Провадження №2-о/748/42/25
Єдиний унікальний № 748/376/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючої судді Майбороди С.М.,
за участю секретаря Пасько К.П.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника - адвоката Прокоф`єва Б.І.,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи : ОСОБА_2 , Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
31 січня 2025 року представник заявника Прокоф`єв Б.І. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 із заявою, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був батьком малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мотивуючи свою заяву тим, що заявник проживала разом з ОСОБА_3 , однією сім1єю без реєстрації шлюбу, починаючи з жовтня 2016 року в АДРЕСА_1 . Протягом 9 років вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет. За час їх спільного проживання народився ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Оскільки батьки дитини проживали без реєстрацію шлюбу, тому відомості про батька дитини були вказані в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 135 СК України. Встановлення факту батьківства необхідно для прийняття дитиною спадщини. Згідно висновку про біологічну спорідненість між дитиною ОСОБА_4 та рідною сестрою померлого ОСОБА_5 , імовірність спорідненості складає 94,55 %.
В судовому засіданні 21.04.2025 заявник та її представник вимоги заяви підтримали та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в заяві. В подальшому в судове засідання не з`явились, в поданій заяві просили розгляд справи здійснювати за їх відсутності.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні 21.04.2025 не заперечував щодо поданої заяви. В подальшому в судове засідання не з`явився.
Заінтересована особа Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, не забезпечили явку свого представника в судове засідання, надали заяву про розгляд справи без їх участі.
Суд вирішив можливим продовжувати розгляд справи у відсутності нез`явившихся осіб. У зв`язку з чим подальше фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
З урахуванням доводів поданої заяви, відсутності заперечень заінтересованої особи, дослідивши надані докази по справі судом, встановлено наступне.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , в графі батьки вказано : ОСОБА_6 та ОСОБА_1 (а.с.9).
Згідно копії Актового запису про народження № 82 від 24 березня 2020 року, відомості про батька дитини ОСОБА_4 зазначені відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. ( а.с.34)
Відповідно до копії Актового запису про смерть № 179 від 24 жовтня 2024, ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_3 . ( а.с.35)
Згідно довідки виконавчого комітету Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області № 02-22/51 від 27.01.2025, ОСОБА_3 в період з жовтня 2016 по вересень 2022 проживав без реєстрації в АДРЕСА_1 , за місцем реєстрації ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а.с. 8, 10, 11).
У відповідності до висновку про біологічну спорідненість № MGU1269 від 12.12.2024, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , може бути біологічною тіткою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з імовірністю 94,55357932189% (а.с.12).
При цьому, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією запису акту про народження № 24 ОСОБА_3 , копією свідоцтва про народження ОСОБА_7 , серії НОМЕР_2 , копією свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_8 з ОСОБА_7 щодо зміни прізвища, серії НОМЕР_3 (а.с. 13,14,33)
Відповідно до копії наданої спадкової справи № 23/2025, заведеної після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 з заявами про прийняття спадщини звернулись ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .
Заяви про встановлення факту батьківства (материнства) суд розглядає у разі смерті особи, яку заявник визнає батьком (матір`ю) дитини, і вирішує їх з огляду на обставини, передбачені статтями125,130 Сімейного кодексу України. Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, або оголошення її померлою.
Відповідно до змісту ч.1 ст.121СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями122та125цьогоКодексу.
Згідно п.3 ч.2ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Відповідно дост.130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третійстатті 128 цього Кодексу.
У відповідності до п.1Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. В пункті 13 вказаної Постанови, Пленум Верховного Суду України вказав, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Таким чином, суд, з`ясувавши всі обставини справи, вважає наявність підстав, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, встановленими в судовому засіданні, а тому заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
За положеннями ст.134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Тому, суд вважає за необхідне зазначити в рішенні суду про необхідність внесення змін до Книги реєстрації народжень, в актовий запис про народження ОСОБА_4 щодо запису батьком ОСОБА_3 та анулювати свідоцтво про народження ОСОБА_4 . З урахуванням наведеного та того, що відомості про батька зазначені зі слів матері не є підставним виключати з актового запису відомості про ОСОБА_6 як батька дитини.
Рішення суду в цій частині буде підставою для органу реєстрації актів цивільного стану для видачі нового свідоцтва про народження за заявою ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.76-81, 89, 141, 293, 319 ЦПК України, ст.55, 121, 125, 130, 134, 135 СК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи : ОСОБА_2 , Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився в м. Чернігові.
Внести відповідні зміни до Книги реєстрації народжень, в актовий запис № 82 про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складений 24 березня 2020 року Чернігівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Суми), де в графі батько записати - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянин України.
Свідоцтво про народження ОСОБА_4 , серії НОМЕР_4 видане Чернігівським районнимвідділом державноїреєстрації актівцивільного стану Північно-Східного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Суми) анулювати.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Заявник : ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації : АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа : ОСОБА_2 , адреса : АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа : Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄДРПОУ 14251473, адреса : вул. Шевченка, 50-А, м. Чернігів.
Суддя С. М. Майборода
Суд | Щорський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2025 |
Оприлюднено | 12.05.2025 |
Номер документу | 127202616 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Майборода С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні