Рішення
від 28.04.2025 по справі 607/2169/25
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.04.2025 Справа №607/2169/25 Провадження №2/607/1819/2025

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Позняка В.М., за участю секретаря судового засідання Козак О.Є.,

розглянувши в у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом керівника Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, Тернопільської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів - Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, понесених закладом охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочину, -

В С Т А Н О В И В:

Керівник Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, Тернопільської обласної ради звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів - Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради, просить:

- стягнути із ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 в сумі 11 903 грн;

- стягнути із ОСОБА_1 на користь держави в особі Тернопільської обласної ради кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 в сумі 1 629 грн в дохід обласного бюджету.

В обґрунтування вимог зазначено, що внаслідок кримінального правопорушення, яке вчинено відповідачем потерпілому спричинено тілесні ушкодження. Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду від 12.03.2024 у справі №607/2697/24 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення необережного нетяжкого злочину, передбаченого частиною першою статті 286 КК України, на підставі статті 46 КК України, у зв`язку з примиренням винного з потерпілою та кримінальне провадження №12023211040002623 закрито на підставі статті 46 КК України, у зв`язку із примиренням винного з потерпілим. Потерпілий у кримінальному провадженні ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у медичному закладі з 07.11.2023 по 16.11.2023 (9 днів). Вартість затрат на його лікування та перебування становить 13 532 грн, зокрема, вартість лікування за рахунок коштів НСЗУ (державний бюджет) становить 11 903 грн, а за рахунок коштів місцевого бюджету - 1629 грн. Зазначає, що держава має право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні злочину, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього злочину (частина друга статті 1191 ЦК України).

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 03.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

Представник позивача НСЗУ звернувся до суду із клопотанням, в якому просить розглядати справу без участі їх представника, позовні вимоги підтримує.

Інші учасники в судове засідання не з`явилися. Зважаючи на відсутність заперечень позивача, суд постановив проводити заочний розгляд справи.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини.

Органом досудового розслідування пред`явлено обвинувачення ОСОБА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 286 Кримінального кодексу України тобто в порушенні правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому ОСОБА_2 середньої тяжкості тілесне ушкодження.

Відповідно до пред`явленого обвинувачення, 07.11.2023, близько 00:20 год. водій - обвинувачений у справі ОСОБА_1 , керуючи технічно - справним автомобілем марки «Renault Kangoo» р.н. НОМЕР_1 , рухався без пасажирів та вантажу по смузі руху вул. Київська м. Тернопіль в бік вул. 15 Квітня, зі швидкістю близько 50 км/год.

Під час руху водій ОСОБА_1 не був достатньо уважним та не стежив належно за дорожньою обстановкою, щоб мати змогу своєчасно реагувати на її зміну та не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху, чим порушив вимоги п. 2.3. (б, д) ПДР України.

У цей час пішохід - потерпілий у справі ОСОБА_2 , підійшов до проїзної частини дороги вул. Київська та почав перебігати дорогу поза межами пішохідного переходу в темпі спокійного бігу в напрямку магазину «Продлюкс» зліва направо відносно напрямку руху автомобіля «Renault Kangoo», р.н. НОМЕР_1 перпендикулярно до елементів проїзної частини дороги.

Продовжуючи рухатись у вищевказаному напрямку, водій ОСОБА_1 в порушення вимог п. 12.3. Правил дорожнього руху України, не вжив заходів для зменшення швидкості керованого ним транспортного засобу аж до зупинки або безпечного об`їзду перешкоди, а здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 передньою лівою частиною автомобіля «Renault Kangoo» р.н. НОМЕР_1 .

У результаті даної дорожньо-транспортної пригоди пішоходу потерпілому ОСОБА_2 спричинено тілесні ушкодження у вигляді: закритої черепно-мозкової травми у виді численних переломів кісток лицевого черепа (зліва - тіла та кута нижньої щелепи, тіла виличної кістки і виличної дуги, нижньої і латеральної стінок орбіти, передньої, задньої і латеральної стінок верхньощелепної пазухи однойменної кістки; кісток, носа), крововиливів у порожнини верхньощелепних синусів, струсу головного мозку і зовнішніх ушкоджень (ран лобової ділянки, надбрівної ділянки справа, носа та підборіддя, саден голови та обличчя, синців повік обох очей); закриту травму грудної клітки у виді переломів 10-11-го лівих ребер, забиття легень та зовнішніх ушкоджень - саден на шкірі в ділянці грудної клітки зліва: із зовнішніх ушкоджень у ОСОБА_2 також були відмічені садна кистей обох рук та ділянки обох колінних суглобів.

Виявлені у потерпілого ОСОБА_2 тілесні ушкодження у своєму клінічному перебігу супроводжувалися тривалим (більше 21 дня) розладом здоров`я і за цією ознакою належать до середньої тяжкості - п.п. 2.2.1, 2.2.2 «Правил судово - медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень» (МОЗ України, Київ, 1995).

Причиною дорожньо-транспортної пригоди та наслідків, що настали є порушення водієм автомобіля марки «Renault Kangoo» р.н. НОМЕР_1 , ОСОБА_1 вимог п. 12.3 ПДР України.

Порушення вказаних вимог Правил дорожнього руху України обвинуваченим ОСОБА_1 , з технічної точки зору знаходилися в причинному зв`язку з виникненням даної пригоди.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12.03.2024 у справі №607/2697/24 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення необережного нетяжкого злочину, передбаченого частиною першою статті 286 КК України, на підставі статті 46 КК України, у зв`язку з примиренням винного з потерпілою та кримінальне провадження № 12023211040002623 закрито на підставі статті 46 КК України, у зв`язку зі примиренням винного з потерпілим.

Як зазначено у довідці-розрахунку КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради від 11.04.2024 № 01-3/808, потерпілий у кримінальному провадженні ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у вказаному медичному закладі з 07.11.2023 по 16.11.2023 (9 ліжко-днів). Вартість затрат на його лікування та перебування становить 13 532 грн. Зокрема, вартість лікування за рахунок коштів НСЗУ (державний бюджет) становить 11 903 грн, а за рахунок коштів місцевого бюджету - 1629 грн.

Фінансування КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради у 2023 році здійснювалося Національною службою здоров`я України за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом оплати наданих лікарнею медичних послуг за програмами медичних гарантій відповідно до укладеного між КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради та Національною службою здоров`я України Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій за №1268-Е123-Р000. Кошти перераховуються Національною службою здоров`я України безпосередньо на рахунок лікарні.

Відповідно до вимог п. 1.4. Статуту КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради, затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради №337 від 10 листопада 2021 року, засновником, власником та органом управління майном підприємства є Тернопільська обласна рада.

Тернопільська обласна рада є органом місцевого самоврядування.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради є комунальною організацією, органом управління та засновником якої є Тернопільська обласна рада.

З відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Національна служба здоров`я України є органом державної влади.

Оскільки Тернопільська обласна рада та Національна служба здоров`я України не зверталися до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення витрат на лікування потерпілого від злочину, за захистом інтересів держави до суду звернувся керівник Тернопільської окружної прокуратури.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступних підстав.

В силу вимог статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненнями фізичних та юридичних осіб, поданих відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до вимог частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Представництво інтересів громадянина або держави в суді відповідно до ч. 6 вказаної статті включає, у тому числі, право прокурора звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

В силу вимог частини першої статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з вимогами частини другої статті 1191 ЦК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.

Відповідно до вимог частин першої та третьої статті 1206 ЦК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.

Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.

В силу вимог частини першої статті 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» відповідно до цього Закону держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними в Постанові Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат», питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 545 ( 545-93-п ) від 16 липня 1993 року. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.

Відповідно до вимог пунктів 2, 4 постанови Кабінету Міністрів України №545 від 16 липня 1993 року «Про обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання. Стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене частиною першою статті 286 КК України, та внаслідок протиправних дій останнього була заподіяна шкода здоров`ю потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , який отримав тілесні ушкодження у виді: закритої черепно-мозкової травми у виді численних переломів кісток лицевого черепа (зліва - тіла та кута нижньої щелепи, тіла виличної кістки і виличної дуги, нижньої і латеральної стінок орбіти, передньої, задньої і латеральної стінок верхньощелепної пазухи однойменної кістки; кісток, носа), крововиливів у порожнини верхньощелепних синусів, струсу головного мозку і зовнішніх ушкоджень (ран лобової ділянки, надбрівної ділянки справа, носа та підборіддя, саден голови та обличчя, синців повік обох очей); закриту травму грудної клітки у виді переломів 10-11-го лівих ребер, забиття легень та зовнішніх ушкоджень - саден на шкірі в ділянці грудної клітки зліва: із зовнішніх ушкоджень у ОСОБА_2 також були відмічені садна кистей обох рук та ділянки обох колінних суглобів.

Вказані обставини встановлені ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12.03.2024 у справі №607/2697/24, яка набрала законної сили, а тому в силу вимог частини шостої статті 82 ЦПК України не підлягають доказуванню.

Потерпілий ОСОБА_2 у період з 07.11.2023 по 16.11.2023 лікувалася у КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради» та витрати на його лікування становлять 13 532 грн. Зокрема, вартість лікування за рахунок коштів НСЗУ (державний бюджет) становить 11 903 грн, а за рахунок коштів місцевого бюджету - 1 629 грн.

Водночас, за захистом інтересів держави до суду звернулася Тернопільська окружна прокуратура, оскільки Тернопільська обласна рада, яка є власником та засновником КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради, не зверталася до суду за їх захистом. При цьому, в процесі лікування потерпілого КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради було витрачено також державні (бюджетні) кошти, надані Національною службою здоров`я України на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

Відтак, ОСОБА_1 , як особа, яка вчинила злочин, зобов`язаний відшкодувати витрати понесенні на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 .

Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що позов слід задовольнити.

Крім цього, відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача в користь держави в особі Тернопільської обласної прокуратури підлягають стягненню судові витрати, понесені відповідно до платіжного доручення №255 від 11.02.2025, а саме - 3028 гривень судового збору.

Керуючись статтями 2, 4, 12, 13, 76-81, 223, 258-259, 263-265, 268, 273, 280, 281-284, 289, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 в сумі 11 903 грн, які перерахувати в дохід державного бюджету на рахунок: UА978999980313080115000026011; код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, отримувач ГУК у м.Києві/Шевченківський р-н/24060300, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів 24060300, витрати на лікування потерпілого ОСОБА_2 .

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави в особі Тернопільської обласної ради кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 в сумі 1 629 грн в дохід обласного бюджету на рахунок: отримувач коштів: ГУК у Тернопільській області, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37977599, р/р: UА268999980314000535000019001, код класифікації доходів бюджету 21080500 «Інші надходження», призначення платежу - відшкодування витрат за стаціонарне лікування потерпілих внаслідок злочину.

Стягнути із ОСОБА_1 в користь держави в особі Тернопільської обласної прокуратури 3028 гривень судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Реквізити сторін:

Орган, який звертається в інтересах держави: Тернопільська місцева прокуратура, 46025, бульвар Шевченка, 7, м. Тернопіль, e-mail: ternopil@tern.gp.gov.

Позивачі:

Національна служба здоров`я України, проспект С. Бандери, 19, м. Київ, код ЄДРПОУ - 42032422.

Тернопільська обласна рада, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021, Код ЄДРПОУ 24630220.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

Третя особа: Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська обласна клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради, вул. Клінічна, 1, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ - 02001311.

Головуючий суддяВ. М. Позняк

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.04.2025
Оприлюднено08.05.2025
Номер документу127100963
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —607/2169/25

Рішення від 28.04.2025

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

Ухвала від 03.03.2025

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

Ухвала від 03.02.2025

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні