Копія:
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" квітня 2025 р. Справа № 608/841/24
Номер провадження2/608/104/2025
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Запорожець Л. М.
за участю секретаря с/з Маришевої Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чортків в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно.
В позовній заяві вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно у вигляді рухомого та нерухомого майна, зокрема: земельної ділянки площею 3,94 га, кадастровий номер 6125585500:01:001:0428, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Кривеньківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області та житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 . Згідно інформації Чортківської районної державної нотаріальної контори від 22.06.2023 року вбачається, що 30.05.2023 року за його заявою про прийняття спадщини заведено спадкову справу № 108/2023 до майна померлої ОСОБА_2 . Зазначає, що спадкодавець склала заповіт, посвідчений секретарем Кривенківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 01.06.2000 року за реєстровим № 37, дублікат якого виданий секретарем Кривенківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області 19.02.2009 року за № 2, яким все майно заповіла йому. В червні 2023 року він звернувся до нотаріуса Чортківської районної державної нотаріальної контори з заявою про видачу йому свідоцтв про право на спадщину на спадкове майно. Однак у видачі свідоцтв було відмовлено, так як він не надав нотаріусу оригінал Державного акту на землю та правовстановлюючі документи спадкодавця на Будинковолодіння та рекомендувала дане питання вирішити в судовому порядку шляхом визнання права власності на спадкове майно.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Дядик Я. Б. в судове засідання не з`явилися, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги підтримують, просять задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає, не заперечує проти задоволення позову.
Враховуючи подані письмові заяви, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити з наступних мотивів.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 цього ж Кодексу обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).
За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .
Після її смерті залишилось спадкове майно у вигляді рухомого та нерухомого майна, зокрема:
- земельної ділянки площею 3,94 га, кадастровий номер 6125585500:01:001:0428, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Кривеньківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області;
- житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .
Згідно інформації Чортківської районної державної нотаріальної контори від 22.06.2023 року вбачається, що 30.05.2023 року за заявою позивача про прийняття спадщини заведено спадкову справу № 108/2023 до майна померлої ОСОБА_2 . Спадкодавець склала заповіт, посвідчений секретарем Кривенківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 01.06.2000 року за реєстровим № 37, дублікат якого виданий секретарем Кривенківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області 19.02.2009 року за № 2 на все майно в користь позивача.
Згідно довідки, виданої Кривеньківським старостинським округом Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області від 15.05.2023 року за № 221 вбачається, що спадкодавець на день смерті проживала і була зареєстрована одна.
В червні 2023 року позивач звернувся до нотаріуса Чортківської районної державної нотаріальної контори з заявою про видачу йому свідоцтв про право на спадщину на спадкове майно. Однак у видачі свідоцтв було відмовлено, так як позивач не надав нотаріусу оригінал Державного акту на землю та правовстановлюючі документи спадкодавця на Будинковолодіння та рекомендувала дане питання вирішити в судовому порядку шляхом визнання права власності на спадкове майно.
Позивач не в змозі подати Державний акт на землю у зв`язку з тим, що він втрачений, а чинними нормативно-правовими актами не передбачено порядку видачі дубліката Державного акта на землю на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи.
Належність померлій ОСОБА_2 , на праві власності Будинковолодіння, підтверджується наступним:
Згідно довідки Кривеньківського старостинського округу Гусятинської селищної ради від 05.03.2024 року № 221, житловий будинок в АДРЕСА_1 є колгоспним двором. Головою двору є ОСОБА_2 . Станом на 01.07.1990 року в даному будинку проживала і була зареєстрована ОСОБА_2 .
Згідно ст. 120 ЦК Української РСР у редакції станом на 01.07.1990 року, «Майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.
Колгоспний двір може мати у власності підсобне господарство на присадибній ділянці землі, що знаходиться в його користуванні, жилий будинок, продуктивну худобу, птицю та дрібний сільськогосподарський реманент відповідно до статуту колгоспу.
Крім того, колгоспному дворові належать передані в його власність членами двору їх трудові доходи від участі в громадському господарстві колгоспу або інше передане ними у власність двору майно, а також предмети домашнього вжитку і особистого користування, придбані на спільні кошти.»
Ч. 2 ст. 123 ЦК Української РСР передбачено, що «Розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.»
Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ за № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» судам було звернуто увагу на наступне:
Згідно п.3.1 даного Листа право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
П.3.3 Листа вказує на те, що у випадках відсутності правовстановлюючих документів у зв`язку з їх втратою або відсутності реєстрації об`єкта нерухомості за спадкодавцем (на ім`я спадкодавця) суди правомірно задовольняють вимоги спадкоємців про визнання права власності на нерухоме майно. Відповідачами у справах про визнання права власності в порядку спадкування на будинки та садиби, земельні ділянки щодо яких відсутні правовстановлюючі документи у зв`язку з їх втратою, є спадкоємці, які прийняли спадщину.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України № 19-32/319 від 21.02.2005р., у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності, на яке не була проведена, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку.
Ч.1 ст. 30 ЦПК передбачено, що Позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Оскільки Будинковолодіння та Земельна ділянка розташовані в с. Васильків та с. Кривеньке Чортківського району відповідно то спір необхідно розглядати в Чортківському районному суді.
Відповідно до ст. 346 Цивільного кодексу України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.
Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності на нерухомі речі підлягають державній реєстрації.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до п. 5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про нотаріат» при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом/заповітом , нотаріус перевіряє склад спадкового майна.
Необхідною умовою для видачі свідоцтва про право на спадщину є подання спадкоємцем документа, що підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно.
Згідно ст.46 Закону України «Про нотаріат», п.п. 1-4 глави 7 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, п.4.15, п.4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання документів, що підтверджують належність цього майна спадкодавцеві.
Відповідно до ст.ст. З, 15, 16, 18, 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами здійснюється за заявою власника (володільця) нерухомого майна.
Відповідно до п.4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає правовстановлюючий документ. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Відповідно до змісту ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження».
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підставними та їх слід задоволити в повному обсязі.
На підставі Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст.ст. 25, 30, 380, 386, 392, 1222, 1223, 1268 Цивільного кодексу України та керуючись ст.ст. 4, 12, 76, 81, 89, 206, 263, 264, 265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.
Визнати право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку спадкування за заповітом за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , а саме:
- на земельну ділянку площею 3,94 га, кадастровий номер 6125585500:01:001:0428, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Кривеньківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області;
- на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя/підпис/
Згідно з оригіналом
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/841/24.
Рішення набрало законної сили " "
Суддя: Л. М. Запорожець
Копію рішення видано " "
Секретар:
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2025 |
Оприлюднено | 01.05.2025 |
Номер документу | 126971290 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Запорожець Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні