Єдиний унікальнийномер 719/227/25
Номер провадження 2/719/68/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2025 року м. Новодністровськ
Новодністровський міський суд Чернівецької області в складі:
судді Луців О.В.,
за участю секретаря Марчук А.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Новодністровськ, Чернівецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, виконавчий комітет Новодністровської міської ради Чернівецької області як орган опіки та піклування, про визначення місця проживання дитини та надання дозволу на реєстрацію малолітньої дитини за місцем реєстрації матері,-
ВСТАНОВИВ:
14 березня 2025 року в суд надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, виконавчий комітет Новодністровської міської ради Чернівецької області як орган опіки та піклування, про визначення місця проживання дитини та надання дозволу на реєстрацію малолітньої дитини за місцем реєстрації матері.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що
29 грудня 2023 року між нею та ОСОБА_2 укладено шлюб, який зареєстрований Першим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за актовим записом № 587. ІНФОРМАЦІЯ_1 у сторін народилась спільна дитина донька ОСОБА_3 . Рішенням Новодністровського міського суду Чернівецької області по справі № 719/65/25 від 11 лютого 2025 року шлюб між нею та ОСОБА_2 розірвано. Вказує, що після розлучення вони з відповідачем не спілкуються, донька постійно проживає із нею, відповідач до доньки не приходить, не проявляє ніякого інтересу та не бере участі у її вихованні. 17 лютого 2025 року позивачка звернулась до органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Новодністровської міської ради Чернівецької області із заявою про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою АДРЕСА_1 , тобто за місцем реєстрації ОСОБА_1 , але у реєстрації доньки їй було усно відмовлено у зв`язку з не наданням письмової згоди батька на реєстрацію дитини за місцем реєстрації матері та роз`яснено право звернення до суду для вирішення вищевказаного спору.
Відтак,просить визначити місце проживання дитини разом із матір`ю та надати дозвіл на реєстрацію місця проживання дитини за місцем реєстрації позивачки без письмової згоди батька.
Ухвалою суду від 31.03.2025р. після усунення недоліків позовної заяви, відкрито загальне позовне провадження у справі із повідомленням (викликом) сторін, надано сторонам строк для подачі заяв по суті справи, призначено підготовче судове засідання на 23 квітня 2025 року о 11 год. 30 хв., яке відкладено на 29 квітня 2025 року о 12 год. 00 хв.
Сторони по справі, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце проведення судового засідання, в таке засідання не з`явилися.
Представник позивачки ОСОБА_4 28 квітня 2025 року подала заяву про розгляд справи без її участі та участі ОСОБА_1
29 квітня 2025 року адвокат Марчук Д.П. подала заяву про уточнення позовних вимог, у якій зменшила позовні вимоги та просила лише визначити місця проживання дитини за нею.
23 квітня 2025 року сторона відповідача подала заяву про розгляд справи за відсутності ОСОБА_2 та його представника, у якій зазначили, що відповідач не чинив перешкоди у реєстрації доньки разом із матір`ю, спору з приводу проживання дитини немає, однак між сторонами існують неприязні відносини, що має наслідком постійні непорозуміння з приводу побачення із дитиною. При цьому, відповідач абсолютно не заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі та просив їх задовольнити.
29 квітня 2025 року адвокат Радамовський М.М. подав письмову заяву про визнання уточнених позовних вимог.
Виконавчий комітет Новодністровської міської ради Чернівецької області, як орган опіки та піклування, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання явку свого представника не забезпечив. Проте 22 квітня 2025р. в суд надійшла заява Виконавчого комітету Новодністровської міської ради Чернівецької області №03-09/557, за підписом міського голови Цимбалюк Н.О., згідно якого остання просила розгляд справи провести за відсутності представника Виконавчого комітету Новодністровської міської ради Чернівецької області, як органу опіки та піклування, у зв`язку із службовою зайнятістю (а.с. 55).
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частинами 3,4 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленомустаттями 206,207цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно зі ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Дослідивши письмові докази по даній цивільній справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
З наведених у позовній заяві обставин, які згідно ч. 1 ст. 82 ЦПК України не підлягають доказуванню, оскільки визнані сторонами, судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі, зареєстрованому 29.12.2023 року Першим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за актовим записом №587.
В шлюбі народилася донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.13).
За рішенням Новодністровського міського суду Чернівецької області від 11 лютого 2025 року шлюб між сторонами розірвано (а.с.14-20).
Згідно з позицією ОСОБА_1 , їй відмовили у реєстрації дитини за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю письмової згоди батька на реєстрацію.
Відповідно до ч. 1ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідност.12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Частинами 1, 2 ст. 161 СК України встановлено, що якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
Згідно з ст. 171 СК України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном. Суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси.
Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю.
Статтею 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.12.1991 року, у всіх діях відносно дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними або приватними інституціями, які займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно з положенням ст. 9 вказаної Конвенції держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
При цьому, поняття розлучення слід тлумачити з огляду на право одного з батьків на спілкування з дитиною та обов`язок другого батька надати можливість для такого спілкування.
Крім того, відповідно до висновку щодо визначення місця проживання малолітньої дитини від 09.04.2025 року №65/6, наданого органом опіки та піклування в особі виконавчого комітету Новодністровської міської ради Чернівецької області, спору між батьками щодо визначення місця проживання дитини немає, Виконавчий комітет Новодністровської міської ради, як орган опіки та піклування, вважає за доцільне визначити місце проживання малолітньої ОСОБА_3 з матір`ю ОСОБА_1 (а.с.57)
Суд, аналізуючи позицію відповідача щодо відсутності предмету спору з цього питання, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, виходячи з прив`язаності дитини до матері, враховуючи її вік та потреби у повсякденному житті приходить до висновку про те, що визначити місце проживання ОСОБА_3 з матір`ю необхідно. Зокрема суд враховує, що дитина постійно проживає разом з матір`ю.
В той же час судом встановлено, що будь-яких доказів, що свідчили б про те, що визначення місця проживання дитини разом з позивачем може зашкодити інтересам дитини, в ході розгляду справи не здобуті, а тому суд визначає місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
З вищезазначених норм слідує, що суди повинні належним чином обґрунтовувати свої рішення.
Аналогічна позиція підтримується і практикою Європейського Суду з прав людини, зокрема у справі «Бочан проти України» від 03.05.2007 року, де зазначено про те, що Європейський Суд встановив порушення ст. 6 Конвенції, у тому числі через те, що національні суди не дали відповідь на аргументи заявниці стосовно правдивості показів свідків та дійсності документів, хоча ці докази були визначальними для рішення по справі.
Слід також зазначити, що однією із засад судочинства, регламентованих п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є змагальність сторін та свобода в наданні ними до суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відповідач визнав уточнені позовні вимоги в повному обсязі, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову позивача про визначення місця проживання дитини з матір`ю.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Частиною першою ст.142 ЦПК України передбачено, що у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Окрім того, позивачкою було уточнено позовні вимоги шляхом їх зменшення з двох до однієї.
Згідно зі п.1 ч. 1 ст.. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається зокрема в разі зменшення розміру позовних вимог.
З огляду на зменшення позивачкою позовних вимог та визнання їх відповідачем, ОСОБА_1 з державного бюджету слід повернути 1816,8 грн. (605,6+1211,2) сплаченого судового збору.
Натомість із відповідача ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір на користь позивача ОСОБА_1 в розмірі 1211,20 / 2 = 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 19, 81, 141, 142, 197-200, 206, 258-260, 263-265 ЦПК України, ст. 15, 150, 157, 160, 161, 162 Сімейного Кодексу України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ,зареєстрованої заадресою: АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний № НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_3 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, виконавчий комітет Новодністровської міської ради, Чернівецької області як орган опіки та піклування (адреса місця знаходження: Чернівецька область, м.Новодністровськ, мікрорайон «Діброва», буд. 25, код ЄДРПОУ 33330163) про визначення місця проживання дитини задовольнити повністю.
Визначити місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень 60 копійок).
Повернути ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ,зареєстрованої заадресою: АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний № НОМЕР_2 )судовий збір в розмірі 1816,80 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень 80 копійок) з державного бюджету.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня його На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Новодністровський міський суд Чернівецької області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Новодністровський міський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2025 |
Оприлюднено | 01.05.2025 |
Номер документу | 126934207 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новодністровський міський суд Чернівецької області
Луців О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні