Рішення
від 28.04.2025 по справі 916/3155/24
ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" квітня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/3155/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.

при секретарі судового засідання Лещенко Л.С.

розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження

справу №916/3155/24

за позовом: Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави

до відповідачів: 1. Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області

2. Товариства з обмеженою відповідальністю Девелопмент Рені Термінал

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Міністерство розвитку громад та територій України

про визнання недійсним договору оренди землі, скасування рішення про державну реєстрацію права оренди, зобов`язання повернути земельні ділянки та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок

за участю представників:

від прокуратури: Євглевський А.В. /прокурор відділу Одеської обласної прокуратури /

від відповідача-1: Самбурський О.Б. /самопредставництво/

від відповідача-2: Нестругіна Т.В. /ордер серія ВІ №1236680 від 13.08.2024/

від третьої особи: не з`явився

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» про:

- визнання недійсним договору оренди, укладеного 20.04.2023 між Ренійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал», щодо земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області;

- скасування рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2723281051241, номер запису про інше речове право: 50001872);

- скасування рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2723268151241, номер запису про інше речове право: 5 0001626);

- зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» повернути Ренійській міській територіальній громаді в особі Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області земельні ділянки площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021;

- скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок.

Позовні вимоги обґрунтовані передачею земельних ділянок у користування ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» без проведення земельних торгів (аукціону) та за відсутності затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні, визначеної ч.3 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради, а також тим, що розміщення спірних земельних ділянок з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій» суперечить Схемі планування Ренійського району.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.07.2024 позовну заяву Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 14.08.2024.

25.07.2024 за вх.№28134/24 господарським судом одержано від відповідача-1 клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.

25.07.2024 за вх.№28136/24 господарським судом одержано заяву, в якій від Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області просила суд продовжити процесуальний строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 22.07.2024, якою Ренійській міській раді Ізмаїльського району Одеської області встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву, до 30.08.2024.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.08.2024 задоволено заяву Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області про продовження процесуального строку за вх.№28136/24 від 25.07.2024 у справі №916/3155/24 та продовжити Ренійській міській раді Ізмаїльського району Одеської області строк на подання до суду відзиву на позов до 30.08.2024 включно.

06.08.2024 за вх.№29446/24 господарським судом одержано від відповідача-2 відзив на позовну заяву.

У підготовчому засіданні 14.08.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву за вх.№29466/24 від 06.08.2024, продовжено підготовче провадження на 30 днів та підготовче засідання відкладено на 30.09.2024.

15.08.2024 за вх.№30295/24 господарським судом одержано від прокуратури відповідь на відзив.

30.08.2024 за вх.№31627/24 господарським судом одержано від відповідача-1 відзив на позовну заяву.

У підготовчому засіданні 30.09.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою підготовче засідання відкладено на 23.10.2024.

21.10.2024 за вх.№38159/24 господарським судом одержано від відповідача-1 клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.

У підготовчому засіданні 23.10.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою: 1) задоволено клопотання відповідача-1 про відкладення розгляду справи за вх.№38159/24 від 21.10.2024; 2) на підставі ст. 50 ГПК України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів залучено Міністерство розвитку громад та територій України, із встановленням останньому 10-ти денного строку з дня отримання ухвали на подання до суду письмових пояснень щодо позову та зобов`язанням представника прокуратури надіслати третій особі копію позовної заяви із доданими до неї документами та докази надсилання надати до суду; 3) підготовче засідання відкладено на 25.11.2024.

14.11.2024 за вх.№41153/24 господарським судом одержано від третьої особи пояснення щодо позову.

25.11.2024 підготовче засідання не відбулося, у зв`язку із оголошенням системою цивільної оборони в м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги та ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.11.2024 учасників справи в порядку с.120 ГПК України повідомлено про призначення підготовчого засідання на 18.12.2024.

У підготовчому засіданні 18.12.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою закрито підготовче провадження та призначено судове засідання щодо розгляду справи по суті на 29.01.2025.

У судовому засіданні 29.01.2025 судом постановлено протокольну ухвалу, якою оголошено перерву в судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 24.02.2025.

У судовому засіданні 24.02.2025 судом постановлено ухвалу без оформлення окремого документа, якою, у зв`язку з оголошенням системою цивільної оборони повітряної тривоги в м. Одеса та Одеській області, оголошено перерву у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 12.03.2025.

У судовому засіданні 12.03.2025 судом постановлено ухвалу без оформлення окремого документа, якою оголошено перерву у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 09.04.2025.

У судовому засіданні 09.04.2025 прокуратурою надано до суду клопотання про залучення до матеріалів справи копії рішення Одеської обласної ради від 06.09.2024 №703-VIII «Про визнання недійсним рішення Одеської обласної ради від 21.06.2024 №668- VIII «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області».

У судовому засіданні 09.04.2025 судом постановлено ухвалу без оформлення окремого документа, якою: 1) задоволено клопотання представника прокуратури про долучення до матеріалів справи копії рішення Одеської обласної ради від 06.09.2024 №703-VIII «Про визнання недійсним рішення Одеської обласної ради від 24.06.2024 №686-VIII»; 2) оголошено перерву у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 28.04.2025.

У судовому засіданні 28.04.2025 за участю представників прокуратури та відповідачів судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Третя особа у судове засідання 28.04.2025 не з`явилась, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, про що в матеріалах справи наявна відповідна довідка про доставку електронного документу. У письмових поясненнях третьою особою заявлено клопотання розглядати справу за відсутності представника.

Стислий виклад позиції прокуратури:

- Виходячи з положень п.п. б п.п.4 п.27 розділу Х ЗК України законодавцем встановлено умову передачі земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду без проведення земельних торгів для розміщення мультимодальних терміналів доцільності такого будівництва (розширення) визначена рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту. При цьому, є такими, що не узгоджуються з приписами законодавства доводи відповідача стосовно того, що у даному випадку законодавством не встановлено форму рішення центрального органу виконавчої влади.

- Лист від 16.03.2023 № 2612/35/10-23 за підписом заступника Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України не може вважатися рішенням про доцільність розміщення мультимодального терміналу, як регламентовано п. 27 розділу X Земельного кодексу України.

- В листі йде мова про будівництво терміналу в межах міста Рені, а земельні ділянки передані в оренду знаходяться за межами.

- Зважаючи на відсутність затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні, визначеної частиною третьою статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» у відповідності до приписів п. 93 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до затвердження документації із землеустрою мало звернутись до уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради для отримання мотивованого висновку про можливість розміщення на земельній ділянці мультимодального терміналу.

- На теперішній час Схема планування території Ренійського району, затверджена рішенням Ренійської районної ради від 11.12.2014 № 398/32-ІУ, є діючою містобудівною документацією регіонального рівня відповідно (ст. 13 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»). Відповідно до Схеми планування Ренійського району Одеської області територія за місцем розташування земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 знаходиться в межах позначки «рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об`єкту природно заповідного фонду «Придунайські ліси». Вказане додатково підтверджено інженером-землевпорядником Сокур Є.Ю. (кваліфікаційний сертифікат від 03.10.2016 № 012944) відповідно до листа від 06.09.2023 № 09-2023/003 та наданого ним викопіювання зі Схеми планування Ренійського району з накладанням земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022.

- Відповідно до Схеми планування території Одеської області, Схеми планування територій курортно-оздоровчого та рекреаційного призначення Одеської області, Схеми планування охорони навколишнього природного середовища Одеської області щодо узбережжя річки Дунай від території Ренійського морського торговельного порту до протоки Вікета, викопіювання яких надано Одеською обласною державною адміністрацією (лист від 23.05.2023 № 4481/7/01-46/5006/2-23) вбачається, що земельна ділянка знаходиться на території зелених насаджень. Більш того, відповідно до Схеми планування території за п. 4.3 (функціональне зонування) спірні земельні ділянки знаходяться в межах природоохоронних територій.

- У розділі 3 «Охорона навколишнього природного середовища» Пояснювальної записки до Схеми планування території Ренійського району, том II «Природно-ресурсний потенціал, охорона навколишнього природного середовища, інженерно- будівельна оцінка та захист території» наведено відомості щодо природоохоронних територій та зазначено, що до них відносяться об`єкти природно-заповідного фонду, водно-болотні угіддя міжнародного значення, прибережні захисні смуги, території державного лісового фонду тощо. До переліку цінних природоохоронних, рекреаційних територій увійшли території в межах яких перебувають спірні земельні ділянки. Відтак, земельні ділянки знаходяться в межах природоохоронних територій та до них не може бути застосовано у порядку виключення п. 9-3 розділу V Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

- Будівництво нового річкового порту, у тому числі на земельній ділянці, стосовно якої розроблено детальний план території, проектними пропозиціями розвитку транспортної інфраструктури не передбачено.

Стислий виклад позиції відповідача-1:

- Звертаючись до Ренійської міської ради з клопотаннями про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мільтимодального терміналу), орієнтованими площами 9 га та 3 га (орієнтована загальна площа 12 га), яка розташована на території м. Рені Ізмаїльського району Одеської області за межами населеного пункту, ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» було додано до клопотання лист Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України № 2612/35/10-23 від 16.03.2023, зі змісту якого вбачається, що Мінінфраструктури опрацювало в межах компетенції лист ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» від 17.02.2023 року №02/23 щодо розміщення мультимодального терміналу на земельній ділянці орієнтовною площею 12 га на території Ренійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області та враховуючи викладене у ньому та відповідно до статті 43 розділу ІІІ Закону України «Про транспорт» зі змінами, внесеними Законом України від 12 травня 2022 року № 2247-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 09 червня 2022 року, зазначило, що Мінінфраструктури в межах компетенції не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал». Ренійська міська рада звернулась на адресу Мінінфраструктури з листом від 28.08.2023 № 20/3444, в якому просила роз`яснити чи є листи Мінінфраструктури рішеннями Мінінфраструктури про доцільність будівництва (розширення) мультимодальних терміналів, виробничо-перевантажувальних комплексів, річкових портів (терміналів) на річці Дунай, у розумінні підпункту «б» підпункту 4 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України. Листом від 26.09.2023 за № 16342/35/10-23 Мінінфраструктури роз`яснило Ренійській міській раді, що в умовах воєнного стану Мінінфраструктури продовжує реалізовувати вимоги статті 43 Закону України «Про транспорт», підпункту 4 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України та пункту 111 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внутрішній водний транспорт» шляхом направлення листів за підписом заступників Міністра відповідно до розподілу повноважень Віце-прем`єр-міністра з відновлення України Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України між першим заступником Міністра, заступниками Міністра, заступниками Міністра з питань європейської інтеграції, заступником Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та визначення обов`язків першого заступника Міністра і заступників Міністра, а також питань, що належать до компетенції державного секретаря Міністерства, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 15.02.2023 року № 82.

- Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15.10.2020 у справі №808/1860/14, листи-роз`яснення не можуть бути застосовані як нормативно правові акти, але можуть бути враховані як свідчення певного підходу відповідних органів до вирішення питань, що є спірними у справі

- Формулювання «Мінінфраструктури в межах компетенції не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал», з урахуванням змісту першого абзацу листа Мінінфраструктури від 16.03.2023 № 2612/35/10-23, в якому зазначено: «Мінінфраструктури опрацювало в межах компетенції лист ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» від 17.02.2023 року № 02/23 щодо розміщення мультимодального терміналу на земельній ділянці орієнтовною площею 12 га на території Ренійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області» не встановлює такої умови (обмеження) як будівництво мультимодального терміналу виключно в межах міста Рені, та дозволяє будівництво такого терміналу і за межами міста Рені.

- Абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачено, що у випадку надання земельної ділянки для розміщення технічних засобів та/або споруд електронних комунікацій, лінійних об`єктів енергетичної та транспортної інфраструктури (доріг, мостів, естакад), обмеження щодо передачі (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним або юридичним особам, визначені цією частиною, не поширюються. Земельні ділянки із цільовим призначенням - розміщення та експлуатація будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, були передані Ренійською міською радою в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» для розміщення мультимодального терміналу, який відноситься до транспортної інфраструктури.

- Функціонал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, щодо подання запиту та надання висновку на розміщення мультимодальних терміналів, мав би з`явитися тільки після 01.06.2024 року, у зв`язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» від 30.05.2024 № 613. Вказані обставини виключали як можливість створення та подання запиту, так і можливість уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради виготовити висновок про можливість/неможливість розміщення на земельній ділянці мультимодального терміналу з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

- Спірні земельні ділянки не знаходяться в межах запроектованого об`єкту природно заповідного фонду «Придунайські ліси». Так, згідно підпункту 1.4. пункту 1 рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.1993 р. № 496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області», затверджено Перелік цінних ландшафтів, екосистем, природних комплексів, що резервуються для наступної організації заповідних територій протягом 1994-1996 років з метою недопущення їх знищення та руйнування в результаті господарської діяльності (додаток № 3). Згідно пункту 64 Переліку цінних природоохоронних, рекреаційних територій, зарезервованих для розширення природно-заповідного фонду області (Додаток № 3): - назва території «Придунайські ліси»; - орієнтована площа 200 га; - місцезнаходження Ренійський район, галерейні ліси вздовж основного русла Дунаю між протоками Вікота (правильне написання Вікета) та Репіда, на лівому березі Кислицького рукава. Аналогічний опис (характеристика) території «Придунайські ліси» міститься і у пояснювальній записці до Схеми планування території Ренійського району Одеської області, затвердженої рішенням Ренійської районної ради від 11.12.2014 № 398_32/ІV (далі Схема планування).

- З урахуванням даних сайту Google maps, вбачається, що територія «Придунайські ліси» знаходиться на території колишнього Ренійського району (нині території Ренійської міської територіальної громади) вздовж русла річки Дунай між протокою Вікета (координати місцезнаходження у Google maps: 45.369657770484736, 28.317786524495887) та протокою Репіда (координати місцезнаходження у Google maps: 45.344591357401136, 28.734046089579294). Тоді як спірні земельні ділянки (координати місцезнаходження у Google maps: 45.40642057708332, 28.289877197469583) знаходяться вище за течією річки Дунай від протоки Вікета та не входять до складу території «Придунайські ліси», що підтверджується Проектним планом Схеми планування території Ренійського району, Схемою розташування території Придунайські ліси.

- У пояснювальній записці до Схеми планування зазначено, за даними Реєстру територій та об`єктів природно-заповідного фонду Одеської області станом на 2013 рік на території Ренійського району об`єкти природно-заповідного фонду відсутні.

- Термін дії резервування, зокрема, території «Придунайські ліси», проведеного рішенням Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.1993 р. № 496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області» сплив у 1996 році, тоді як доказів резервування вказаної території на період, у якому Ренійською міською радою прийнято рішення про передачу спірних земельних ділянок у користування ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» та укладено спірний договір оренди землі, прокурором не надано.

- Надмірний формалізм з боку Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області під час вирішення питання передачі земельних ділянок в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал», яке потребувало невідкладного вирішення, з метою забезпечення життєвонеобхідного для країни експорту вантажів, та за відсутності чіткого та однозначного законодавчого регулювання цього питання в умовах воєнного стану, був би щонайменше недоречним.

- Ренійською міською радою земельні ділянки передані в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» правомірно, у порядку та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Стислий виклад позиції відповідача-2:

- Відповідач 2 звертався до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та отримав лист від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 16.03.2023р. за Вих. № 2612/35/10-23, яким підтверджується доцільність будівництва мультимодального терміналу. Виданий Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України лист Вих. № 2612/35/10-23 від 16.03.2023р., є індивідуальним актом, оскільки стосується прав та інтересів конкретної особи ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ», а його дія розповсюджується на отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку та будівництво мультимодального терміналу. Відтак, Ренійська міська рада, дотримуючись вимог положень ст. 43 ЗУ «Про транспорт» та підпункту 4 п. 27 розділу Х Земельного кодексу України, прийняла рішення передати в оренду земельні ділянки ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ».

- Положення статті 5 Закону України «Про основи містобудування» стосуються безпосередньо будівництва і були б обов`язковими для відповідача-2 за умови початку проведення будівельної діяльності. Тоді як позовна заява не містить доказів того, що відповідачем-2 було розпочато будівельну діяльність. Відповідач-2 і досі перебуває в стані геологічних вишукувань земельних ділянок для проектування будівництва у майбутньому.

- Відносно посилань на порушення відповідачами абзацу першого ч.3 ст. 24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», - таке порушення не знаходить свого підтвердження оскільки абзацом другим ч. 3 ст. 24 «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначається: «Обмеження щодо передачі (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним або юридичним особам, визначені цією частиною, не поширюються на випадки: надання земельної ділянки для розміщення технічних засобів та/або споруд електронних комунікацій, лінійних об`єктів енергетичної та транспортної інфраструктури (доріг, мостів, естакад); та ін». При цьому цільовим призначенням земельних ділянок, які надано в оренду ТОВ ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ є розміщення та експлуатація будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу). Використання вказаних земельних ділянок за їх призначенням повністю відповідає концепції будівництва мультимодального терміналу відповідача-2 вздовж річки Дунай на землях Ренійської міської територіальної громади, яка передбачає в тому числі прокладання дороги, облаштування під`їздів до транспортної інфраструктури. Зазначене вище цілком відповідає меті Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року, схваленої Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.05.2018 № 430-р. З вищевикладеного вбачається, що за умови майбутнього будівництва мультимодального терміналу, на стадії передачі землі в користування, містобудівна документація не вимагається законом

-Цільове призначення земельних ділянок з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 не змінювалося.

- Рішення про доцільність розміщення річкових портів (терміналів) на річці Дунай є документом, який видається лише за особливих умов, для подолання негативних наслідків бойових дій у сфері транспортного забезпечення та/або задоволення потреб населення і суспільного виробництва в перевезеннях та потреб оборони України у період воєнного стану у відповідності до приписів пункту 111 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внутрішній водний транспорт", пп. 4 п. 27 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України, ст. 43 Закону України "Про транспорт", а сама форма такого документу не є затвердженою, а отже може бути здійснена у формі погодження, надання висновку, листа, що в подальшому є підставою для прийняття відповідного рішення щодо передачі земельної ділянки для відповідних потреб. У свою чергу якщо припустити, що центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту видано погодження/висновок не у належній формі, такі дії не повинні порушувати законні права та інтереси суб`єкта господарювання приватного права, який діяв в межах чинного законодавства та не здійснював протиправних дій.

- Матеріалами справи підтверджується, що на земельних ділянках, які були передані відповідачу-2 у користування станом на дату їх передачі, відсутні об`єкти природо-заповідного фонду.

Стислий виклад позиції третьої особи:

- За результатом розгляду зазначеного листа, відповідно до статті 43 розділу ІІІ Закону України «Про транспорт» зі змінами, внесеними Законом України від 12 травня 2022 року № 2247-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 09 червня 2022 року, Мінінфраструктури надано відповідь, оформлену листом від 16.03.2023 № 2612/35/10-23 щодо доцільності будівництва ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ» мультимодального терміналу в межах міста Рені, та не заперечувало щодо будівництва мультимодального терміналу. Проте щодо місця розміщення такого мультимодального терміналу Міністерством рішення не приймалось, адже такі повноваження у Міністерства відсутні, оскільки належать до дискреційних повноважень сільських, селищних, міських рад.

- Міністерство розвитку громад та територій України має право реалізовувати та реалізовує вимоги закону України «Про транспорт» шляхом направлення листів за результатами опрацювання питань щодо доцільності розміщення та розширення існуючих мультимодальних терміналів, оскільки така форма розгляду звернень не суперечить нормам чинного на дату виникнення спірних правовідносин законодавства.

- Листи Міністерства щодо доцільності розміщення та/або розширення мультимодальних терміналів для місцевих органів самоврядування не є та не можуть бути підставою для виникнення будь яких переваг або переважного права на отримання земельної ділянки у власність або у користування, а рішення про передачу у користування, зміну цільового призначення земельних ділянок державної, комунальної власності, на яких здійснюється розміщення мультимодальних терміналів відповідно до статті 43 Закону України «Про транспорт» належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Обставини справи встановлені судом.

Рішенням Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.1993 №496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області» вирішено, зокрема, затвердити перелік цінних ландшафтів, екосистем, природних комплексів, що резервуються для наступної організації заповідних територій протягом 1994-1996 років з метою недопущення їх зниження та руйнування в результаті господарської діяльності (додаток №3), режим використання цих комплексів погоджувати з держуправлінням охорони навколишнього природного середовища по Одеській області.

Додатком №3 до вказаного рішення є Перелік цінних природоохоронних, рекреаційних територій, зарезервованих для розширення природно-заповідного фонду області, до п.64 якого включено об`єкт Придунайські ліси, розташовані: Ренійський район, галерейні ліси вздовж основного русла Дунаю між протоками Вікота та Репіда, на лівому березі Кислицького рукава.

У листі від 16.03.2023 №2612/35/10-23 Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» про опрацювання в межах компетенції листа ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» від 17.02.2023 №02/23 щодо розміщення мультимодального терміналу на земельній ділянці орієнтовною площею 12 га на території Ренійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області. також було повідомлено, що зважаючи на незначне збільшення навантаження на інфраструктуру дільниці залізниці в напрямку Дунайських портів (збільшення на 29 % вантажної роботи по станції Рені в 2022 році в порівнянні з 2021 роком), будівництво мультимодального терміналу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» в межах міста Рені вважається доцільним. Окремо зауважено, що для забезпечення відповідних умов організації роботи терміналу необхідно буде провести будівництво додаткових колій по

станції Рені, яке пропонується здійснити за рахунок інвестиційних коштів ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» без участі АТ «Укрзалізниця». Враховуючи викладене та відповідно до статті 43 розділу III Закону України «Про транспорт» зі змінами, внесеними Законом України від 12.05.2022 №2247-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 09.06.2022, Міністерство в межах компетенції не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал».

У листі від 17.03.2023 №04/23 Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» звернулось до Міського голови Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області та повідомило про отримання листа №2612/35/10 23 від 16.03.2023 від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, у відповідь на звернення ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» щодо доцільності будівництва останнім в межах міста Рені мультимодального терміналу, яким підтверджено доцільність будівництва Підприємством в межах міста Рені мультимодального терміналу та не заперечує щодо будівництва такого терміналу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал». Також у листі від 17.03.2023 №04/23 відповідач-2 просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), орієнтовними площами 9 га та 3 га (орієнтовна загальна площа 12 га), яка розташована на території м. Рені, Ізмаїльського району. Одеської Області за межами населеного пункту.

Рішенням Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ «Про надання дозволу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об`єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодальною терміналу) в м. Рені Ізмаїльською району Одеської області (за межами населеного пункту)» вирішено:

- надати дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років, для будівництва та обслуговування об`єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодального терміналу), орієнтованими площами 9,0000 га та 3,0000 га (загальною орієнтованою площею 12,0000 га), які розташовані в м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеною пункту);

- виготовлену проектну документацію надати Ренійській міській раді для розгляду та прийняття рішення про її затвердження.

На підставі вказаного рішення Ренійської міської ради, а також договору на виконання робіт від 24.03.2023 № 5/23, укладеного з ТОВ «Девелопмент Рені Термінал», ТОВ «Праймконсалт» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» в оренду строком на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, місто Рені (за межами населеного пункту).

У листах від 31.03.2023 №24/1201-1354 та №24/1200-1353 Ренійська міська рада повідомила ТОВ «Праймконсалт» про відсутність розробленої містобудівної документації, визначеної ст.16 Закону, на територію зазначену у рішенні Ренійської міської ради від 22.03.2023 № 743-VІІІ, що унеможливлює надання витягу з містобудівної документації.

На підставі вищевказаної документації із землеустрою відділами № 4 та № 6 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Харківській області 12.04.2023 у Державному земельному кадастрі проведено державну реєстрацію земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021, цільове призначення: 12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, місце розташування: Одеська область, Ізмаїльський район, м. Рені (за межами населеного пункту), про що в матеріалах справи наявні відповідні витяги з Державного земельного кадастру №НВ-6300223122023 від 12.04.2023 та №НВ-6300222062023 від 12.04.2023.

Рішенням Ренійської міської ради від 19.04.2023 №769-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх в оренду терміном на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодальною терміналу) у м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту)» вирішено:

- затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), м Рені. Ізмаїльський район, Одеська область (за межами населеного пункту);

- передати Товариству з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» в оренду терміном на 49 років земельні ділянки загальною площею 10.9456 га: кадастровий номер 5124110100:01:005:0022 - 8,1580 га, кадастровий помер 5124110100:01:005:0021 - 2,7876 га із цільовим призначенням для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), які розташовані: м. Рені. Ізмаїльський район Одеська область (за межами населеного пункту);

- попередити ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» про: обов`язковість укладення договору оренди землі та проведення державної реєстрації прана оренди земельної ділянки; надання до Ренійської міської ради витягу з Державною реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстроване право користування земельною ділянкою.

На підставі вказаного рішення 20.04.2023 між Ренійською міською радою (Відповідач-1, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» (відповідач-2, Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з яким Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове штатне користування (оренду) земельні ділянки комунальної власності для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), з кадастровими номерами: - 5124110100:01:005:0022, загальною площею 8,1580 та; 5124110100:01:005:0021, загальною площею 2,7876 га, які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (надалі - об`єкт оренди або земельна ділянка).

Відповідно до п.п.2-4 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 10,9456 га. На земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна та інші об`єкти інфраструктури. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки па дату укладення договору становить:

5124110100:01:005:0022 46023758,58 грн.

5124110100:01:005:0021 15726382,62 грн.

та зміняються в односторонньому порядку у випадку зміни коефіцієнтів індексації або введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста і не потребує внесення змін до цього договору.

Згідно з п.7 договору договір укладено на 49 років з дати державної реєстрації речових прав оренди земельної ділянки.

Відповідно до п.14 договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення мультимодального терміналу.

Згідно з п.15 договору цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій.

Договір оренди посвідчений державним нотаріусом Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. та зареєстрований в реєстрі за № 550.

Згідно з наявною в матеріалах справи Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме манно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 01.09.2023 №345059334 20.04.2023 зареєстровано право оренди земельної ділянки кадастровий номер 5124110100:01:005:0021 на підставі договору оренди землі, серія та номер: 550, виданий 20.04.2023, видавник: Ренійська державна нотаріальна контора. Підстава внесення запису - Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 67284267 від 20.04.2023 17:12:27, Букатич Евеліна Валеріївна, Ренійська державна нотаріальна контора Одеської області, Ізмаїльський районний нотаріальний округ. Одеська обл. Орендодавець Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області. Орендар Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал».

Згідно з наявною в матеріалах справи Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме манно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 01.09.2023 №345059343 20.04.2023 зареєстровано право оренди земельної ділянки кадастровий номер 5124110100:01:005:0022 на підставі договору оренди землі, серія та номер: 550, виданий 20.04.2023, видавник: Ренійська державна нотаріальна контора. Підстава внесення запису - Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 67284799 від 20.04.2023 17:49:17, Букатич Евеліна Валеріївна, Ренійська державна нотаріальна контора Одеської області, Ізмаїльський районний нотаріальний округ. Одеська обл. Орендодавець Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області. Орендар Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал».

У листі Ізмаїльської районної ради Одеської області від 18.05.2023 №01/01-25/73 на звернення Одеської обласної прокуратури повідомлено, що у зв`язку із відсутністю тимчасового зберігання документів щодо Схеми планування території колишнього Ренійського району Одеської області, затвердженої рішенням Ренійської районної ради від 11 грудня 2014р. №398/32-VI, Ізмаїльська районна рада Одеської області не володіє ними та не може їх надати. Що стосується внесення змін до Схеми планування території Ренійського району, повідомлено, що 30.06.2022 за поданням Ізмаїльської районної державної адміністрації Ізмаїльською районною радою Одеської області було прийнято рішення №109- VIII «Про розроблення проекту змін до Схеми планування території Ренійської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області, затвердженої рішенням Ренійської районної ради від 11.12.2014р. №398/32-VI», яким доручено Ізмаїльській районній державній адміністрації організувати розроблення проекту змін до Схеми планування території Ренійської територіальної громади Ізмаїльського району, затвердженої рішенням ^ Ренійської районної ради від 11.12.2014р. №398-1V та подати його на затвердження у порядку, визначеному чинним законодавством.

У листі №4481/7/01-46/5006/2-23 від 23.05.2023 Одеська обласна військова адміністрація на лист Одеської обласної прокуратури повідомила, що Ренійська міська рада розташована на території Ізмаїльського району Одеської області. До запровадження реформи децентралізації Ренійська міська рада розташовувалась на території Ренійського району Одеської області. Враховуючи зазначене, надано викопіювання зі Схеми планування території Ренійського району Одеської області. Викопіювання зі Схеми планування території Одеської області, Схеми планування територій курортно-оздоровчого та рекреаційного призначення Одеської області, Схеми планування охорони навколишнього природного середовища Одеської області, надаються.

Разом з листом від 29.05.2023 №1/1/01-36/1693 Ізмаїльською районною військовою адміністрацією Одеської області надано Одеській обласній прокуратурі на відповідний запит від 12.05.2023 №12-69ВИХ-23 схему планування території Ренійського району та викопіювання з проектного плану схеми планування території Ренійського району.

На запит Одеської обласної прокуратури від 05.09.2023 №12-143ВИХ-23 Фізичною особою-підприємцем Сокур Євгеном Юрійовичем - сертифікованим інженером-землевпорядником проведено графічне накладення земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 за координатами їх розташування на проектний план Схеми планування Ренійського району Одеської області та складено відповідну довідку від 06.09.2023 №09-2023/003, з якої вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 розташовані в межах позначки - «рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об`єкту природно-заповідного фонду «Придунайські ліси».

До вказаної довідки інженера-землевпорядника додано відповідну схему в масштабі 1:20000 та кваліфікаційні свідоцтво та сертифікат інженера-землевпорядника.

У листі від 21.08.2023 №12-1345ВИХ-23 Одеська обласна прокуратура звернулась до Ренійської міської ради, повідомила, що передача земельної ділянки в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» суперечить функціональному призначенню території, визначеним діючою містобудівною документацією - Схемі планування Ренійського району, земельні ділянки передані ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» за рахунок зарезервованої для наступного заповідання території - території «Придунайські ліси» та просила у строк до 01.09.2023 надати власну правову позицію щодо підстав відведення земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал»: за відсутності затвердженої містобудівної документації, визначеної ч. З ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; за відсутності рішення у вигляді відповідного наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України про розміщення ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» річкового порту (мультимодального терміналу) на річці Дунай; в порушення позиції Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, викладеного у листі від 16.03.2023 № 2612/3 5/10-23, про можливість будівництва мультимодального терміналу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» виключно в межах міста Рені; всупереч функціональному призначенню території, визначеним діючою містобудівною документацією - Схемі планування Ренійського району; за рахунок зарезервованої для наступного заповідання території - території «Придунайські ліси», а також просила повідомити про намір про вжити заходи щодо розірвання договору оренди, у тому числі шляхом звернення до суду із позовом про визнання недійсним договору оренди.

У відповідь на вказаний лист Ренійська міська рада повідомила прокуратуру листом від 30.08.2023 №38/3197-3499, що у Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області відсутні підстави щодо розірвання договору оренди.

Водночас у листі від 28.08.2023 №20/3444 Ренійська міська рада звернулась до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та просила роз`яснити чи є листи Мінінфраструктури за підписом заступників Міністра та, зокрема, заступника Міністра Азархіної Олександри Костянтинівни, відповідно до яких Мінінфраструктури не заперечує щодо будівництва (розширення) мультимодальних терміналів, виробничо-перевантажувальних комплексів, річкових портів (терміналів) на річці Дунай, рішеннями Мінінфраструктури про доцільність будівництва (розширення) мультимодальних терміналів, виробничо-перевантажувальних комплексів, річкових портів (терміналів) на річці Дунай, у розумінні підпункту «б» підпункту 4 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України.

У відповідь на вказаний лист Ренійської міської ради Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України листом від 26.09.2023 №16342/35/10-23 повідомило, що в умовах воєнного стану Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури продовжує реалізовувати вимоги Законів України «Про транспорт» та «Про внутрішній водний транспорт» шляхом направлення листів за підписом заступників Міністра відповідно до розподілу повноважень Віце-прем`єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України між першим заступником Міністра, заступниками Міністра, заступником Міністра з питань європейської інтеграції, заступником Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та визначення обов`язків першого заступника Міністра і заступників Міністра, а також питань, що належать до компетенції державного секретаря Міністерства, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 15 лютого 2023 року № 82. Також Міністерство звернуло увагу на те, що відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, в тому числі, передачі у користування, встановлення, зміни цільового призначення земельних ділянок державної, комунальної власності, на яких здійснюється розміщення мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів та річкових портів (терміналів) відповідно до статті 43 Закону України «Про транспорт» та пункту 11і розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внутрішній водний транспорт».

У повідомленні від 01.07.2024 №12-780ВИХ-24 Одеська обласна прокуратура повідомила Ренійську міську раду, що ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» неправомірно набуто право оренди на земельні ділянки, оскільки земельні торги (аукціон) з продажу права оренди не проводились, містобудівна документація на місцевому рівні або мотивований висновок уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради відсутні, а розміщення земельних ділянок суперечить Схемі планування Ренійського району, у зв`язку з цим, обласною прокуратурою підготовлено позовну заяву до Господарського суду Одеської області до Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» про визнання недійсним договору оренди, зобов`язання повернути земельні ділянки, скасування рішень державних реєстраторів, скасування державної реєстрації земельних ділянок.

Рішенням Одеської обласної ради від 21.06.2024 №668-VIII «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області»» вирішено визнати таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області» у зв`язку із спливом строків для його реалізації.

Рішенням Одеської обласної ради від 06.09.2024 №703-VIII «Про визнання недійсним рішення Одеської обласної ради від 21.06.2024 №668- VIII «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області» вирішено визнати недійсним з моменту його прийняття рішення Одеської обласної ради від 21.06.2024 №668- VIII «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області».

В матеріалах справи також наявні:

- проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок Товариству з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» в оренду строком на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій за адресою: Одеська область. Ізмаїльський район, місто Рені (за межами населеною пункту), складений Товариством з обмеженою відповідальністю «Праймконсалт»;

- Схема планування території Ренійського району та викопіювання з проектного плану схеми планування Ренійського району.

Висновки суду.

Статтею 13 Конституції України закріплено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно зі ст.1 ЗК України Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно зі ст.80 ЗК України суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Так, як встановлено господарським судом спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 розташовані в межах Ренійської міської територіальної громади, за межами населеного пункту, а відтак належать до земель комунальної власності Ренійської міської територіальної громади.

Відповідно до ч.6 ст.8 Закону України «Про мультимодальні перевезення» надання земельних ділянок для будівництва та обслуговування мультимодальних терміналів здійснюється відповідно до Земельного кодексу України.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як встановлено господарським судом 20.04.2023 між відповідачами у справі укладено договір оренди землі, за умовами якого Ренійською міською радою передано в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» земельні ділянки комунальної власності для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), з кадастровими номерами: - 5124110100:01:005:0022, загальною площею 8,1580 та; 5124110100:01:005:0021, загальною площею 2,7876 га, які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області строком на 49 років.

Вказаний договір укладено на виконання рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ «Про надання дозволу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об`єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодальною терміналу) в м. Рені Ізмаїльською району Одеської області (за межами населеного пункту)»

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі, зокрема, будівництва, обслуговування об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, мультимодальних терміналів, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу).

Статтею 43 Закону України «Про транспорт» (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено особливості розміщення мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів в умовах воєнного стану.

Так, відповідно до ст.43 Закону України «Про транспорт» доцільність термінового розміщення нових та розширення існуючих мультимодальних терміналів і виробничо-перевантажувальних комплексів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, виходячи з необхідності розміщення такого об`єкта для подолання негативних наслідків бойових дій у сфері транспортного забезпечення та/або задоволення потреб населення і суспільного виробництва в перевезеннях та потреб оборони України у період воєнного стану, з урахуванням стратегічних та програмних документів у сфері транспорту, а також звернень суб`єктів господарювання, військових адміністрацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо розміщення таких об`єктів. У таких зверненнях та рішеннях зазначаються:

- об`єкт, що передбачається розмістити (розширити);

- орієнтовне місце розташування об`єкта;

- обґрунтування необхідності розміщення нового об`єкта або розширення існуючого.

Особливості передачі у користування, встановлення, зміни цільового призначення земельних ділянок державної, комунальної власності, на яких здійснюється розміщення мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів, доцільність термінового розміщення (розширення) яких визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, визначаються пунктом 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, а особливості будівництва (нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту) таких об`єктів - Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Розміщення інших мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів в умовах воєнного стану здійснюється в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п.п. «б» п.п. 4 п. 27 розділу X ЗК України передача земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду без проведення земельних торгів, крім випадків, визначених частиною другою статті 134 цього Кодексу, допускається також для розміщення річкових портів (терміналів) на річці Дунай, доцільність будівництва (розширення) яких визначена рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту, відповідно до пункту 11-1 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внутрішній водний транспорт»; розміщення мультимодальних терміналів та виробничо- перевантажувальних комплексів, доцільність будівництва (розширення) яких визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, відповідно до статті 43 Закону України «Про транспорт».

Таким чином, законодавцем встановлено умову передачі земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду без проведення земельних торгів для розміщення мультимодальних терміналів - визначення доцільності такого будівництва (розширення) центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр. Накази міністерства, видані в межах його повноважень, є обов`язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами.

Згідно з п.п.62 п. 4 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2022 № 1400) Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінінфраструктири) відповідно до покладених на нього завдань приймає рішення про доцільність термінового будівництва нових розширення існуючих портів (терміналів).

Пунктом 8 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України передбачено, що Мінінфраструктури у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. Накази Мінінфраструктури, видані в межах повноважень, передбачених законом, обов`язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.

За таких обставин, виходячи з положень ст.15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», ст.43 Закону України «Про транспорт», а також змісту Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, рішення про доцільність термінового розміщення нових та розширення існуючих мультимодальних терміналів приймається у формі наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, який підписує Міністр.

Між тим, матеріали справи не містять доказів прийняття Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України про доцільність будівництва ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» мультимодального терміналу на території Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області у формі наказу.

Наявний в матеріалах справи лист Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 16.03.2023 №2612/35/10-23, яким повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал», що відповідно до статті 43 розділу III Закону України «Про транспорт» зі змінами, внесеними Законом України від 12.05.2022 №2247-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 09.06.2022, Міністерство в межах компетенції не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» - не є належним доказом прийняття центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України «Про транспорт», оскільки не оформлене належним чином відповідно до вимог чинного законодавства.

Вищевказаний лист Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 16.03.2023 №2612/35/10-23 фактично є відповіддю на звернення відповідача-2 про те, що Міністерство не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу та стосується лише ТОВ «Девелопмент Рені Термінал», якому надано відповідь, що само по собі не свідчить про прийняття Міністерством саме рішення на виконання ст.43 Закону України «Про транспорт».

Більш того, навіть сам зміст листа не відповідає вимогам ст. 43 Закону України «Про транспорт».

Таким чином, рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ «Про надання дозволу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об`єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодальною терміналу) в м. Рені Ізмаїльською району Одеської області (за межами населеного пункту)», яким надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років, для будівництва та обслуговування об`єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодального терміналу), орієнтованими площами 9,0000 га та 3,0000 га (загальною орієнтованою площею 12,0000 га), які розташовані в м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеною пункту) прийнято за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України «Про транспорт».

Відповідно до ст.13 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на регіональному рівні здійснюється шляхом розроблення схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів.

За рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних (районних) державних адміністрацій можуть розроблятися схеми планування окремих частин Автономної Республіки Крим, областей (районів).

Відповідно до ч.ч.1-3,5 ст.14 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення про розроблення схем планування території Автономної Республіки Крим, областей, районів або про внесення змін до них чи окремих їх розділів приймає Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідна обласна або районна рада.

Організація розроблення та внесення змін до схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів здійснюється відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та районними державними адміністраціями.

Замовником схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні обласні та районні ради.

Склад, зміст, порядок розроблення містобудівної документації на регіональному рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розроблення або внесення змін до містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України та містобудівної документації з планування території на регіональному і місцевому рівнях визначає Порядок розроблення містобудівної документації, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290.

Відповідно до п.п.3.1.,3.2. Розділу 3 Порядку розроблення містобудівної документації рішення про розроблення містобудівної документації з планування території на регіональному рівні або про внесення змін до неї чи окремих її розділів та джерела фінансування приймає Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні обласні та районні ради.

Замовником розроблення містобудівної документації з планування території на регіональному рівні або внесення змін до неї є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні обласні та районні ради.

Містобудівна документація з планування території на регіональному рівні або внесення змін до неї затверджується рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної або районної ради за умови отримання позитивного висновку державної експертизи.

Так, рішенням Ренійської районної ради від 11.12.2014 № 398/32-ІV затверджено Схему планування території Ренійського району, яка є діючою містобудівною документацією регіонального рівня.

З наявної в матеріалах справи довідки сертифікованого інженера-землевпорядника Сокур Євгена Юрійовича від 06.09.2023 №09-2023/003 вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 розташовані в межах позначки - «рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об`єкту природно-заповідного фонду «Придунайські ліси». До вказаної довідки інженера-землевпорядника додано відповідну схему в масштабі 1:20000 та кваліфікаційні свідоцтво та сертифікат інженера-землевпорядника.

Отже, розміщення земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 та цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій» суперечить Схемі планування Ренійського району, якою передбачено використання вказаної території під «рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об`єкту природно заповідного фонду «Придунайські ліси».

При цьому об`єкт Придунайські ліси, розташовані: Ренійський район, галерейні ліси вздовж основного русла Дунаю між протоками Вікота та Репіда, на лівому березі Кислицького рукава також було включено до переліку цінних природоохоронних, рекреаційних територій, зарезервованих для розширення природно-заповідного фонду області згідно з рішенням Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.1993 №496-ХХІ «Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області».

Посилання відповідача-1 на те, що з урахуванням даних сайту Google maps, вбачається, що територія «Придунайські ліси» знаходиться на території колишнього Ренійського району (нині території Ренійської міської територіальної громади) вздовж русла річки Дунай між протокою Вікета (координати місцезнаходження у Google maps: 45.369657770484736, 28.317786524495887) та протокою Репіда (координати місцезнаходження у Google maps: 45.344591357401136, 28.734046089579294), тоді як спірні земельні ділянки (координати місцезнаходження у Google maps: 45.40642057708332, 28.289877197469583) знаходяться вище за течією річки Дунай від протоки Вікета та не входять до складу території «Придунайські ліси», що підтверджується Проектним планом Схеми планування території Ренійського району, Схемою розташування території Придунайські ліси, господарський суд не приймає до уваги, оскільки такі посилання не підтверджуються належними та допустимими доказами.

Водночас у матеріалах справи наявні відповідні кваліфікаційні свідоцтво та сертифікат вказаного інженера-землевпорядника, яким встановлено що земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 розташовані в межах позначки - «рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об`єкту природно-заповідного фонду «Придунайські ліси». Жодних доказів на підтвердження невідповідності відомостей, викладених у довідці сертифікованого інженера-землевпорядника відповідачами до суду не надано.

Відомості даних сайту Google maps при цьому самі по собі не свідчать про такі невідповідності, адже визначення координат на картах потребує спеціальних знань, якими зокрема має володіти інженер-землевпорядник.

За таких обставин, рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ «Про надання дозволу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об`єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодальною терміналу) в м. Рені Ізмаїльською району Одеської області (за межами населеного пункту)», прийняте в порушення вимог Схеми планування Ренійського району.

Щодо посилань прокуратури на те, що земельні ділянки передані у користування ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» за відсутності затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні, визначеної частиною третьою статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради, то на час виникнення спірних правовідносин редакція підпункту 11 п.59 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» від 23.06.2021 № 681 не містила формулювання «об`єктів, визначених пунктом 93 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що свідчить про неможливість як створення та подання запиту, так і можливість уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради виготовити висновок про можливість/неможливість розміщення на земельній ділянці мультимодального терміналу з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вище встановлено господарським судом рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ прийнято за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України «Про транспорт» та в порушення вимог Схеми планування Ренійського району.

Статтею 21 ЦК України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно з ч.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Водночас, вимога про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, яке виконано на час звернення з позовом до суду шляхом укладення відповідного договору оренди, є неефективним способом захисту прав особи. Зазначене рішення вичерпало свою дію виконанням, а можливість його скасування не дозволить позивачу ефективно відновити володіння відповідною земельною ділянкою (подібних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постановах від 05.07.2023 у справі № 912/2797/21, від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17, від 11.02.2020 року у справі № 922/614/19, від 28.09.2022 у справі №483/448/20).

Таким чином, господарським судом враховується, що рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ на даний час вже виконано, розроблені проекти землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок та на підставі вказаного рішення між відповідачами укладено договір оренди землі від 20.04.2023, що не потребує визнання недійсним рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього кодексу.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що власник земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, зокрема, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, та вимагаючи повернути таку ділянку (постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц, від 07.04.2020 року у справі № 372/1684/14-ц).

За таких обставин, враховуючи, що оспорюваний договір оренди землі від 20.04.2023 укладений на підставі що рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ, ухваленого за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України «Про транспорт» та в порушення вимог Схеми планування Ренійського району, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання такого договору недійсним як такого, що не відповідає вимогам ч.1 ст.203 ЦК України.

Відповідно до ч.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

За таких обставин, враховуючи визнання господарським судом недійсним договору оренди, укладеного 20.04.2023 між Ренійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал», щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0022 та 5124110100:01:005:0021, такі земельні ділянки підлягають поверненню Ренійській міській ради.

Щодо позовних вимог про скасування рішень державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 та від 20.04.2023 № 67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на спірні земельну ділянки, господарський суд виходить з наступного.

Статтею 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

Відповідно до ч.8 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.

Відповідно до ч.3 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Державна реєстрація прав у випадках, передбачених цією частиною, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, крім випадку визнання її вчиненою з порушенням цього Закону та анулювання рішення державного реєстратора про державну реєстрацію на підставі рішення Міністерства юстиції України, що виконується посадовою особою Міністерства юстиції України відповідно до статті 37 цього Закону.

За таких обставин, враховуючи, що право оренди відповідача-2 на спірні земельні ділянки зареєстровано на підставі договору оренди землі від 20.04.2023, укладеного між відповідачами у справі, який визнано судом недійсним, господарський суд дійшов в висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування рішень державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 та від 20.04.2023 № 67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0022 та 5124110100:01:005:0021.

Щодо позовних вимог про скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок господарський суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно з ч.1-4,6 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав.

Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється:

- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

- шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;

- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

- шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;

- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);

- за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Відповідно до ч.13 ст.79-1 ЗК України земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Відповідно до ч.ч.1,2,6 ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Згідно з ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, зокрема, у разі: ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Відповідно до п.114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб`єктів таких прав.

Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації:

- набувають статусу архівних за рішенням державного кадастрового реєстратора;

- відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи;

- зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Пунктом 50 Порядку передбачено, що Поземельна книга в електронній (цифровій) формі відкривається шляхом її формування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням даних електронного документа. Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки. Номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки.

Згідно з п.57 Порядку Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до пункту 1562 цього Порядку.

Таким чином, єдиною підставою для скасування в Державному земельному кадастрі незаконної державної реєстрації земельної ділянки є судове рішення про скасування такої державної реєстрації.

За таких обставин, враховуючи вище встановлені судом обставини справи, приймаючи до уваги, що спірні земельні ділянки було зареєстровано в Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації, розробленої на виконання рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ, ухваленого за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України «Про транспорт» та в порушення вимог Схеми планування Ренійського району, господарський суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог про скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Заступника керівника Одеської обласної прокуратури.

Іншого відповідачами не доведено.

На підставі ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів в рівних частинах.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави задовольнити.

2.Визнати недійсним договір оренди, укладений 20.04.2023 між Ренійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал», щодо земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області.

3.Скасувати рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2723281051241, номер запису про інше речове право: 50001872).

4.Скасувати рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2723268151241, номер запису про інше речове право: 5 0001626).

5.Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал»(68802, Одеська обл., Ізмаїльський р-н, м. Рені, вул. Дунайська, 188/В-1, код ЄДРПОУ 44771864) повернути Ренійській міській територіальній громаді в особі Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, Одеська обл., Ізмаїльський р-н, м. Рені, вул. Вознесенська, 139, код ЄДРПОУ 35549578) земельні ділянки площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021.

6.Скасувати у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок.

7.Стягнути з Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, Одеська обл., Ізмаїльський р-н, м. Рені, вул. Вознесенська, 139, код ЄДРПОУ 35549578) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552) витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 570 (сім тисяч п`ятсот сімдесят) грн.

8.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Девелопмент Рені Термінал (68802, Одеська обл., Ізмаїльський р-н, м. Рені, вул. Дунайська, 188/В-1, код ЄДРПОУ 44771864) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552) витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 570 (сім тисяч п`ятсот сімдесят) грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 08.05.2025

Суддя Г.Є. Смелянець

СудІванівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення28.04.2025
Оприлюднено12.05.2025
Номер документу127224462
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них що виникають з договорів оренди