Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/704/25
Провадження № 2/279/696/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2025 року
Коростенський міськрайонний судЖитомирської області ускладі судді Івашкевич О.Г.,із секретаремсудового засідання Райвахівською Л.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Коростенської міської ради про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся досуду з позовом до Коростенської міської ради про визнання права власності на спадкове майно, який мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після її смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) розміром 5,11 умовно кадастрових гектарів, колективного сільськогосподарського підприємства КСП «Колос» Холосненської сільської ради Коростенського району, Житомирської області, яке належало покійній на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0104586, який виданий 20.06.1997 року. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким все своє майно заповіла дочці ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , яка за життя прийняла спадщину після ОСОБА_2 , однак не оформила її.
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв позивач.
В даний час позивач звернувся до приватного нотаріуса з заявою, щодо надання роз`яснення по оформленню спадкових прав після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , на яку йому роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину на право на земельну частку (пай) розміром 5,11 умовних кадастрових гектарів, колективного сільськогосподарського підприємства КСП «Колос» Холосненської сільської ради Коростенського району, Житомирської області, не може бути видано, оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0104586 виданий 20.06.1997 року, тобто після смерті ОСОБА_2 .
Рішенням суду просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в порядку спадкування за заповітом право, на земельну частку (пай), розміром 5,11 умовних кадастрових гектарів КСП «Колос» Холосненської сільської ради Коростенського району, Житомирської області, яке на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0104586 виданого 20.06.1997 року, що залишилося після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 та за життя належало ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 03.02.2025 року відкрито провадження та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення підготовчого та судового розгляду шляхом направлення судом та отримання судової повістки з ухвалою суду про відкриття провадження, 17.02.2025 року надіслав заяву про розгляд справи без його участі, у вирішенні питання покладається на розсуд суду.
Під час підготовчого провадження та проведення підготовчого засідання у даній справі вчинено підготовчі дії, передбачені ч.2 ст. 197 ЦПК України, зокрема, з`ясовано обсяг доказів, витребувано у приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Кормінець М.А. копії спадкової справи №37/2023, заведеної після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , витребувано інформацію з Другої коростенської державної нотаріальної контори про коло спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 та про наявність спадкової справи, встановлено порядок з`ясування обставин та дослідження доказів під час розгляду справи по суті; визначено дату проведення судового засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25.03.2025 року підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 08:30 годин 06.05.2025 року.
Позивач ОСОБА_1 24.03.2025 року письмово повідомив про розгляд цивільної справи без його участі. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задоволити.
Відповідач Коростенська міська рада про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, у судове засідання представника не направила, заперечень до суті позову, клопотань про відкладення розгляду справи не надала.
Повно, всебічно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши докази, подані стороною позивача та додатково витребувані судом, встановлено таке.
Згідно з довідкою Холосненського старостинського округу виконавчого комітету Коростенської міської ради № 240/19-13 від 05.08.2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , дійсно була зареєстрована та постійно проживала на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно записів погосподарської книги с.Нивки № 1 за 1996-2000 роки, номер особистого рахунку 506 була зареєстрована та проживала одна.
На підставі рішення Коростенської РДА № 132 від 06.05.1997 року ОСОБА_2 як члену колективного сільськогосподарського підприємства "Колос" с.Холосне Холосненської сільської ради Коростенського району Житомирської області видано сертифікат на право на землеьну частку (пай) із земель КСП "Колос" розміром 5,11 в умовних кадастрових гектарах.
Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Виходячі з аналізу даної правової норми право на земельну частку (пай) особа набуває за наявності трьох умов: перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства, отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю, включення до списку осіб, доданого до цього акта.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) (абзац 2 пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»).
Отже, ОСОБА_2 є такою, що за життя набула право на земельну частку (пай) як член КСГП "Колос", при цьому дата ухвалення рішення Коростенської РДА та дата видачі сертифіката не може бути підставою для невизнання такого права, оскільки вказані документи лише посвідчують факт набуття права, яке може відбуватися і після смерті особи.
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 померла в с.Нивки Коростенського району Житомирської області, про що Холосненською сільською радою зроблено запис № 3 в книзі реєстрації актів про смерть та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 20.01.1997 р.
За життя 27.01.1994 року ОСОБА_2 склала заповіт, відповідно якого зробила розпорядження про те, що все майно, з чого б воно не складалося заповіла дочці ОСОБА_3 . Заповіт посвідчений заступником голови виконкому Холосненської сільської ради народних депутатів 27.01.1994 року.
Оскільки спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , то при вирішенні питання щодо спадкування слід застосовувати норми ЦК УРСР.
Згідно зіст.524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Статтею 534 ЦК УРСР визначається, що кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Статтею 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Згідно з відповіддю Другої Коростенської нотаріальної контори від 08.04.2025 року № 208/01-16 спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , не заводилася, із заявами про прийняття спадщини спадкоємці не зверталися.
Відповідно до акта с.Холосне Коростенського району Житомирської області від 10.10.2024 року, встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , фактично вступила до 6-ти місяців з дня смерті у фактичне володіння та управління спадковим майном після смерті своєї матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 і проживала за адресою: АДРЕСА_1 , а саме обробляла присадибну земельну ділянку, проводила поточний ремонт в будинку, сплачувала комунальні платежі.
Отже, ОСОБА_3 у силу п.1 ч.1 ст.549 ЦК УРСР вважається такою, що прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт Іршанськ Коростенського району Житомирської області померла ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 09.01.2023 року.
09.03.2023 року за заявою позивача ОСОБА_1 приватним нотаріусом Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Кормінець М.М. була заведена спадкова справа № 37/2023 за заповітом до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 .
Визнання права на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Листом № 492/02-14/37/2023 від 12.12.2024 року приватний нотаріус Кормінець М.М. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) на підставі сертифікату серії ЖТ № 0104486, оскільки рішення Коростенської РДА № 132, на підставі якого було видано сертифікат, датовано 20.06.1997 року, тобто після смерті ОСОБА_2 .
З огляду на викладене вище, суд вважає, що є правові підстави для задоволення позову, оскільки, встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 як член сільськогосподарського підприємства за життя набула право на земельну частку (пай) із земель реформованого КСГП "Колос" на території Холосненської сільської ради Коростенського району, а позивач є спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_3 , яка, в свою чергу, набула права спадкування після смерті своєї матері ОСОБА_2 .
Керуючись принципом диспозитивості цивільного судочинства суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.4, 12,13, 19, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Коростенської міської ради про визнання права на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) із земель реформованого КСП "Колос" на території Холосненської сільської ради Коростенського району Житомирської області, розміром 5,11 умовних кадастрових гектарів, згідно із сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЖТ № 0104586, виданого 20.06.1997 року на ім' я ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , як за спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Судові витрати вважати фактично понесеними.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники:
Позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_3 виданий 15.06.2000 року Володарсько-Волинським РВ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач Коростенська міська рада, місце знаходження: 11501, м. Коростень, вул.Грушевського, 22, Житомирська обл., ЄДРПОУ 13576977.
Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2025 |
Оприлюднено | 09.05.2025 |
Номер документу | 127148093 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Івашкевич О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні