Господарський суд київської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" квітня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2945/24
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В., за участю секретаря судового засідання Друккера Д.Д., дослідивши матеріали справи
За позовом Акціонерного товариства «Енергетична компанія України»
до Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ
про стягнення 645 579, 23 грн
Учасники судового процесу:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство «Енергетична компанія України» звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ про стягнення 645 579, 23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії споживачу № 506 від 29.12.2023 в частині сплати за поставлену електричну енергію. У зв`язку із чим позивачем подано зазначену позовну заяву до відповідача про стягнення 645 579, 23 грн основного боргу.
Ухвалою Господарського суду Київської області у справі № 911/2945/24 від 12.11.2024 позовну заяву АТ «Енергетична компанія України» залишено без руху.
13.11.2024 від позивача надішли до суду документи на виконання вимог ухвали суду від 12.11.2024.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/2945/24. Надано відповідачу строк для подачі відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив. Призначено підготовче засідання у справі на 18.12.2024.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 18.11.2024 була доставлена відповідачу в його електронний кабінет. Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про доставку електронного листа, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 18.11.2024 була доставлена в електронний кабінет Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ 19.11.2024 о 20:46.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Враховуючи положення п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК та те, що ухвала суду про відкриття провадження у справі була доставлена до електронного кабінету відповідача пізніше 17 години, днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі є 20.11.2024.
Суд також наголошує на тому, що протягом розгляду даної справи, з метою належного повідомлення відповідача про дати та час проведення підготовчих/судових засідань, Господарським судом Київської області складались ухвали-повідомлення, які були доставлені відповідачу в його електронний кабінет, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа.
З урахуванням зазначеного вище, Господарський суд Київської області зазначає, що судом було вжито усіх належних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд справи судом, у зв`язку із чим суд дійшов висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву.
18.12.2024 у підготовче засідання з`явився представник позивача та надав усні пояснення по справі. Представник відповідача у підготовче засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час підготовчого засідання був повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.12.2024 відкладено підготовче засідання у справі № 911/2945/24 на 23.01.2025, про що занесено до протоколу судового засідання.
15.01.2025 до суду через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява, в якій позивач повідомив суд, що 27.12.2024 МОЗМ дніпровських водосховищ сплатило на користь АТ «Енергетична компанія України» грошові кошти у розмірі 585 627,03 грн за електричну енергію по договору № 506 від 29.12.2023 та акту приймання передачі № 20224081/1 від 25.12.2024. До вказаної заяви позивач долучив платіжні інструкції № 738 та № 546 від 26.12.2024 про сплату за електричну енергію по договору № 506 від 29.12.2023.
23.01.2025 у підготовче засідання з`явився представник позивача та надав усні пояснення щодо здійсненої відповідачем часткової оплати за електричну енергію. Представник відповідача у підготовче засідання вдруге не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час підготовчого засідання був повідомлений належним чином. Суд протокольно прийняв подані позивачем докази здійсненої відповідачем часткової оплати за електричну енергію до розгляду та долучив їх до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 23.01.2025 відкладено підготовче засідання у справі № 911/2945/24 на 06.02.2025, про що занесено до протоколу судового засідання.
15.01.2025 до суду через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява про повернення судового збору у зв`язку з частковою оплатою відповідачем суми основної заборгованості в розмірі 585 627, 03 грн.
06.02.2025 у підготовче засідання з`явився представник позивача та надав усні пояснення щодо заяви про повернення судового збору. Представник відповідача у підготовче засідання втретє не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час підготовчого засідання був повідомлений належним чином.
Суд повідомив представника позивача, що вирішення питання про повернення судового збору буде здійснено судом за наслідками розгляду даної справи.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.02.2025 вирішено закрити підготовче провадження та призначити справу № 911/2945/24 до судового розгляду по суті на 13.03.2025, про що занесено до протоколу судового засідання.
13.03.2025 в судове засідання з`явився представник позивача. Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином.
Суд оголосив про відкриття розгляду справи по суті та про його початок. Представник позивача виступив з вступною промовою. Під час встановлення обставин справи та перевіркою їх доказами судом поставлено на обговорення питання щодо відсутності серед переліку у додатках по договору деяких номерів точок обліку, обсяги за якими повідомлено ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» у листі № 04/530/6923 від 30.09.2024. Представник позивача усно клопотав про відкладення судового засідання з метою з`ясування вказаного питання.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 13.03.2025 відкладено судове засідання у справі № 911/2945/24 на 26.03.2025, про що занесено до протоколу судового засідання.
26.03.2025 до суду через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи, в якому позивач повідомив суд, що 17.03.2025, з метою отримання необхідної інформації, питання щодо якого виникло у суду під час судового засідання 13.03.2025, позивач звернувся до ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» з проханням надати уточнення щодо споживання електроенергії за серпень 2024 року для споживача Міжрегіональний офіс захисних масивів Дніпровських водосховищ в розрізі площадок 62Z794489581249F та 62Z8165833065158 та зазначити про перелік точок приєднання, які входять до вказаних площадок. Зважаючи на те, що станом на 25.03.2025 відповідь ще не надійшла, задля повного та об`єктивного розгляду справи, позивач просив суд відкласти розгляд справи.
26.03.2025 представники сторін в судове засідання не з`явились, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 26.03.2025 клопотання позивача про відкладення (перенесення) розгляду справи задоволено та відкладено судове засідання у справі № 911/2945/24 на 24.04.2025, про що занесено до протоколу судового засідання.
04.04.2025 до суду через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання, в якому позивач повідомив суд, що з метою обґрунтування питання, яке виникло у суду під час судового засідання 13.03.2025 щодо точок обліку відповідача, позивач звернувся до ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» з проханням надати інформацію про те, які точки відповідача включені до площадок ЕІС-код площадки 62Z794489581249F та ЕІС-код площадки 62Z8165833065158. У відповідь на звернення позивача, 31.03.2025 ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» направило відповідь, в якому повідомлено, що ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» надає перелік ЕІС-кодів площадок вимірювання в розрізі ЕІС-кодів ТКО (лічильників комерційного обліку) для споживача Міжрегіональний офіс захисних масивів Дніпровських водосховищ станом на серпень 2024 року, а саме: ЕІС-код площадки 62Z794489581249F ЕІС-код ТКО: 62Z0688873118259, 62Z1028285273341 та ЕІС-код площадки 62Z8165833065158 ЕІС-код ТКО: 62Z0248554427273, 62Z6432695516522. Як зазначив позивач, відповідно до повідомленої інформації, одна площадка включає в себе декілька точок відповідача, які є в переліку точок за договором. Також, до вказаного клопотання позивач долучив довідку вих. № 20-1-217 від 31.03.2025, отриману від ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі».
24.04.2025 в судове засідання представники сторін не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, про дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином. Суд протокольно прийняв долучену позивачем довідку вих. № 20-1-217 від 31.03.2025, отриману від ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», до розгляду та разом з клопотанням долучив їх до матеріалів справи.
Щодо неявки представників сторін в судове засідання суд зазначає, що неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (ч. 1 ст. 202 ГПК України).
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Приймаючи до уваги, що представники сторін в судове засідання не з`явились без поважних причини, про причини неявки суд не повідомили, а їх нез`явлення не перешкоджає розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ч. 1 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» і ст. 4 ГПК України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають за відповідними правилами керуватися нормами документів, ратифікованих законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» Україна повністю визнає на своїй території дію приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Суду в усіх питаннях, що стосуються її тлумачення і застосування.
Водночас ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи.
У рішенні 15-рп/2004 від 02.11.2004 Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 69 Кримінального кодексу України (справа про призначення судом більш м`якого покарання) визначено, що справедливість одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Зазвичай справедливість розглядають як властивість права, виражену, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню. У сфері реалізації права справедливість проявляється, зокрема, у рівності всіх перед законом і засобах, що обираються для їх досягнення.
Значення принципів справедливості та добросовісності поширюється не тільки на сферу виконання зобов`язань, а і на сферу користування правами, тобто, такі засади здійснення судочинства виступають своєрідною межею між припустимим використанням права (як формою правомірного поводження) та зловживанням правами (як формою недозволеного використання прав).
Одночасно, застосовуючи відповідно до ч. 1 ст. 11 ГПК України, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі «ЮніонЕліментаріяСандерс проти Іспанії» (AlimentariaSanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений Господарським процесуальним кодексом України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст.178 ГПК України.
В судовому засіданні 24.04.2025 судом на стадії ухвалення судового рішення підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України, у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як на десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження не більш як на п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області
ВСТАНОВИВ:
29.12.2023 між Акціонерним товариством «Енергетична компанія України» (далі постачальник, позивач) та Міжрегіональним офісом захисних масивів дніпровських водосховищ (далі споживач, відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 506 (далі договір), за змістом п. 1.1 якого договір укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням порядку та умов, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі» та іншими законодавчими актами, що регулюють відносини в сфері публічних закупівель, Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії, як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами, за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає платне придбання товару (надання послуг).
Відповідно до п. 2.1 вказаного правочину, постачальник постачає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб об`єктів електроспоживання споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість за спожиту електричну енергію, в порядку та на умовах, передбачених цим договором.
Згідно з п. 2.2 договору, найменування предмету закупівлі відповідно до коду ЄЗС ДК 021:2015 09310000-5 «Електрична енергія» (Електрична енергія).
Обов`язковою умовою для постачання товару споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п. 2.3 договору).
У пункті 2.5 договору передбачено очікувані договірні обсяги закупівлі (кількість) електричної енергії, які за цим договором становлять 8 257 000 кВт*год.
Відповідно до пп. 3.1, 3.2 договору, строк (термін) постачання товару: з 01.01.2024 року по 31.12.2024 року. Споживач має право вільно змінювати відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов договору.
За змістом п. 3.3 договору, споживач зобов`язаний надавати постачальнику планові обсяги споживання електричної енергії, а саме:
- за площадками вимірювання, віднесеними до групи «Б», споживач щомісячно, до 28-го числа місяця, що передує розрахунковому, надає постачальнику планові обсяги споживання на розрахунковий місяць на електронну адресу operations@ecu.gov.ua. Корегування замовлених обсягів за площадками вимірювання, віднесеними до групи «Б» здійснюється споживачем до 28-го числа розрахункового місяця;
- за площадками вимірювання, віднесених до групи «А», споживач до 15:00 години щоденно за 2 доби до дати споживання (постачання йому електричної енергії), надає постачальнику планові обсяги споживання на електронну адресу operations@ecu.gov.ua. Заявка має містити дані щодо обсягів споживання електроенергії Споживачем у наступному розрахунковому періоді.
Сторони під час виконання договору мають право вносити зміни у п. 3.3 договору щодо строків та необхідності надання вище значеної інформації.
Відповідно до пп. 3.4, 3.5 договору, постачання електричної енергії здійснюється відповідно до умов, викладених у додатку 3 до договору «Технічна специфікація (Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі)». Договірні обсяги споживання електричної енергії та перелік точок обліку визначаються в заяві-приєднанні до договору, яка є додатком 4 до цього договору.
У пункті 5.1 договору передбачено, що загальна ціна цього договору становить 44 708 484, 37 грн, у т.ч. ПДВ (20%) 7 451 414, 06 грн. Загальна ціна договору може бути змінена за взаємною згодою сторін, шляхом підписання відповідної додаткової угоди за виключенням випадку одностороннього розірвання договору у порядку, передбаченому підп. 11 п. 6.1 договору.
Згідно з пп. 5.1.2-5.1.3 договору, обсяги закупівлі електричної енергії визначені у додатку 1 до договору та можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреб споживача. Закупівля здійснюється в межах обсягів кошторисних призначень та відповідних асигнувань на 2024 бюджетний рік. Джерело фінансування Державний бюджет.
За змістом п. 5.2 договору, ціна за одиницю товару включає тариф на послуги з передачі електричної енергії, що затверджується НКРЕКП та всі інші складові вартості за одиницю товару, необхідні для виконання цього договору, та не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії. Ціна на одиницю товару з урахуванням всіх її складових встановлюється у додатку 2 до договору.
У пункті 5.3 договору визначено, що розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Споживач здійснює оплату за фактично поставлений товар за фактичними показаннями засобів обліку електричної енергії по закінченні розрахункового періоду (п. 5.3.1 договору).
У пункті 5.3.2 договору сторони узгодили, що оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється на підставі підписаного сторонами акта приймання-передачі товару (електричної енергії), примірна форма якого визначена в додатку 5 до цього договору протягом 20 календарних днів від дати отримання акта приймання-передачі товару (електричної енергії). При цьому споживач залишає за собою право здійснити оплату протягом 180 календарних днів від дати отримання акта приймання-передачі товару (електричної енергії).
Пунктами 5.3.3-5.3.5 договору передбачено, що акти приймання-передачі товару (електричної енергії) мають містити порядок розрахунку ціни за одиницю товару за відповідний розрахунковий період відповідно до порядку визначеного в додатку 2 до договору. Підписанням акта приймання-передачі товару (електричної енергії) сторони погоджують зміну ціни за одиницю товару. Акт оприлюднюється в системі електронних закупівель у порядку, що встановлений для додаткових угод. Акт приймання-передачі товару (електричної енергії) складається та підписується постачальником та надається споживачу для підписання. Споживач розглядає та підписує акт протягом 5 (п`яти) банківських днів або в цей же строк направляє постачальнику мотивовану відмову від його підписання. Датою підписання акта приймання-передачі товару (електричної енергії) є дата проставлення останнього підпису однією зі сторін договору.
Пунктом 5.7 договору визначено, що фактична ціна постачання товару визначається щомісяця (розрахунковий період) після завершення розрахункового періоду та змінюється відповідно до зміни середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед», у відповідний розрахунковий період, в якому здійснюється оплата за товар та або у випадку зміни тарифу на передачу електричної енергії, який включений до складу ціни товару за цим договором та затверджується НКРЕКП, у порядку визначеному в додатку 2 до договору «Комерційна пропозиція», шляхом підписання сторонами відповідних актів приймання-передачі товару (електричної енергії), примірна форма яких визначена у додатку 5 до цього договору.
Ціна товару вважається погодженою з моменту підписання обома сторонами акта приймання-передачі товару (електричної енергії) (проставлення останнього підпису однією зі сторін договору) (п. 5.8 договору).
У пункті 5.9 визначено, що постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати, що не визначена цим договором.
За змістом пп. 5.10, 5.11 договору, розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок постачальника із спеціальним режимом використання, зазначений в договорі. Датою виконання зобов`язань споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію вважається дата перерахування споживачем на спецрахунок постачальника грошових коштів.
У разі затримки у виділенні бюджетних асигнувань розрахунки за поставлений товар здійснюються протягом 10 (десяти) банківських днів з дати отримання споживачем бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок. Будь-які штрафні санкції в такому випадку до споживача не застосовуються (п. 5.12 договору).
За змістом п. 6.1 договору, споживач має право, зокрема: 1) отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому договорі; 3) безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та обов`язків, інформацію про ціну, порядок оплати спожитої електричної енергії, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього договору: 5) безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії; 7) вимагати від постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати проведення звіряння розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим договором та чинним законодавством порядку;
У пункті 6.2 договору визначено, що споживач зобов`язується, зокрема: 1) забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору; 2) мати діючий договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи, на території здійснення ліцензованої діяльності якого приєднана електроустановка споживача.
За змістом п. 7.1 договору, споживач має право, зокрема: 1) отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію.
У пункті 7.2 договору визначено, що постачальник зобов`язується, зокрема: 1) забезпечувати належну якість надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до вимог чинного законодавства та цього договору; 2) нараховувати і виставляти рахунки та акти приймання передачі товару (електричної енергії) споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та договором; 3) надавати споживачу інформацію про його права та обов`язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством, а також інформацію про ефективне споживання електричної енергії. Така інформація оприлюднюється на офіційному вебсайті постачальника і безкоштовно надається споживачу на його запит; 4) надавати споживачеві безоплатно платіжні документи та форми звернень; 5) приймати оплату наданих за цим договором послуг будь-яким способом, що передбачений цим договором; 12) постачальник щомісяця разом з відповідним актом приймання-передачі товару (електричної енергії) надає розширений розрахунок ціни по формулах 1 та/або 2 для перевірки споживачем правильності розрахунків.
Відповідно до п. 13.1 договору, останній набуває чинності з « 01» січня 2024 року і діє до « 31» грудня 2024 року (включно), але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Листування за цим договором (у т.ч. надсилання рахунків) здійснюється за допомогою поштового або електронного зв`язку (ел. адреса постачальника: operations@ecu.gov.ua, ел. адреса споживача: energy@mozmdv.gov.ua) з подальшим наданням оригіналів документів у тижневий строк (п. 13.12 договору).
У пункті 18.3.2 договору сторони домовились, що всі документи (підписані уповноваженими представниками сторін та скріпленні печатками), які стосуються даного договору і передані засобами електронного, факсимільного зв`язку мають силу оригіналу до передачі оригіналів другій стороні.
Додатками до цього договору, що є його невід`ємною частиною є: додаток № 1 «Договірні обсяги споживання електричної енергії 8257000 на 2024 рік, кВт*год», додаток № 2 «Комерційна пропозиція постачальника», додаток № 3 «Технічна специфікація (інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі)», додаток № 4 «Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу», додаток № 5 «Примірна форма акта приймання передачі товару (електричної енергії)».
05.02.2024 між сторонами укладено додаткову угоду № 1 до договору, пунктом 1 якої сторони, відповідно до п. 13.4.6 договору та керуючись підп. 7 п. 19 Особливостей, у зв`язку з набраннями чинності Постанови НКРЕКП № 2322 від 09.12.2023 «Про встановлення тарифу н послуги з передачі електричної енергії НЕК «Укренерго» на 2024 рік» у розмірі 528,57 грн за 1 Мвт*год без ПДВ (0,52857 грн за 1 кВт*год без ПДВ), дійшли згоди щодо зміни ціни за одиницю товару через зміну регульованих цін (тарифів), розрахувавши нову ціну за формулою, яка встановлена у договорі.
Відповідно до п. 2.5 договору в редакції додаткової угоди № 1 до договору, очікувані договірні обсяги закупівлі (кількість) електричної енергії за цим договором становлять 8 178 211 кВт*год.
Згідно з п. 5.1 договору в редакції додаткової угоди № 1 до договору, загальна ціна цього договору становить 44 708 480, 33 грн, у т.ч. ПДВ (20%) 7 451 413, 39 грн. Загальна ціна договору може бути змінена за взаємною згодою сторін, шляхом підписання відповідної додаткової угоди за виключенням випадку одностороннього розірвання договору у порядку, передбаченому підп. 11 п. 6.1 договору.
Додатковою угодою № 1 до договору також внесено зміни до додатків №№ 1, 2, 3 до договору та викладено їх в новій редакції.
Вказана додаткова угода підписана уповноваженими представниками сторін, скріплена їх відтисками печаток, є невід`ємною частиною договору та застосовується до відносин сторін між сторонами, які виникли до її укладення, а саме з 01.01.2024, про що зазначено у пп. 4, 5 вказаної додаткової угоди.
Звертаючись до суду із даним позовом позивач стверджує, що належним чином виконав зобов`язання за договором та поставив споживачу у серпні 2024 року електричну енергію обсягом 86 372 кВт*год на загальну суму 645 579, 23 грн, на підтвердження чого долучив до матеріалів справи копію акта приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024.
Щодо фактичного споживання відповідачем електричної енергії у серпні 2024 року позивач зазначив, що постачальник отримав дані про фактичне споживання електричної енергії (86 372 кВт*год) від оператора системи розподілу та на підставі цих даних було сформовано акт приймання-передачі електричної енергії, а саме:
- ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» листом № 04/530/6923 від 30.09.2024 повідомило, що фактичний обсяг розподіленої електричної енергії Міжрегіональному офісу захисних масивів дніпровських водосховищ у серпні 2024 року складає 81 396 кВт*год;
- ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» листом № 58614/3/01/5 від 30.09.2024 повідомило, що обсяги споживача Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ за серпень 2024 розраховано згідно наданих споживачем показників, внесених 02.09.2024 та погоджених постачальником АТ «Енергетична компанія України» в об`ємі 4 976 кВт*год.
Як зазначив позивач, вказаний вище акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року було направлено споживачу 09.09.2024, на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи опис вкладення у цінний лист за № 0504048295248 від 09.09.2024, список згрупованих поштових відправлень, та фіскальний чек.
Суд встановив, що акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024 з боку відповідача не підписаний.
Водночас, за ствердженням позивача, жодних зауважень з приводу обсягу спожитої електричної енергії станом на 16.09.2024 на адресу постачальника не надходило, як і вмотивованої відмови від його підписання.
З матеріалів справи вбачається, що позивач листом № 36/24 від 29.07.2024 повідомив відповідача про закінчення обсягу електричної енергії, передбаченого договором, та повідомив про припинення дії договору з 19.08.2024. Водночас, позивач у листі зазначив, що споживач має право на заміну електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії споживача (постачальника) з новим електропостачальником відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018.
Відповідач направив позивачу лист № 01-17/1039 від 11.09.2024, в якому зазначив, що у зв`язку із закінченням обсягу електричної енергії, передбаченого договором, АТ «Енергетична компанія України» припинила постачання електричної енергії з 20.08.2024. На момент припинення постачання електричної енергії залишок коштів за договором становить 3 190 385, 14 грн. На підставі зазначеного, з метою приведення умов договору відповідно до чинного законодавства, керуючись п. 13.4 договору та відповідно до підп. 5 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, а саме: погодження зміни ціни в договору про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг) та п. 13.4.4. договору, відповідач зазначив про надсилання проекту додаткової угоди щодо зменшення загальної ціни договору на 3 190 385, 14 грн.
Також, відповідач направив позивачу лист № 01-17/1037 від 11.09.2024, в якому зазначив, що згідно з додатковою угодою № 1 від 05.02.2024 до договору, очікувані договірні обсяги закупівлі (кількість) електричної енергії за договором становлять 8 178 211 кВт*год. Як зазначив відповідач у листі, 10.09.2024, відповідно до умов договору, відповідачем отримано оригінал акта приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024 на обсяг спожитої електричної енергії за серпень 2024 року 86372 кВт*год на загальну суму 645 579, 23 грн. Однак, загальний обсяг спожитої електричної енергії за період січень-липень складає 8 099 860 кВт*год, що підтверджується актами приймання-передачі, тобто залишок обсягу закупівлі (кількість) електричної енергії по договору становить 78 351 кВт*год. Відповідач у листі зазначив, що обсяг закупівлі є істотною умовою договору і не може збільшуватися відповідно до вимог Постанови КМУ № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування». У зв`язку із зазначеним, відповідач у листі повідомив позивача, що не має можливості підписати акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024, оскільки, згідно пояснень відповідача, це є порушенням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 та п. 13.4 договору.
Позивач направив відповідачу лист № 539/24 від 17.09.2024, у відповідь на зазначені вище листи відповідача № 01-17/1039 та № 01-17/1037 від 11.09.2024, в якому зазначив, що постачальник виконав свої зобов`язання щодо постачання електричної енергії в повному обсязі і направило 09.09.2024 відповідачу акти приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року. Позивач у листі повідомив відповідача про фактичне споживання споживачем електричної енергії у серпні 2024 року та отримання даних про фактичне споживання відповідачем електричної енергії (86372 кВт*год) від ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» та ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі». Проте, станом на 16.09.2024 постачальник не отримав від споживача ні підписаних актів приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року, ні вмотивованої відмови від підписання вказаного акта. У зв`язку із цим позивач цим листом повідомив відповідача про те, що акти приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року є погодженими сторонами в редакції постачальника. Також, позивач у листі зазначив, що вартість фактично поставленої електричної енергії за період січень-серпень 2024 року включно становить 41 578 047, 39 грн з ПДВ. Отже, на момент припинення постачання електричної енергії залишок коштів за договором становить3 130 436, 98 грн, у зв`язку із чим підстави для підписання додаткової угоди щодо зменшення загальної ціни договору на 3 190 385, 14 грн у позивача виконати договірні зобов`язання та здійснити оплату за актом приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року.
Відповідач направив позивачу лист № 01-17/1070 від 18.09.2024, у відповідь на лист позивача № 539/24 від 17.09.2024, в якому зазначив, що відповідачем було направлено позивачу лист № 01-17/1037 від 11.09.2024 про відмову від підписання акта приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року, оскільки, згідно пояснень відповідача, це є порушенням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 та п. 13.4 договору. Водночас, відповідач у листі вказав, що не має заперечень щодо обсягу спожитої електричної енергії, зазначених в акті № 20224081 від 31.08.2024 відповідно наданих даних щодо фактичного споживання за серпень 2024 року від ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» та ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» в розмірі 86 372 кВт*год. Однак, за доводами відповідача, з огляду на те, що обсяг закупівлі є істотною умовою договору і не може збільшуватися відповідно до вимог Постанови КМУ № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», відповідач зазначив, що не має можливості підписати акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024, оскільки це є порушенням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», та наполягав на укладення додаткової угоди на зменшення ціни договору з розрахунку на 8 178 211 кВт*год.
За ствердженням позивача, станом на дату звернення до суду із даним позовом несплаченою сумою за актом приймання-передачі електричної енергії у серпні 2024 № 20224081 від 31.08.2024 є 645 579, 23 грн.
Враховуючи неналежне виконання відповідачем зобов`язання за договором в частині розрахунку за фактично спожиту електричну енергію у серпні 2024 за актом приймання-передачі електричної енергії № 20224081 від 31.08.2024, позивач звернуся до суду із даним позовом про стягнення з відповідача 645 579, 23 грн основного боргу.
З огляду на встановлений ст. 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, суд приймає до уваги договір про постачання електричної енергії споживачу № 506 від 29.12.2023 та додаткову угоду № 1 до нього як належну підставу у розумінні норм ст. 11 названого Кодексу України для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до приписів статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За змістом статей 526, 527 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відносини, що виникли між сторонами у справі регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, договором про постачання електричної енергії споживачу № 506 від 29.12.2023 з урахуванням порядку та умов, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі» та іншими законодавчими актами, що регулюють відносини в сфері публічних закупівель.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України «Про ринок електричної енергії».
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про постачання електричної енергії споживачу.
Частинами 1-6 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 3.1.1 ПРРЕЕ, постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником «останньої надії».
Пунктом 1.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Пунктом 1.2.15 ПРРЕЕ встановлено, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Укладений між сторонами правочин за своїм змістом та правовою природою є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, який підпадає під правове регулювання глави 54 ЦК України та глави 30 ГК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу.
Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Відповідно до статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії», договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Згідно положень ч. 1 статті 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Договір постачання електричної енергії споживачу, відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 275 ГК України, є окремим видом договору енергопостачання.
За приписами ч. 1 ст. 276 ГК України, загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. У разі якщо енергія виділяється в рахунок замовлення на пріоритетні державні потреби (ліміту), енергопостачальник не має права зменшувати абоненту цей ліміт без його згоди.
Згідно з п. 4.3 ПРРЕЕ, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Відповідно до п. 4.13 ПРРЕЕ, для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Пунктом 8.6.1 Кодексом комерційного обліку електричної енергії (ККОЕЕ) встановлено, що зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору.
За умовами п. 8.6.9 ККОЕЕ, у разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду ЗКО протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.
Відповідно до п. 8.6.15 ККОЕЕ, дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та у розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані безпосередньо оператором системи або ППКО.
Згідно з п. 9.14.1 ККОЕЕ, АКО має передавати адміністратору розрахунків та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Відповідно до п. 2.5 договору в редакції додаткової угоди № 1 до договору, очікувані договірні обсяги закупівлі (кількість) електричної енергії за цим договором становлять 8 178 211 кВт*год.
Згідно з п. 5.1 договору в редакції додаткової угоди № 1 до договору, загальна ціна цього договору становить 44 708 480, 33 грн, у т.ч. ПДВ (20%) 7 451 413, 39 грн. Загальна ціна договору може бути змінена за взаємною згодою сторін, шляхом підписання відповідної додаткової угоди за виключенням випадку одностороннього розірвання договору у порядку, передбаченому підп. 11 п. 6.1 договору.
Відповідно до пп. 3.1, 3.2 договору, строк (термін) постачання товару: з 01.01.2024 року по 31.12.2024 року. Споживач має право вільно змінювати відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов договору.
За змістом п. 3.3 договору, споживач зобов`язаний надавати постачальнику планові обсяги споживання електричної енергії, а саме:
- за площадками вимірювання, віднесеними до групи «Б», споживач щомісячно, до 28-го числа місяця, що передує розрахунковому, надає постачальнику планові обсяги споживання на розрахунковий місяць на електронну адресу operations@ecu.gov.ua. Корегування замовлених обсягів за площадками вимірювання, віднесеними до групи «Б» здійснюється споживачем до 28-го числа розрахункового місяця;
- за площадками вимірювання, віднесених до групи «А», споживач до 15:00 години щоденно за 2 доби до дати споживання (постачання йому електричної енергії), надає постачальнику планові обсяги споживання на електронну адресу operations@ecu.gov.ua. Заявка має містити дані щодо обсягів споживання електроенергії Споживачем у наступному розрахунковому періоді.
Сторони під час виконання договору мають право вносити зміни у п. 3.3 договору щодо строків та необхідності надання вище значеної інформації.
Згідно з пп. 5.1.2-5.1.3 договору, обсяги закупівлі електричної енергії визначені у додатку 1 до договору та можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреб споживача. Закупівля здійснюється в межах обсягів кошторисних призначень та відповідних асигнувань на 2024 бюджетний рік. Джерело фінансування Державний бюджет.
У пункті 5.3 договору визначено, що розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Пунктами 5.3.3-5.3.5 договору передбачено, що акти приймання-передачі товару (електричної енергії) мають містити порядок розрахунку ціни за одиницю товару за відповідний розрахунковий період відповідно до порядку визначеного в додатку 2 до договору. Підписанням акта приймання-передачі товару (електричної енергії) сторони погоджують зміну ціни за одиницю товару. Акт оприлюднюється в системі електронних закупівель у порядку, що встановлений для додаткових угод. Акт приймання-передачі товару (електричної енергії) складається та підписується постачальником та надається споживачу для підписання. Споживач розглядає та підписує акт протягом 5 (п`яти) банківських днів або в цей же строк направляє постачальнику мотивовану відмову від його підписання. Датою підписання акта приймання-передачі товару (електричної енергії) є дата проставлення останнього підпису однією зі сторін договору.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач, на виконання умов договору, поставив відповідачу, а відповідач, у свою чергу, прийняв без будь-яких зауважень та заперечень у серпні 2024 року електричну енергії обсягом 86 372 кВт*год на загальну суму 645 579, 23 грн, за наслідками чого позивачем на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії відповідачем, отриманих від оператора системи розподілу, складено та виставлено відповідачу акти приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024 на суму 645 579, 23 грн.
Обсяги споживання відповідачем електричної енергії у серпні 2024 року в кількості 86 372 кВт*год, що зазначений в акті приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024, підтверджені даними оператора системи розподілу, а саме:
- ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» листом № 04/530/6923 від 30.09.2024, зі змісту якого вбачається, що фактичний обсяг розподіленої електричної енергії Міжрегіональному офісу захисних масивів дніпровських водосховищ у серпні 2024 року складає 81 396 кВт*год;
- ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» листом № 58614/3/01/5 від 30.09.2024, зі змісту якого вбачається, що обсяги споживача Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ за серпень 2024 розраховано згідно наданих споживачем показників, внесених 02.09.2024 та погоджених постачальником АТ «Енергетична компанія України» в об`ємі 4 976 кВт*год.
Суд враховує, що зазначені у листах ЕІС-коди точок обліку відповідають тим, що зазначені у додатку № 3 до договору «Технічна специфікація (Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі)» в редакції додаткової угоди № 1 до договору.
Також, суд враховує, що ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» листом вих. № 20-1-217 від 31.03.2025 надало перелік ЕІС-кодів площадок вимірювання в розрізі ЕІС-кодів ТКО (лічильників комерційного обліку) для споживача Міжрегіональний офіс захисних масивів Дніпровських водосховищ, відповідно до якого станом на серпень 2024 року, а саме: ЕІС-код площадки 62Z794489581249F ЕІС-код включає в себе ЕІС-код ТКО: 62Z0688873118259, 62Z1028285273341, а також ЕІС-код площадки 62Z8165833065158 включає в себе ЕІС-код ТКО: 62Z0248554427273, 62Z6432695516522.
Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ, площадка вимірювання забезпечена точкою комерційного обліку або точками комерційного обліку електроустановка або сукупність електроустановок, виключно між якими можливі перетікання електричної енергії технологічними електричними мережами власника електроустановок, у які надходить або з яких віддається електрична енергія.
Отже, відповідно до повідомленої ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» у листі вих. № 20-1-217 від 31.03.2025 інформації, одна площадка відповідача включає в себе декілька точок відповідача, які є в переліку точок, що зазначені у додатку № 3 до договору в редакції додаткової угоди № 1 до договору.
Водночас, суд встановив, що вказаний вище акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024 з боку відповідача не підписаний.
Як зазначив позивач, жодних зауважень з приводу обсягу спожитої електричної енергії станом на 16.09.2024 на адресу постачальника не надходило, як і вмотивованої відмови від його підписання.
З матеріалів справи вбачається, що позивач листом № 36/24 від 29.07.2024 повідомив відповідача про закінчення обсягу електричної енергії, передбаченого договором, та повідомляє про припинення дії договору з 19.08.2024. Водночас, позивач у листі зазначив, що споживач має право на заміну електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії споживача (постачальника) з новим електропостачальником відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018.
Відповідач направив позивачу лист № 01-17/1039 від 11.09.2024, в якому зазначив, що у зв`язку із закінченням обсягу електричної енергії, передбаченого договором, АТ «Енергетична компанія України» припинила постачання електричної енергії з 20.08.2024. На момент припинення постачання електричної енергії залишок коштів за договором становить 3 190 385, 14 грн. На підставі зазначеного, з метою приведення умов договору відповідно до чинного законодавства, керуючись п. 13.4 договору та відповідно до підп. 5 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, а саме: погодження зміни ціни в договору про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг) та п. 13.4.4. договору, відповідач зазначив про надсилання проекту додаткової угоди щодо зменшення загальної ціни договору на 3190385,14 грн.
Також, відповідач направив позивачу лист № 01-17/1037 від 11.09.2024, в якому зазначив, що згідно з додатковою угодою № 1 від 05.02.2024 до договору, очікувані договірні обсяги закупівлі (кількість) електричної енергії за договором становлять 8178211 кВт*год. Як зазначив відповідач у листі, 10.09.2024, відповідно до умов договору, відповідачем отримано оригінал акта приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024 на обсяг спожитої електричної енергії за серпень 2024 року 86372 кВт*год на загальну суму 645 579, 23 грн. Однак, загальний обсяг спожитої електричної енергії за період січень-липень складає 8 099 860 кВт*год, що підтверджується актами приймання-передачі, тобто залишок обсягу закупівлі (кількість) електричної енергії по договору становить 78 351 кВт*год. Відповідач у листі зазначив, що обсяг закупівлі є істотною умовою договору і не може збільшуватися відповідно до вимог Постанови КМУ № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування». У зв`язку із зазначеним, відповідач у листі повідомив позивача, що не має можливості підписати акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024, оскільки, згідно пояснень відповідача, це є порушенням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 та п. 13.4 договору.
Позивач направив відповідачу лист № 539/24 від 17.09.2024, у відповідь на зазначені вище листи відповідача № 01-17/1039 та № 01-17/1037 від 11.09.2024, в якому зазначив, що постачальник виконав свої зобов`язання щодо постачання електричної енергії в повному обсязі і направило 09.09.2024 відповідачу акти приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року. Позивач у листі повідомив відповідача про фактичне споживання споживачем електричної енергії у серпні 2024 року та отримання даних про фактичне споживання відповідачем електричної енергії (86372 кВт*год) від ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» та ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі». Проте, станом на 16.09.2024 постачальник не отримав від споживача ні підписаних актів приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року, ні вмотивованої відмови від підписання вказаного акта. У зв`язку із цим позивач цим листом повідомив відповідача про те, що акти приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року є погодженими сторонами в редакції постачальника. Також, позивач у листі зазначив, що вартість фактично поставленої електричної енергії за період січень-серпень 2024 року включно становить 41 578 047, 39 грн з ПДВ. Отже, як зазначив позивач, на момент припинення постачання електричної енергії залишок коштів за договором становить3 130 436, 98 грн, у зв`язку із чим підстави для підписання додаткової угоди щодо зменшення загальної ціни договору на 3 190 385, 14 грн у позивача відсутні. Враховуючи зазначене вище, позивач листом вимагав відповідача виконати свої зобов`язання, передбачені умовами договору, та здійснити оплату за актом приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року.
Відповідач направив позивачу лист № 01-17/1070 від 18.09.2024, у відповідь на лист позивача № 539/24 від 17.09.2024, в якому зазначив, що відповідачем було направлено /позивачу лист № 01-17/1037 від 11.09.2024 про відмову від підписання акта приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року, оскільки, згідно пояснень відповідача, це є порушенням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 та п. 13.4 договору. Водночас, відповідач у листі вказав, що не має заперечень щодо обсягу спожитої електричної енергії, зазначених в акті № 20224081 від 31.08.2024 відповідно наданих даних щодо фактичного споживання за серпень 2024 року від ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» та ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» в розмірі 86 372 кВт*год. Однак, за доводами відповідача, з огляду на те, що обсяг закупівлі є істотною умовою договору і не може збільшуватися відповідно до вимог Постанови КМУ № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», відповідач зазначив, що не має можливості підписати акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024, оскільки, згідно пояснень відповідача, це є порушенням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», та наполягав на укладення додаткової угоди на зменшення ціни договору з розрахунку на 8 178 211 кВт*год.
Стосовно викладених у зазначеному вище листуванні відповідача заперечень щодо підписання спірного акта приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024 на суму 645 579, 23 грн, суд зазначає наступне.
Так, пунктом 2.5 договору в редакції додаткової угоди № 1 до договору сторони узгодили, що очікувані договірні обсяги закупівлі (кількість) електричної енергії за цим договором становлять 8 178 211 кВт*год.
Додатком № 1 «Договірні обсяги споживання електричної енергії 8 178 211 на 2024 рік, кВт*год» в редакції додаткової угоди № 1 до договору передбачено, що загальний обсяг споживання електричної енергії за точками обліку споживача у 2024 році складає 8 178 211 кВт*год та наведено обсяги споживання електроенергії помісячно.
Відповідно до додатку № 1 «Договірні обсяги споживання електричної енергії 8178211 на 2024 рік, кВт*год» в редакції додаткової угоди № 1 до договору, загальний обсяг споживання електричної енергії у серпні 2024 року за точками обліку споживача складає 267 935 кВт*год.
Водночас, у пункті 3.3 договору визначено, що споживач зобов`язаний надавати постачальнику планові обсяги споживання електричної енергії, а саме:
- за площадками вимірювання, віднесеними до групи «Б», споживач щомісячно, до 28-го числа місяця, що передує розрахунковому, надає постачальнику планові обсяги споживання на розрахунковий місяць на електронну адресу operations@ecu.gov.ua. Корегування замовлених обсягів за площадками вимірювання, віднесеними до групи «Б» здійснюється споживачем до 28-го числа розрахункового місяця.
Відповідно до п. 3.4 договору, постачання електричної енергії здійснюється відповідно до умов, викладених у додатку 3 до договору «Технічна специфікація (Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі)».
Договірні обсяги споживання електричної енергії та перелік точок обліку визначаються в заяві-приєднанні до договору, яка є додатком 4 до цього договору (п. 3.5 договору).
Сторони під час виконання договору мають право вносити зміни у п. 3.3 договору щодо строків та необхідності надання вище значеної інформації.
Згідно з п. 5.1.2 договору, обсяги закупівлі електричної енергії визначені у додатку 1 до договору та можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреб споживача.
При цьому, додатком № 1 до договору передбачено, що в залежності від фактичних потреб споживача, обсяги постачання електроенергії на розрахункові періоди можуть корегуватись відповідно до пп. 3.3, 3.4 договору.
Отже, умовами договору сторонам надано можливість корегувати обсяги постачання електроенергії на розрахункові періоди у порядку, визначеному пп. 3.3, 3.4 договору.
З матеріалів справи не вбачається та судом не встановлено, що відповідач в порядку та строки, передбачені п. 3.3 договору, повідомляв постачальника про планові обсяги споживання електричної енергії у серпні 2024 року, які б відрізнялись від договірних обсягів споживання електричної енергії на 2024 рік, що викладені у додатку № 1 до договору в редакції додаткової угоди № 1.
Також, за змістом п. 6.1 договору, споживач має право, зокрема безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії (підп. 5).
Проте, в матеріалах відсутні жодні належні та допустимі докази, що відповідач відповідно до п. 6.1 договору, вчиняв будь-якій дії з метою отримання інформації про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії, зокрема у розрахункову періоді, що передував спірному (серпень 2024 року), з метою корегування договірного (планового) обсягу споживання електричної енергії у серпні 2024 року.
Крім того, відповідачем не надано тендерної документації про проведення закупівлі електричної енергії, що унеможливлює встановлення факту визначення граничної вартості предмета закупівлі та його обсягу у такій документації.
Доказів споживання електричної енергії понад встановлені договірні обсяги споживання жодною із сторін до суду не надано та матеріали справи не містять.
З наявних в матеріалах справи доказів суд позбавлений можливості встановити споживання відповідачем електричної енергії протягом січня-серпня 2024 року понад погоджені сторонами договірні обсяги.
При цьому суд враховує, що поставлений позивачем у серпні 2024 року обсяг електричної енергії не перевищує договірний обсяг споживання електричної енергії у вказаному місяці, передбачений у додатку № 1 до договору в редакції додаткової угоди № 1 до договору.
З урахуванням зазначеного вище, суд критично ставиться до позиції відповідача, що наведена у листах відповідача № 01-17/1039 від 11.09.2024, № 01-17/1037 від 11.09.2024, № 01-17/1070 від 18.09.2024, щодо відсутності підстав для підписання спірного акта приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024.
Крім того, відповідно до змісту позовної заяви та листа позивача № 539/24 від 17.09.2024, вартість фактично поставленої позивачем електричної енергії за період січень-серпень 2024 року включно становить 41 578 047, 39 грн. Вказана сума не перевищує договірну ціну, визначену у п. 5.1 договору в редакції додаткової угоди № 1 до нього (44708480,33 грн).
Окремо суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено можливості звільнення від оплати за фактично спожиту електричну енергію при наявності факту споживання електричної енергії понад обумовлений обсяг постачання.
Також, у пункті 5.3.1 договору сторони узгодили, що споживач здійснює оплату за фактично поставлений товар за фактичними показаннями засобів обліку електричної енергії по закінченні розрахункового періоду.
Згідно з п. 4.3 ПРРЕЕ, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Відповідно до п. 4.13 ПРРЕЕ, для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Пунктом 4.12 ПРРЕЕ визначено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Як встановлено судом вище, за даними ОСР (ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» та ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі»), фактичний обсяг споживання електричної енергії відповідачем серпні 2024 року склав 86 372 кВт*год та саме на підставі зазначених даних позивач провів нарахування за спожиту відповідачем електроенергію відповідно до вимог ПРРЕЕ.
При цьому суд зазначає, що надані ОСР сертифіковані дані комерційного обліку є обов`язковими для постачальника та споживача.
Доказів того, що протягом серпня 2024 року відповідачу поставляв електричну енергію обсягом 86 372 кВт*год інший постачальник, а не позивач, матеріали справи не містять та до суду не надано.
Крім того, відповідач у листі № 01-17/1070 від 18.09.2024 зазначив, що не має заперечень щодо обсягу спожитої електричної енергії, зазначеного в акті приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024.
Суд встановив вище, що спірний акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024 відповідачем не підписано, позивачу не повернуто, втім фактично відповідачем було прийнято товар (спожито електричну енергію) від позивача. Заперечень щодо факту отримання та обсягів поставленої позивачем та спожитої відповідачем електроенергії за спірний розрахунковий період матеріали справи не містять.
Отже, підписаний в односторонньому порядку позивачем акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024, враховуючи підтвердження зазначених у нього обсягів споживання ОСР, є таким, що погоджений сторонами та підтверджує постачання позивачем електричної енергії відповідачу у визначених в акті обсягах.
З урахуванням зазначеного вище, суд дійшов висновку, що позивач належним чином виконав зобов`язання за договором та поставив відповідачу у серпні 2024 року електричну енергію обсягом 86 372 кВт*год, а відповідач прийняв поставлену електричну енергію у вказаному обсязі без зауважень та заперечень, у зв`язку чим поставлений позивачем обсяг електричної енергії підлягає оплаті споживачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний, зокрема сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до пп. 4.7, 4.8 ПРРЕЕ, оплата електричної енергії здійснюється споживачем виходячи з умов відповідного договору про постачання електричної енергії і може, зокрема, бути у формі: 1) планових платежів з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 2) попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 3) оплати за фактично відпущену електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку.
Форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору).
Пунктом 4.12 ПРРЕЕ визначено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Частиною 3 ст. 670 ЦК України, якщо покупець прийняв більшу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, він зобов`язаний оплатити додатково прийнятий товар за ціною, встановленою для товару, прийнятого відповідно до договору, якщо інша ціна не встановлена за домовленістю сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 691 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до ст. 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Згідно з ч. 2 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Як передбачено ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Умовою виконання зобов`язання є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
Пунктом 5.3.1 договору передбачено, що споживач здійснює оплату за фактично поставлений товар за фактичними показаннями засобів обліку електричної енергії по закінченні розрахункового періоду.
У пункті 5.3.2 договору сторони узгодили, що оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється на підставі підписаного сторонами акта приймання-передачі товару (електричної енергії), примірна форма якого визначена в додатку 5 до цього договору протягом 20 календарних днів від дати отримання акта приймання-передачі товару (електричної енергії). При цьому споживач залишає за собою право здійснити оплату протягом 180 календарних днів від дати отримання акта приймання-передачі товару (електричної енергії).
Отже, враховуючи наведені вище приписи законодавства та умови договору, суд дійшов висновку, що строк оплати відповідачем за спожиту електричну енергію у серпні 2024 року за актом приймання-передачі електричної енергії за серпень 2024 року № 20224081 від 31.08.2024 на суму 645 579, 23 грн є таким, що настав.
Як зазначив позивач, станом на дату звернення до суду із даним позовом несплаченою сумою за актом приймання-передачі електричної енергії у серпні 2024 № 20224081 від 31.08.2024 є 645 579, 23 грн.
Водночас, після звернення позивачем до суду із даним позовом, 26.12.2024 відповідач, на виконання умов укладеного між сторонами договору, перерахував на користь позивача грошові кошти в загальній сумі 585 627, 03 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 546 від 26.12.2024 на суму 3 737, 20 грн із призначенням платежу: « 2707050;2273;Електрична енергія за 08м.2024року; зг. дог.№506 від 29.12.2023 року та акта пр.-пер.№02224081/1 від 25.12.2024 року; в т.ч. ПДВ - 622,86 грн» та платіжною інструкцією № 738 від 26.12.2024 на суму 581 889, 83 грн із призначенням платежу: « 2707050;2273;Електрична енергія за 08м.2024року; зг. дог.№506 від 29.12.2023 року та акта пр.-пер.№02224081/1 від 25.12.2024 року; в т.ч. ПДВ 96981,64 грн», копії яких наявні в матеріалах справи.
Отже суд встановив, що після звернення позивачем до суду із даним позовом відповідач здійснив часткову оплату за поставлену електричну енергію у серпні 2024 року на загальну суму 585 627, 03 грн.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Закриття провадження у справі це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Положення цієї норми можуть бути застосовані судом лише у разі встановлення обставин відсутності між сторонами спірного матеріального правовідношення (постанова Верховного Суду від 18.11.2021 у справі № 910/18700/20).
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі № 911/2945/24 за позовом Акціонерного товариства «Енергетична компанія України» до Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в сумі 585 627, 03 грн на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв`язку із відсутністю предмета спору.
Проте, станом на дату розгляду даної справи в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази сплати відповідачем в повному обсязі за поставлену позивачем електричну енергію у серпні 2024 року, у зв`язку із чим у відповідача перед позивачем наявна заборгованість в загальній сумі 59 952, 20 грн. Протилежного суду не доведено. Доказів сплати в повному обсязі за фактичну поставлену електричну енергію у спірному періоді до суду не надано.
Оскільки відповідач не виконав взяті на себе зобов`язання з оплати в повному обсязі за фактичну поставлену електричну енергію у серпні 2024 року, що ним не спростовано шляхом подання доказів, він є таким, що порушив взяті на себе зобов`язання.
Стаття 525 ЦК України встановлює, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги зазначених вище правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей повідомлених позивачем не надав, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю в сумі 59 952, 20 грн (з урахуванням часткового закриття провадження у справі).
Слід зазначити, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 ГПК України).
Суд наголошує на тому, що відповідач був обізнаний про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, однак відповідач позовних вимог не оспорив, заборгованість шляхом подання відповідних доказів не спростував, жодних доказів на заперечення повідомлених позивачем відомостей до суду не надав.
Приймаючи до уваги висновки суду про повне задоволення позовних вимог (з урахуванням часткового закриття провадження у справі), з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 719, 43 грн.
Щодо заяви позивача про повернення йому з Державного бюджету судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 231 ГПК України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
У зв`язку з тим, що відповідач після звернення позивачем до суду із даним позовом відповідач здійснив часткову оплату за поставлену електричну енергію у серпні 2024 року на загальну суму 585 627, 03 грн, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі № 911/2945/24 за позовом АТ «Енергетична компанія України» до Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в сумі 585 627, 03 грн на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв`язку із відсутністю предмета спору.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Згідно ч. 2 ст. 123 ГПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Враховуючи закриття судом провадження у справі № 911/2945/24 в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в сумі 585 627, 03 грн на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв`язку із відсутністю предмета спору, суд дійшов висновку про повернення Акціонерному товариству «Енергетична компанія України» з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 7 027, 53 грн (585 627, 03 грн*1,5%*0,8), який було сплачено на підставі платіжної інструкції № 9567 від 29.10.2024.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 231, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір», суд
В И Р І Ш И В:
1. Закрити провадження у справі № 911/2945/24 за позовом Акціонерного товариства «Енергетична компанія України» до Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в сумі 585 627, 03 грн на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.
2. Позовні вимоги задовольнити повністю.
3. Стягнути з Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ (місцезнаходження: вул. Київська, буд. 10-В, м. Вишгород, Вишгородський р-н, Київська обл., 07301; код ЄДРПОУ 04389466) на користь Акціонерного товариства «Енергетична компанія України» (місцезнаходження: вул. Іллінська, буд. 8, м. Київ, 04070; код ЄДРПОУ 32984271) 59 952, 20 грн основного боргу та 719, 43 грн судового збору.
4. Повернути Акціонерному товариству «Енергетична компанія України» (місцезнаходження: вул. Іллінська, буд. 8, м. Київ, 04070; код ЄДРПОУ 32984271) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 7 027, 53 грн, який було сплачено на підставі платіжної інструкції № 9567 від 29.10.2024.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 08.05.2025.
Суддя Л.В. Сокуренко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2025 |
Оприлюднено | 09.05.2025 |
Номер документу | 127183749 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Київської області
Сокуренко Л.В.