Герб України

Вирок від 01.05.2025 по справі 950/948/25

Лебединський районний суд сумської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 950/948/25

Номер провадження 1-кп/950/180/25

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Лебедин

01 травня 2025 року Лебединський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді ОСОБА_1

за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лебедині кримінальне провадження № 62025170040001001 від 17.01.2025 по обвинуваченню

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дубно, Рівненської області, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 410 КК України,

за участю сторін кримінального провадження: прокурора - ОСОБА_4 , обвинуваченого - ОСОБА_3 , захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_5 ,

В С Т А Н О В И В:

Суд визнав доведеним, що відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє до теперішнього часу.

На підставі ч. 8 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ст. 10, 11, ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», ст. 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», ОСОБА_3 13.02.2024 призвано на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2024 № 325 (по стройовій частині) ОСОБА_3 , призначеного наказом командира військової частина № НОМЕР_2 (по особовому складу) від 15.11.2024 № 64-РС на посаду сержанта із матеріального забезпечення 2 штурмової роти військової частини НОМЕР_1 , поставлено на всі види забезпечення.

Згідно примітки до ст. 425 КК України, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов`язків, або виконують такі обов`язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

В силу займаної посади, функціональних обов`язків, вимог ст. ст. 121, 122 Статуту внутрішньої служби ЗС України, сержант із матеріального забезпечення роти (батареї), старшина роти (батареї) (далі - сержант із матеріального забезпечення (старшина) роти) в мирний і воєнний час відповідає за облік та правильне зберігання стрілецької зброї, боєприпасів до неї, іншого майна роти, зберігання особистих речей військовослужбовців у кімнаті для зберігання майна роти, стан пожежної безпеки приміщень роти і закріпленої за нею території, ведення ротного (корабельного) господарства.

Сержант із матеріального забезпечення (старшина) роти зобов`язаний, з поміж іншого: забезпечувати всіма необхідними матеріальними засобами заняття з бойової підготовки в роті; здійснювати всебічне забезпечення особового складу роти відповідно до вказівок командира роти, головного сержанта роти та заявок головних сержантів взводів; своєчасно одержувати і оглядати зброю, боєприпаси, спорядження та інші матеріальні засоби, що надходять до роти, стежити за їх наявністю, правильним зберіганням і експлуатацією, своєчасно передавати їх у ремонт; негайно доповідати командирові роти та головному сержантові роти про виявлені випадки нестачі, втрати чи несправності зброї, боєприпасів та інших матеріальних засобів; стежити за наявністю майна роти, щомісячно проводити звірку обліку військового майна роти з обліком служб військової частини та вести облік і звітність; забезпечувати всіма необхідними матеріальними засобами підрозділи роти під час підготовки та проведення занять (навчань), виконання завдань за призначенням; забезпечувати поповнення матеріальних засобів відповідно до вказівок командира роти, головного старшини роти та заявок головних сержантів взводів; з дозволу командира роти або головного сержанта роти видавати боєприпаси особовому складу, а також особисто приймати і оглядати їх після повернення;

Таким чином ОСОБА_3 в силу займаної посади, службового становища, функціональних обов`язків уповноважений здійснювати управління окремо визначеним державним (військовим) майном, установлювати порядок його зберігання, забезпечувати контроль за використанням та схоронністю майна, вести його облік, у зв`язку з чим наділений адміністративно - господарськими функціями (обов`язками) та є військовою службовою особою.

Так, молодший сержант ОСОБА_3 будучи військовою службовою особою 25.12.2024 приблизно о 10 год. 00 хв., перебуваючи за місцем тимчасового розташування складу військової частини НОМЕР_1 на території Сумської області (точне місце розташування в ході досудового розслідування не розголошується з міркувань безпеки), виконуючи службові обов`язки за посадою, відповідно до накладної № 281 отримав для забезпечення боєготовності 2 штурмової роти військової частини НОМЕР_1 військове майно, а саме бінокуляри нічного бачення NYX LW/AE у кількості 5 одиниць, бінокуляри нічні тепловізійні SAFRAN JIM Copmact FAQ15 у кількості 5 одиниць та коліматорні приціли Aimpoint Comp M4s у кількості 5 одиниць. Вищевказане військове майно в той же день ОСОБА_6 перевіз до місця свого тимчасового мешкання у с. Межиріч, Сумського району, Сумської області.

Відповідно ст. ст. 1, 2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», військове майно це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв`язку тощо.

Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення, щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних Сил України, в тому числі у разі їх розформування.

З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням.

Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, ОСОБА_3 , порушуючи встановлений Законом України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» правовий режим військового майна у Збройних силах України, діючи з корисливих мотивів, з прямим умислом, з метою особистого збагачення, вирішив привласнити військове майно, закріплене за військовою частиною НОМЕР_1 , та здійснити його збут.

Зокрема ОСОБА_6 25.12.2024 о 17-50 за допомогою месенджеру «WatsApp», з власного номеру мобільного телефону НОМЕР_3 написав повідомлення на номер мобільного телефону НОМЕР_4 раніше знайомого ОСОБА_7 , якому запропонував придбати частину отриманого військового майна, а саме бінокуляри нічного бачення NYX LW/AE у кількості 2 одиниць за ціною приблизно 75000 грн. за одиницю, та бінокуляри нічні тепловізійні SAFRAN JIM Copmact FAQ15 у кількості 2 одиниць за ціною приблизно 150000 грн. за одиницю, на що ОСОБА_7 , не володіючи інформацією, що це майно належить військовій частині, погодився.

У подальшому, 26.12.2024 приблизно о 13 год. 00 хв. ОСОБА_3 діючи з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення за рахунок держави, зловживаючи службовим становищем, яке дозволяло йому володіти військовим майном, вилучив з місця проживання в будинку у с. Межиріч, Сумського району, Сумської області бінокуляри нічного бачення NYX LW/AE у кількості 2 одиниць отримавши в такий спосіб повну можливість розпоряджатися вказаним майном, як власним.

У подальшому ОСОБА_3 прибув за місцем розташування відділення служби доставки ТОВ «НОВА ПОШТА» № 5: м. Суми, вул. Юрія Вєтрова, де відправив ОСОБА_7 бінокуляри нічного бачення NYX LW/AE у кількості 2 одиниць до відділення служби доставки ТОВ «НОВА ПОШТА» №1: Чернігівська область, м. Новгород Сіверський вул. Шевченка буд. 23, з оголошеною вартістю накладеного платежу в сумі 124400 грн.

Згодом ОСОБА_3 з метою свого незаконного збагачення в результаті збуту у вказаний спосіб військового майна 29.12.2024 приблизно о 12-20 прибув за місцем розташування відділення служби доставки ТОВ «НОВА ПОШТА»: №5 м. Суми, вул. Юрія Вєтрова, де отримав в якості післяплати за товар від ОСОБА_7 грошові кошти в сумі 124400 грн., якими у подальшому розпорядився на власний розсуд.

Надалі, ОСОБА_3 доводячи виконання єдиного злочинного умислу до кінця на збут військового майна 28.12.2024 приблизно о 13 год. 00 хв. діючи з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення за рахунок держави, зловживаючи службовим становищем, яке дозволяло йому володіти військовим майном, вилучив з місця проживання у с. Межиріч, Сумського району, Сумської області бінокуляри нічні тепловізійні SAFRAN JIM Copmact FAQ15 у кількості 2 одиниць отримавши в такий спосіб повну можливість розпоряджатися вказаним майном, як власним.

Згодом ОСОБА_3 28.12.2024 близько 15 год. 00 хв. прибув за місцем розташування відділення служби доставки ТОВ «НОВА ПОШТА» №5: м. Суми, вул. Юрія Вєтрова, де відправив ОСОБА_7 бінокуляри нічні тепловізійні SAFRAN JIM Copmact FAQ15 у кількості 2 одиниць до відділення служби доставки ТОВ «НОВА ПОШТА» №1: Чернігівська область, м. Новгород Сіверський вул. Шевченка буд. 23, з оголошеною вартістю накладеного платежу в сумі 307000 грн.

Таким чином загалом ОСОБА_3 зловживаючи службовим становищем збув вищевказане військове майно у виді бінокулярів нічного бачення NYX LW/AE у кількості 2 одиниць та бінокулярів нічних тепловізійних SAFRAN JIM Copmact FAQ15 у кількості 2 одиниць в даний спосіб, чим державі в особі військової частини НОМЕР_1 спричинено шкоду у виді матеріальних збитків у розмірі 4 523 256 грн.

Дії ОСОБА_3 суд кваліфікує за ч. 4 ст. 410 КК України, як привласнення військовою службовою особою із зловживанням службовим становищем військового майна, вчинене в умовах воєнного стану.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою винуватість визнав повністю, у скоєному щиро розкаюється та пояснив наступне.

Займаючи посаду сержанта із матеріального забезпечення 2 штурмової роти військової частини НОМЕР_1 , він отримав під особистий підпис військове майно, про яке йде мова в обвинувальному акті, і зберігав його за місцем мешкання у с. Межиріч, Сумського району, Сумської області та повинен був про нього звітувати кожного місяці. Втім, у грудні 2024 року частину ввіреного йому військового майна вирішив привласнити та збути. Для цього він зв`язався з раніше знайомим йому ОСОБА_7 та запропонував останньому придбати 2 бінокуляри нічного бачення та 2 бінокуляри нічні тепловізійні, на що той погодився. Про те, що це майно належить військовій частині він ОСОБА_7 не повідомляв та в подальшому через відділення «Нової пошти» відправив останньому спочатку 2 бінокуляри нічного бачення, за, що отримав грошові кошти в сумі 124400 грн., а за декілька днів через це ж поштове відділення він відправив останньому ще 2 бінокуляри нічні тепловізійні за ціною 307000 грн. У подальшому при проведенні перевірки майна, переданого йому на зберігання, за яке він є відповідальним в силу займаної посади, було виявлено нестачу 2-х бінокулярів нічного бачення та 2-х бінокулярів нічних тепловізійних, які наприкінці грудня 2024 року він привласнив та збув ОСОБА_7 , про що він відразу ж зізнався керівництву військової частини. Кошти, отримані від продажу зазначеного майна, він витратив на власні потреби.

Розмір завданих збитків та всі інші фактичні обставини справи, які викладені в обвинувальному акті, обвинуваченим визнаються повністю та не оспорюються.

Відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України, враховуючи згоду учасників процесу, судом було визнано недоцільним дослідження показів свідків і інших доказів стосовно фактичних обставин справи, зібраних в ході досудового слідства, так як вони правильно усвідомлюються обвинуваченим та іншими учасниками процесу і ніким не оспорюються.

У відповідності до ч. 1 ст. 65 КК України, суд призначає покарання в межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини КК, що передбачає відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, зважаючи на ступінь його тяжкості, особу винного та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання, а також відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу.

Визначаючи вид і міру покарання обвинуваченому, суд враховує, що згідно зі ст. 12 КК України скоєне ОСОБА_3 кримінальне правопорушення відноситься до категорії особливо тяжких злочинів.

Обставинами, що пом`якшують покарання обвинуваченому відповідно до ст. 66 КК України, суд визнає щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину.

Обставин, що обтяжують покарання відповідно до ст. 67 КК України судом не встановлено.

Також суд враховує особу обвинуваченого, який посередньо характеризується за місцем служби, на обліку у лікаря-психіатра та нарколога не перебуває, а також те, що завдані ним збитки не були відшкодовані у добровільному порядку.

Враховуючи сукупність зазначених обставин, суд приходить до висновку, що покарання обвинуваченому ОСОБА_3 слід призначити у межах санкції, передбаченої ч. 4 ст. 410 КК України, у виді позбавлення волі.

При цьому суд не може погодитися з доводами сторони захисту про наявність підстав для застосування положень ст. 69 КК України, а саме про призначення ОСОБА_3 основного покарання, нижчого від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини Кримінального кодексу України у виді позбавлення волі, оскільки такий закон застосуванню не підлягає.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 69 КК України за наявності кількох обставин, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, з урахуванням особи винного суд, умотивувавши своє рішення, може, крім випадків засудження за корупційне кримінальне правопорушення, кримінальне правопорушення, пов`язане з корупцією, кримінальне правопорушення, передбачене статтями 403, 405, 407, 408, 429, 437-439, 442, 442-1 цього Кодексу, вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, за катування, вчинене представником держави, у тому числі іноземної, призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, або перейти до іншого, більш м`якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу за це кримінальне правопорушення. У цьому випадку суд не має права призначити покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої для такого виду покарання в Загальній частині цього Кодексу. За вчинення кримінального правопорушення, за яке передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, суд з підстав, передбачених цією частиною, може призначити основне покарання у виді штрафу, розмір якого не більше ніж на чверть нижчий від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу.

Корупційними правопорушеннями вважаються такі, які передбачені статтями, визначеними в примітці до ст. 45 КК України.

Так, у примітці до статті 45 КК України зазначено, що корупційними кримінальними правопорушеннями відповідно до цього Кодексу вважаються кримінальні правопорушення, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також кримінальні правопорушення, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу.

За даним вироком суд визнав доведеним, що ОСОБА_3 винний у привласненні військового майна, що вчинене військовою службовою особою із зловживанням службовим становищем, в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 410 КК України, яке згідно з приміткою до ст. 45 КК є корупційним кримінальним правопорушенням.

З огляду на наведене, положення ст. 69 КК України застосуванню до обвинуваченого ОСОБА_3 не підлягають.

Тому підстави для призначення останньому основного покарання, нижчого від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини Кримінального кодексу України у виді позбавлення волі, відсутні.

Цивільний позов Сумської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону про відшкодування збитків, завданих державі вчиненням кримінального правопорушення, задовольнити повністю.

При цьому суд враховує, що діями ОСОБА_3 державі в особі військової частини НОМЕР_1 спричинено шкоду у виді матеріальних збитків у розмірі 4 523 256 грн. В ході досудового розслідування забезпечено відшкодування даних збитків на суму 3 801 600 грн. за рахунок часткового повернення викраденого майна, у зв`язку з чим стягненню з ОСОБА_3 на користь військової частини підлягають кошти в розмірі 721 656 грн.

Вирішуючи питання про речові докази, суд керується положеннями ч. 9 ст. 100 КПК України та вважає за необхідне:

- бінокуляри нічні тепловізійні SAFRAN JIM Copmact FAQ 15 у кількості 2 одиниці, з маркуванням «003187» та «003442», з комплектним устаткуванням, які загалом упаковані до 6 підсумків (два блідозеленого кольору, два чорного кольору - більші за розміром, два чорного кольору - менші за розміром), які зберігаються відповідно до Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104, та які обліковуються за військовою частиною НОМЕР_1 - повернути зазначеній військової частини.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 368, 370-371, 373-376 КПК України, суд,

УХВАЛИВ :

Визнати ОСОБА_3 винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 410 КК України, та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років.

Строк відбування покарання ОСОБА_3 рахувати з 20.02.2025.

Зарахувати ОСОБА_3 у строк відбуття покарання термін його попереднього ув`язнення в період з 20.02.2025 по день набрання вироком суду законної сили, з розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день позбавлення волі.

Запобіжний захід засудженому ОСОБА_3 до вступу вироку суду в законну силу залишити попередній - тримання під вартою.

Цивільний позов Сумської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, поданий в інтересах держави в особі військової частини НОМЕР_1 , про відшкодування збитків, завданих державі вчиненням кримінального правопорушення, задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) на користь військової частини НОМЕР_1 в рахунок відшкодування збитків, завданих вчиненням кримінального правопорушення, 721 656 грн.

Речові докази:

- бінокуляри нічні тепловізійні SAFRAN JIM Copmact FAQ 15 у кількості 2 одиниці, з маркуванням «003187» та «003442», з комплектним устаткуванням, які загалом упаковані до 6 підсумків (два блідозеленого кольору, два чорного кольору - більші за розміром, два чорного кольору - менші за розміром), які зберігаються відповідно до Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104, та які обліковуються за військовою частиною НОМЕР_1 - повернути зазначеній військової частини.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок суду може бути оскаржений до Сумського апеляційного суду через Лебединський районний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.

Суддя: ОСОБА_8

СудЛебединський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення01.05.2025
Оприлюднено06.05.2025
Номер документу127034477
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Викрадення, привласнення, вимагання військовослужбовцем зброї, бойових припасів, вибухових або інших бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціальної техніки, а також заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання служб. становищем

Судовий реєстр по справі —950/948/25

Вирок від 01.05.2025

Кримінальне

Лебединський районний суд Сумської області

Чхайло О. В.

Ухвала від 15.04.2025

Кримінальне

Лебединський районний суд Сумської області

Чхайло О. В.

Ухвала від 04.04.2025

Кримінальне

Лебединський районний суд Сумської області

Чхайло О. В.

Ухвала від 04.04.2025

Кримінальне

Лебединський районний суд Сумської області

Чхайло О. В.

Ухвала від 03.04.2025

Кримінальне

Лебединський районний суд Сумської області

Чхайло О. В.

Ухвала від 02.04.2025

Кримінальне

Лебединський районний суд Сумської області

Чхайло О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні