Рішення
від 28.04.2025 по справі 696/285/25
КАМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

28.04.2025

Справа № 696/285/25

2-о/696/32/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 року м. Кам`янка

Кам`янський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого судді Шкреби В.В.,

при секретарі- Степановій Н.В.,

за участю представника заявника- адвоката Геріх О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка Черкаської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), заінтересована особа Кам`янська міська рада Черкаського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 04060855, вул. Захисників України, б. 37 в м. Кам`янка Черкаського району Черкаської області) про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Заінтересавана особа у вирішенні даної справи-Кам`янська міська рада Ченркаського району Черкаської області.

В обґрунтування вимог заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на її майно, зокрема і на жилий будинок АДРЕСА_1 .

З метою прийняття спадщини, позивач звернувся до нотаріуса.

Проте, нотаріусом в порядку заміщення державного нотаріуса Кам`янської державної нотаріальної контори Черкаського району Черкаської області Зайцевою О., їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті мами.

Підставою відмови як зазначила нотаріус, є не встановлений факт прийняття спадщини, та пропущений строк для прийняття спадщини, передбачений ст.ст.1269-1270 ЦК України.

Інші спадкоємці як за законом так і по заповіту відсутні.

Оскільки заявник на час відкриття спадщини постійно проживала із спадкодавцем за адресою місця проживання заявника, то вважає себе такою, яка прийняла спадщину за законом, відповідно ч.3 ст.1268 ЦК України. Саме з вказаних обставин звернувся до суду, та просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Ухвалою Кам`янського районного суду Черкаської області від 17 березня 2025 року відкрито провадження по справі та надано заінтересованій особі термін на подання відзиву на заяву.

Ухвалою Кам`янського районного суду від 07 квітня 2025 року підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник заявника вимоги заяви підтримала, просила її задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився. В матеріалах справи міститься заява за підписом міського голови, в якій він просить суд розгляд справи провести без участі представника міської ради, та ухвалити рішення згідно чинного законодавства України.

Заслухавши присутніх сторін по справі, дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши докази , які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті , суд дійшов до висновку , що цивільний позов підлягає задоволенню повністю .

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справу не інакше як за заявою осіб, в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з`ясування необхідних фактів за відсутності правового спору.

Відповідно до ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що має юридичне значення. Перелік юридичних фактів, які можуть бути встановлені судом перелічені в ч.1 ст.315 ЦПК України.

Згідно з ч.2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Так в судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Дане підтверджено копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 22.11.2005 року (а.с.9).

Родинні відносини заявника із спадкодавцем підтверджені свідоцтвом про народження заявника, серії НОМЕР_3 , виданого повторно від 06.02.2025 року . З нього вбачається, що мамою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_2 (а.с.10).

Прізвище « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », заявник змінила внаслідок реєстрації шлюбу, взявши прізвище свого чоловіка. Дане підтверджено свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_4 , виданого повторно 16.02.2023 року (а.с.11).

За життя спадкодавець ОСОБА_2 набула права власності на жилий будинок АДРЕСА_1 . Дане підтверджено свідоцтвом про право власності від 31.07.1989 року, зареєстровано в реєстрі за № 91, та інформаційною довідкою про зареєстроване право власності № 79,79-0, виданої 19.02.2025 року Кам`янським виробничим відділком КП «Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» (а.с.13,14).

З метою прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , заявник, як спадкоємець першої черги по закону, звернулася з заявою до завідувача Смілянської державної нотаріальної контори, в порядку заміщення державного нотаріуса Кам`янської державної нотаріальної контори Черкаського району Черкаської області О.Зайцевої.

Однак у вчиненні нотаріальної дії по видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті мами, на спадкове будинковолодіння, заявнику нотаріусом було відмовлено. Підставою відмови як зазначила нотаріус, є не встановлений факт прийняття спадщини, та пропущений строк для прийняття спадщини, передбачений ст.ст.1269-1270 ЦК України. Дане підтверджено письмовим роз`ясненням нотаріуса від 01.02.2025 року № 26/01-16 (а.с.16).

Відповідно до змісту статей1216,1217 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За приписами статті 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

У відповідності до п.23Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, в разі, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Метою звернення позивача до суду є встановлення факту її постійного проживання як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та вподальшому оформлення прав на спадкове майно.

Згідно витягу № 4 від 10.01.2024 року про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (а.с.34), місцем реєстрації адреси проживання заявника ОСОБА_1 з 30.06.2004 року, є АДРЕСА_1 .

Постійне проживання спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття відкриття спадщини, підтверджено наступними доказами.

Згідно актів, складених 21.02.2025 року жителями села Тимошівка Черкаського району Черкаської області, зокрема ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , спадкодавець ОСОБА_2 з березня 2005 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , не проживала у своєму будинку за місцем реєстрації по АДРЕСА_1 , а проживала за адресою місця проживання своєї дочки ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 . Дочка ОСОБА_1 здійснювала за нею догляд, оскільки мама була тяжкохворою та потребувала постійного стороннього догляду (18-29).

Спільне проживання заявника із спадкодавцем на час відкриття спадщини також підтверджене медичною документацією, а саме медичною карткою стаціонарного хворого № 2300, ОСОБА_2 1939 року народження (а.с.22,23), супроводжуючим листом станції швидкої допомоги від 03.07.2005 року та епікризом виписаним на ім`я ОСОБА_2 від 18.07.2005 року (а.с.24, 25). Де в зазначених документах, постійна адреса місця проживання спрадкодавця ОСОБА_2 , є АДРЕСА_1 , тобто адреса реєстрації місця проживання спадкоємця ОСОБА_1 .

Все вищезазначене також підтверджене довідкою № 47 від 25.02.2025 року, за підписом старости села Тимошівка, ОСОБА_10 .. В якій зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з березня місяця 2005 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 постійно проживала у будинку за адресою АДРЕСА_1 , але була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 (а.с.17).

Постійне проживання спадкодавця ОСОБА_2 із завником по справі на час відкриття спадщини, а саме з березня 2005 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , також підтверджене показами свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_8 .

Відповідно до ч.1ст.1221 ЦК Українимісцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно зіст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтями2,3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні"передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбаченихКонституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання спадкоємця (заявника), за місцем реєстрації спадкодавця не може бути доказом того, що заявник не проживала разом зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зістаттею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні"не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьоюстатті 12.

Оскільки строк звернення спадкоємця, який фактично прийняв спадщину до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини строком не обмежена, спору про майнове або особисте немайнове право не існує, а встановити зазначений факт в позасудовому порядку неможливо, суд вважає вказану заявником вимогу обґрунтованою.

Згідно з ч. 1ст. 1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. З цієї норми випливає, що прийняття спадщини має важливе практичне значення: з ним пов`язана можливість оформлення права власності на спадкове майно шляхом видачі нотаріусом правовстановлюючого документа свідоцтва про право на спадщину та реєстрації, у випадках, визначених законом, прав на неї (наприклад, на нерухоме майно).

Отже, для того, щоб набути право на спадщину, спадкоємці за заповітом або за законом мають прийняти її у порядку та у строки, встановлені законом.

Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.

Таким чином, оскільки заявниця, як спадкоємець за законом постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному помешканні та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявила про свою відмову від спадщини, а тому є такою, яка прийняла спадщину.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.16,392,1216,1217,1221,1261,1268-1270,1296 ЦК України, ст.ст.4,13,76,77,209,258-265,315,354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), заінтересована особа Кам`янська міська рада Черкаського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 04060855, вул. Захисників України, б. 37 в м. Кам`янка Черкаського району Черкаської області) про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити повністю.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,( РНОКПП НОМЕР_1 , ID паспорт громадянина України № НОМЕР_5 , виданий 31.08.2023 року, орган що видав 7119), із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на час відкриття спадщини, тобто на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в будинку АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів (ст.ст.354,355,ЦПК України). Особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення .

Суддя : В.В.Шкреба

СудКам'янський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення28.04.2025
Оприлюднено02.05.2025
Номер документу127002502
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —696/285/25

Рішення від 28.04.2025

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Шкреба В. В.

Ухвала від 07.04.2025

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Шкреба В. В.

Ухвала від 17.03.2025

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Шкреба В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні