Справа № 703/2031/25
2-о/703/107/25
УХВАЛА
про призначення судово-психіатричної експертизи
29 квітня 2025 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Овсієнка І.В.,
присяжних Кишинського М.О., Пестова О.П.
за участю
секретаря судового засідання Батаргіної Т.М.,
представника заявника Сюкало Ю.П.
представника особи, щодо якої розглядається заява, адвоката Грабовської В.В.
розглянувши в залі суду м. Сміла в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою органу опіки та піклування в особі Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Смілянської міської ради, заінтересована особа Смілянський дитячий будинок інтернат, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки
у с т а н о в и в :
14.04.2025 орган опіки та піклування в особі Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Смілянської міської ради в порядку самопредставництва звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановлення опіки.
В судовому засіданні судом на підставі ч. 2 ст. 294, ст. 298 ЦПК України винесено на обговорення питання про призначення в справі судово-психіатричної експертизи для встановлення психічного стану ОСОБА_1 .
Представник заявника клопотав про проведення судово-психіатричної експертизи і постановлення на вирішення експерта питань, вказаних в заяві про визнання ОСОБА_1 недієздатним, а саме щодо наявності в останнього психічних захворювань, чи здатен він усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними та чи може за станом здоров`я давати пояснення по суті справи, брати участь в судових засіданнях.
Представник особи, щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною, адвокат Грабовська В.В. підтримала позицію представника заявника, проведення експертизи вважала необхідним для встановлення психічного стану ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи - Смілянського дитячого будинку інтернату, в судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі та зазначив, що підопічний ОСОБА_1 є інвалідом з дитинства і здійснювати догляд за собою не може, повністю залежить від допомоги сторонніх осіб.
Дослідивши матеріали заяви в частині, що стосується призначення судово-психіатричної експертизи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень частини першої статті 298 Цивільного процесуального кодексу України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Правові, організаційні та фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя визначає Закон «Про судову експертизу».
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначається судом у судовому засіданні, як це передбачено ст. 103-105 ЦПК України.
Як вбачається з п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Разом з цим, суд враховує положення частини 1 статті 39 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Суд вважає за необхідне призначити у справі судово-психіатричну експертизу, оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для справи, а саме обставин щодо психічного стану ОСОБА_1 , потрібні спеціальні знання.
У ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» зазначено, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз. З огляду на Перелік спеціалізованих судово-психіатричних експертних установ України та психіатричних закладів, у структурі яких функціонують судово-психіатричні експертні відділення (комісії), що затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.07.2018 №1339 (зі змінами та доповненнями), суд вважає за необхідне доручити проведення експертизи судово-психіатричним експертам Черкаської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Павлова, 46).
Відповідно до положень пункту 5 частини 1 статті 252 ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
Оскільки для проведення зазначеної вище експертизи може знадобитися значний проміжок часу, то суд на підставі п. 5 ч. 1 ст. 252 та п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Для повного та об`єктивного виконання ухвали суду про призначення експертизи, суд вважає за необхідне надати експертам дозвіл на використання при проведенні експертизи медичної документації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в разі наявності такої, зокрема тієї, що оформлена та перебуває в розпорядженні КНП «Черкаська обласна психіатрична лікарня» Черкаської обласної ради, оскільки як вбачається із матеріалів, доданих до заяви, останній перебував на стаціонарному лікуванні у вказаному закладі з 08.01.2025 до 10.01.2025.
Керуючись ст. 103, 104, 105 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будь-яке психічне захворювання?
2. Якщо так, то чи є захворювання ОСОБА_1 хронічним і стійким та чи дозволяє воно ОСОБА_1 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
3. Чи може ОСОБА_1 з`являтись в судові засідання та давати пояснення по суті справи?
Проведення експертизи доручити експертам Черкаської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Павлова, 46).
Зобов`язати заінтересовану особу - Смілянський дитячий будинок-інтернат, де перебуває на утриманні ОСОБА_1 , забезпечити його явку до Черкаської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» для проведення експертизи, а також надати експертам для дослідження всю наявну медичну документацію щодо вказаної особи.
Надати дозвіл судово-психіатричним експертам Черкаської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» під час проведення судово-психіатричної експертизи використовувати медичну документацію з КНП «Черкаська обласна психіатрична лікарня» Черкаської обласної ради щодо ОСОБА_1 .
У розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи №703/2031/25, провадження 2-о/703/107/25.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок і відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків за ст. 384, 385 КК України.
Провадження в справі зупинити до одержання висновку експерта.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складений 29.04.2025.
Головуючий І.В.Овсієнко
Присяжні М.О.Кишинський
О.П.Пестов
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2025 |
Оприлюднено | 01.05.2025 |
Номер документу | 126939145 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Овсієнко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні