Ухвала
від 07.05.2025 по справі 208/2363/25
НЕ ВКАЗАНО

справа № 208/2363/25

провадження № 2/208/2406/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 р. м. Кам`янське

Заводський районний суд міста Кам`янського в складі:

головуючого, судді - Кузнєцової А.С.

секретаря судового засідання Грищенко О.Л.,

за участю: представника позивача - адвоката Таліпової А. Г.,

представника третьої особи: Тарасюка О. Л.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні у місті Кам`янське Дніпропетровської області матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), представник позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Комунального підприємства «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради (Дніпропетровська область, м.Кам`янське вул.Соборна, 9, ЄДРПОУ 03341859), третя особа: Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради (Дніпропетровська область, м.Кам`янське, пр-т В.Стуса, буд.10/12, ЄДРПОУ 20268696) про скасування держаної реєстрації права власності на будинок, -

ВСТАНОВИЛА:

Представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Таліпова А.Г., звернулась до Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області з позовною заявою про скасуваннядержаної реєстраціїправа власностіна будинок АДРЕСА_1 , проведену 23.03.2012 року Обласним комунальним підприємством Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації, реєстраційний номер 36277801 проведеної на підставі рішення Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська №2-227/12 від 10.01.2012 року з закриттям розділу.

Ухвалою судді Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Кузнєцової А.С. від 05.03.2025 року прийнято заяву до розгляду.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, просив справу розглянути за його відсутності.

Представник відповідача КП «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради Івашина О. надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та просив винести рішення на розсуд суду.

В судовому засіданні на розсуд учасників поставлено питання про підсудність вказаної справи, враховуючи, що спірне майно знаходиться на території, що не підсудна Заводському районному суду м. Кам`янське Дніпропетровської області.

Представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Таліпова А.Г. пояснила, що майно знаходиться на території Південного району міста Кам`янського, але просила відкласти розгляд справи для з`ясування обставин.

Представник третьої особи Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради Тарасюк О.Л. зазначив, що відповідно до ст. 30 ЦПК, справа из приводу нерухомого майна пред`являються за місцезнаходженням майна.

Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, вислухавши пояснення сторін, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, - приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Цивільний процесуальний кодексу Українивиділяє декілька видів територіальної підсудності: загальна (залежно від місця проживання фізичної чи місцезнаходження юридичної особи), альтернативна (за вибором позивача), договірна (за угодою між сторонами), виключна (залежно від характеру спірного правовідношення), за зв`язком справ.

З долученихдо матеріалівсправи документів,а саме:технічного паспорту,технічного висновкупро станбудівельних конструкцій,договору купівлі-продажужитлового будинку,державного актуна правоприватної власностіна землю,витягу зрішення Виконавчогокомітету Баглійськоїрайонної радим.Дніпродзержинська,вбачається,що спірнийбудинок АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч.1ст.30 ЦПК Українивизначено, що позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Виключна підсудність - особливий вид територіальної підсудності, який забороняє застосування інших видів територіальної підсудності (загальної, альтернативної або підсудність пов`язаних між собою вимог). Це пояснюється особливостями справ, на які така підсудність поширюється, і направлено на створення сприятливих умов для розгляду справи й виконання судового рішення.

Вимоги щодо виключної підсудності унеможливлюють застосування інших правил підсудності, крім тих, які встановлені процесуальним законом для відповідної категорії справ.

Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 10.04.2019 у справі №638/1988/17, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно.

У постанові від 07 липня 2020 року у справа № 910/10647/18 Велика Палата Верховного Суду сформувала правовий висновок про те, що виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном.

Виходячи з аналізу зазначених правових норм, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема, щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно тощо.

Згідно п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», якщо після відкриття провадження у справі і до початку судового розгляду виявилося, що заяву було прийнято з порушенням правил підсудності, суд передає справу на розгляд належному суду.

Відповідно до ст.378ЦПК України судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).

Тобто, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є безумовною підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення (ч. 3 ст. 31 ЦПК України).

Таким чином, враховуючи місцезнаходження майна, з приводу скасування реєстрації права власності на яке позивач звернувся до суду, суд дійшов висновку про передачу даної цивільної справи до Південного районного суду міста Кам`янського для розгляду за підсудністю.

Керуючись ст.ст.30,31ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И Л А :

Матеріалипозовної заяви ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради, третя особа: Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради, про скасування держаної реєстрації права власності на будинок, - передати на розгляд за підсудністю до Південного районного суду міста Кам`янського Дніпропетровської області.

Ухвала може бути оскаржена позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області з подачею апеляційної скарги через Заводський районний суд м.Дніпродзержинська протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано протягом встановленого законом строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А. С. Кузнєцова

СудНе вказано
Дата ухвалення рішення07.05.2025
Оприлюднено12.05.2025
Номер документу127204981
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —208/2363/25

Ухвала від 07.05.2025

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Кузнєцова А. С.

Ухвала від 05.03.2025

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Кузнєцова А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні