Надвірнянський районний суд івано-франківської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяР І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/514/25
08 травня 2025 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Валігурського Г.Ю., при секретарі судового засідання Клекот Л.М., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду за відсутності учасників справи, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянської міської ради про визнання прав та обов`язків забудовника на нерухоме майно в порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
1. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянської міської ради про визнання в порядку спадкування прав та обов`язків забудовника.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 є спадкоємцем після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 . Спадковим майном після смерті матері є земельна ділянка (кадастровий номер 2624010100:03:001:1060), що призначена для будівництва та обслуговування гаражу, площею 0,0024 га по АДРЕСА_1 . Вказану земельну ділянку ОСОБА_2 прийняла як спадщину після смерті брата позивача ОСОБА_3 , але не оформила своє спадкове право.
На вказаній земельній ділянці ОСОБА_3 здійснив будівництво гаражу площею 25,7 кв.м., однак належним чином не зареєстрував право власності на вказане нерухоме майно.
Спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 є матір померлого та позивача, яка у зв`язку зі смертю не оформила своїх спадкових прав.
Після смерті матері позивач успадкував та отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку з кадастровим номером 2624010100:03:001:1060. У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на гараж йому нотаріус відмовив через відсутність у спадкодавця оформлених відповідно до чинного законодавства документів, що підтверджують належність вказаного гаражу спадкодавцеві.
Посилаючись на те, що у разі смерті забудовника до завершення будівництва до спадкоємця переходять усі його права та обов`язки, позивач просить суд визнати за ним права та обов`язки забудовника на гараж № НОМЕР_1 , проїзд № НОМЕР_2 , що розташований за адресою: вул. Захисників Маріуполя, м. Надвірна Івано-Франківської області, у порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його та позивача участі, якою просить позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач подав до суду заяву, у якій зазначив, що у вирішенні даної справи покладається на розсуд суду, просить справу слухати без участі представника Надвірнянської міської ради.
2. Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 06.03.2025 суд відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначив підготовче засідання.
Ухвалою від 15.04.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 08.05.2025.
Оскільки клопотання про розгляд справи без їх часті заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів (ч. 3 ст. 211 ЦПК України).
У відповідності до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки розгляд справи проводиться судом за відсутності учасників справи.
3. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (а.с. 7) ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько ОСОБА_4 . Мати ОСОБА_5 .
Також сином вказаних батьків є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 (а.с. 8).
Мати позивача 19.06.2007 року уклала шлюб у зв`язку з чим змінила прізвище на « ОСОБА_6 » (а.с. 10).
На підставі рішення Надвірнянської міської ради від 14.01.2011 № 113-5/2011 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2 та передачу її у власність ОСОБА_3 (а.с. 32), останньому для будівництва та обслуговування гаражу передано у власність земельну ділянку загальною площею 0,0024 га, що розташована на АДРЕСА_2 , гараж № НОМЕР_1 ).
Також матеріали справи містять Проект землеустрою вказаної земельної ділянки, згідно якого її кадастровий номер 2624010100:03:001:1060 (а.с. 21-48).
Згідно технічного паспорту (інвентаризаційна справа 28967), виготовленого ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», гараж № НОМЕР_1 проїзд № 5, розташований по АДРЕСА_1 та має площу 25,7 кв.м., рік спорудження 2013 (а.с. 18-20).
Брат позивача ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 , а.с. 9).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 мати позивача ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11).
Згідно інформації управління надання адміністративних послуг Надвірнянської міської ради № 178/01-03 від 17.11.2023 ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та позивач ОСОБА_1 були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_3 .
З Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 31.05.2024 № 77173615 слідує, що позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 .
Довідкою приватного нотаріуса Надвірнянського районного нотаріального округу Дремлюк В.В. від 31.05.2024 № 80/02-14 також підтверджується, що позивач на підставі ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем до майна, з чого воно б не складалось і де б воно не було, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2 .
Земельну ділянку (кадастровий номер 2624010100:03:001:1060), площею 0,0024 га, що призначена для будівництва та обслуговування гаражу, по АДРЕСА_1 позивач отримав у власність в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину від 31.05.2024 (а.с. 14-16).
Постановою від 31.01.2024 нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на гараж через відсутність документів, що підтверджують належність зазначеного гаража спадкодавцеві.
4. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, стаття 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
За правилами статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтями 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтями 1217, 1223 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 12611265 цього Кодексу (спадкоємці за законом першоїп`ятої черг). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч. 1 ст. 1221 ЦК України).
Відповідно до частини другої статті 1225 ЦК України до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.
Згідно з ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно відчасу прийняттяспадщини вонаналежить спадкоємцевіз часувідкриття спадщини (ч.ч. 1, 3, 5 ст. 1268 ЦК України).
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
Згідно з пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.
Якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт; право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.
Таким чином, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.
Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постанові Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 707/1803/16-ц (провадження № 61-1132св17), на який позивач покликається у касаційній скарзі.
Подібні висновки Верховний Суд зробив також у постановах від 12 серпня 2019 року у справі № 607/9408/16-ц (провадження № 61-27922св18) та від 28 травня 2020 року у справі № 2-2317/11 (провадження № 61-13194св18).
5. Висновки суду.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_3 за життя набув у власність земельну ділянку (кадастровий номер 2624010100:03:001:1060), що призначена для будівництва та обслуговування гаражу, площею 0,0024 га по АДРЕСА_1 .
На вказаній земельній ділянці ОСОБА_3 збудував гараж № НОМЕР_1 , проїзд № 5.
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 земельну ділянку та права забудовника гаража на підставі ст. 1261, ч. 3 ст. 1268 ЦК України успадкувала його мати ОСОБА_2 .
В свою чергу позивач успадкував вказане майно та майнові права від матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи, що гараж № НОМЕР_1 проїзд АДРЕСА_1 був побудований померлим ОСОБА_3 на земельній ділянці, яка передана йому у власність для будівництва гаражу, суд дійшов висновку, що позивач, має право на успадкування всіх майнових прав спадкодавця, у тому числі права забудовника.
За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 19, 43, 49, 81, 133, 141, 223, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 доНадвірнянської міськоїради провизнання правта обов`язківзабудовника нанерухоме майнов порядкуспадкування задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 права та обов`язки забудовника гаражу № НОМЕР_1 проїзд № НОМЕР_2 , що розташований по АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_7 .
Відповідач: Надвірнянська міська рада, вул. Гетьмана Мазепи, буд. № 29, м. Надвірна Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04054257.
Суддя Валігурський Г.Ю.
| Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
| Дата ухвалення рішення | 08.05.2025 |
| Оприлюднено | 12.05.2025 |
| Номер документу | 127211674 |
| Судочинство | Цивільне |
| Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Валігурський Г. Ю.
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Валігурський Г. Ю.
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Валігурський Г. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні