Справа № 724/4336/24 Провадження № 2-о/724/63/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2025 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.
присяжних: Руснака А. П.,
Унгурян-Урсов Т. Д.,
за участі секретаря судового засідання: Банарюк К.Б.,
представника заінтересованої особи: Катрініної С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження у м. Хотин Чернівецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки,-
В С Т А Н О В И В:
До Хотинського районного суду Чернівецької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки.
В обґрунтуванні своєї заяви заявник зазначає, що ОСОБА_2 є його бабусею та тривалий час лікується, не може самостійно одягнутися, назвати назви оточуючих предметів. В побуті безпорадна. Потребує сторонньої допомоги та догляду. Мова порушена, сповільнена, розлади граматичної побудови та суті розповіді. У ОСОБА_2 відсутній інтерес до того, що відбувається, агресивні тенденції, нестриманість, остання зовні розгублена, вираз обличчя неосмислений. На запитання відповідає не завжди по суті, не розуміє суті вимог до себе.
Також, вказує, що ОСОБА_2 неодноразово вчиняє дії які не піддаються здоровому глузду, а саме не виключає газ у будинку, виходить оголена на вулицю, говорить нісенітниці, кричить на тварин.
Крім цього, заявник зазначає, що бажає стати опікуном для своєї бабусі, оскільки проживає з нею в одному будинку та наразі здійснює за нею догляд.
Враховуючи вище викладене заявник просить суд визнати недієздатною ОСОБА_2 , та встановити над нею опіку і призначити його її опікуном.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 16.12.2024 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку окремого провадження.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 23.12.2024 року у справі призначено судово-психіатричну експертизу та провадження у справі зупинено.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 24.04.2025 року провадження у справі поновлено.
Заявник в судове засідання не з`явився, в матеріалах справи наявна заява, в якій просить суд слухати справу у його відсутності. Заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник ОСОБА_2 ОСОБА_3 заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Клішковецької сільської ради в судове засідання не з`явився, до суду від сільської ради надійшло подання в якому вони просять призначити ОСОБА_1 опікуном над його бабусею ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Так, як встановлено судом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 .
Згідно огляду психіатру КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради від 17.12.2024 р., вбачається, що у ОСОБА_2 діагноз: основний, F01.9 Судинна деменція, не уточнена.
Згідно висновку судово-психіатричної експертизи № 455 від 24.02.2025 року, ОСОБА_2 , страждає хронічним психічним захворюванням у формі судинної деменції, не уточненої, за своїм психічним станом, в силу наявного у неї хронічного, тобто стійкого психічного захворювання, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч.2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Згідно до ч.6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Згідно до ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28.03.1972 р. за загальним правилом громадянин вважається недієздатним з часу набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним. У тих випадках, коли від часу виникнення недієздатності залежать певні правові наслідки, суд на прохання осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням висновку судово-психіатричної експертизи й інших даних про психічний стан громадянина, в рішенні може зазначити з якого часу громадянин є недієздатним.
Таким чином суд дослідивши матеріалами справи, докази, які містяться в матеріалах справи, взявши до уваги висновок судово психіатричної експертизи № 455 від 24.02.2025 року, згідно якого ОСОБА_2 , страждає хронічним психічним захворюванням у формі судинної деменції, не уточненої, за своїм психічним станом, в силу наявного у неї хронічного, тобто стійкого психічного захворювання, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а отже суд вважає, що є підстави та необхідність визнавати ОСОБА_2 , недієздатною.
Щодо встановлення опіки.
Відповідно до висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області, який затверджено рішенням виконавчого комітету Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 10.02.2025 року № 44/03-2025, вирішено визнати за доцільним призначити ОСОБА_1 опікуном над його бабусею ОСОБА_2 .
Відповідно до ч.1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно статті 55 Цивільного кодексу України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Статтею 58 Цивільного кодексу України передбачено, що опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.
Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (ч.1 ст.60 Цивільного кодексу України).
У відповідності до ч.4 ст.63 Цивільного кодексу України опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна.
Виходячи з аналізу частини першої статті 60 ЦК України та частини першої статті 300 ЦПК України обов`язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18), від 23 листопада 2021 року у справі № 751/9572/19 (провадження № 61-3053св21) та у справі № 552/3443/20 від 30.06.2022 року.
Таким чином заявлена вимога про призначення заявника опікуном над ОСОБА_2 також підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки слід задовольнити.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись ст. ст. 39, 40, 55, 58, 60, 63, 66 ЦК України, ст.ст. 76-81, 247, 259, 263- 265, 293, 300 ЦПК суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Клішковецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки задовольнити.
Визнати недієздатною ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Строк дії рішення про визнання недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , становить два роки.
Призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) опікуном над ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Судові витрати пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи щодо визначення психічного стану ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 3460,98 грн., слід відшкодувати з державного бюджету на рахунок ДУ «ІПС МОЗУ», ЄДРПОУ 04803492, МФО 820172 ДКСУ у Подільському районі м. Києва р/р НОМЕР_5 , призначення платежу за проведення експертизи ОСОБА_2 (по цивільній справі № 724/4336/24) у Чернівецькій філії СЕ ДУ «ІПС МОЗУ» висновок № 455.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 05.05.2025 року.
Суддя: Олександр Георгійович ЄФТЕНЬЄВ
Присяжні: Артур Порфирійович РУСНАК
Тетяна Дмитрівна УНГУРЯН-УРСОВ
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2025 |
Оприлюднено | 08.05.2025 |
Номер документу | 127120687 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Єфтеньєв О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні