2-о/130/65/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" квітня 2025 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Порощука П.П.,
при секретарі Маліщук Н.А.,
з участю представника заявника адвоката Смірнова С.М., заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Жмеринці за загальними правилами в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Смірнов Сергій Михайлович, заінтересована особа: Жмеринська міська рада про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення та просив встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом з матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 . В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Жмеринка Вінницької області, померла матір заявника ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, що складається з права власності на земельну ділянку площею 0,0650 га в АДРЕСА_1 та права власності на житловий будинок з господарськими будівлями, за цією ж адресою. За життя ОСОБА_2 залишила заповіт, яким «Житловий будинок і земельну ділянку, що знаходяться в АДРЕСА_1 заповідала ОСОБА_1 .. Заповіт є незміненим та не скасованим. ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 , разом з нею проживала без реєстрації її донька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка здійснювала постійний догляд за матір`ю, допомагала їй в побуті а після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 займалась організацією її поховання. У заявника ОСОБА_1 відсутні докази прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , оскільки в них різні зареєстровані адреси проживання, тому вона не може прийняти спадщину після її смерті.
Ухвалою суду від 19.04.2023 року відкрито провадження в даній справі.
В судовому засідання представник заявника адвокат Смірнов С.М. та заявник ОСОБА_1 підтримали заявлені вимоги з підстав викладених у заяві.
Представник заінтересованої особи - Жмеринської міської ради не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, про свідчить повідомлення про час та місце розгляду справи, причини його неявки суду невідомі, будь-яких заяв та клопотань суду не надав.
В судовому засіданні 22.04.2025 року свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 суду підтвердили, що мати заявника ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала за місцем своєї реєстрації по АДРЕСА_1 . Була похилого віку, мала хворобливий стан здоров`я, тому разом з нею проживала без реєстрації її донька ОСОБА_1 . Вона здійснювала постійний догляд за матір`ю, допомагала їй в побуті, а після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 займалась організацією її поховання, розпорядилася їх особистими речами.
Суд, з`ясувавши обставини справи, вважає, що заява підлягає задоволенню враховуючи таке.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Жмеринка Вінницької області, померла матір заявника(а.с.10) ОСОБА_2 (а.с.10), після її смерті відкрилася спадщина, що складається з права власності на житловий будинок з господарськими будівлями (а.с.14-19) та земельну ділянку площею 0,0650 га в АДРЕСА_1 (а.с.13). За життя ОСОБА_2 залишила заповіт, яким «Житловий будинок і земельну ділянку, що знаходяться в АДРЕСА_1 » заповідала ОСОБА_1 , який є незміненим та не скасованим (а.с.20-21). ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 , разом з нею проживала без реєстрації її донька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка здійснювала постійний догляд за матір`ю, допомагала їй в побуті а після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 займалась організацією її поховання (а.с.22-23). Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилися (а.с.25). Постановою нотаріуса заявнику відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, що залишилося після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 оскільки вона своєчасно не подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори та не пред`явила доказів про постійне проживання разом із спадкодавцями на час їх смерті (а.с.26). Інших спадкоємців після її смерті немає, що підтверджується матеріалами спадкової справи.
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Із роз`яснень викладених у п.п.2,23 Постанови Пленуму ВС України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008 року, слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до п.п.3,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.
Ч.2 ст.256 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено інший порядок їх встановлення.
Таким чином, оскільки заявник, як спадкоємець за заповітом постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному помешканні та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявив про свою відмову від спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину.
Враховуючи, що заявник ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору (а.с.24), тому відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України,судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.10,11,209,212,214-215, ч.2 ст.256 ЦПК України, на підставі ст.ст.1200, 1221, 1268, 1270, 1286, 1299 ЦК України,постанови Пленуму Верховного Суду України « Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, постійного проживання ОСОБА_1 разом з матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 .
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Порощук П.П.
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2025 |
Оприлюднено | 01.05.2025 |
Номер документу | 126940806 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Порощук П. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні