Яремчанський міський суд івано-франківської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 354/833/24
Провадження по справі № 2/354/101/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2025 року м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області
у складі: головуючої - суддіЄрмак Н.В.,
з участю секретаряДухович А.-А.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання права власності на спадкове майно,-
в с т а н о в и в:
Позивачі звернулися до суду з даним позовом, в якому спросять суд визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який загалом складається з: житлового будинку «А» загальною площею 242,0 кв.м, житловою площею 73,3 кв.м, сараю «Б», воріт №1, огорожі №2, огорожі №3, колодязя №4. Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який загалом складається з: житлового будинку «А» загальною площею 242,0 кв.м, житловою площею 73,3 кв.м, сараю «Б», воріт №1, огорожі №2, огорожі №3, колодязя №4.
В судове засідання позивачі надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги просять задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача - адвокат Захарчук Г.В. надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, кадастровий номер 2611000000:03:001:0258 та житлового будинку, що розташовані по АДРЕСА_1 . 01.03.2024 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , отримали свідоцтва про право на спадщину на 1/2 частину земельної ділянки з кадастровим номером 2611000000:03:001:0258 по АДРЕСА_1 кожна.
Спадкоємцями є: ОСОБА_1 (дружина) та ОСОБА_2 (дочка).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.03.2024 р. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на належну частку у праві власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з відсутністю у спадкоємця оформлених відповідно до чинного законодавства документів, що підтверджують належність вищевказаного житлового будинку спадкодавцеві.
Так само, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.03.2024 р. відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на належну 1/2 частку у праві власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з тих самих підстав.
Відповідно до виписки з інвентаризаційних матеріалів від 02.11.2023, виданої Коломийським МБТІ, в АДРЕСА_1 право власності на майно не зареєстровано.
Водночас, будівельний паспорт на забудову земельної ділянки по АДРЕСА_1 , був виданий спадкодавцю ОСОБА_3 ще в 1989 році.
Рішенням виконавчого комітету Яремчанської міської ради від 30.11.2001 р. №123 «Про дозволи на проведення проектно-пошукових робіт, будівництво, перебудову, газифікацію будівель та споруд юридичним та фізичним особам. Затвердження актів прийому в експлуатацію» затверджено акт прийому в експлуатацію індивідуального житлового будинку ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 .
На будинок по АДРЕСА_1 , належний спадкодавцю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 була розпочата будинкова книга.
В процесі спадкування позивачами було виготовлено новий технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , відповідно до якого загальна площа будинку складає 242,0 кв.м.
Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого, статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Статтею 392 ЦК України регламентовано, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання, у разі якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, та Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року №7/5.
Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 1 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
У разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України від 1 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав.
Згідно п. 6 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», суди повинні мати на увазі, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Разом із тим, суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об`єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об`єкт нерухомого майна. Спадкоємець має право звернутися із заявою про державну реєстрацію переходу права власності до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, після прийняття спадщини в порядку, передбаченому законом.
Якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Згідно п.п. 4.15, п. 4, глави 10 розділу П «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
Відповідно до п. 3, глави 7 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії (витяги) з них, необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов`язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса.
Неможливість оформити право власності на спадкове майно в нотаріальному порядку зумовлює необхідність звертатися до суду в порядку позовного провадження.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.
Керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який загалом складається з: житлового будинку «А» загальною площею 242,0 кв.м, житловою площею 73,3 кв.м, сараю «Б», воріт №1, огорожі №2, огорожі №3, колодязя №4.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який загалом складається з: житлового будинку «А» загальною площею 242,0 кв.м, житловою площею 73,3 кв.м, сараю «Б», воріт №1, огорожі №2, огорожі №3, колодязя №4.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачі: ОСОБА_1 АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2
Відповідач: Яремчанська міська рада Івано-Франківської області вул. Свободи, 266, м. Яремче, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл. ЄДРПОУ 33309833.
Суддя: Наталія ЄРМАК
Суд | Яремчанський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2025 |
Оприлюднено | 09.05.2025 |
Номер документу | 127147090 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області
Єрмак Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні