Смілянський міськрайонний суд черкаської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 703/6803/24
2-о/703/38/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2025 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Овсієнка І.В.
присяжних Нікітенка Ю.І., Огус І.А.
за участю
секретаря судових засідань Батаргіної Т.М.
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника - адвоката Ігнатенка В.М.
представника особи щодо якої розглядається заява - адвоката Вакуленка О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаського району Черкаської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Виконавчий комітет Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна
установив:
20.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою, в якій просить визнати недієздатною його матір, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 ; встановити опіку над ОСОБА_2 , призначити його опікуном.
Заява обґрунтована тим, що його мати, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є інвалідом 2 групи з дитинства по психічному захворюванню, безтерміново. Мати має зміни в психічному розвитку, що спостерігаються з дитинства, її психічний стан суттєво погіршився з 1995 року, коли народила молодшу дитину, яку вже не змогла доглядати самостійно та вона була передана родичам. З 1998 року знаходиться на диспансерному обліку в лікаря-психіатра. Неодноразово лікувалася в психіатричному стаціонарі Уманської психіатричної лікарні, було поставлено діагноз «Олігофренія в ступені вираженої дебільності із психопатизацією особистості». Попередня госпіталізація мала місце в 2023 році, коли відбулося погіршення психічного стану, дратівливість, агресивність, порушення сну. Після виписки приймала підтримуюче лікування за місцем проживання. Після повернення додому стан був задовільний, однак восени 2024 року психічний стан знову погіршився, тому 18.12.2024 матір госпіталізували до КНП «ЧОПЛ» ЧОР. Заявник стверджує, що він надає матері постійну допомогу та догляд, тобто здійснює фактичне опікунство над нею, забезпечуючи реалізацію нею законних особистих немайнових і майнових прав та інтересів. Вся турбота за матір`ю, забезпечення ліками, продуктами, одягом, контроль підтримуючого лікування лягла на нього. Інших близьких родичів у матері немає, оскільки його батько, тобто її чоловік, помер. З сестрою по материнській лінії не спілкується, жодної інформації про місце її перебування не має, з її батьком взагалі не знайомий.
Ухвалою судді від 23.12.2024 відкрито провадження за вказаною заявою, вирішено розгляд справи проводити за правилами окремого провадження, залучено до участі у справі заінтересованими особами Виконавчий комітет Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області, ІНФОРМАЦІЯ_3 , надано доручення Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правової допомоги призначити адвоката для здійснення представництва інтересів особи, щодо якої розглядається заява, призначено судовий розгляд справи.
Заявник ОСОБА_1 та його представник, адвокат Ігнатенко В.М. у судовому засіданні подану заяву підтримали, на задоволенні заявлених вимог наполягали.
Представник особи, щодо якої розглядається заява, адвокат Вакуленко О.П. у судовому засіданні заявлені вимоги про визнання ОСОБА_2 недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуном заявника в справі підтримав.
Представник заінтересованої особи, Виконавчого комітету Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області, як органу, що здійснює опіку та піклування над повнолітніми недієздатними та обмежено дієздатними особами, сільський голова ОСОБА_3 , у судове засідання не прибув, однак звернувся із письмовою заявою про розгляд справи без його участі, на підставі наявних письмових доказів.
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_4 , у судове засідання не з`явився, однак надав письмову заяву, зі змісту якої вбачаються заперечення щодо заявлених в даній справі вимог. Відповідна позиція обґрунтовується недобросовісністю дій заявника в справі, якому достеменно та протягом тривалого часу було відомо про наявність в його матері психічного захворювання, однак із заявою про визнання її недієздатною та встановлення опіки із призначенням його в якості опікуна звернувся лише під час дії військового стану. Відтак дії заявника ОСОБА_1 спрямовані виключно на уникнення призову на військову службу. Заявник не став на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 по досягненню 25-річного віку ще в 2014 році, а взятий на облік лише в 2024 році, не повідомляв про зміни місця свого проживання, як того вимагає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Також, з метою уникнення призову, вступив на навчання на денну форму до ДНЗ «Черкаське вище професійне училище будівельних технологій», строк навчання з 01.09.2023 до 30.06.2025, в зв`язку із чим на даний момент має відстрочку, що чинна до 08.02.2025. Вказані обставини, а саме навчання на денній формі в навчальному закладі, що розташований на значній відстані від місця його проживання, вказує на неможливість виконання ним одночасно ще і обов`язків опікуна для матері. У зв`язку із викладеним, заперечував виключно щодо призначення ОСОБА_1 опікуном.
Враховуючи стан здоров`я особи, щодо якої здійснюється розгляд заяви, вказаний зокрема у висновку судово-психіатричного експерта, судовий розгляд після отримання висновку експертизи проводився без її присутності.
Суд, врахувавши доводи та позицію учасників процесу, дослідивши матеріали заяви, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи недієздатною.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 ЦПК України, заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги, - за місцезнаходженням цього закладу.
Згідно з ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №022340 від 20.06.2003, ОСОБА_2 встановлена ІІ група інвалідності з дитинства, безтерміново.
Як вбачається з епікризу виписного з медичної карти стаціонарного хворого №1618, складеного в Уманській ЦРЛ, ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному лікуванні у вказаному закладі у період часу з 25.11.1998 до 12.01.1999 з діагнозом: «Олігофренія в стадії вираженої дебільності з психопатизацією особистості».
Згідно з випискою-епікризом №46 від 27 червня 2024 року КНП «Уманська психіатрична лікарня Уманської міської ради», ОСОБА_2 дійсно знаходилася на стаціонарному лікуванні з 01.02.2023 до 09.02.2023, з діагнозом: «Олігофренія в стадії вираженої дебільності з психопатизацією особистості». На обліку перебуває з 1998 року у лікаря-психіатра, того ж року проходила стаціонарне лікування.
Зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Бабанка, його батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_2 .
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Свинарка Уманського району Черкаської області.
Згідно із довідкою від 25.02.2025 №4/4565 ОСОБА_1 надано відстрочку на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як здобувачеві вищої освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти та здобуває рівень освіти, що є вищим за здобутий раніше.
Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 ЦК України, порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема на підставі висновків експертів.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи є обов`язковим для встановлення психічного стану особи.
Згідно зі ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Ухвалою суду від 14.01.2025, з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 , призначено судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено експертам Черкаської філії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №112 від 24.02.2025, на даний час ОСОБА_2 страждає хронічним стійким психічним захворюванням легка розумова відсталість з психотичними, галюцинаторними включеннями, проявами тривалої соціальної дезадаптації, через що ОСОБА_2 не здатна усвідомлювати значення своїх дій та не може керувати ними. Вказане хронічне стійке психічне захворювання, не позбавляючи ОСОБА_2 фактичної можливості особисто з`явитись в судове засідання, патологічним чином впливає на її здатність осмислювати оточуюче та давати пояснення по суті справи.
Згідно з ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам вцілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 слід визнати недієздатною.
Відповідно до ч. 6 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Згідно з ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Враховуючи стан здоров`я ОСОБА_2 , а також висновок судово-психіатричної експертизи №112 від 24.02.2025, відповідно до якого вона має хронічне стійке психічне захворювання, внаслідок якого не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд вважає за необхідне визначити максимально дозволений строк дії рішення про визнання останньої недієздатною, який передбачений ч. 3 ст. 300 ЦПК України та становить два роки. Початок даного строку рахувати з часу набрання законної сили рішенням суду.
Також, відповідно до ст. 58 ЦК України, опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ст. 63 ЦК України, опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених ст. 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Згідно ч.1 ст.300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Виходячи з аналізу ч. 1 ст. 60 ЦК України та ч. 1 ст. 300 ЦПК України, обов`язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має як найкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Пунктом 1.1. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 (далі - Правила), передбачено, що опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.
При призначенні опікуна важливі та обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Верховний Суд у постанові від 07.04.2022 у справі №712/10043/20 зазначив, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
При цьому, згідно з рішенням Виконавчого комітету Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області від 09.01.2025 №1, затверджений висновок опікунської ради при Виконавчому комітеті Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними та обмежено дієздатними особами про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над його матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як вбачається із вказаного висновку, заявник в справі, ОСОБА_1 , здійснює догляд за ОСОБА_2 , проживає разом із нею за адресою АДРЕСА_1 , де створені для неї належні побутові умови, забезпечує належним лікуванням. З в`язку із чим опікунська рада визнає за доцільне призначити його опікуном над останньою.
Згідно з доданим актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї майбутнього опікуна, ОСОБА_1 , сім`я у складі його, а також дружини ОСОБА_5 , сина ОСОБА_6 , 2012 року народження, ОСОБА_2 , матері, 1969 року народження, проживає в приватному будинку за адресою АДРЕСА_1 . Матеріально-побутові умови оцінені як задовільні, утримання сім`ї здійснюється за рахунок доходу ОСОБА_1 , заявника в справі, оскільки він має статус фізичної особи-підприємця, пенсії ОСОБА_2 у зв`язку із інвалідністю та доходів від орендної плати за земельний пай, решта членів сім`ї не є працездатними.
З огляду на те, що заявник бажає та має можливість бути опікуном над своєю матір`ю, суд вважає його вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, в зв`язку з чим заява ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна підлягає задоволенню.
Жодних даних, які б свідчили про наявність істотних перешкод для призначення опікуном заявника суду не надано, в ході судового розгляду не встановлено. Суду не надано інформації про інших осіб, які б могли здійснювати опіку над ОСОБА_2 . Вказана інформація сама по собі не виключає можливості здійснення опіки над недієздатною відповідним органом, на який покладено повноваження опіки в структурі виконавчих органів місцевого самоврядування, однак приймаючи до уваги пріоритетність призначення опікуна з числа осіб, що перебувають із підопічним в родинних відносинах, що встановлений в ст. 60 ЦК України, суд вважає за доцільне призначити опікуном ОСОБА_1 .
Як вбачається з повідомлення Черкаської філії судових експертиз Держаної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» від 06.03.2025 за №35/02/339, експертами при проведенні експертизи ОСОБА_2 було витрачено 6 експертогодин, вартість однієї експертогодини складає 1153,66 грн, загальна вартість експертизи становить 6921,96 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Таким чином, понесені витрати на проведення судової експертизи слід віднести на рахунок держави.
Згідно з ч. 5 ст. 300 ЦПК України рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Керуючись ст. 30, 39, 40, 55, 58, 60, 63, 65 ЦК України, ст.1, 2, 12, 13, 76, 80, 81, 89, 259, 263-265, 273, 299, 300, 354 ЦПК України,
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Виконавчий комітет Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 недієздатною.
Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначити у два роки з наступного дня після дня набрання рішенням суду законної сили.
Роз`яснити заявнику положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ст. 300 ЦПК України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Судові витрати, пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи в розмірі 6921 (шість тисяч дев`ятсот двадцять одна) грн 96 коп віднести на рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
Заінтересована особа: Виконавчий комітет Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області, адреса с. Бабанка Уманського району Черкаської області, вул. Соборна, 60А, код ЄДРПОУ 04410278;
Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .
Повне судове рішення складене 06.05.2025.
Суддя І.В. Овсієнко
Присяжні Ю.І.Нікітенко
І.А.Огус
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2025 |
Оприлюднено | 07.05.2025 |
Номер документу | 127108299 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Овсієнко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні