Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/367/25
Провадження № 2/935/103/25
РІШЕННЯ
Іменем України
06 травня 2025 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді - Василенка Р.О.,
за участю секретаря - Криворучко Я.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Колективного підприємства «Коростишівський райагробуд», третя особа: Коростишівська державна нотаріальна контора Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зняття заборони з майна
УСТАНОВИВ:
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовною заявою про зняття заборони з майна. Свої вимоги мотивували тим, що позивачі є співвласниками житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Під час оформлення спадкових прав на будинок, було встановлено що на цей житловий будинок зареєстровано обтяження у вигляді заборони відчуження майна, яка зареєстрована Коростишівською державною нотаріальною конторою 22.03.2006 заборону на підставі повідомлення Коростишівського міжколгоспбуду, реєстраційний номер обтяження 3000784, номер запису про обтяження 58176258. Позивачам було рекомендовано звернутись до суду з позовом про скасування та припинення даного обтяження та проведення державної реєстрації його припинення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи викладене, позивачі просять зняти обтяження у вигляді арешту нерухомого майна, зареєстроване Коростишівською державною нотаріальною конторою 27 березня 1974 року, що було перенесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 22 березня 2006 року, номер запису про обтяження 58176258 на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
21 лютого 2025 року ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області відкрито провадження у справі, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач Колективне підприємство «Коростишівський райагробуд» не скористався своїм правом щодо подачі відзиву на позовну заяву.
Третя особа Коростишівська державна нотаріальна контора Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не скористався своїм правом щодо подачі своїх пояснення до суду подано заяву, в якій зазначено, що розгляд справи проводити без участі третьої особи.
Згідно ч.5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Зважаючи на відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні та незначну складність спору, суд не вбачає підстав для проведення судового засідання, а тому справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, на засадах змагальності та в межах позовних вимог, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 мав право на безстрокове користування земельною ділянкою для будівництва, що за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується матеріалами справи, а саме копією від 15.03.1972 договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на право особистої власності з числом кімнат від однієї до п`яти включно.
Згідно копії договору від 03.09.1982 ОСОБА_4 купив незакінчене будівництво житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_3 (процент готовності якого складає 54%) у ОСОБА_3 .
Спадкоємцями майна ОСОБА_4 а саме: житлового будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом, яке зареєстровано в реєстрі № 69.
Спадкоємцем майна ОСОБА_5 а саме: 1/3 житлового будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 , що підтверджується матеріалами справи, а саме копією свідоцтва про право на спадщину за законом, яке зареєстровано в реєстрі за № 71.
ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , є співвласниками житлового будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується матеріалами справи, а саме: копіями свідоцтв про право на спадщину за законом 27.01.2025, копією інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за № 411745442.
З інформаційної довідки № 411745442 від 06 лютого 2025 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна встановлено, що на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , наявне наступне обтяження: заборона на нерухоме майно, реєстраційний номер обтяження 58176258, зареєстровано 22.03.2006 реєстратором: Ломакова Марина Іванівна, Коростишівська державна нотаріальна контора, Житомирський районний нотаріальний округ, Житомирської області, підстава обтяження: повідомлення серія та номер:б/н, видавник: Коростишівський міжколгоспбуд, об`єкт обтяження: відомі про суб`єкт обтяження: особа, майно/права якої обтяжуються: ОСОБА_6 , причина відсутності РНОКПП: інша причина відсутності коду; відомості про реєстрацію до поновлення/перенесення: Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, реєстраційний номер обтяження: 3000784, 22.03.2006 15:35:45; опис предмета обтяження: состав:ціле, состояние: добудоване, статус: жиле; додаткові відомості про обтяження: № реєстра: 26. внутр. № 94012Е3925F128337840.
Відповідно до листа Коростишівської державної нотаріальної контори Житомирської області № 63/02-14 від 27.01.2025, повідомлено, що 27.03.1974 Коростишівською державною нотаріальною конторою було отримано повідомлення Міжколгоспдорбуд (дослівний запис в Реєстрі), було проведено реєстрацію заборони відчуження житлового будинку, належного ОСОБА_6 , який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 . Оскільки будьяких відміток у Реєстрі реєстрації заборон про зняття вказаної заборони не містить, 22.03.2006 року (архівна дата 24.04.2000 рік), вказана заборона було внесена до Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, за реєстраційним номером обтяження: 3000784, а пізніше перенесена до відкритого розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 з номером запису про обтяження 58176258. Будь-яких повідомлень про припинення зобов`язань, згідно яких було накладено саме обтяження, до нотаріальної контори не надходило. Документи на підставі яких накладалося вказане обтяження відсутні (оскільки строки зберігання давно закінчилися), зняти заборону відчуження належного нерухомого майна немає можливост, а тому рекомендовано звернутися до суду для зняття вищезазначеної заборони.
Відповідно до рішення Коростишівської міської ради від 08.09.2020 за № 1126 вулицю Тельмана у м. Коростишів перейменували на вулиця Виноградна.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України, встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення дії, яка порушує права.
У відповідності до положень статті 41, 55 Конституції України, право власності є непорушним. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом і ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини та основних свобод людини 1950 року, ратифікованого Верховною Радою України 17 липня 1997 року (Закону № 475/97- ВР), визначено, що кожна фізична чи юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства та на умовах, які передбачені законом і загальними принципами міжнародного права.
У відповідності до ст. ст. 317, 319, 321 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно з ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Статтею 76 ЦПК України,встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулює Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 липня 2004 року № 1952-ІУ.
Пунктом 4 частини 1 статті 4 вказаного Закону державній реєстрації підлягають речові права та їх обтяження, зокрема заборона відчуження та/або користування.
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов`язки суб`єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна регулюються Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений Постановою КМУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 25 грудня 2015 р. № 1127.
Згідно з статтею 73 Закону України "Про нотаріат", нотаріус за місцезнаходженням житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, іншого нерухомого майна чи місцем розташування земельної ділянки, або за місцезнаходженням однієї із сторін правочину накладають заборону їх відчуження: за повідомленням установи банку, іншої юридичної особи про видачу громадянину позики (кредиту) на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю жилого будинку (квартири); за зверненням органу опіки та піклування з метою захисту особистих і майнових прав та інтересів дитини, яка має право власності або проживає у жилому будинку, квартирі, іншому приміщенні, на відчуження якого накладається заборона; при посвідченні договору довічного утримання; при посвідченні договору про заставу жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна; за повідомленням іпотекодержателя; в усіх інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до статті 74 Закону України "Про нотаріат", одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, а також припинення чи розірвання договору довічного утримання, звернення органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.
Згідно із підпунктом 5.1 пункту 5 глави 15 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріус знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення кредитора про погашення позики; за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом. Якщо заборону знімає нотаріус, який її не накладав, він направляє за місцем зберігання справи, що містить відомості про накладення заборони, повідомлення про зняття заборони.
Таким чином, заборона на відчуження нерухомого майна - житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на який позивачі мають право як спадкоємці майна померлого за законом, порушує права та законні інтереси позивачів, оскільки унеможливлює користування та розпоряджання даним майном.
За встановлених судом обставин, з метою захисту прав та законних інтересів позивачів на володіння, користування та розпорядження своїм майном та враховуючи те, що Коростишівська державна нотаріальна контора Житомирської області немає визначених законодавством підстав для зняття за заявою позивачів заборони на відчуження об`єктів нерухомого майна, а позивачі позбавлені можливості реалізувати свої права як власники нерухомого майна в інший, крім судового захисту, спосіб, суд дійшов до висновку про обґрунтованість заявлених вимог позивача та необхідність захисту його прав шляхом скасування такої заборони та задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати заборону на нерухоме майно зареєстроване Коростишівською державною нотаріальною конторою 27 березня 1974 року, що було перенесене до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 22 березня 2006 року, номер запису про обтяження 58176258 на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Житомирського апеляційного суду в 30-денний строк з дня його проголошення (складання).
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації місці проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса реєстрації місці проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Колективне підприємство «Коростишівський райагробуд», адреса місцезнаходження: вул. Санаторна, 2, с. Іванівка, Житомирський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 03583930.
Коростишівська державна нотаріальна контора Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса місцезнаходження: вул.. Соборна Площа,18, м. Коростишів, Житомирський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 02883765.
Суддя Роман ВАСИЛЕНКО
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2025 |
Оприлюднено | 08.05.2025 |
Номер документу | 127140147 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Василенко Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні