 05.05.2021 року №268, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 79-82);

45. ОСОБА_45 , пенсія призначена з 24.05.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 08.01.2021 року №04, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 83-86);

46. ОСОБА_46 , пенсія призначена з 23.03.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 17.06.2020 року №110, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 87-95);

47. ОСОБА_47 , пенсія призначена з 07.07.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.06.2021 року №81, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с.96-97);

48. ОСОБА_48 , пенсія призначена з 30.12.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 12.03.2020 року №50, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 98-99);

49. ОСОБА_49 , пенсія призначена з 19.06.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 02.07.2021 року №95, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 100-103);

50. ОСОБА_50 , пенсія призначена з 09.08.2021 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 03.06.2019 року №119, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 104-107);

51. ОСОБА_51 , пенсія призначена з 19.06.2022 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 26.12.2016 року №296, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 108-111);

52. ОСОБА_52 , пенсія призначена з 02.01.2022 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 25.06.2018 року №133, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с.112-114);

53. ОСОБА_53 , пенсія призначена з 20.10.2022 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 11.06.2019 року №131, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 115-118);

54. ОСОБА_54 , пенсія призначена з 31.10.2022 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (2т. а.с. 119-122);

55. ОСОБА_55 , пенсія призначена з 07.08.2022 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 27.12.2017 року №257, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Єврочемент-Україна» (2т. а.с. 123-127);

56. ОСОБА_56 , пенсія призначена з 16.11.2022 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 20.01.2020 року №06, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с.128-130);

57. ОСОБА_57 , пенсія призначена з 08.01.2004 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (3т. а.с. 54-55);

58. ОСОБА_58 , пенсія призначена з 11.07.2008 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки №88, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 131-132);

59. ОСОБА_59 , пенсія призначена з 05.10.2008 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 27.10.2008 року №130, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с.133-136);

60. ОСОБА_60 , пенсія призначена з 07.12.2008 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 26.01.2009 року №26, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 137-139);

61. ОСОБА_61 , пенсія призначена з 15.04.2009 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.04.2009 року №74, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 140-142);

62. ОСОБА_62 , пенсія призначена з 04.10.2009 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 07.12.2009 року №203, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 145);

63. ОСОБА_63 , пенсія призначена з 20.12.2009 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 13.03.2010 року №27, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 146-148);

64. ОСОБА_64 , пенсія призначена з 25.02.2010 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.04.2010 року №44, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 149-151);

65. ОСОБА_65 , пенсія призначена з 15.09.2010 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 05.09.2010 року №118, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 152-154);

66. ОСОБА_66 , пенсія призначена з 20.02.2011 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 07.03.2011 року №12, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 155-157);

67. ОСОБА_67 , пенсія призначена з 01.09.2011 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.09.2011 року №77, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 158-161);

68. ОСОБА_68 , пенсія призначена з 20.07.2011 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 11.07.2011 року №92, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 162-164);

69. ОСОБА_69 , пенсія призначена з 21.08.2011 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.07.2010 року №90, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 165-167);

70. ОСОБА_70 , пенсія призначена з 17.11.2011 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 06.07.2010 року №101, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 168-170);

71. ОСОБА_71 , пенсія призначена з 14.12.2011 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 03.01.2012 року №164, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 171-173);

72. ОСОБА_72 , пенсія призначена з 17.01.2012 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 29.07.2013 року №139, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 174-176);

73. ОСОБА_73 , пенсія призначена з 06.05.2012 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 26.05.2014 року №105, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем» (2т. а.с. 177-181);

74. ОСОБА_74 , пенсія призначена з 10.04.2012 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.01.2012 року №68, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 182-185);

75. ОСОБА_75 , пенсія призначена з 03.05.2013 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 22.04.2013 року №61, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 186-190);

76. ОСОБА_76 , пенсія призначена з 19.06.2013 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 11.08.2013 року №50, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 191-196);

77. ОСОБА_77 , пенсія призначена з 18.07.2013 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 08.06.2013 року №112, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 197-201);

78. ОСОБА_78 , пенсія призначена з 07.08.2013 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.01.2023 року №128, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 202-204);

79. ОСОБА_79 , пенсія призначена з 07.11.2013 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 06.10.2013 року №183, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 205-208);

80. ОСОБА_80 , пенсія призначена з 14.01.2014 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 07.12.2013 року №220, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 209-212);

81. ОСОБА_81 , пенсія призначена з 09.03.2014 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 27.02.2014 року №32, виданої Приватним Акціонерним Товариством ««Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 213-218);

82. ОСОБА_82 , пенсія призначена з 05.07.2014 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.05.2014 року №108, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 219-221);

83. ОСОБА_83 , пенсія призначена з 14.08.2014 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 14.08.2014 року №156, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 222-224);

84. ОСОБА_84 , пенсія призначена з 28.10.2014 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 19.09.2014 року №164, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 225-228);

85. ОСОБА_85 , пенсія призначена з 30.05.2015 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.05.2015 року №56, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 229-232);

86. ОСОБА_86 , пенсія призначена з 25.05.2015 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.05.2017року №71, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 233-237);

87. ОСОБА_87 , пенсія призначена з 24.07.2015 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 18.05.2015 року №65, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 238-240);

88. ОСОБА_88 , пенсія призначена з 06.09.2015 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 04.08.2015 року №93, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 241-245);

89. ОСОБА_89 , пенсія призначена з 05.11.2015 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 01.12.2015 року №123, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (2т. а.с. 246-247, 3т. а.с. 1-3);

90. ОСОБА_90 , пенсія призначена з 29.02.2016 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (3т. а.с. 52-53);

91. ОСОБА_91 , пенсія призначена з 19.01.2017 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 29.07.2016 року №149, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (3т. а.с. 4-9);

92. ОСОБА_92 , пенсія призначена з 04.03.2017 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 02.03.2017 року №16, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (3т. а.с. 10-14);

93. ОСОБА_93 , пенсія призначена з 13.12.2017 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 21.11.2017 року №210, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (3т. а.с. 15-21);

94. ОСОБА_94 , пенсія призначена з 12.07.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 19.12.2017 року №238, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (3т. а.с. 41-44);

95. ОСОБА_95 , пенсія призначена з 11.03.2013 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 11.02.2013 року №27, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (3т. а.с. 37-40);

96. ОСОБА_96 , пенсія призначена з 23.03.2013 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 25.03.2013 року №259, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Євроцемент-Україна» (3т. а.с. 45-51);

97. ОСОБА_97 , пенсія призначена з 02.01.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 27.12.2017 року №249, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем»;

98. ОСОБА_98 , пенсія призначена з 28.02.2013 року за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п. а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 14.03.2013 року №44, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем»;

99. ОСОБА_99 , пенсія призначена з 23.01.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 09.02.2018 року №26, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем»;

100. ОСОБА_100 , пенсія призначена з 12.01.2018 року за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі пільгової довідки від 27.12.2017 року №253, виданої Приватним Акціонерним Товариством «Балцем».

Отже, пільгова пенсія переліченим вище громадянам була призначена або на підставі виданих особисто заявником документів, або на підставі документів, виданих правопопередником заявника.

Відповідачем оскаржувані розрахунки направлялись на адресу відповідача, що підтверджується матеріалами справи, та були вручені уповноваженим особам за довіреністю (4т. а.с. 1 - 46).

У зв`язку із несплатою заявником вищевказаних місячних розрахунків, Головне управління ПФУ в Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з ПАТ «БАЛЦЕМ» 2 158 812,66 грн. боргу з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з березня по серпень 2023 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2023р. у справі №520/27639/23 було відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

За викладеними у позові твердженнями, про наявність оскаржуваних розрахунків заявник дізнався у рамках справи №520/27639/23.

Стверджуючи про вчинення субєктом владних повноважень протиправного волевиявлення с приводу складення оскаржуваних розрахунків витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з березня 2023р. по серпень 2023р. на загальну суму 2 053 840,48 грн, заявник ініціював даний спір.

Надаючи оцінку обставинам спірних правовідносин та відповідності реально вчиненого управлінського волевиявлення субєкта владних повноважень вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі встановлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

У розумінні п.7 ч.1 ст.4 КАС України відповідач є субєктом владних повноважень.

Тому на відносини з реалізації відповідачем наданих законом повноважень поширюється дія ч.2 ст.19 Конституції України, де указано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також на відносини з реалізації відповідачем наданих законом повноважень поширюється і дія ч.2 ст.2 КАС України, згідно з якою у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що в Україні як у правовій державі, де проголошена дія верховенства права та найвищою соціальною цінністю є людина, згідно з ст.ст. 1, 3, 8, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України усі без виключення суб`єкти права (учасники суспільних відносин) зобов`язані дотримуватись існуючого правового порядку, утримуючись від використання права на "зло"/зловживання правом, а суб`єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов`язком виконувати покладені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведене тлумачення змісту перелічених норм права є цілком релевантним правовому висновку постанови Верховного Суду від 09.05.2024р. у справі №580/3690/23, де указано, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб`єкт приватного права зобов`язаний добросовісно виконувати свої обов`язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

Суд відмічає, що право громадян України на соціальний захист проголошено ст.46 Конституції України, конкретизовано п.6 ч.1 ст.92 Конституції України і з 01.01.2004р. деталізовано нормами, насамперед, Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України від 05.11.1991р. №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 5 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі за текстом - Закон №1058-IV) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до статті 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Статтею 13 Закону України від 05.11.1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ) визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

- п. «а» працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;

- п. «б» -«з», зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць тощо.

В редакції до 17.02.2000 вказана стаття Закону №1788-ХІІ, крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до підпунктів «а», «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XI від 05.11.1991.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» №1461-III від 17.02.2000 року, порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено шляхом виключення зі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XI від 05.11.1991 відповідної регулюючої норми, а порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій було врегульовано шляхом введення окремого виду збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у Закон України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997.

03 жовтня 2017 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ (далі - Закон №2148-VІІІ), яким внесено зміни до пункту 2 Розділу ХV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та до пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997.

Так, відповідно до абзаців 1-4 пункту 2 розділу XV Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та після цієї дати відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 (в редакції Закону №2148-VІІІ) для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

В свою чергу, у розумінні пунктів 1 і 2 частини першої статті 1 Закону України від 26.06.1997р. №400/97-ВР "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: 1) суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; 2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.

Ставка збору на обов`язкове державне пенсійне страхування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, встановлена на рівні 100% від об`єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону (абз. 3 пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997).

Отже, ті пенсії на пільгових умовах, які призначались відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XI від 05.11.1991, до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 03.10.2017, після набрання ним чинності призначаються відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003.

Однак, як в одному, так і в іншому випадку, фактичні витрати на виплату і доставку таких пенсій, у відповідності до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 (в редакції Закону №2148-VІІІ), визначені в якості об`єкта оподаткування для суб`єктів підприємницької діяльності, їх об`єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об`єднань громадян, інших юридичних осіб (їх філій), а також фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників (крім тих, що віднесені до четвертої групи платників єдиного податку).

При цьому, імперативною нормою пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, призначених на пільгових умовах, за раніше діючим порядком.

Зі змісту наведених вище норм матеріального права слідує, що запроваджений приписами п.2 розділу XV Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV публічний обов"язок з приводу проведення учасниками суспільних відносин грошового платежу на відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пільгових пенсій виникає за одночасної наявності двох подій, а саме: 1) події вчинення терорганом системи ПФУ управлінського волевиявлення стосовно призначення громадянину пільгової пенсії на підставі виданих колишнім роботодавцем документів про виконання функцій найманого працівника за переліком робіт за Списком №1 або за Списком №2; 2) події вчинення терорганом системи ПФУ управлінського волевиявлення стосовно виплати згаданої вище пенсії.

Порядок та розмір відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах визначений Розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1).

Згідно з пунктом 6.1. Інструкції №21-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування:

особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 6.2. Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники (п. 6.3. Інструкції 22-1).

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам (пункт 6.5. Інструкції №22-1).

Пунктом 6.7. Інструкції №21-1 передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до пункту 6.8 Інструкції №21-1, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Відомості по особах, які набули пільговий стаж на таких підприємствах, організаціях, обліковуються в органах Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії та відображаються в окремій відомості згідно з додатком 8а.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів «а», «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №1 та Списком №2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов`язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом після 1 січня 2004 року, не пов`язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом №1058-IV).

Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону №1788-XII.

Відповідна правова позиція у подібних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 22.06.2023 у справі №0440/5637/18.

Обов`язок щодо визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України, підприємство ж зобов`язане здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду України, підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, який надсилається підприємству. При цьому, органи Пенсійного фонду зобов`язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання підприємству розрахунку.

Аналогічний правовий висновок неодноразово викладався Верховним Судом, зокрема, у постанові від 14.09.2022 у справі № 817/1943/17.

Суд також враховує, що відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

При цьому, до основних завдань, які стоїть перед органами Пенсійного фонду України, відноситься забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій.

Одним із джерел наповнення бюджету Фонду є надходження від відшкодування фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Добросовісне виконання суб`єктами господарювання свого обов`язку відповідно до закону брати участь у соціальному захисті громадян України є проявом соціальної відповідальності бізнесу, який враховує інтереси суспільства та бере на себе певну частину відповідальності за соціальний захист осіб, які його потребують.

Тож, оскаржені заявником у межах даного спору рішення суб"єкта владних повноважень зумовлюють не первинне виникнення у заявника публічного обов"язку відшкодувати витрати ПФУ на виплату пільгових пенсій, а доведення до відома заявника обсягу обсягу цього публічного обов"язку.

У ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що в Приватному акціонерному товаристві "Євроцемент-Україна", а після перейменування Приватному акціонерному товаристві «Балцем» працювали вищезазначені особи, яким призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1 та пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону №1788-ХІІ, п. 2-8 ч.2 ст. 114 Закону №1058-ІV за Списком №2.

На виконання положень п. 6.8. Інструкції № 21-1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області за зареєстрованим місцезнаходженням заявника були направлені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1 від 08.03.2023 №2000-0607/8-30119 за березень 2023р., від 04.04.2023р. №2000-0607-8/42817 за квітень 2023р., від 02.05.2023р. №2000-0607-8/55854 за травень 2023р., від 05.06.2023р. №2000-0607-8/75207 за червень 2023р., від 05.07.2023р. №2000-0307-8/90782 за липень 2023р., від 03.08.2023р. №2000-0607-8/104902 за серпень 2023р., в яких визначено, що місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що належить сплатити позивачу становить за березень 2023р. - 214.541,32грн, квітень 2023р. - 221.835,63 грн, травень 2023р. - 220.564,81 грн, червень 2023р. - 207.961,82 грн, липень 2023р. - 204.564,24 грн, серпень 2023р. - 193.427,76 грн.

На виконання положень п. 6.8. Інструкції № 21-1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області за зареєстрованим місцезнаходженням заявника були направлені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до пунктів 2-8 частини 2 статті 114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 08.03.2023 №2000-0607-8/30057 за березень 2023р., від 04.04.2023р. №2000-0507-8/42744 за квітень 2023р., від 02.05.2023р. №2000-0607-8/42817 за травень 2023р., від 05.06.2023р. №2000-0607-8/74776 за червень 2023р., від 04.07.2023р. №2000-0607-8/90557 за липень 2023р., від 03.08.2023р. №2000-0607-8/105112 за серпень 2023р., в яких визначено, що місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що належить сплатити позивачу становить за березень 2023р. - 144.796,36 грн, квітень 2023р. - 137.632,37 грн, травень 2023р. - 131.156,38 грн, червень 2023р. - 128.593,45 грн, липень 2023р. - 125.842,38 грн, серпень 2023р. - 122.923,96 грн.

Дані розрахунки були вручені уповноваженим представникам заявника, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (т. 4 а.с. 1, 10, 17, 24, 32, 39). Тому твердження представника позивача про те, що зазначені розрахунки не були направлені позивачу у встановленому законом порядку, чим відповідач порушив вимоги пункту 6.4 глави 6 Інструкції, суд вважає необґрунтованими.

Суд зазначає, що оскаржувані розрахунки сформовані програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8 та відповідно до додатку 7 пункту 6.4 Інструкції 21-1.

Сам розрахунок суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, залежить від осіб, які працювали на даному підприємстві, набутого на даному підприємстві пільгового стажу такими особами, та розміру нарахованої пенсії (без нарахованих надбавок, доплат, підвищень з інших джерел). Для розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не включається вся сума виплаченої пенсійної виплати, а розрахунок суми проводиться як відсоткове значення від показників, які зазначені.

В ході розгляду справи судом оглянуто оскаржувані розрахунки відповідно до Списку №1 від 08.03.2023 №2000-0607/8-30119 за березень 2023р., від 04.04.2023р. №2000-0607-8/42817 за квітень 2023р., від 02.05.2023р. №2000-0607-8/55854 за травень 2023р., від 05.06.2023р. №2000-0607-8/75207 за червень 2023р., від 05.07.2023р. №2000-0307-8/90782 за липень 2023р., від 03.08.2023р. №2000-0607-8/104902 за серпень 2023р., та відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до пунктів 2-8 частини 2 статті 114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 08.03.2023 №2000-0607-8/30057 за березень 2023р., від 04.04.2023р. №2000-0507-8/42744 за квітень 2023р., від 02.05.2023р. №2000-0607-8/42817 за травень 2023р., від 05.06.2023р. №2000-0607-8/74776 за червень 2023р., від 04.07.2023р. №2000-0607-8/90557 за липень 2023р., від 03.08.2023р. №2000-0607-8/105112 за серпень 2023р. та встановлено, що вони містять всі необхідні відомості, зокрема, щодо: дати призначення пенсії, осіб, яким призначено пільгову пенсію; відомості щодо досягнення ними пенсійного віку; пільгового стажу роботи на даному підприємстві; відсоток плати підприємства з урахуванням стажу роботи кожного з осіб; загального місячного розміру пенсії, відомостей щодо місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Отже, вони повністю відповідають формі та змісту розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Розділу ХV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону.

Суд зазначає, що підставою для виникнення публічного обов`язку суб`єкта господарювання відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону є наявність двох умов: 1) призначення пенсії на пільгових умовах на підставі виданих підприємством уточнюючих довідок; 2) настання події фактичної виплати пенсії.

Отже, сукупність даних факторів спричиняє обов`язок сплати суб`єктом господарювання витрати на виплату та доставку пенсій.

Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений Кабінетом Міністрів України та призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є лише письмовим сповіщенням про такий обов`язок та дату його виконання.

Спірні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій були вчасно направлені на адресу позивача рекомендованою поштовою кореспонденцією та отримані, що підтверджено матеріалами справи.

Разом з тим, прикінцеві Положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не передбачають будь-яких правил щодо звільнення від сплати збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у вигляді покриття витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах.

Також є безпідставними доводи позивача щодо протиправності формування позивачем щомісячних розрахунків, оскільки зазначені твердження спростовуються положеннями п. 6.4 Інструкції, відповідно до якого після перерахунку або призначення пенсії нові розрахунки формуються протягом місяця.

Суд зазначає, що за березень-серпень 2023 року змінювалася сума відшкодування, що обумовлювало складення нових розрахунків.

Стосовно посилань заявника на військову агресію Російської Федерації, введення воєнного стану та призупинення товариством господарської діяльності суд зазначає, що жодним нормативно-правом актом не передбачено звільнення суб`єкта господарювання від обов`язку сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у зв`язку із призупиненням дії трудових договорів зі своїми працівниками, призупиненням господарської діяльності тощо.

Окремо суд зазначає, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 16.04.2025р. у справі №160/2368/23 «… Верховний Суд у постанові від 26 червня 2019 року у справі № 1640/3394/18 зазначив, що саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом. Виходячи із міркувань розумності та доцільності, Суд зауважив, що деякі вимоги до процедури прийняття акта необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб`єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття. Дефектні процедури прийняття адміністративного акта, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків. Разом із тим, не кожен дефект акта робить його неправомірним.

У цій постанові Верховний Суд визначив, що суттєве (фундаментальне) порушення - це таке порушення суб`єктом владних повноважень норм права, допущення суттєвої, істотної помилки при прийнятті певного рішення, яке мало наслідком прийняття незаконного рішення. Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його дійсність.

Тож, у підсумку, Верховний Суд у справі № 1640/3394/18, не применшуючи значення необхідності дотримання встановленої законодавством процедури ухвалення того чи іншого рішення, запровадив критерій виміру суттєвості порушень правової процедури ухвалення рішення та дійшов висновку, що порушення такої процедури може бути підставою для скасування рішення суб`єкта владних повноважень лише за тієї умови, що воно вплинуло або могло вплинути на правильність рішення. На думку Суду, скасування акта адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.

57.Такі висновки також викладено Верховним Судом у постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 813/1790/18, від 16 листопада 2023 року у справі № 300/3110/20, від 21 грудня 2023 року у справі № 440/2017/20, від 07 лютого 2025 року у справі № 520/1298/23.».

Зі змісту наведеного правового висновку Верховного Суду та викладених вище міркувань окружного адміністративного суду слідує, що сама по собі обставина ненаправлення суб"єктом владних повноважень у межах спірних правовідносин заявнику річного розрахунку суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за умови направлення суб"єктом владних повноважень у межах спірних правовідносин заявнику місячних розрахунків суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій об`єктивно не здатна призвести до погіршення правового становища заявника, адже оспорений заявником публічний обов`язок із внесення коштів до бюджету Пенсійного фонду України у порядку п.2 розділу XV Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV у дійсності існує як наслідок видачі роботодавцем найманому працівнику документів для призначення пільгових пенсії та наслідок проведення виплати відповідним терорганом системи ПФУ означеної пенсії.

Продовжуючи вирішення спору, суд зважає, що критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб`єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України, а у силу ч.2 ст.77 КАС України обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб`єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.

Тому відповідність закону рішення чи діяння (управлінського волевиявлення) суб`єкта владних повноважень як у спорі про набуття приватною особою додаткового блага чи активу, так і у спорі про спростування новоствореного за рішенням субєкта владних повноважень публічного обов`язку, зокрема, за критеріями дотримання компетенції, меж повноважень, способу дій, приводу реалізації функції контролю, обґрунтованості, безсторонності (неупередженості), добросовісності, розсудливості, рівності перед законом, унеможливлення дискримінації, пропорційності, своєчасності, права особи на участь у процесі прийняття рішення, має доводитись, насамперед, відповідачем - суб`єктом владних повноважень.

При цьому, із положень частин 1 і 2 ст.77 КАС України у поєднанні з приписами ч.4 ст.9, абз.2 ч.2 ст.77, частин 3 і 4 ст.242 КАС України слідує, що владний суб`єкт повинен доводити обставини фактичної дійсності у спорі за стандартом доказування - "поза будь-яким розумним сумнівом" (тобто запропоноване сприйняття ситуації повинно виключати реальну ймовірність існування у дійсності будь-якого іншого варіанту), у той час як до приватної особи підлягає застосуванню стандарт доказування - "баланс вірогідностей" (тобто запропоноване сприйняття ситуації не повинно суперечити умовам реальної дійсності і бути можливим до настання).

Разом із тим, суд вважає, що саме лише неспростування владним суб`єктом задекларованого, але не доведеного документально твердження приватної особи про конкретну обставину фактичної дійсності, не спричиняє виникнення безумовних та беззаперечних підстав для висновку про реальне існування такої обставини у дійсності.

І хоча спір безумовно підлягає вирішенню у порядку ч.2 ст.77 КАС України, однак суд повторює, що реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб`єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з`ясування об`єктивної істини у справі.

Правильність саме такого тлумачення змісту ч.1 ст.77 та ч.2 ст.77 КАС України підтверджується правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020р. по справі №520/2261/19, де указано, що визначений ст. 77 КАС України обов`язок відповідача - суб`єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов`язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Окрім того, саме таке тлумачення стандартів доказування є цілком релевантним правовому висновку постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023р. у справі №916/3027/21.

У розумінні ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, згідно з ч.1 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, а у силу запроваджених частинами 1 і 2 ст.74 КАС України застережень суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням встановленого законом порядку або не підтверджені визначеними законом певними засобами доказування.

Відповідно до ч.1 ст.75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи, а за правилом ч.1 ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Тлумачення змісту цієї норми процесуального закону було викладено Верховним Судом у постанові від 07.11.2019р. по справі №826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18), де указано, що обов`язковою умовою визнання протиправним волевиявлення суб`єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав та інтересів та доведеність факту невідповідності закону оскарженого управлінського волевиявлення.

Визначаючись з приводу реально вчиненого суб`єктом владних повноважень у спірних правовідносинах управлінського волевиявлення, суд зазначає, що за загальним правилом з огляду на положення п.18 ч.1 ст.19, п.19 ч.1 ст.4 КАС України, п.1 ч.2 ст.24, п.2 ч.2 ст.24, ч.3 ч.2 ст.24 Митного кодексу України під рішенням суб`єкта владних повноважень слід розуміти - письмовий акт, під дією суб`єкта владних повноважень слід розуміти - вчинок з приводу реалізації управлінського повноваження, під бездіяльністю суб`єкта владних повноважень слід розуміти - ухилення від виконання обов`язку, під відмовою суб`єкта владних повноважень слід розуміти - оформлене офіційним письмовим документом - листом відхилення прохання/звернення приватної особи.

Перевіряючи наведені учасниками спору аргументи приєднаними до справи доказами, суд констатує, що у ході розгляду справи владним суб`єктом було доведено дотримання у спірних правовідносинах вимог ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, позаяк реально вчинене управлінське волевиявлення з приводу складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цілком узгоджується як із дійсним змістом нормативного регламентування, так і зі справжніми обставинами фактичної дійсності.

Тож, за наслідками розгляду справи суд вважає доведеним за правилами ч.2 ст.77 КАС факт відповідності оскарженого управлінського волевиявлення субєкта владних повноважень вимогам ч.2 ст.2 КАС України та навпаки не доведеним за правилами ч.1 ст.77 КАС України факт існування у заявника порушеного публічного права у межах спірних правовідносин.

Указане є визначеною процесуальним законом підставою для відмови у задоволенні позову.

При розв`язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії); вичерпно реалізував усі існуючі правові механізми зясування обєктивної істини; надав оцінку усім юридично значимим факторам, доводам і обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; інших джерел здобуття обєктивних даних про обставини спірних правовідносин не знайшов.

Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.

Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, позаяк не впливає на правильність розв`язання спору по суті.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139-143 КАС України.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4-12, ст.ст. 72-77, 90, 211, 241-243, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов - залишити без задоволення.

Роз`яснити, що судове рішення у повному обсязі складено (виготовлено) відповідно до ч.3 ст.243 КАС України - 28.04.2025р.; набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду); підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Суддя А.В. Сліденко

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.04.2025
Оприлюднено30.04.2025
Номер документу126930407
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо нагляду та контролю у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування