Справа №303/6988/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 травня 2025 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого-судді Куцкір Ю.Ю.
з участю секретара судових засідань Славич М.В.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача Стегура Н.Р.
розглянувши в режимі відеоконференції у підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань в м.Мукачево клопотання представника позивача ОСОБА_3 ОСОБА_1 про призначення судово-психологічної експертизи, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Мукачівського міськрайонного суду перебуває цивільна справа за позовом представника позивача ОСОБА_3 ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Мукачівської міської ради про визначення місця проживання дитини.
Представником позивача ОСОБА_3 ОСОБА_1 до початку підготовчого судового засідання до суду було подано клопотання про призначення судово-психологічної експертизи.
Клопотання мотивоване тим, що при визначенні місця проживання дитини суди зобов`язані врахувати психологічний стан дитини. Для належного обґрунтування забезпечення найкращих інтересів дитини та найліпших психологічних умов її проживання одним із батьків є призначення у справі відповідної експертизи. Психологічна експертиза встановлює ті особливості психічної діяльності та такі їх прояви у поведінці особи, які мають юридичне значення та викликають певні правові наслідки. У вирішенні спорів про визначення місяця проживання дитини суду вкрай важко зробити об`єктивний висновок про те, який з батьків буде краще, ближче, безпечніше і комфортніше для спільного проживання з дитиною.
Таким чином, представник позивача вважає, що враховуючи предмет позову та виходячи з інтересів дитини, слід у даній справі призначити судово-психологічну експертизу, яка сприятиме всебічному та об`єктивному встановленню фактичних обставин справи.
Представник позивача ОСОБА_3 ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав подане клопотання та просив суд його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечили щодо задоволення клопотання.
Вивчивши клопотання та заслухавши думку сторін, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ст.102 ЦПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Згідно із ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом ( ч.3, ч.4 ст.103 ЦПК України).
Відповідно до ч.2 ст.159 СК України, під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.
Отже, судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Як зазначено у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 30 січня 2023 у справі №710/1678/18(провадження № 61-8345св22), при визначенні місця проживання дитини суди зобов`язані враховувати психологічний стан дитини, проте лише за умови призначення судово-психологічної експертизи у встановленому законом порядку у разі необхідності із урахуванням встановлених обставин справи.
Відповідно до частини 2 статті 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Стаття 7 Закону України «Про судову експертизу» передбачає, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Психологічна експертиза призначається для з`ясування питань, які потребують спеціальних знань у галузі психології, а саме: встановлення психологічних особливостей віку дитини, його відношення з кожним з батьків, встановлення психологічної сумісності дитини та одного або обох батьків, визначення можливості та способів батьків забезпечити виховання дитини.
Між сторонами виник спір щодо того, з ким із батьків слід визначити постійне місце проживання їхньої спільної малолітньої дочки. Вирішення даного спору судом потребує з`ясування психологічних особливостей сторін та їхньої дитини, особливостей їхніх взаємовідносин та прихильності дитини до кожного з батьків. Встановлення даних обставин буде сприяти суду в можливості урахувати найкращі інтереси для дитини при вирішення справи.
Таким чином, враховуючи суть заявлених вимог у позові, а також те, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у галузі психології та психіатрії, а до компетенції суду не відноситься вирішення питань спеціального психологічного характеру, та беручи до уваги, що регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, суд вважає за необхідне призначити у справі судово-психологічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (03057, м.Київ, вул.Смоленська, буд.6).
Частиною четвертою статті 103 ЦПК України передбачено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Враховуючи, що експертиза повинна призначатися для встановлення даних, що входять до предмета доказування (ч.1 ст.103 ЦПК України), а питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта (ч. 1 ст. 103 ЦПК України), суд вважає, що на вирішення експертизи слід поставити питання, запропоновані представником позивача у поданому клопотанні.
Керуючись ст.ст. 103, 104, 258, 260 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_3 ОСОБА_1 про призначення судово-психологічної експертизи - задовольнити.
Призначити в даній цивільній справі судово-психологічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, місце знаходження за адресою: 03057, м.Київ, вул.Смоленська, буд.6.
На вирішення експерту поставити такі питання:
1. Встановити психологічні портрети батьків малолітньої дитини ОСОБА_6 : ОСОБА_2 - матері та батька ОСОБА_3 , як зі слів дитини, так і при особистому спілкуванні експерта з матір`ю та батьком. Яким чином поведінка батька/матері впливали та можуть вплинути на психологічний стан та розвиток дитини?
2. Чи є специфічні психологічні особливості у ставленні малолітньої дитини - ОСОБА_6 до батьків разом та кожного окремо і у чому вони виражаються?
3. Чи вбачається в діях та поведінці малолітньої дитини ОСОБА_6 негативне ставлення до батька від впливу матері, чи негативне ставлення до матері від впливу батька?
4. Чи спроможна малолітня дитина ОСОБА_6 , з урахуванням її віку, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку усвідомлювати реальний зміст ситуації, яка склалася навколо спору між матір`ю та батьком щодо визначення місця її проживання?
5. Чи спроможна малолітня дитина ОСОБА_6 , з урахуванням їх вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку, надавати належну оцінку ставленню кожного з батьків до неї, виявляти прихильність до когось із батьків?
6. Яким чином вплинуло на емоційний стан та прихильність малолітньої дитини ОСОБА_6 припинення спільного проживання та спілкування з батьком і обмеження побачення з ним?
7. Чи є у малолітньої дитини ОСОБА_6 , зміни в емоційному стані, індивідуально-психологічних проявах, які перешкоджають активному соціальному функціонуванню її як особистості і виникли внаслідок впливу певних обставин (зміна місця проживання; відсутність спілкування із батьком)?
8. Чи мають місце ознаки маніпулятивної поведінки, агресії або емоційної нестабільності батька/матері дитини ОСОБА_6 ?
9. Чи відмічаються ознаки негативного впливу на психічний розвиток дитини ОСОБА_6 , на даний час з боку матері ОСОБА_2 , в чому саме вони проявляються?
10. Чи є ознаки, що дозволяють припустити вплив одного з батьків на формування у
малолітньої дитини ОСОБА_6 негативної думки про іншого із батьків? Якщо є, то в чому вони виражаються?
11. Якими індивідуально-психологічними властивостями характеризується особистість батька ОСОБА_3 та матір ОСОБА_2 ?
Якими є його основні установки, як батька та її, як матері?
12. Які індивідуально-психологічні особливості мають батько ОСОБА_3 та матір ОСОБА_2 , що можуть вплинути на їх поведінку у вихованні дитини ОСОБА_6 ? Чи є у них психологічні особливості або психічні чи емоційні порушення, які можуть впливати на їх здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними та, що знижують їх здатність правильно сприймати події або предмети та адекватно відтворювати побачене чи почуте?
13. Яким чином можуть вплинути умови виховання кожного з батьків на психологічний стан та розвиток дитини?
14. Що є мотивацією у батька дитини - ОСОБА_3 до того, щоб вимагати встановити місце проживання дитини з ним? Що є мотивацією у матері дитини - ОСОБА_2 до того, щоб вимагати залишити місце проживання дитини з нею?
15. Проживання з ким з батьків, враховуючи результати психологічного дослідження малолітньої дитини ОСОБА_6 та обох батьків та їх індивідуально-психологічні властивості, створить для малолітньої дитини ОСОБА_6 максимально сприятливе середовище для її гармонійного розвитку та виховання?
Попередити експерта про кримінальну відповідальність по ст.384 КК України за завідомо неправдиві висновки, та по ст. 385 КК України за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Для проведення експертизи надати експерту для вивчення матеріали цивільної справи.
Оплату за проведення судово-психологічної експертизи покласти на позивача ОСОБА_3 .
Провадження усправі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала суду в частині призначення експертизи може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Головуючий Ю.Ю. Куцкір
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 01.05.2025 |
Оприлюднено | 05.05.2025 |
Номер документу | 127010280 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Куцкір Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні