Іванівський районний суд одеської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяІванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/177/25
Провадження № 2-о/499/19/25
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
28 квітня 2025 року смт Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Кравчука Олександра Олександровича, з участю секретаря судового засідання Кирилової Світлани Федорівни, розглянув у відкритому судовому засіданні, в залі суду, цивільну справу за заявою Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області, заінтересовані особи Березівська районна державна адміністрація Одеської області, Лиманська районна державна адміністрація Одеської області про визнання спадщини відумерлою,
В С Т А Н О В И В:
1.Стислий виклад позиції учасників справи такий
17 лютого 2025 року голова Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області Іванова Ірина Валентинівна (далі також заявник) подала до суду заяву, яку 20 лютого 2024 року змінила, в якій просить визначити відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також особа, ОСОБА_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі також заява від 17 лютого 2025 року, заява).
2. Процесуальні рішення та дії у справі такі
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 24 лютого 2025 року прийняв заяву до розгляду, а учасникам справи роз`яснив їх право подати до суду усі наявні, належні, допустимі, достовірні, достатні докази.
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 31 березня 2025 року відклав розгляд справи та надав представнику час для подачі додаткових доказів.
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 21 квітня 2025 року відклав розгляд справи та надав представнику час для подачі додаткових доказів.
3. Заяви, клопотання подані учасниками справи в письмовій формі та висновки суду щодо неприбуття в судове засідання учасників справи такі
3.1. Заявник подала до суду заяву в якій зазначила, що заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просила розглядати справу за її відсутності.
Представник Березівської районної державної адміністрації Одеської області, представник Лиманської районної державної адміністрації Одеської області до судового засідання не з`явилися, про причини свого неприбуття суд не повідомили, заяв та клопотань до суду не подали, повідомлені належно про час, дату та місце розгляду справи.
Неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (стаття 223 Цивільного процесуального кодексу України, далі ЦПК).
3.2. Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи, які не з`явилися до суду, оскільки вони належно повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, та подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
4. Суд встановив такі обставини
Свідоцтво про смерть, яке видав Іванівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) свідчить, що ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 4).
Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, свідчить, що станом на 30 січня 2025 року ОСОБА_1 на праві власності належить: - житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 48,7 кв.м., житловою площею 42 кв.м. (далі також будинок); - земельна ділянка, площею 0,311 га, кадастровий номер 5121881000:02:002:0186, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства; - земельна ділянка, площею 0,25 га, кадастровий номер 5121881000:02:002:0185, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (далі також майно) (а.с. 6-7).
Довідка від 10 лютого 2025 року, яку видав виконавчий комітет Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області свідчить, що ОСОБА_1 до моменту смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 був зареєстрований та проживав у будинку (далі Довідка, а.с. 8).
Повідомлення державного нотаріуса Пересипської державної нотаріальної контори у місті Одеса Олени Малиновської від 14 березня 2025 року свідчить, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 спадкова справа не заводилася (далі Повідомлення).
Акт обстеження майна та будівлі від 17 квітня 2025 року свідчить, що будинок після смерті ОСОБА_1 закритий, двері опломбовані печаткою Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області, оскільки саме Великобуялицька сільська рада Березівського району Одеської області займалася його похованням. У будинку ніхто після смерті власника не проживає, земельна ділянка не обробляється. Згідно даних наданих КП «Благодар» ніхто не звертався відносно надання комунальних послуг до будинку. Світло у будинку відключене. ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав в будинку один (далі Акт).
5. Мотиви, з яких суд дійшов висновків і закону, яким керувався такі
5.1. Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина 1 статті 293 ЦПК).
Заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини (частина 1 статті 334 ЦПК).
Суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону (частина 1 статті 338 ЦПК).
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (частина 1 статті 1272 Цивільного кодексу України, далі ЦК).
У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою (частина 1 статті 1277 ЦК).
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини (частина 2 статті 1277 ЦК).
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна (частина 3 статті 1277 ЦК).
5.2. Суд зазначає, що для спадкоємців, які мають право на спадкування за законом або за заповітом надається шестимісячний строк для прийняття спадщини. Натомість приписами ЦК встановлено, що заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. В такий спосіб законодавець встановив додатковий запас часу для випадків, коли спадкоємець не встигає прийняти спадщину, проте право на її отримання він може не втратити.
Суд наголошує, що територіальній громаді може переходити спадкове майно в силу закону, хоча такий орган місцевого самоврядування не є спадкоємцем ані за законом, ані за заповітом.
Тобто, спадкове майно, яке залишилось без визначеного законом правонаступника (спадкоємця), повинно перейти у власність до певного суб`єкта цивільних правовідносин, і в конкретних обставинах справи, за допомогою правового механізму визнання спадщини відумерлою, суд забезпечує перехід такого права до територіальної громади.
Суд констатує, що, зважаючи на Довідку, Повідомлення, Акт, спадщина не прийнята, з часу відкриття спадщини сплив більш ніж один рік, відсутні спадкоємці, спадкова справа не заводилася, у будинку ніхто не проживає, земельна ділянка не обробляється, тому наявні підстави для визнання спадщини на квартиру відумерлою.
Водночас суд зазначає, що рішення суду про визнання спадщини відумерлою є підставою для передачі територіальній громаді у власність нерухомого майна.
6. Висновок суду такий
З огляду на зазначене суд доходить висновку, що заяву необхідно задовольнити, та визнати спадщину відмерлою.
7. Розподіл між учасниками справи судових витрат такий
Зважаючи на порядок розгляду справ окремого провадження встановленого частиною 7 статті 294 ЦПК під час ухвалення судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись статтями 259, 263-265, 334, 338 ЦПК,
У Х В А Л И В:
Задовольнити заяву від 17 лютого 2025 року.
Визнати спадщину відумерлою на: житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 48,7 кв.м., житловою площею 42 кв.м.; - земельну ділянку, площею 0,311 га, кадастровий номер 5121881000:02:002:0186, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства; - земельну ділянку, площею 0,25 га, кадастровий номер 5121881000:02:002:0185, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що належать на праві власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду є підставою для передачі у власність Великобуялицької сільської ради Березівського району, Одеської області житлового будинку АДРЕСА_1 , загальною площею 48,7 кв.м., житловою площею 42 кв.м. (далі також будинок); - земельної ділянки, площею 0,311 га, кадастровий номер 5121881000:02:002:0186, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства; - земельної ділянки, площею 0,25 га, кадастровий номер 5121881000:02:002:0185, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), які визнані відумерлою спадщиною.
Рішення суду може бути оскаржене способом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційної скарги.
Повне судове рішення складене 28 квітня 2025 року.
СуддяОлександр КРАВЧУК
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2025 |
Оприлюднено | 01.05.2025 |
Номер документу | 126950156 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Кравчук О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні