Рішення
від 29.04.2025 по справі 914/473/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.04.2025 Справа № 914/473/25

м. Львів

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Корсель», м. Харків

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Флопсар АПМ», м. Львів

про стягнення 87823,50 грн

Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА

1. ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

2.Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Корсель» звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Флопсар АПМ» про стягнення 87 823,50 грн, з яких 80476,02 грн сума основного боргу, 5593,24 пеня, 1126,66 індекс інфляції, 627,58 грн 3% річних.

3.Ухвалою від 28.02.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

4.Ухвала суду від 28.02.2025 року про відкриття провадження у справі надіслана позивачу до його електронного кабінету, в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та доставлена - 03.03.2025 року о 19:15 год.

5.Відповідно до положень ч. 11 ст. 242 ГПК України у зв`язку з відсутністю у відповідача електронного кабінету, ухвали суду надісилалися за місцезнаходженням відповідача, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

6.Зокрема кореспонденція яка надсилалася на адресу місцезнаходження відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Флопсар АПМ», а саме: 79040, м. Львів, вул. Городоцька, 357, повернута на адресу суду з відмітками пошти «за закінченням терміну зберігання», що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими конвертами з вкладеннями та Довідками Ф.20.

7.Згідно з п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому відділенні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

8.Відповідно до ч.ч. 3, 7 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

9.Отже, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення, інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

10.Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» відомості про місцезнаходження юридичної особи містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

11.Суд зазначає, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу.

12.Примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції або повернуті органами зв`язку з позначками «адресат відсутній», «закінчення терміну зберігання» тощо з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій. Відсутність сторони за адресою чи незабезпечення одержання за такою адресою кореспонденції створює саме для учасника справи негативні наслідки, які він зобов`язаний передбачити та самостійно вжити заходи щодо їх ненастання.

13.Сам лише факт не отримання учасником провадження кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною не виконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.

14.Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

15.Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст. 13 ГПК України, учасникам справи створювались необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

16.Суть спору та правова позиція учасників справи.

17.Позиція позивача.

18.Позов обґрунтовано тим, що на виконання укладеного між сторонами договору №ХК-06/11/24-3 про надання послуг з організації перевезення вантажів від 06.10.2024 (заявка №1) позивачем були надані послуги з організації перевезень автомобільним транспортом та митного оформлення вантажу на загальну суму 80476,02 грн. Однак, відповідач свої зобов`язання щодо оплати наданих послуг не виконав, внаслідок чого за розрахунками позивача станом на момент подання позовної заяви до суду у відповідача існує заборгованість за надані послуги в сумі 80476,02 грн.

19.У зв`язку з порушенням строків оплати вартості наданих послуг, відповідачу нараховано пеню в сумі 5593,24 грн, індекс інфляції у розмірі 1126,66 та три проценти річних в сумі 627,58 грн.

20.Позиція відповідача.

21.Відповідач відзиву на позовну заяву у строк, визначений судом, не подав, проти позову не заперечив.

22.Обставини встановлені судом.

23.06.10.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Корсель» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Флопсар АПМ» було укладено договір №ХК-06/11/24-3 про надання послуг з організації перевезення вантажів, відповідно до умов якого даний договір регулює порядок взаємовідносин сторін при наданні виконавцем послуг з організації перевезень автомобільним транспортом та митного оформлення вантажів.

24.В рамках цього договору, за домовленістю сторін виконавець може надавати замовнику також інші допоміжні та супутні перевезенням транспортно-експедиторські послуги згідно статті 8 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність».

25.Відповідно до п.1.2. договору замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов`язання за плату і за рахунок замовника організувати транспортно-експедиторські послуги відповідно до узгоджених сторонами заявок.

26.Згідно з п. 1.3. договору сторони погодили, що при організації перевезення вантажів автомобільним транспортом такі перевезення виконуються у відповідності до умов Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів (КДПВ) (зі змінами, внесеними Протоколом від 05.07.1978 р.) (Конвенція СМR), якщо принаймні одна з країн місця завантаження вантажу, або місця доставки вантажу у відповідності до заявки є учасником Конвенції, Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенція МДП), Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЕУТР), а також законодавчими і нормативними актами України. Сторони також дотримуються положень Європейської угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (АDR) і Угоди про міжнародні перевезення швидкопсувних харчових продуктів та про спеціальні транспортні засоби, які призначені для цих перевезень (УПШ).

27.Відповідно до п.2.1. договору на підставі цього договору виконавець надає одну чи декілька з таких послуг:

-організовує перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України та іноземних країн на підставі відповідних заявок;

-виконує розсилку товарно-транспортної документації;

-проводить розрахунки з усіма учасниками транспортного процесу;

-бере участь у складанні актів у випадках, передбачених чинним законодавством і вирішує з замовником претензійні питання;

-за згодою сторін виконує інші доручення замовника.

28.Згідно з п. 2.2. договору сторони погодили, що конкретні умови по кожному замовленню обумовлюються в заявці. Заявка та відображені в ній умови є невід`ємною частиною даного договору. Заявка, підписана уповноваженими особами і проштампована круглою печаткою (за наявності), передана електронною поштою (Е-mail), має юридичну силу. У випадку виникнення розбіжностей у тлумаченні умов цього договору, пріоритетними є умови (відомості), зазначені в заявці, при цьому заявки повинні містити наступні дані:

-маршрут перевезення вантажу;

-вимоги до вантажного автомобіля;

-адреса та умови завантаження;

-адреса та умови пункту митного оформлення;

-адреса розвантаження:

-повну, точну і достовірну інформацію щодо виду, найменування, кількості, якості та інших характеристик вантажу, його властивостей, умов його перевезення (це може бути вага, об`єм, номенклатура та загальна вартість вантажу, кількість місць і вид упаковки, тощо);

-умови що забезпечують безпечне перевезення вантажу;

-вид та кількість одиниць транспорту;

-прикордонний перехід та умови проходження;

-строк доставки вантажу;

-розмір штрафних санкцій щодо невиконання умов заявки;

-загальна сума послуг по перевезенню вантажу;

-зазначення відповідальних осіб;

-іншу інформацію, яка необхідна для виконання виконавцем своїх обов`язків за договором.

29.Відповідно до пунктів 3.1.1.-3.1.3. договору виконавець зобов`язується письмово (за допомогою Е-mail) підтвердити прийом заявки до виконання або відмовитися від її виконання не пізніше, ніж за 24 години до початку завантаження. Виконавець зобов`язується здійснювати організацію перевезення на свій розсуд, як власними транспортними засобами, так із залученням транспортних засобів третіх осіб. З цією метою виконавець може укладати договори на надання транспортно-експедиторських послуг з третіми особами, які мають відповідні ліцензії та дозволи. У відносинах із третіми особами, залученими виконавцем до процесу надання транспортно-експедиторських послуг, виконавець діє в інтересах замовника, виключно в рамках цього договору.

30.Згідно з пунктами 3.2.1.-3.2.3. договору замовник зобов`язаний своєчасно, не пізніше 48 годин, до початку завантаження, передавати виконавцю заявки на організацію автомобільних перевезень вантажів та/або на надання інших послуг, зазначених у цьому договорі. Замовник зобов`язаний погоджувати з виконавцем ставки (вартість) на кожну з послуг, що надаються, або на сукупність надаваних послуг. Замовник зобов`язаний забезпечити своєчасне оформлення СМR/електронних товарно-транспортних накладних в достатній кількості, митних та інших документів, необхідних для безперешкодного проходження митного, ветеринарного, карантинного, екологічного та іншого контролю, і здачі вантажу вантажоодержувачу, а також нести витрати, пов`язані з проходженням такого контролю. При затримці вантажу митними та іншими державними контролюючими органами вживати заходів щодо розблокування і проходження вантажу.

31.Відповідно до п.3.2.6. договору замовник зобов`язується забезпечити виконавцю в трьох оригінальних примірниках СМR/електронні товаро-транспортні накладні, відповідно до положень Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів (необхідна кількість - не менше 7 екземплярів).

32.Згідно з п. 3.2.11. договору у разі відсутності у замовника зауважень до Акта приймання-передачі наданих послуг (надалі- «Акт»), замовник повинен підписати та повернути виконавцю Акт у одному примірнику. Якщо виконавець протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту отримання відповідного Акта не отримає підписані замовником примірники Актів, або мотивованої письмової відмови від їх підписання, тоді вважається, що такі Акти замовником підписані без зауважень, а послуги надані вчасно та належним чином.

33.Відповідно до п.3.2.12. договору замовник зобов`язаний своєчасно, в терміни, обумовлені в договорі, проводити розрахунки з виконавцем, якщо інше не обумовлено в заявці.

34.Згідно з п. 3.2.14. договору замовник зобов`язаний відшкодовувати всі додаткові витрати, понесені виконавцем при виконанні умов цього договору, які були здійснені в інтересах замовника, що підтверджені відповідними квитанціями, чеками тощо.

35.Відповідно до п.3.2.17. договору видача вантажу вантажоодержувачу здійснюється лише за умови проставлення підпису та печатки вантажоодержувача у СМR/е-ТТН. У випадку, якщо вантажоодержувач не може особисто прийняти вантаж, його може представляти уповноважена особа, яка має довіреність на здійснення таких операцій.

36.Згідно з пунктами 4.1.-4.4. договору ціни за цим договором встановлені у національній валюті України. Ціна включає в себе винагороду виконавця. Ціни є договірними і визначаються виключно, виходячи з конкретної ситуації на транспортному ринку, якщо інше не узгоджено сторонами. Ціни, що відповідають конкретному перевезенню (групі однотипних перевезень) та умови оплати узгоджуються додатково перед кожним перевезенням (групою перевезень) і вказуються в заявці.

37.Відповідно до пунктів 4.4.-4.5. договору виконавець має право виставляти рахунки на умовах, як передплати, так і післяплати наданих послуг, про що вказується у відповідній заявці. При цьому термін оплати рахунку по передплаті не може перевищувати 1 (одного) дня з дати виставлення рахунку; термін оплати рахунку по післяплаті не може перевищувати 3 (трьох) календарних днів з моменту отримання повного пакету документів, якщо інше не обумовлено в заявці. Якщо протягом 3 (трьох) календарних днів після отримання повного пакету документів, замовник не надає письмової відповіді (шляхом направлення електронного листа) щодо невідповідності та/або некомплектності документів, пакет документів вважається прийнятим замовником до сплати.

38.Відповідно до п. 4.6. договору сторони домовились, що повний пакет документів, якщо інше не обумовлено в заявці, включає в себе оригінал рахунку, акт приймання-передачі наданих послуг (у двох екземплярах), оригінал або копія СМR/електронної товарно-транспортної накладної з відмітками вантажоодержувача про отримання вантажу.

39.Згідно з п. 4.7. договору сторони домовились, що всі додаткові документально підтверджені витрати, обумовлені в пп. 3.2.13.-15., цього договору, мають бути сплачені замовником протягом 3 (трьох) календарних днів після отримання оригіналу рахунку та копій платіжних документів, підтверджуючих такі витрати. Замовник має право не сплачувати такі рахунки, якщо такі витрати не були з ним погоджені виконавцем, про що останній надає заперечення на електронну адресу виконавця.

40.Пунктом 4.8. договору сторони погодили, що штрафні санкції, визначені цим договором, сплачуються протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту отримання претензії про сплату штрафів або виставлення рахунку-фактури, переданих електронною поштою (Е-mail).

41.Згідно з п. 4.9. договору всі розрахунки між сторонами здійснюються шляхом банківського переказу коштів у національній грошовій одиниці України з поточного рахунку замовника на поточний рахунок виконавця. Всі банківські витрати та комісії з переказування коштів - за рахунок замовника.

42.Відповідно до п. 4.10. договору за кожен день прострочення оплати, замовник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого зобов`язання за кожен день прострочки.

43.Згідно з п. 5.1. договору кількість прийнятих (зданих) виконавцем вантажів визначається кількістю місць, зазначених у СМR/ТТН.

44.Відповідно до п. 8.3. договору сторона, яка одержала претензію, зобов`язана розглянути і відповісти по суті не пізніше 14 календарних днів з дати її отримання. Якщо по закінченню цього строку сторона не надає повідомлення про відмову - претензія вважається прийнятою. Відсутність відповіді на претензію не є підставою для заборони звернення до господарського суду.

45.Згідно з п. 12.1. договору сторони домовились, що даний договір та документи (що включають в себе: рахунки-фактур, акти виконаних робіт, акти наданих послуг, видаткові накладні, бухгалтерські довідки), додаткові угоди або будь-які додатки до договорів, що укладені між сторонами чи будуть укладені в майбутньому, підписані КЕП уповноваженої особи та надані стороною іншій за допомогою системи обміну електронними документами, визнавати такими, що мають юридичну силу. Сторонами не виключена можливість договори та/або додаткові угоди до договорів підписувати у паперовому вигляді.

46.Відповідно до п. 12.6. договору сторони погоджують, що електронні печатки сторін не є обов`язковими реквізитами електронного документа, за умови накладення КЕП згідно з чинним законодавством.

47.Згідно з п. 12.8. договору цей договір, укладений за допомогою інформаційно-комунікаційних систем (надалі - Е-документ) набирає чинності у дату, зазначену в тексті такого Е-документа в правому верхньому куті першої сторінки (надалі - дата договору), за умови накладення КЕП/УЕП представниками обох сторін. Положення даного пункту застосовується, в т. ч., у разі, якщо фактична дата накладення КЕП/УЕП будь-яким з підписантів відбудеться раніше або пізніше дати Е-документа, зазначеної в тексті останнього.

48.Відповідно до п. 13.9. договору у разі зміни юридичної, фактичної адреси, банківських реквізитів та інших реквізитів будь-якої зі сторін, остання зобов`язана письмово сповістити іншу сторону протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати такої зміни.

49.6 листопада 2024 року між Позивачем та Відповідачем була узгоджена Заявка №1 До Договору № ХК-06/11/24-3 (далі - Заявка № 1) за маршрутом: 45031 Arqua Polesine RO ( Італія) - м. Львів (Україна). Замовник організації перевезення - ТЗОВ «Флопсар АПМ» .

50.Опис вантажу: найменування, маса нетто / вага брутто/розмір та назва вантажних місць, загальна кількість місць: Pallets:18/Gross weight: 2133KG.

51.Адреса завантаження: Via Maestri Del LAvoro, 180, Arqua Polesine RO-Italy. Адреса розвантаження: м. Львів, Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна 58, склад № 42. Бажана дата розвантаження - 12.10.2024.

52.Позивач, будучи організатором перевезення, як транспортний експедитор, для виконання свого зобов`язання з організації перевезення залучив третю особу - наступного перевізника:

53.Фізичну особу підприємця ОСОБА_1 , на підставі Заявки № 24 - 3299 до Договору про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом у міжнародному та регіональному сполученні № ХП-23/05/2024-1 від 23.05.2024 року.

54.Транспортування обумовленого в Заявці вантажу було здійснено автомобільним транспортним засобом, номерний знак якого НОМЕР_1 / НОМЕР_2 .

55.Завантаження транспортного засобу А05060НВ/А07751ХР відбулось в обумовлений термін та за визначеною в Заявці № 1 адресою завантаження, про що у графі 4 міжнародної товарно- транспортної накладної СМК № 770470 (далі - СМК) зроблено відповідні відмітки.

56.Відповідно до відміток у графах 7 та 11 СМК, до перевезення прийнято вантаж в кількості 18 палет « 18 раїїеіз», загальною вагою брутто 1232,58 кг.

57.Розвантаження відбулось 14 листопада 2024 року, вантаж отримано представником ТЗОВ «Флопсар АПМ», що підтверджується наступною відміткою в графі 24 СМR: «товар отриманий, претензій не виявлено»

58.Оскільки за адресою розвантаження не було можливості підтвердити підпис представника печаткою ТЗОВ «Флопсар АПМ» або іншим документом, що підтверджує його повноваження як представника, Позивач отримав від Відповідача через систему електронного документообігу «М.Е.DОС.» лист № 14/11 від 14.11.2024 (додається) з наступним змістом: «У зв`язку з відсутністю печатки ТОВ ФЛОПСАР АПМ за адресою розвантаження даним листом повідомляємо, що вантаж (СМР №770470 від 06.11.2024) отримано, відповідно до умов Заявки 1 від 06.11.2024 до Договору ХК-06/11/24-3 від від 06.11.2024 за маршрутом: Італія-Львів. Надання СМR з печаткою в гр. 24 ( про отримання вантажу) гарантовано. Претензій до кількості та якості отриманого вантажу немає.

59.Згідно з умовами Заявки № 1 - вартість оплати послуг Позивача в перерахунку на гривню по курсу НБУ становить 101 976,02 грн( з урахуванням ПДВ) на дату завантаження, а саме на 06 листопада 2024 року, як зазначено в рахунку на оплату № К8-6140 від 08.11.2024 та Акті надання послуг № К8-6056 від 14 листопада 2024 р..

60.Відповідно до пункту 12 Заявки № 1, оплата транспортних послуг здійснюється впродовж 3 робочих днів з моменту розвантаження.

61.У зв`язку з порушенням строків оплати за надані послуги та неотримавши належним чином оформлених документів позивач 11.12.2024 надіслав відповідачу з претензію на юридичну адресу відповідача, а також 17 грудня 2024 року додатково через систему електронного документообігу «М.Е.DОС.».

62.Відповідно до інформації, наданої за трек-номером № 0103285058469 АТ «Укрпошта», претензію вручено одержувачу 24.12.2024 року (доказ з системи онлайн-трекінгу АТ «Укрпошта» додається).

63.Відповідно до інформації в системі електронного документообігу «М.Е.DОС.», претензія доставлена Відповідачу, «дата та час доставки: 17.12.2024 в 16:04»,

64.Проте, відповідач залишив дану претензію без відповіді та задоволення.

65.29 листопада 2024 року Відповідач сплатив вартість наданих Експедитором послуг лише частково - у розмірі 21500,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 377 від 29.11.2024 (додається). В призначенні платежу вказаної платіжної інструкції зазначено наступне: «Часткова оплата за транспортні послуги згідно рахунку № К8-6140 від 08.11.2024».

66.Станом на день ухвалення рішення у справі, інші оплати, відповідно до рахунку на № К8-6140 від 08.11.2024 та Акту надання послуг №KS-6056 від 14.11.2024, від Відповідача не надходили.

67.Заборгованість Відповідача перед Позивачем за надання послуг з організації перевезення вантажу складає 80 476,02 грн.

68.У зв`язку з порушенням строків оплати вартості наданих послуг, відповідачу нараховано пеню в сумі 5593,24 грн та індекс інфляції у розмірі 1126,66, 3% річних в сумі 627,58 грн.

69.Висновки суду.

70.Згідно частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

71.Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

72.Згідно статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення зобов`язань, є зокрема, договори та інші правочини.

73.Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.

74.Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

75.Статтею 627 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

76.Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

77.Як встановлено судом, підставою виникнення правовідносин між сторонами є договір №ХК-06/11/24-3 про надання послуг з організації перевезення вантажів від 06.10.2024.

78.Згідно статті 908 Цивільного кодексу України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

79.За умовами статті 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

80.Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні.

81.Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (статті 525 Цивільного кодексу України).

82.Факт виконання позивачем своїх зобов`язань по договору №ХК-06/11/24-3 про надання послуг з організації перевезення вантажів від 06.10.2024, а саме заявці №1 підтверджується наявною в матеріалах справи міжнародною товарно-транспортною накладною (CMR) СМR № 1770470. Вантаж було прийнято без жодних зауважень щодо кількості та якості.

83.Заявка № 1 до договору №ХК-06/11/24-3 від 06.10.2024 підписана позивачем та відповідачем через системи обміну електронними документами ««М.Е.DОС.», що підтверджується звітом про доставку зазначених документів в системі.

84.З матеріалів справи вбачається, що:

-за заявкою № 1 розвантаження відбулось 14.11.2024, вантаж отримано, що підтверджується відміткою в СМR № 7704702 в графі 24 СМR.

85.Позивач виконав свої договірні зобов`язання перед відповідачем та здійснив організацію перевезення вантажу, що підтверджується наявними в матеріалах справи міжнародною товарно-транспортною накладною (CMR) СМR № 1770470, яка заповнена і підписана учасниками перевезення.

86.Відповідно до пункту 12 заявки № 1, оплата транспортних послуг здійснюється впродовж 3 роб. днів після дати вивантаження.

87.Заявка № 1 до договору №ХК-06/11/24-3 від 06.10.2024 підписані позивачем та відповідачем через системи обміну електронними документами «М.Е.DОС.», що підтверджується звітом про доставку зазначених документів в системі.

-15.11.2024 відповідно через систему електронного документообігу «М.Е.DОС» позивачем було надіслано відповідачу рахунок на оплату № КS-6056 та Акт надання послуг № КS-6140, відповідно до наданих транспортно-експедиційних послуг за заявкою № 1;

88.У зазначеному акті надання послуг № КS-6056 від 14.11.2024 замовник зазначив, що претензій по об`єму, якості та строкам виконання робіт (надання послуг) немає.

89.Як вбачається з матеріалів справи відповідач отримав та підписав вказані документи, що підтверджується звітом про доставку документів в системі.

90.Згідно із положеннями статей 1 та 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію; господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

91.Підписання відповідачем акту надання послуг (здачі-прийняття робіт) № КS-6056 від 14.11.2024, який є первинними обліковими документами у розумінні Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» і які відповідають вимогам, зокрема, статті 9 названого Закону і Положенню про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку та фіксують факт здійснення господарської операції і встановлення договірних відносин, є підставою виникнення обов`язку щодо здійснення розрахунків за надані послуги (виконані роботи).

92.Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

93.Стаття 599 Цивільного кодексу України вказує на те, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

94.Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні вимоги встановлені статтею 193 Господарського кодексу України.

95.Згідно із статтею 617 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

96.Доказів наявності обставин зазначених у статті 617 Цивільного кодексу України, які є підставами звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання відповідачем не подано.

97.Станом на дату прийняття рішення відповідач нанадав докази часткової оплати заборгованості у розмірі 21500,00 грн (29.11.2024), оплати решти заборгованості у розмірі 80476,02 грн матеріал справи не містять.

98.У відповідності із статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Аналогічно відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

99.Згідно статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

100.Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

101.Згідно частини 1 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

102.Враховуючи вищенаведені норми Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України суд дійшов висновку про те, що вимога позивача про стягнення основного боргу в сумі 80476,02 грн є обґрунтованою, підтверджена матеріалами справи та підлягає задоволенню.

103.Щодо нарахованих позивачем пені, інфляційних втрат і трьох процентів річних суд зазначає наступне.

104.Згідно частини 1 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

105.Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

106.В силу статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

107.Відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

108.Частиною 4 статті 231 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

109.Згідно часини 3 статті 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

110.Відповідно до пункту 12 заявки № 1, оплата транспортних послуг здійснюється впродовж 3 робоч. днів після дати вивантаження.

-З матеріалів справи вбачається, що за заявкою № 1 розвантаження відбулось 14.11.2024, вантаж отримано, що підтверджується відміткою в графі 24 СМR №1.

111.Умовами пункту 4.10. договору сторони погодили, що за кожен день прострочення оплати, замовник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого зобов`язання за кожен день прострочки.

112.Як вбачається із наявного в матеріалах справи розрахунку позовних вимог позивач просить стягнути пеню в сумі 5593,24 грн, індекс інфляції у розмірі 1126,66, 3% річних в сумі 627,58 грн.

113.Згідно зі статтями 628, 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

114.Судом перевірено розрахунок пені та трьох процентів річних, та встановлено, що позивач пеню в сумі 5593,24 грн, індекс інфляції в сумі 1126,66, 3% річних в сумі 627,58 грн. нарахував правильно.

115.Відповідно до вимог частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

116.Згідно частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

117.У відповідності до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

118.Зі змісту статті 77 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

119.Згідно статті 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

120.У відповідності до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

121.Стандарт доказування вірогідності доказів на відміну від достатності доказів, підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного суду у справі № 904/2357/20 від 21.08.2020.

122.Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

123.Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

124.Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

125.Судові витрати.

126.Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн, відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України необхідно покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Флопсар АПМ» (79040, Львівська область, місто Львів, вулиця Городоцька, будинок 357; ідентифікаційний код юридичної особи 40333498) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Корсель» (61037, Харківська область, місто Харків, проспект Героїв Харкова, будинок 199, корпус Д5, офіс 230; ідентифікаційний код юридичної особи 42218972) 80476,02 грн основного боргу, 5593,24 грн пені, 627,58 грн 3% річних, 1126,66 грн інфляційних втрат та 3 028,00 грн судового збору.

3.Накази видати після набрання рішенням законної сили, відповідно до статті 327 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

СуддяЩигельська О.І.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення29.04.2025
Оприлюднено05.05.2025
Номер документу127020210
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі перевезення, транспортного експедирування, з них

Судовий реєстр по справі —914/473/25

Рішення від 29.04.2025

Господарське

Господарський суд Львівської області

Щигельська О.І.

Ухвала від 28.02.2025

Господарське

Господарський суд Львівської області

Щигельська О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні