Рішення
від 29.04.2025 по справі 707/1120/25
ЧЕРКАСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

707/1120/25

2-о/707/56/25

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

29 квітня 2025 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Тептюк Є.П.

за участю секретаря Заруби Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: виконавчий комітет Степанківської сільської ради про встановлення факту родинних відносин, -

в с т а н о в и в :

Стислий виклад позиції заявника:

ОСОБА_1 звернулась до Черкаського районного суду Черкаської області суду з заявою про встановлення факту родинних відносин. Заява мотивована тим, що 01 вересня 2024 року зник безвісти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно чинного законодавства України, батьки мають право на одержання виплат (допомоги), що виплачується членам сім`ї зниклих безвісти, але неможливо реалізувати, оскільки є розбіжності в свідоцтві про смерть батька ОСОБА_3 та свідоцтві про народження безвісти зниклого ОСОБА_2 , прізвище батька вказане у свідоцтві про народження « ОСОБА_4 , а в свідоцтві про смерть «Нихаєнко»

Заявниця просила суд встановити факт, що зниклий безвісти ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Сторони в судове засідання не з`явилися, хоча про час і місце розгляду справи повідомлялись відповідно до п. 1 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка сторін не перешкоджає розгляду справи.

Заяви та клопотання, інші процесуальні дії у справі :

Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 02.04.2025 року заяву прийнято до розгляду з відкриттям провадження.

29.04.2025 року від представника зацікавленої особи виконавчого комітету Степанківської сільської ради Німича О.В. надійшла заява про розгляд справи без участі представника та не заперечує щодо задоволення заяви..

29.04.2025 року від заявника ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи без її участі. Заяву підтримує просить її задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 2 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Встановлені судом обставини:

З наданих заявником письмових доказів, які суд визнає допустимими, належними та достовірними, вбачається, що 01.09.2024 року знак безвісти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується сповіщенням №53 від 06.09.2024 року №1/3444.

Як вбачається зі свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 13.09.1975 року , актовий запис №39 батьками ОСОБА_2 зазначено мати - ОСОБА_5 , батько- ОСОБА_6 .

Відповідно до свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 від 1.10.1966 року ОСОБА_3 та ОСОБА_7 уклали шлюб і заявниця змінила прізвище на « ОСОБА_8 ».

Згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_3 .

Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області по справі №707/195/25 від 10.02.2025 року встановлено факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 є сином ОСОБА_1 .

Норми права, що підлягають застосуванню:

Згідно частиною першою статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Факти, що мають юридичне значення і встановлюються судом перелічені у частині першій статті 315 ЦПК України, проте такий перелік не є вичерпним і в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (частина друга статті 315 ЦПК України).

За змістом частини другої 315 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. У пункті 2постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №7від 30травня 2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування» зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, зокрема суди повинні розглядати заяви про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю та постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду від 18 січня 2024 року у cправі № 560/17953/21 неефективним є підхід до визначення юрисдикції спорів у судовому порядку про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в залежності від їх мети звернення та наявності у заявника певних цивільних прав та обов`язків чи виникнення публічно-правових спорів із суб`єктами владних повноважень, оскільки це не сприятиме належному способу захисту порушеного права заявника, бо призведе до необхідності звертатися в суди різних юрисдикцій з доказуванням одних і тих же обставин, подій та фактів при поданні кожної позовної заяви.

Так, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі № 287/167/18-ц (провадження № 14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі № 290/289/22-ц (провадження № 61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.

Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Згідно п.7 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про встановлення факту, яке має юридичне значення» №5 від 25.05.1998 року «суд має право розглядати справи про встановлення родинних відносин, якщо підтвердження даного факту породжує безпосередньо юридичні наслідки», а таким наслідком є одержання грошової допомоги батькам безвісти зниклого.

Позиція та висновки суду за результатами розгляду справи:

Встановлено, що метою звернення заявника до суду є встановлення факту родинних відносин між померлим батьком та безвісти зниклим сином, є забезпечення умов реалізації ОСОБА_1 права на отримання виплат (допомоги), що виплачується членам сім`ї зниклих безвісти.

Суд не може відмовити у розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає встановленим факт родинних відносин між фізичними особами, а саме, що померлий ОСОБА_3 , був батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якого в свідоцтві про народження прізвище батька зазначене « ОСОБА_4 », а ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Таким чином, суд вважає за потрібне задовольнити вимоги заявника в повному обсязі.

Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст.ст. 263-265, 315 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: виконавчий комітет Степанківської сільської ради про встановлення факту родинних відносин задовольнити повністю.

Встановити факт родинних відносин, між фізичними особами, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який зник безвісти 01.09.2024 року, є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до апеляційного суду Черкаської області або безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Є. П. Тептюк

СудЧеркаський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення29.04.2025
Оприлюднено01.05.2025
Номер документу126967428
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —707/1120/25

Рішення від 29.04.2025

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні