Херсонський міський суд херсонської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 766/347/25 н/п 2-о/766/293/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.05.2025р. Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді Зуб І.Ю.,
за участю секретаря Федоровї О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Білозерський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ 04059912, місцезнаходження: 75000, Херсонська обл., смт. Білозерка, вул. Харченка, б.28) про встановлення факту смерті,-
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернулася до суду із даною заявою в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Вітебськ, Вітебської області, республіки Білорусь.
Заява мотивована наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у м Вітебськ, Вітебської області республіки Білорусь померла мати заявника - ОСОБА_2 . Восени 2022 року її мати було примусово «евакуйовано» з села Олександрівка Херсонського району Херсонської області (під час окупації села російськими військами) на територію рф окупаційною владою рф на території російської федерації, де в порядку примусу змусили отримати російське громадянство. При отримані можливості переміститися з території країни агресора моя мати намагалася виїхати на підконтрольну територію України через Республіку Білорусь, однак померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Вітебськ, Вітебської області, республіки Білорусь. Звертаю увагу, що для переміщення через кордони рф і ОСОБА_3 необхідно було мати паспорт громадянина рф.
Органи влади Білорусі, з огляду на те, що мати заявника перебувала в Білорусі як «громадянка рф» та близьких осіб з нею на той час не перебувало, звернулися до посольства росії в республіці Білорусь щодо видачі довідки про смерть та свідоцтва про смерть.
Так, консульським відділом посольства росії в республіці Білорусь 01.11.2024 видано свідоцтво про смерть її матері серії НОМЕР_2 та відповідну довідку про смерть №С-00122.
Факт родинних відносин підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , моє дошлюбне прізвище змінено на підставі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 .
При зверненні до органів актів цивільного стану щодо реєстрації смерті ОСОБА_2 заявниці було повідомлено про відсутність можливості отримати доступ до баз даних РАЦС країни-агресора та відповідно видати свідоцтво про смерть органами влади України, крім того звернули увагу, що у свідоцтві країни-агресора зазначено, що моя мати була громадянкою рф, рекомендовано звернутися до суду з метою вирішення даного питання. Звертає увагу, що її мати жодних дій щодо припинення громадянства України не вживала, громадянства України її не позбавляли, а громадянство росії було оформлено в порядку примусової паспортизації.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 15.01.2025 року залишено заяву без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 29.01.2025 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Заявник в судове засідання не з`явилась, про дату та час розгляду повідомлялась, в прохальній частині вказала про проведення розгляду у її відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду повідомлявся, подав заяву про проведення розгляду у його відсутності, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши заяву по суті спору, письмові докази, суд вважає встановленими такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб 10.01.2003 року , після одруження прізвище дружини « ОСОБА_6 », що вбачається з свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_5 (видане повтороно).
ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , мати ОСОБА_2 , батько ОСОБА_7 , що вбачається з свідоцтва про народження серія НОМЕР_6 .
Таким чином встановлено, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_8 .
Долучено до позовної заяви копію сторінок паспорту громадянина України НОМЕР_7 на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Консульським відділом посольства росії в республіці Білорусь 01.11.2024 видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянки РФ серії НОМЕР_2 та довідку про смерть №С-00122.
Згідно з положеннями статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Вимогами пунктів 8,9 частини 1 статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Як вбачається із заяви та ОСОБА_2 померла у м. Вітебськ, республіки Білорусь 23.10.2024 року. Доказів отримання паспорта рф громадянкою України ОСОБА_2 не долучено до заяви.
Суд зазначає, що якщо смерть громадянина настала на території республіка Білорусь, тобто за кордоном, отже в даному випадку не підлягають застосуванню вимоги пунктів 8,9 частини 1 статті 315 ЦПК України.
Відповідно до пункту 3.1. Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, реєстрація смерті громадян України, померлих за кордоном, провадиться консулом за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті, виявлення тіла померлого або за місцем поховання.
Відповідно до пункту 3.2. реєстрація смерті провадиться за письмовою заявою родичів померлого, компетентних органів країни перебування, адміністрації медичного закладу, у якому настала смерть, та інших осіб на підставі: - медичного документа про смерть, виданого медичним закладом, - довідки про смерть, виданої компетентними органами держави перебування. Ці документи додаються до актового запису про смерть.
Відповідно до пункту 3.3. свідоцтво про смерть видається близьким родичам померлого або надсилається разом з паспортним документом померлого до Міністерства закордонних справ України для передачі вищезазначеним особам.
Відповідно до пункту 3.6. реєстрація смерті громадян України, які померли в дорозі на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або іншому транспортному засобі, провадиться у найближчому дипломатичному представництві або консульській установі України при пред`явленні заявником документів, передбачених пунктом 3.2 цього розділу.
Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24 лютого2022року у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан.
Мати заявниці, зі змісту заяви померла у м. Вітебськ, республіки Білорусь.
У зв`язку із набранням чинності 23 грудня 2022 року Закону України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протокол до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» № 2783-ІХ від 01 грудня 2022 року, зупинено дію Конвенції у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь.
Також не підлягають застосуванню в даному випадку вимоги статті 317 ЦПК України, оскільки нею врегульовані особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з`ясування необхідних фактів за відсутності правового спору.
ЦПК України передбачає чотири процедури, наслідком яких є ухвалення судового рішення, на підставі якого органи ДРАЦСу можуть видати свідоцтво про смерть: встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою внаслідок нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України); визнання фізичної особи померлою (статті 305309 ЦПК України).
Із матеріалів справи відомо, щофакт смерті ОСОБА_2 на території іноземної держави зафіксовано відповідним державним органом іноземної держави та видало відповідне свідоцтво НОМЕР_2 , копія якого заявник долучила до справи.
Оскількисвідоцтво про смерть ОСОБА_2 видане на підставі законодавства іноземної держави, на території якої дана особа померла, підстав для встановлення факту смерті немає.
Наведене узгоджується із практикою ВС, викладеної у постанові від 24.12.2024 року у справі № 387/228/24.
Отже суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення заяви про встановлення факту смерті громадянина України, яка померла на території іноземної держави, та факт її смерті зареєстрований у відповідності до законодавства території країни на якій вона померла.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 293-294 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
В задоволенні заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Білозерський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ 04059912, місцезнаходження: 75000, Херсонська обл., смт. Білозерка, вул. Харченка, б.28) про встановлення факту смерті- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяІ. Ю. Зуб
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2025 |
Оприлюднено | 08.05.2025 |
Номер документу | 127124359 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них: |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Зуб І. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні