Рішення
від 28.04.2025 по справі 908/365/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 27/21/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.04.2025 Справа № 908/365/25

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С. при секретарі судового засідання Вака В.С., розглянувши матеріали справи

за позовом: Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (вул. Сталеварів, 14, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926)

до відповідача: Обслуговуючого садівничого кооперативу Гідробудівник (с. Володимирівське, Запорізький район, Запорізька область, 70411, ідентифікаційний код юридичної особи 34157329)

про стягнення 740 106 грн 69 коп.

без виклику представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство Запоріжжяобленерго звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою про стягнення з Обслуговуючого садівничого кооперативу Гідробудівник 740 106 грн 69 коп. боргу за не обліковану електричну енергію.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.02.2025 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/365/25 та визначено до розгляду судді Дроздовій С.С.

Розглянувши зазначену позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху.

Ухвалою суду від 18.02.2025 позовну заяву залишено без руху. Надано Публічному акціонерному товариству Запоріжжяобленерго строк протягом 5 днів з дня отримання даної ухвали суду в електронному кабінеті системи "Електронний суд" для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в ухвалі.

24.02.2025 від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви на виконання ухвали суду з обґрунтуванням (сформовано в системі Електронний суд 21.02.2025).

Ухвалою суду від 27.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/365/25, присвоєно справі номер провадження 27/21/25. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання.

Згідно зі ст. 248 ГПК України суд розглядає справу у порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч. 2 ст. 252 ГПК України).

Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 3 ст. 252 ГПК України).

Відповідно до ч.ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторонами заявлено не було.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області про відкриття провадження у справі від 27.02.2025 відповідачу запропоновано подати відзив протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше 25.03.2025.

Відзив на адресу суду від відповідача у встановлений процесуальний строк для подачі відзиву не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача не надходило.

Ухвала Господарського суду Запорізької області від 27.02.2025 у справі направлялася судом на адресу місцезнаходження Обслуговуючого садівничого кооперативу Гідробудівник: с. Володимирівське, Запорізький район, Запорізька область, 70411, проте, конверт повернулись з відміткою засобу поштового зв`язку «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням є: с. Володимирівське, Запорізький район, Запорізька область, 70411, що відповідає адресі відповідача, зазначеній у позовній заяві.

За змістом пунктів 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причин невручення. Повернення відправлень, від яких відмовився адресат або вручення яких неможливе, повинне здійснюватися негайно.

Верховний Суд в ухвалі від 11.08.2022 у справі № 916/514/21 зазначає, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв`язку та/або адреси електронної пошти, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена статтями 162, 165, 258, 263, 290, 295 ГПК України, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.

За змістом статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 921/6/18). Тож відповідач не був позбавлений можливості ознайомитися з ухвалою суду у даній справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Таким чином, сам лише факт неотримання поштової кореспонденції, якою суд з додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належними адресами та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надала суду таку адресу для кореспонденції (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 05.07.2018 у справі № 44/227-б).

Суд звертає увагу на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 18.03.2021 по справі № 911/3142/19, відповідно до яких направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

При цьому виконання рішень, винесених судом, є невід`ємною частиною права на суд, адже в іншому випадку положення статті 6 Конвенції будуть позбавлені ефекту корисної дії.

Судом також враховано, що про хід розгляду справи, дату, час і місце проведення судового засідання у даній справі відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України : //reyestr. court. gov. ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України Про доступ до судових рішень № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

При цьому, за змістом статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Частинами 1, 2 ст. 3 Закону України Про доступ до судових рішень визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 921/6/18 та від 21.03.2019 у справі № 916/2349/17, а також в ухвалі Верховного Суду від 29.04.2020 у справі № 910/6964/18.

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з ухвалами суду у даній справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа "Скопелліті проти Італії" від 23.11.1993), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25.03.1999).

Отже, суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 908/3150/24.

Судом також враховано, що не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Статті 42, 46 Господарського процесуального кодексу України зобов`язують сторони користуватись рівними їм процесуальними правами.

Враховуючи те, що норми статей 182, 183 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а пункт 3 частини 1 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній і додатково поданими на вимогу суду матеріалами і документами.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Будь-яких письмових заяв і клопотань на день розгляду справи від відповідача до суду не надійшло.

З урахуванням викладеного, суд вирішив за доцільне розглянути справу по суті за наявними матеріалами, за відсутністю відповідача.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення 28.04.2025.

Розглянувши матеріали справи та фактичні обставини справи, суд

УСТАНОВИВ:

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї.

01.10.2006 між Відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» (постачальник електричної енергії) та Обслуговуючим садівничим кооперативом Гідробудівник (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 317.

Відповідно до розділу 1 договору постачальник електричної енергії

продає електричну енергію споживачу для забезпеченнгя потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 «Точки продажу електричної енергії споживачу».

Розділом 2 договору про постачання електричної енергії передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Пунктами 1, 2 постанови НКРЕКП № 1415 від 13.11.2018 Про видачу ПАТ Запоріжжяобленерго ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом видано ПАТ Запоріжжяобленерго ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності та анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Пунктом 4 цієї Постанови зазначено, що ця Постанова набирає чинності з

дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019.

Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.

У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

У зв`язку з чим, згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП No 312 від 14.03.2018 зі споживачами електричної енергії укладались договори до 01.12.2018 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання.

Згідно з п. 2.1.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (надалі - ПРРЕЕ) фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Згідно з п. 6 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

З 01 січня 2019 року ПАТ Запоріжжобленерго розпочало провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області на підставі отриманої ліцензії, що видана на підставі постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415.

Тобто з 01.01.2019 позивач є Оператором системи розподілу та надає послугу з розподілу.

У зв`язку зі змінами у законодавстві України у сфері електроенергетики, з 11.06.2018 НКРЕКП були прийняті нормативні документи, які регулюють взаємовідносини сторін в процесі розподілу та постачання електричної енергії: Кодекс системи передачі, Кодекс системи розподілу, Кодекс комерційного обліку електричної енергії.

За новими вимогами з 01.01.2019 споживач зобов`язаний окремо укласти договір з Оператором системи розподілу, яким в Запорізькій області є ПАТ "Запоріжжяобленерго" та з електропостачальником на вибір.

У зв`язку із вищезазначеним споживача було повідомлено про його приєднання з 01.01.2019 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (який розміщено на сайті ОСР http//www.zoe.com.ua), на умовах договору про постачання електричної енергії № 317 від 01.10.2006 в частині індивідуальних характеристик об`єкта, потужності, класу надійності, особливості обліку (п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312).

Відповідна заява-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 (який розміщено на сайті ОСР http//www.zoe.com.ua), отримана споживачем 03.12.2018.

Заперечення на укладання договору в цілому або щодо окремих умов надаються споживачем до 01.01.2019.

Відповідно до п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 про затвердження правил роздрібного ринку електричної енергії договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заявиприєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Оскільки відповідач (споживач) протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та споживав певний обсяг електричної енергії, з 01.01.2019 між позивачем та відповідачем укладений договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (який розміщено на сайті ОСР http//www.zoe.com.ua).

Згідно до статті 46 Закону України Про ринок електричної енергії, договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором (НКРЕКП).

Згідно ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

У заяві-приєднання по споживачу у переліку одним із об`єктів безперервного електрозабезпечення було зазначено: об`єкт ЗРЕМ дог 317 ОСК «Гідробудівник», точка обліку дачні будинки, ЕІС-код за об`єктом - 62Z8656387168492.

Заперечень щодо укладання договору про розподіл в цілому або щодо окремих умов споживачем у строк до 01.01.2019, який встановлений у заяві-приєднання на адресу Оператора системи не надходило.

Таким чином, з 01.01.2019 договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії вважається сторонами укладеним.

За приписами ст. 598 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняються частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ч.і ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з п. 1.1 договору про розподіл, цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (надалі договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі споживач) як послуги Оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з Заявою-приєднання, що є додатком № 1 до цього договору.

Згідно з п. 12.8 договору про розподіл додатки № 4, 5, 6, 6.1, 7К, 14, 14.1, 14.2, 14.3, 15, 17 до договору є публічними.

Згідно з п. 2.1 договору про розподіл Оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі КСР), за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в «Паспорті точки розподілу», за об`єктом споживача, який є додатком № 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Відповідно до п. 2.3 договору про розподіл споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги Оператора системи згідно з додатком № 4 «Порядок розрахунків».

Згідно з п. 5.3 договору про розподіл, тариф (ціна) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку № 4 «Порядок розрахунків».

Згідно з п. 6.2 Договору про розподіл, споживач зобов`язується:

1) Виконувати умови цього Договору.

2) Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.

3) Невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання.

4) Узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнаннявнутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

5) Забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

Також зазначені норми містяться і в Договорі про постачання електричної енергії № 317 від 01.10.2006.

Пунктом 8.6 Договору про розподіл встановлено, що у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість недоврахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недоврахованої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії Оператором системи на втрати електричної енергії в мережах у відповідному розрахунковому періоді.

Відповідно до п. 8.7 Договору про розподіл, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Згідно з п. 8.9 Договору про розподіл, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.

Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту.

Згідно з п. 12.3 Договору про розподіл, взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регламентуються законодавством.

Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначені наступні зобов`язання Споживача:

1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;

8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;

10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;

22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.

Згідно з п. 8.2.4 Правил, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до п. 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Зазначені норми також містяться у п. 8.9 Договору про розподіл.

Згідно з п.п. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Як вже зазначалося, взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ), які є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

13.08.2024 під час технічної перевірки представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» (Барахова М.В. провідного інженера з ТА ВТА, Золотарьова В.Д. - Провідного інженера з технічного аудиту ВТА, Сьотки О.І. Начальник відділу ВТА, Сергєєва О.В. Провідного інженера з технічного аудиту ВТА) за адресою: с. Володимирівське, Запорізького району, Запорізької області (EIС 62Z8656387168492) по об`єкту Обслуговуючий садівничий кооператив «Гідробудівник», було встановлено, що споживачем порушено вимоги п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановки дачних будинків ОСК «Гідробудівник» с. Володимирівське, Запорізького району до електричної мережі, що не є власністю ПАТ «Запоріжжяобленерго», з порушенням схеми обліку. Підключення електроустановки споживача поза розрахунковим засобом обліку виконано напругою 380В від шин 0,4 кВ в камері силового трансформатора проводом 3хПВЗ 1х50мм2. Точку самовільного підключення позаоблікової ділянки виявлено шляхом демонтажу захисних панелей камери силового трансформатора. Споживачу продемонстровано порушення, а саме роботу ділянки позаоблікового підключення, коли спожита електроенергія не враховується розрахунковим засобом обліку. Дане порушення виявлено під час технічної перевірки.

На місці виявленого порушення, у присутності голови правління Обслуговуючого садівничого кооперативу «Гідробудівник» - Жарікова Романа Борисовича був складений Акт про порушення ПРРЕЕ № 10014546 від 13.08.2024 (далі Акт № 10014546).

З Актом про порушення № 10014546 Жаріков Роман Борисович Акт № 10014546 ознайомився, підписав без зауважень.

Під час складання Акта про порушення № 10014546 було змонтовано та вилучено самовільно підключену ділянку поза облікового приєднання, яка складається з проводів З ПВЗ (1х50мм2), які було запаковано у сейф-пакет № 0488698, про що складено Акт-пакування від 13.08.2024.

Пакування вищезазначених елементів виконувалось у присутності голови правління Обслуговуючого садівничого кооперативу «Гідробудівник» - Жарікова Романа Борисовича, з проведенням відеофіксації.

Акт-пакування віж 13.08.2024 підписано провідним інженером з ТА ВТА - Бараховим М.В., провідним інженером з ТА ВТА Мартиновським Ю.В., начальником відділу ВТА -Сьоткою О.І. та головою правління Обслуговуючого садівничого кооперативу «Гідробудівник» - Жаріковим Романом Борисовичем.

Також, 13.08.2024 було складенно Акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В, Акт пломбування елементів комерційного засобу обліку електричної енергії до 1000 В та встановлення індикаторів, акт невідповідності метрологічних характеристик.

Всі вищезазначені Акти підписані головою правління Обслуговуючого садівничого кооперативу «Гідробудівник» - Жаріковим Романом Борисовичем.

Пунктом 11 Акту про порушенняґ № 10014546, зазначено, що розгляд засідання комісії оператора системи по складеному акту було призначено на 18.09.2024 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Героїв 37 батальйону 38б, з 10-00 год. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа.

За участю представника споживача Жарікова Р.Б. 18.09.2024 відбулось засідання комісії з розгляду Актів про виявлені порушення ПРРЕЕ, де було розглянуто Акт про порушення № 10014546 від 13.08.2024, за результатами засідання комісія прийняла Рішення оформлене протоколом № 116 від 18.09.2024:

1. Акт про порушення складений у відповідності до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, зі змінами та доповненнями (надалі ПРРЕЕ).

2. Виявлене порушення відповідає підпункту 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

3. Споживач причетний до виявленого порушення.

4. Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії виконати згідно глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

5. Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ визначити згідно підпункту 3 пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ - з дня останньої технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Виконати розрахунок за 61 календарний день.

6. Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту виконати керуючись п. 8.4.12 ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

7. Величину розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п.,кВт·год), розрахувати за формулою:

Wдоб.с.п. = Pс.п.· tвик.с.п., де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою: Pс.п. = 3 * I * U ном.фаз. * cos ф, де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення; Uном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ; cos ф - косинус кута між фазною напругою та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9. tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

8. Силу струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначити виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А, а саме 215 А для мідного проводу перерізом 50 мм2 прокладеного відкрито.

9. Кількість необлікованої електроенергії складає 93 483 кВтгод. на суму 1 110 160,04 грн.

23.09.2024 листом (вх. № 4261/007) голова правління Обслуговуючого садівничого кооперативу «Гідробудівник» - Жаріков Роман Борисович звернувся до Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго з проханням повторно розглянути Акт про порушення ПРРЕЕ № 10014546 від 13.08.2024, зазначивши, що було допущені неточності розрахунку.

На підставі п. 8.2.6 ПРРЕЕ комісія 04.10.2024 в присутності споживача голови правління Обслуговуючого садівничого кооперативу «Гідробудівник» Жарікова Романа Борисовича, повторно розглянувши акт про порушення № 10014546 від 13.08.2024 прийняла Рішення оформлене протоколом № 15:

1. Акт про порушення складений у відповідності до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, зі змінами та доповненнями (надалі ПРРЕЕ).

2. Виявлене порушення відповідає підпункту 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

3. Споживач причетний до виявленого порушення.

4. Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії виконати згідно глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

5. Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ визначити згідно підпункту 3 пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ - з дня останньої технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Виконати розрахунок за 61 календарних дні.

6. Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту виконати керуючись п. 8.4.13 ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

7. Величину розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п.,кВт·год), розрахувати за формулою: Wдоб.с.п. = Pс.п.· tвик.с.п., де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою: Pс.п. = 3 * I * U ном.фаз. * cos ф де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення; Uном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ; cos ф - косинус кута між фазною напругою та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9. tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 8 год/добу).

8. Силу струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначити виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А, а саме 215 А для мідного проводу перерізом 50 мм2 прокладеного відкрито.

9. Кількість необлікованої електроенергії складає 62 322 кВтгод. на суму 740 106,69 грн.

Враховуючи вищезазначене, внести зміни до Протоколу № 116 від 18.09.2024 засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, рахунок № 10014546/акт від 18.09.2024 анулювати, видати споживачу новий Розрахунок та Рахунок.

Голова правління ОСК «Гідробудівник» Роман ЖАРІКОВ копію протоколу по акту про порушення ПРРЕЕ № 10014546 від 13.08.2024, розрахунок, рахунок отримав 04.10.2024, у протоколі № 15 зазначив: « З рішенням комісії не згоден, зауваження».

Відповідач мав право оскаржити через суд рішення засідання комісії, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, але до теперішнього часу не скористався своїм правом щодо оскарження такого рішення.

Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту про порушення ПРРЕЕ виконано згідно п. 8.4.12 ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, та як вже зазначалося вище величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п.,кВт·год), розрахувано за формулою: Wдоб.с.п. = Pс.п.· tвик.с.п., де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою: Pс.п. = 3 * I * U ном.фаз. * cos ф, де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення; Uном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ; cos ф - косинус кута між фазною напругою та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9. tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

У відповідності до п.п. 3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): з дня останньої технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення).

В Протоколі засідання комісіх з розгляду Актів про виявлення порушення ПРРЕЕ від 18.09.2024 зазначено в пункті 5: Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ визначити згідно підпункту 3 пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ - з дня останньої технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Виконати розрахунок за 61 календарних дні.

Отже, нарахування по даному Акту проведено за 61 день, за період з 13.06.2024 по 13.08.2024, тобто згідно з вимогами ПРРЕЕ.

Таким чином, загальна кількість необлікованої електроенергії складає 62322 кВт.год на загальну суму 740 106 грн 69 коп.

Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Станом на день подання позову відповідачем не сплачено рахунок на суму 740 106 грн 69 коп.

За загальним положенням цивільного законодавства, зобов`язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов`язку, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Відповідно до ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

За приписами ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до п. 6.2 публічного Договору про розподіл, споживач зобов`язаний зокрема: 1) Виконувати умови цього Договору, в тому числі, своєчасно проводити розрахунки відповідно до умов Договору та 2) Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх 3 внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів. 3) Невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання.

Згідно п. 7.1 Договору про розподіл, оператор системи має право, в тому числі:

2) на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору;

5) вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією;

6) контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ;

7) складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці та/або умов договору.

Згідно з п. 8.6 Договору про розподіл у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

Відповідно до п. 8.9 Договору про розподіл, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту.

Згідно з п. 12.3 Договору про розподіл, взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регламентуються законодавством.

Згідно з пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належить іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Згідно з п. 5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України.

Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, в тому числі:

4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;

10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.

Підставою виникнення у сторін певних прав та обов`язків є укладений між позивачем та відповідачем є договір № 317 від 01.10.2006 та публічний договір від 01.01.2019.

Статтею 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).

Статтею 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у встановлений строк.

Необлікована електрична енергія обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належить іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).

Згідно з абзацом 3 п. 1.1.1 ПРРЕЕ, ці Правила обов`язкові для виконання всіма учасниками роздрібного ринку.

Згідно з п. 2-4, 14 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Додатком до договору № 317 є акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 01.07.2014. Відповідно до пунктів 1- 5 вказаного акту встановлено, що балансова належність електромереж та установок: постачальник електричної енергії - ПЛ-6 кВ Ф-6 ПС-35/6 кВ В.Луг опора № 39; споживача відпайка від опори № 39 ПЛ-6 кВ Ф-6 ПС-35/6 кВ В.Луг в бік КТП-6/565; обладнання 6/0,4 кВ КТП-6/565; лінії 0,4 кВ щод відходять; електроустаткування споживача. Межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок встановлюється: в точці приєднання відпайки на опорі № 39 ПЛ-6 кВ Ф-6 ПС-35/6 кВ В.Луг. Постачальник електричної енергії несе відповідальність за: ПЛ-6 кВ Ф-6 ПС-35/6 кВ В.Луг опора № 39; споживач несе відповідальність за: відпайка від опори № 39 ПЛ-6 кВ Ф-6 ПС-35/6 кВ В.Луг в бік КТП-6/565; обладнання 6/0,4 кВ КТП-6/565; лінії 0,4 кВ щод відходять; електроустаткування споживача. Спроживач та Постачальник електричної енергії зобов`язується утримувати установки, які зазначені в цьому акті у справному стані та експлуатувати ії відповідно до правил користування електричною енергією, ПТЕ, ПБЕЕ.

В матеріалах справи наявна схема електроживлення споживача - ПЛ-6 кВ Ф-6 ПС-35/6 кВ В.Луг опора № 39, на якій графічно позначена межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

13.08.2024 під час технічної перевірки представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» (Барахова М.В. провідного інженера з ТА ВТА, Золотарьова В.Д. - Провідного інженера з технічного аудиту ВТА, Сьотки О.І. Начальник відділу ВТА, Сергєєва О.В. Провідного інженера з технічного аудиту ВТА) за адресою: с. Володимирівське, Запорізького району, Запорізької області (EIС 62Z8656387168492) по об`єкту Обслуговуючий садівничий кооператив «Гідробудівник», було встановлено, що споживачем порушено вимоги п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановки дачних будинків ОСК «Гідробудівник» с. Володимирівське, Запорізького району до електричної мережі, що не є власністю ПАТ «Запоріжжяобленерго», з порушенням схеми обліку. Підключення електроустановки споживача поза розрахунковим засобом обліку виконано напругою 380В від шин 0,4 кВ в камері силового трансформатора проводом 3хПВЗ 1х50мм2. Точку самовільного підключення позаоблікової ділянки виявлено шляхом демонтажу захисних панелей камери силового трансформатора. Споживачу продемонстровано порушення, а саме роботу ділянки позаоблікового підключення, коли спожита електроенергія не враховується розрахунковим засобом обліку. Дане порушення виявлено під час технічної перевірки.

Зазначений факт порушення споживачем ПРРЕЕ було відображено в Акті про порушення № 10014546 від 13.08.2024, тобто споживач здійснив дії (бажав настання наслідків у вигляді споживання необлікованої електричної енергії) направлені на самовільне підключення.

Внаслідок з названих вище фактів оператор системи зазнав втрат електричної енергії - обсяг і вартість якої, відповідно до глави 8.4 ПРРЕЕ, законодавець дозволяє оператору системи донараховувати споживачам.

Відповідач доказів оскарження рішення, оформленого Протоколом № 15 від 04.10.2024 засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії по Акту про порушення № 110014546 від 13.08.2024, не надав. В судовому порядку рішення не скасовано.

Таким чином, оскільки рішення комісії не оскаржено в судовому порядку, воно на час судового розгляду даної справи набрало чинності.

Контррозрахунку не облікованої електричноїенергії відповідачем не надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у даному випадку, розрахунок обсягу та вартості електричної енергії необлікованої внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ здійснено позивачем на підставі та у відповідності до глави 8.4 ПРРЕЕ, в обсязі 62 322 кВт*год на загальну суму 740 106 грн 69 коп.

Таким чином, за сукупністю всіх доказів (Акту про порушення, схеми електроживлення споживача до Акту про порушення, Аку-пакування, Акту технічної перевірки засобів обліку електричної енергії, Акту пломбування елементів комерційного засобу обліку електричної енергії, Акту невідповідності метрологічних характеристик, Протоколів засідання комісії, розрахунку обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, Договору про постачання електричної енергії та додаткових угод до нього, заяви-приєднання, Договору споживача про надання послуг з розподілу, Акту про розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін), які містяться у матеріалах даної справи, виявлене оператором системи порушення на об`єкті відповідача відповідає кваліфікації приписам пп. 7 п. 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, а тому комісією з розгляду актів про порушення обґрунтовано та правомірно прийнято рішення щодо нарахування споживачу (Обсулуговуючому садівничому кооперативу «Гідробудівник») за необліковану електроенергію у розмірі 740 106 грн 69 коп. за період з 13.06.2024 по 13.08.2024.

Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції і зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», рішення від 10.02.2010). Крім того, аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода па обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

Аналіз практики Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (див. рішення від 21 січня 1999 року в справі «Гарсія Руїз проти Іспанії», від 22 лютого 2007 року в справі «Красуля проти Росії», від 5 травня 2011 року в справі «Ільяді проти Росії», від 28 жовтня 2010 року в справі «Трофимчук проти України», від 9 грудня 1994 року в справі «Хіро Балані проти Іспанії», від 1 липня 2003 року в справі «Суомінен проти Фінляндії», свідчить, що право на мотивоване (обґрунтоване) судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи та поширюється як на цивільний, так і на кримінальний процес.

У рішенні Європейського суду з прав людини «Серявін та інші проти України» (SERYAVINOTHERS v.) вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді па кожен аргумент. Міра, до якої суд мас викопати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс 'Горіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія Л, N ЗОЗ-Л, н. 29). Хоча національний суд мас певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), N 37801/97, и. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. ЗО, від 27 вересня 2001 року).

Аналогічна правова позиція викладена у постановах від 13.03.2018, від 24.04.2019 Верховного Суду по справах № 910/13407/17 та № 915/370/16.

Згідно статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 129 Конституції України, ст. ст. 74, 76 ПІК України до основних засад судочинства віднесено змагальність сторін, яка полягає в тому, що кожна сторона повинна донести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. За загальним правилом обов`язок (тягар) доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Належними є докази, па підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до приписів ст. ст. 7, 13, 14 Господарського процесуального кодексу України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності усіх учасників судового процесу та змагальності сторін. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною 1 ст. 78 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Рішення суду про задоволення позову може бути прийнято виключно у тому випадку, коли подані позивачем докази дозволять суду зробити чіткий, конкретний та безумовний висновок про обґрунтованість та законність вимог позивача.

Відповідачем належних та допустимих у розумінні ст.ст. 76, 77 ГПК України доказів оплати вартості необлікованої електроенергії в розмірі 740 106 грн 69 коп. (62322 кВт·год) не надано.

За вказаних обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заснованими на законі та такими, що підлягають задоволенню.

В порядку ст. 129 ГПК України, в зв`язку з тим, що спір виник з вини відповідача, судовий збір у сумі 8 881 грн 28 коп. (з урахуванням коефіцієнту 0,8) покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго до Обслуговуючого садівничого кооперативу Гідробудівник задовольнити.

Стягнути з Обслуговуючого садівничого кооперативу Гідробудівник (с. Володимирівське, Запорізький район, Запорізька область, 70411, ідентифікаційний код юридичної особи 34157329) на користь Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (вул. Сталеварів, 14, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) 740 106 (сімсот сорок тисяч сто шість) грн 69 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію, 8 881 (вісім тисяч вісімсот вісімдесят одна) грн 28 коп. судового збору. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 01.05.2025.

Суддя С.С. Дроздова

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення28.04.2025
Оприлюднено05.05.2025
Номер документу127019615
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —908/365/25

Рішення від 28.04.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Ухвала від 27.02.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Ухвала від 18.02.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні