Ухвала
від 30.04.2025 по справі 686/10274/25
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/10274/25

Провадження № 2-з/686/69/25

УХВАЛА

30 квітня 2025 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі

судді Заворотної О.Л.

секретаря судового засідання Д`яковича О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький заяву Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» про забезпечення доказів до пред`явлення позову,

встановив:

АТ КБ «ПриватБанк» звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із заявою про забезпечення доказів до пред`явлення позову, в обґрунтування якої вказав, що ОСОБА_1 та банк уклали Анкету-заяву №б/н від 27.12.2011. ІНФОРМАЦІЯ_1 позичальник помер, що підтверджується документом про смерть. На момент смерті позичальник не виконав взятих на себе зобов`язань, у зв`язку з чим за вищевказаним кредитним договором залишилась заборгованість у загальному розмірі 32120.00 грн. 24.01.2025 банк звернувся з претензією кредитора до приватного нотаріуса Байрачного А.І., який у листі від 20.01.2025 зазначив, що надання інформації про спадкоємців позичальника банку не є можливим у зв`язку з дією положень ст. 8 Закону України «Про нотаріат». Позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом (ч. 1 ст. 27 ЦПК України).

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

Таким чином, без інформації про спадкоємців, у тому числі тих, хто проживав за адресою останнього місця реєстрації проживання померлого позичальника банк позбавлений можливості захистити свої права та інтереси у судовому порядку, адже пред`явлення позову до невідомих осіб не допускається, у зв`язку з чим просить суд витребувати у приватного нотаріуса Байрачного А.І. копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , витребувати у центру надання адміністративних послуг Хмельницької міської ради інформацію про осіб, зареєстрованих за однією адресою зі спадкодавцем ( АДРЕСА_1 ) станом на дату смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник АТ КБ «ПриватБанк» подав клопотання про розгляд заяви за його відсутності.

Заінтересовані особи в судове засідання не з`явились, повідомлялись про час та місце судового розгляду у встановленому законом порядку.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 та АТ КБ «ПриватБанк», уклали Анкету-заяву №б/н від 27.12.2011.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .

На момент смерті, заборгованість ОСОБА_1 за кредитним договором від 27.12.2011 становить у загальному розмірі 32120,00 грн.

24.01.2025 АТ КБ «ПриватБанк» звернувся з претензією кредитора до приватного нотаріуса Байрачного А.І., який у листі від 20.01.2025 року зазначив, що надання інформації про спадкоємців позичальника банку не є можливим у зв`язку з дією положень ст. 8 Закону України «Про нотаріат».

Відповідно до ч. 4 ст. 85 ЦПК України суд може витребувати докази також до подання позову як захід забезпечення доказів у порядку, встановленому статтями 116-118 цього Кодексу.

Згідно ч.ч.1, 2, 3 ст.116 ЦПК України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та(або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.

Відповідно до ч. ч.1, 3ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Забезпечення доказів здійснюється за загальними правилами вчинення відповідних процесуальних дій.

Відповідно дост.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідност.1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора спадкоємці зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Зважаючи на вказане, оцінивши обґрунтованість доводів, викладених в заяві про забезпечення доказів, керуючись принципами пропорційності, змагальності, диспозитивності і рівності сторін у цивільному судочинстві, суд приходить до висновку, що заява АТ КБ «ПриватБанк» про забезпечення доказів є обґрунтованою, а її доводи свідчать про те, що невжиття відповідних заходів може призвести до порушення прав та законних інтересів заявника, у зв`язку з чим у приватного нотаріуса належить витребувати інформацію про осіб, які звернулись із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 .

Окрім цього, суд звертає увагу, що Центр надання адміністративних послуг Хмельницької міської ради Хмельницького району Хмельницької області не є юридичною особою, тому документи щодо зареєстрованих осіб підлягають витребуванню в Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 36450818, вул. Пилипчука, 3 м. Хмельницький).

Керуючись ст.ст. 84, 116, 117, 353 ЦПК України, суд -

постановив:

Заяву Акціонерного товаристваКомерційний банк«ПриватБанк» прозабезпечення доказівдо пред`явленняпозову - задовольнити частково.

Витребувати у приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Байрачного Андрія Івановича (вул. Свободи, 22/1, м. Хмельницький, 29001) :

інформацію про осіб, які звернулись із заявою про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , із зазначенням прізвища, імені, по батькові, РНОКПП, місця проживання.

Витребувати в Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 36450818, вул. Пилипчука, 3 м. Хмельницький) :

довідку про осіб, зареєстрованих за місцем проживання спадкодавця ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_2 , станом на 07.07.2024.

Вказані документи надати протягом п`яти днів з дня надходження копії ухвали суду на виконання.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені ЦПК України.

Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Дата складення ухвали суду: 30.04.2025.

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення30.04.2025
Оприлюднено05.05.2025
Номер документу127017079
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —686/10274/25

Ухвала від 30.04.2025

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Заворотна О. Л.

Ухвала від 15.04.2025

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Заворотна О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні