ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2025 року Справа № 925/1485/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,
секретар судового засідання Ібрагімова Є.Р.,
за участі представників сторін:
від позивача Гаврилов. Д.О. адвокат,
від відповідача Головчак О.В. адвокат,
Забой І.Є. представник за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом приватного підприємства Інститут з питань іхтіології,
м. Черкаси
до публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго,
м. Черкаси
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулось приватне підприємство Інститут з питань іхтіології до публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго про:
визнання протиправними дії публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго щодо зняття показників споживання електричної енергії 28 серпня 2024 року, складання актів контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії від 28 серпня 2024 року без участі споживача та нарахування обсягів споживання електроенергії за серпень 2024 року в розмірі: 63 480 кВт*год обсяг послуг з розподілу електричної енергії; 38 769 кВАр*год обсяг послуг із забезпеченням перетікань реактивної електричної енергії приватного підприємства Інститут з питань іхтіології за адресою: вул. Рибальська, 63 в с. Леськи, Черкаського району, Черкаської області;
зобов`язання публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго здійснити перерахунок показників за серпень 2024 року приватного підприємства Інститут з питань іхтіології за адресою: вул. Рибальська, 63 в с. Леськи, Черкаського району, Черкаської області.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 02 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 11 год. 00 хв. 30 січня 2025 року.
Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 30 січня 2025 року, суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено на 11 год. 00 хв. 04 березня 2025 року.
Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 04 березня 2025 року, суд відклав розгляд справи по суті на 11 год. 00 хв. 20 березня 2025 року.
В судовому засіданні, яке відбулося 20 березня 2025 року суд оголосив перерву до 10 год. 00 хв. 07 квітня 2025 року.
В судовому засіданні, яке відбулося 07 квітня 2025 року суд оголосив перерву до 11 год. 00 хв. 29 квітня 2025 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що 21 липня 2022 року та 17 січня 2023 року між приватним підприємством Інститут з питань іхтіології та публічним акціонерним товариством Черкасиобленерго було укладено договори про тимчасове приєднання до електричних мереж.
17 серпня 2022 року відповідно до акту № 1057/1/17.08.22 було проведено пломбування вузла обліку.
09 липня 2024 року між сторонами укладено договір № 09/07/2024/1-ЕЕ про постачання електричної енергії споживачу.
ПП Інститут з питань іхтіології в червні, липні, серпні, вересні 2024 року вчасно подавав звіти про обсяги спожитої електричної енергії.
28 серпня 2024 року близько 20 год. 00 хв. (після закінчення робочого дня) до директора підприємства Мельника Р.В. зателефонували з невідомого номера та запропонували з`явитись до вул. Рибальська, 63, в с. Леськи.
Прибувши на місце 28 серпня 2024 року близько 21 год. 00 хв. до щитової, в якому знаходився лічильник, було виявлено, що замок на щитку зрізаний, засіб обліку електричної енергії викрадений. На місце було викликано слідчо-оперативну групу, яка зафіксувала факт викрадення лічильника. Порушено кримінальне провадження 12024255330001082 за ст. 356 КК України.
Листом ПАТ Черкасиобленерго від 17 жовтня 2024 року, у відповідь на адвокатський запит, було надано копію акту контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії від 28 серпня 2024 року.
Листом ПАТ Черкасиобленерго від 28 жовтня 2024 року, у відповідь на адвокатський запит повідомило, що згідно акту від 28 серпня 2024 року знято показники електричної енергії, а саме 63480кВт*год - обсяг послуг з розподілу електричної енергії; 38769кВАр*год - обсяг послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії.
Позивач стверджує, з посиланням на п. 6.2.6 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, що якщо уповноважені представники ППКО/оператора системи або електропостачальника під час відвідування об`єкта не мали доступу до вузла обліку та ЗВТ користувача системи, вони направляють користувачу системи повідомлення про дату наступного відвідування чи про необхідність самостійно передати покази засобу обліку.
Повідомлення в порядку пункту 6.2.6 Кодексу представниками ПАТ Черкасиобленерго споживачу не направлялось, а відразу було зрізано замки та викрадено засоби обліку.
При цьому акт про недопуск до об`єкта споживача на підставі пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ представниками ПАТ Черкасиобленерго не складався.
Відповідно до пункту 6.5.10 Кодексу комерційного обліку результати контрольного огляду/технічної перевірки оформляються актом контрольного огляду/технічної перевірки із зазначенням у ньому прізвищ та номерів службових посвідчень уповноважених представників оператора системи, які проводили контрольний огляд/технічну перевірку, та інформації про інших осіб, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки та результатів контрольного огляду/технічної перевірки.
В акті від 28 серпня 2024 року номера посвідчень уповноважених представників оператора системи не зазначено, підпис начебто присутнього представника споживача Мельника Р.В. відсутній.
Таким чином, ПАТ Черкасиобленерго було порушено процедуру зняття показань засобів обліку електричної енергії, допущено втручання у приватну власність, у зв`язку із протиправними та безвідповідальними діями представників ПАТ Черкасиобленерго сталось викрадення засобів комерційного обліку електричної енергії, що в свою чергу ставить протиправним зняття показників електричної енергії за серпень 2024 року зазначених в акті від 28 серпня 2024 року.
ПП Інститут з питань іхтіології забезпечив виконання пункту 5.1.2. Кодексу щодо розміщення вузла обліку шляхом встановлення щитка та замка з метою захисту від доступу сторонніх осіб, оскільки він розташований на стовпі в незахищеному місці.
Відповідно до п. 3.5.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, технічна перевірка вузлів обліку у споживачів здійснюється оператором системи у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), та відповідного ППКО (за рішенням споживача).
Згідно п. 3.5.7 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, результати технічної перевірки оформлюються актом технічної перевірки, а у разі виявлення порушень - актом про порушення.
Позивач стверджує, що 28 серпня 2024 року представниками енергоінспекції ПАТ Черкасиобленерго близько 20 год. 00 хв. було самовільно вчинено проникнення до трансформаторної щитової ПП Інститут з питань іхтіології.
Згідно з п.п.12-14 додатку №4, у разі порушення споживачем умов цього договору та/або ПРРЕЕ, складається акт про порушення ПРРЕЕ у відповідності до вимог ПРРЕЕ, надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у відповідності до вимог Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Відповідно до п. 11.3.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії, постачальник послуг комерційного обліку (оператор системи) під час контрольного знімання показів засобу комерційного обліку оформляє Акт контрольних знімань показів за формою, наведеною в додатку 14 до цих Правил, та надає копії заінтересованим сторонам (споживачу, постачальнику універсальних послуг, оператору системи).
Такий акт є підставою для коригування даних у системі Датахаб, що проводиться у разі необхідності відповідно до Кодексу комерційного обліку. Зміна даних в системі Датахаб є підставою для коригування взаєморозрахунків між постачальником універсальних послуг та споживачем.
Акт був складений після злому щитової.
Споживач несе відповідальність за порушення чи відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених на засобах вимірювальної техніки лише в тому випадку, якщо такі пломби встановлювалися та передавалися йому на зберігання згідно акту про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку.
З посиланням на положення п.6.5.13 Кодексу комерційного обліку, п.8.2.5 ПРРЕЕ, п.1.1.2 ПРРЕЕ позивач звертає увагу суду до висновків Верховного Суду та зазначає, що представником споживача слід вважати особу, яку споживачем, у передбаченому чинним законодавством порядку, уповноважено, крім участі в процесі контрольного огляду або технічної перевірки, вносити пояснення та зауваження до акта про порушення, викладати мотиви своєї відмови від підписання акта про порушення, підписувати акт про порушення без зауважень (постанова ВС від 20.09.2021 у справі №911/1122/20).
Також позивач відзначає, що на фотоматеріалах, наданих суду, не зафіксовано особу, яка допустила представників оператора системи; на відеозйомці відсутня особа, яка здійснила допуск, а отже встановити, яка саме інша особа допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки - не можливо.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували з підстав викладених у відзиві та зазначали, що ПАТ Черкасиобленерго є оператором системи розподілу та у відповідності до Закону України Про ринок електричної енергії здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території Черкаської області, виконує функції, має права та обов`язки Оператора системи розподілу на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої згідно Постанови НКРЕКП від 16.11.2018 року № 1447, Постанови НКРЕКП від 09.07.2020 року № 1272 «Про внесення змін до Постанови НКРЕКП від 16 листопада 2018 року № 1447.
Відносини між ПАТ Черкасиобленерго та ПП Інститут з питань іхтіології щодо надання послуг з розподілу на об`єкт за адресою: Черкаська область, Черкаський район. с. Леськи, вул. Рибальська, 63 регулюються на підставі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 02 листопада 2021 року №1057 та додаткової угоди №1057/1 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1057 від 02 листопада 2021 року (зміна технічних параметрів).
У відповідності до Додатку 6 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1057 від 02 листопада 2021 року балансовою належністю та експлуатаційною відповідальністю споживача ПП Інститут з питань іхтіології є дообліковий автоматичний вимикач, засіб комерційного обліку електричної енергії, трансформатори струму в шафі обліку та інше електрообладнання встановлене після межі розподілу балансової належності між Черкаськими районними енергетичними мережами та ПП Інститут з питань іхтіології.
Пунктом 5.1.3. ККОЕЕ передбачено, що вузол обліку електричної енергії споживача має бути в безперешкодному доступі для учасників ринку для проведення передбачених ККОЕЕ заходів, що включають також візуальне зчитування результатів вимірювання з лічильника.
Визначення обсягу та вартості наданих послуг з розподілу електричної енергії у червні та у липні 2024 року на об`єкті за адресою с.Леськи, вул. Рибальська, 63 здійснювалося на підставі звітів про покази засобів обліку за розрахунковий місяць, які надавав споживач.
Щодо визначення обсягів спожитої електричної енергії на об`єкті споживача за серпень 2024 року відповідач стверджував, що позивач у відповідності до пункту 6.1.1. ККОЕЕ зобов`язаний забезпечити безперешкодний доступ уповноваженим представникам контролюючих органів, АКО, операторів системи, електропостачальників, ППКО, власників відповідного обладнання та інших заінтересованих сторін, які мають на це право (зокрема субспоживачів), для проведення контрольного огляду та/або технічної перевірки вузлів обліку, зчитування показів, а також контрольного зчитування інформації, яка зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії.
Положеннями пункту 20 додатку 4 Порядок розрахунків до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1057 від 02 листопада 2021 року передбачено, що обсяг наданої послуги з розподілу електричної енергії визначається згідно Кодексу комерційного обліку та ПРРЕЕ. Дані, отримані від Споживача, при проведенні їх перевірки та у розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані Оператором системи розподілу під час контрольного зняття показів.
Такі ж положення містяться у пункті 8.6.15. ККОЕЕ.
Результати перевірки точності та достовірності даних засобу комерційного обліку електричної енергії зафіксовані в Акті від 28 серпня 2024 року.
При цьому проводилася фото та відео-фіксація процедури зчитування показників лічильника.
За результати проведеної 28 серпня 2024 року перевірки вузла обліку споживача, було визначено обсяг електроенергії спожитий на об`єкті ПП Інститут з питань іхтіології.
Крім того, акт про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії за серпень 2024 підписано споживачем без заперечень та зауважень.
Тобто споживач, визнав дійсним обсяг електричної енергії спожитий на об`єкті за адресою с.Леськи, вул. Рибальська, 63.
Також відповідач звертає увагу суду на систематичність викрадення засобу вимірювальної техніки у споживача.
Зокрема, 17 липня 2024 року від споживача ПП Інститут з питань іхтіології на адресу ВСП Черкаські енергетичні мережі надійшла заява з проханням направити інспектора для проведення технічної перевірки схеми обліку 380В за адресою с.Леськи, вул. Рибальська, 63 та відновлення електропостачання. Підставою написання такої заяви являвся факт викрадення лічильника та елементів для його підключення з трансформаторної підстанції.
Внаслідок вказаних обставин представниками ВСП Черкаські енергетичні мережі ПАТ Черкасиобленерго було встановлено на об`єкті споживача лічильник електричної енергії NIK2300ART.2000 MC.11 зав.№20610915. Вказаний прилад обліку електричної енергії з моменту його встановлення обліковував спожиту на об`єкті споживача за адресою с.Леськи, вул. Рибальська, 63 використану електричну енергію.
Випадок щодо викрадення приладу обліку знову повторився 28 серпня 2024 року.
На думку відповідача вказані обставини свідчать лише про бажання споживача приховати факт використання на своєму об`єкті того обсягу електричної енергії, який зафіксований був приладом обліку, оскільки відразу після проведення представниками ПАТ Черкасиобленерго перевірки достовірності даних, зафіксованих засобом вимірювальної техніки, представник споживача звернувся до Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області із заявою про те, що 28 серпня 2024 року нібито представник ПАТ Черкасиобленерго вчинив самоправні дії стосовно майна ПП «Інститут з питань іхтіології», які виразилися у зламі трансформаторної щитової та вилучені обладнання з обліку електроенергії.
Відповідач стверджував, що після встановлення нового засобу вимірювальної техніки (06 вересня 2024 року) обсяги споживання електричної енергії на об`єкті ПП Інститут з питань іхтіології суттєво відрізняються від обсягів, які раніше визначалися на підставі звітів про покази засобу обліку, які самостійно подавалися споживачем.
Позивач не зазначає та не обґрунтовує свою позицію стосовно того, на підставі яких саме даних, чи відомостей ПАТ Черкасиобленерго має здійснити перерахунок показників електричної енергії, який був спожитий на об`єкті споживача ПП Інститут з питань іхтіології.
Додатково відповідач вказував, що позивач помилково посилається на пункт 3.5.4 ККОЕЕ, оскільки 28 серпня 2024 року представниками ПАТ Черкасиобленерго технічна перевірка на об`єкті не проводилася.
У зв`язку з чим відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Інших заяв по суті справи сторони суду не надали.
Водночас, 07 квітня 2025 року від відповідача надійшли до суду додаткові письмові пояснення, в яких останній вказував, що результати контрольного огляду/технічної перевірки оформляються актом контрольного огляду/технічної перевірки із зазначенням у ньому прізвищ та номерів службових посвідчень уповноважених представників оператора системи, які проводили контрольний огляд/технічну перевірку, та інформації про інших осіб, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки та результатів контрольного огляду/технічної перевірки (пункт 6.5.10. ККОЕЕ).
Тобто, це вимоги до документа, який оформляється при проведенні контрольного огляду засобів вимірювальної техніки.
Проте, 28 серпня 2024 року на об`єкті споживача за адресою: вул. Рибальська, 63 в с. Леськи проводилося зчитування результатів вимірювання (перевірка достовірності даних) засобу комерційного обліку електричної енергії.
Зчитування результатів вимірювання приладу обліку електричної енергії це самостійна дія, яка проводиться оператором системи розподілу.
Зчитування результатів вимірювання приладу обліку електричної енергії не є тотожним поняттю контрольний огляд вузла обліку.
Окрім акту від 28 серпня 2024 року дані ЗВТ споживача фіксувалися на мобільний телефон працівника оператора системи розподілу.
У зв`язку з чим відповідач вказував, що визначення оператором системи розподілу обсягу використаної електричної енергії на об`єкті споживача ПП Інститут питань іхтіології на підставі даних ЗВТ, зафіксованих 28 серпня 2024 року, є правомірним.
Також 07 квітня 2025 року від позивача надійшли додаткові письмові пояснення, в яких позивач вказував, що оскільки щитова була зачинена, а представник споживача не мав можливості приїхати на об`єкт, у представників ПАТ Черкасиобленерго не було доступу до засобів обліку, у зв`язку із чим вони повинні були: або направити споживачу повідомлення про дату наступного відвідування, або скласти акт про недопуск. Ні першої, ні другої дії представниками відповідача вчинено не було.
Позивач вважає, що оскільки представники ПАТ Черкасиобленерго протиправно, з порушенням встановленого законодавством порядку та без присутності споживача склали акт про здійснення контрольного огляду, то такі дії повинні бути визнані протиправними а розрахунок споживання електричної енергії за серпень 2024 року повинен бути здійснений за середньодобовими показниками споживання електричної енергії за попередній місяць липень 2024 року.
В судовому засіданні, яке відбулося 29 квітня 2025 року згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/1485/24.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, а також заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю, виходячи з наступного:
З матеріалів справи вбачається, що 02 листопада 2021 року між ПАТ Черкасиобленерго та ПП Інститут з питань іхтіології було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за №1057 (а.с.92).
21 липня 2022 року ПАТ Черкасиобленерго видано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок №72/2022 у зв`язку з наміром споживача збільшити договірну потужність до рівня 110 кВт на об`єкті за адресою вул. Рибальська, 63, в с. Леськи Черкаського району, Черкаської області.
17 січня 2023 року між ПАТ Черкасиобленерго (виконавець послуг) та ПП Інститут з питань іхтіології (замовник) було укладено договір про тимчасове приєднання до електричних мереж.
Згідно п. 1.1. вищевказаного договору за цим договором до електричних мереж виконавця послуг приєднується комплекс будівель з господарськими будівлями та спорудами, місце розташування об`єкта замовника вул. Рибальська, 63, в с. Леськи Черкаського району (сільська місцевість).
09 липня 2024 року між ПП Інститут з питань іхтіології та товариством з обмеженою відповідальністю Енерго Ресурс РІ Груп було укладено договір №09/07/2024/1-ЕЕ про постачання електричної енергії (а.с.17).
ПАТ Черкасиобленерго не є стороною даного договору, а тому доводи позивача в цій частині, що наведені в позові є помилковими.
ПАТ Черкасиобленерго є оператором системи розподілу і у відповідності до Закону України Про ринок електричної енергії здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території Черкаської області, виконує функції, має права та обов`язки Оператора системи розподілу на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої згідно Постанови НКРЕКП від 16.11.2018 року № 1447, Постанови НКРЕКП від 09.07.2020 року № 1272 Про внесення змін до Постанови НКРЕКП від 16 листопада 2018 року № 1447.
Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Основними нормативно-правовими документами, які регулюють діяльність в сфері енергетики є Кодекс системи розподілу, затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 310 (далі КСР), Кодекс комерційного обліку електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 311 (далі ККОЕЕ) та Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 (далі ПРРЕЕ).
Пунктом 1.2.1. ПРРЕЕ передбачено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно п. 2.1. договору від 02 листопада 2021 року №1057 оператор системи розподілу (ПАТ Черкасиобленерго) надає споживачу (ПП Інститут з питань іхтіології) послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №309, та Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №310, за об`єктом (об`єктами), технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача, який є додатком до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу.
Відносини між ПАТ Черкасиобленерго та ПП Інститут з питань іхтіології щодо надання послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт за адресою: Черкаська область, Черкаський район с. Леськи, вул. Рибальська, 63 регулюються на підставі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 02 листопада 2021 року №1057 та додаткової угоди №1057/1 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1057 від 02 листопада 2021 року (зміна технічних параметрів).
У відповідності до Додатку 6 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1057 від 02 листопада 2021 року балансовою належністю та експлуатаційною відповідальністю споживача ПП Інститут з питань іхтіології є дообліковий автоматичний вимикач, засіб комерційного обліку електричної енергії, трансформатори струму в шафі обліку та інше електрообладнання встановлене після межі розподілу балансової належності між ВСП Черкаські районні енергетичні мережі та ПП Інститут з питань іхтіології.
У відповідності до пункту 6.1.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі ККОЕЕ) власники вузлів обліку, а також суб`єкти, які контролюють вузли обліку (зокрема їх апаратні інтерфейси та/або канали зв`язку), електроустановки, об`єкти або окремі елементи об`єкта, територію (приміщення), де встановлені вузли обліку (зокрема споживачі), зобов`язані забезпечити безперешкодний доступ уповноваженим представникам контролюючих органів, АКО, операторів системи, електропостачальників, ППКО, власників відповідного обладнання та інших заінтересованих сторін, які мають на це право (зокрема субспоживачів), для проведення контрольного огляду та/або технічної перевірки вузлів обліку, зчитування показів, а також контрольного зчитування інформації, яка зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії.
Пунктом 5.1.3. ККОЕЕ передбачено, що вузли обліку необхідно встановлювати таким чином, щоб була забезпечена можливість доступу споживачів, учасників ринку та інших заінтересованих сторін до нього для цілей контрольного огляду та/або технічної перевірки, а також візуального зчитування результатів вимірювання з лічильника без застосування спеціальних засобів та інструментів.
Отже, вузол обліку електричної енергії споживача має бути в безперешкодному доступі для учасників ринку (яким являється також оператор системи розподілу) для проведення передбачених ККОЕЕ заходів, що включають також візуальне зчитування результатів вимірювання з лічильника.
Вузол обліку електричної енергії споживача ПП Інститут з питань іхтіології улаштований в охоронній зоні трансформаторної підстанції №739, яка знаходиться на балансі оператора системи розподілу.
Положеннями пункту 20 додатку 4 Порядок розрахунків до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1057 від 02 листопада 2021 року передбачено, що обсяг наданої послуги з розподілу електричної енергії визначається згідно Кодексу комерційного обліку та ПРРЕЕ. Дані, отримані від споживача, при проведенні їх перевірки та у розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані оператором системи розподілу під час контрольного зняття показів.
Такі ж положення містяться у пункті 8.6.15. ККОЕЕ, а саме дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та в розрахунках мають менший пріоритет ніж дані, отримані безпосередньо оператором системи або ППКО.
У відповідності до пункту 8.6.10. Кодексу комерційного обліку електричної енергії перевірка достовірності даних ЗКО безпосередньо на місці їх установлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців. Дані про перевірку можуть фіксуватись як на паперових носіях, так і за допомогою електронних засобів (мобільний телефон, планшет тощо).
Обов`язок оператора системи розподілу щодо повідомлення споживача про проведення процедури візуального зчитування результатів вимірювання з лічильника чинним законодавством не передбачений.
У пункті 1.2.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено: 13) візуальне зчитування лічильника електричної енергії (візуальне зчитування лічильника) - зчитування результатів вимірювання лічильника (первинних даних комерційного обліку), що здійснюється шляхом візуального зчитування показів через показувальний пристрій (табло, інтерфейс користувача) лічильника; 31) керування даними - будь-які дії з результатами вимірювання та даними комерційного обліку щодо їх обробки та підготовки для використання в розрахунках на ринку електричної енергії (перевірка достовірності, перетворення, округлення, приведення до комерційної межі, профілювання, передача, зберігання тощо); 36) локальне зчитування лічильника - отримання результатів вимірювання лічильника (первинних даних комерційного обліку) шляхом візуального зчитування або за допомогою електронних засобів безпосередньо на місці його установлення; 50) первинні дані комерційного обліку - набір даних комерційного обліку за встановлений період для точки комерційного обліку, отриманий у результаті зчитування результатів вимірювання лічильника, та їх маркування згідно з визначеними цим Кодексом класифікаторами; 51) перевірка даних - процедура перевірки повноти, точності та достовірності результатів вимірювання та даних комерційного обліку.
Пунктом 2.7.8. ККОЕЕ визначено, що ВТКО (сторона, відповідальна за точку комерційного обліку) для кожної ТКО (точки комерційного обліку) в межах відповідальності зобов`язана:
1) забезпечити експлуатацію та технічний стан належних їй ЗКО та вузлів обліку, а також безперервність процесів вимірювання, формування та передачі даних комерційного обліку згідно з регламентами та протоколами інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку;
2) забезпечити для визначеного ППКО (постачальника послуг комерційного обліку) можливість періодичного та позапланового зчитування результатів вимірювання та даних про стан з належних їй лічильників відповідно до вимог цього Кодексу.
У відповідності до пункту 8.4.3. ККОЕЕ під час кожного відвідання приміщень, де розташований вузол обліку, для виконання зчитування результатів вимірювання представник ППКО (у ролі ОЗД) може також проводити контрольний огляд вузла обліку, зокрема на наявність ознак стороннього втручання. Якщо такі ознаки мають місце, ППКО (у ролі ОЗД) має негайно повідомити про це ВТКО.
Отже, зчитування результатів вимірювання приладу обліку електричної енергії це самостійна дія, яка проводиться оператором системи розподілу.
Відповідно до пункту 1.1.2. ПРРЕЕ технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень.
Під час здійснення технічної перевірки вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт щодо визначення відповідності стану та схем підключення ЗКО та іншого обладнання вузлів обліку відповідним проєктним рішенням (проєкту), виявлення їх пошкодження, пошкодження або зриву встановлених пломб та індикаторів, порушення схеми підключення, перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення наявності пристроїв впливу або інших ознак втручання в роботу ЗКО, зчитування показів та інформації, що зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії, перевірка та, у разі потреби, синхронізація або установлення часу годинника інтервальних лічильників електричної енергії, а також перевірка (з використанням спеціальних технічних засобів та, за необхідності, частковим демонтажем будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів) стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання для виявлення позаоблікових підключень або підключень, що можуть призвести до спотворення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії (пункт 6.5.5. ККОЕЕ).
У пункті 8.6.1. ККОЕЕ визначено, що зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору.
Отже, суд погоджується з доводами відповідача, що 28 серпня 2024 року представники ПАТ Черкасиобленерго проводили зчитування результатів вимірювання (перевірка достовірності даних) засобу комерційного обліку електричної енергії.
Результати перевірки точності та достовірності даних засобу комерційного обліку електричної енергії зафіксовані в Акті контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії від 28 серпня 2024 року (а.с. 50).
Представники відповідача в судовому засіданні пояснили, що для фіксації зчитування результатів вимірювання (перевірки достовірності даних) засобу комерційного обліку електричної енергії було використано лише форму акту для контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії.
В той же час, матеріалами справи підтверджується, що окрім акту від 28 серпня 2024 року дані ЗВТ споживача фіксувалися за допомогою електронних засобів на мобільний телефон працівника оператора системи розподілу.
За результати проведення 28 серпня 2024 року перевірки даних вузла обліку споживача було визначено обсяг спожитий на об`єкті споживача ПП Інститут з питань іхтіології в обсязі послуг з розподілу електричної енергії 63480 кВт*год. та обсязі послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії 38769 кВт*год.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що споживач підписав без заперечень та зауважень акт про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії за серпень 2024 року (а.с. 127).
Тобто підписуючи вказаний документ (акт) споживач, визнав дійсним обсяг спожитої електричної енергії на об`єкті за адресою с. Леськи, вул. Рибальська, 63 у серпні 2024 року.
Судом було досліджено відео-фіксацію проведеної працівниками відповідача процедури зчитування результатів вимірювання засобу комерційного обліку електричної енергії на об`єкті позивача. Розбіжності з даними, що містяться в акті від 28 серпня 2024 року та в акті про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії за серпень 2024 року судом не встановлено.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Стандарт доказування вірогідності доказів, на відміну від достатності доказів, підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.
Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.
Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджувальної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17).
Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі №129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
Суд вважає, що докази які надані відповідачем в спростування доводів позивача про протиправність дій публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго щодо зняття показників споживання електричної енергії 28 серпня 2024 року на об`єкті позивача є більш вірогідними ніж докази, що надані позивачем.
Процедури зняття показань засобів обліку електричної енергії відповідачем порушено не було.
Судом також враховано, що після встановлення нового засобу вимірювальної техніки 06 вересня 2024 року NIK2300 ART.2000.MC.11 зав.№20610851 обсяги споживання електричної енергії на об`єкті ПП Інститут з питань іхтіології становлять: вересень 2024 39984 кВт*год; жовтень 2024 59612 кВт*год; листопад 2024 60797 кВт*год; грудень 2024 58610 кВт*год. Дані обсяги суттєво відрізняються від обсягів, які визначалися на підставі звітів про покази засобу обліку, які подавалися споживачем самостійно до ВСП Черкаські енергетичні мережі ПАТ Черкасиобленерго та відображені в довідці, яка знаходиться в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивач не спростував належними та допустимими доказами тієї обставини, що, працівниками відповідача 28 серпня 2024 року на паперовому носії (Акті), а також за допомогою електронного засобу (мобільного телефону) було зафіксовано дійсні показники лічильника.
Позивач безпідставно посилається в позові на п. 11.3.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії, та вказує, що постачальник послуг комерційного обліку (оператор системи) під час контрольного знімання показів засобу комерційного обліку оформляє Акт контрольних знімань показів за формою, наведеною в додатку 14 до цих Правил, оскільки дане правило (особливості) застосовується під час продажу та обліку електричної енергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств за «зеленим» тарифом, а також розрахунків за неї.
Доводи позивача з посиланням на пункти 3.5.4, 3.5.7 ККОЕЕ стосовно того, що технічна перевірка вузлів обліку у споживачів здійснюється оператором системи у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки та оформляється відповідним актом суд відхиляє, оскільки представниками ПАТ Черкасиобленерго технічна перевірка вузла обліку 28 серпня 2024 року на об`єкті позивача не проводилася.
Посилання позивача на п. 6.2.6 Кодексу комерційного обліку електричної енергії суд також відхиляє, оскільки з матеріалів справи, зокрема, відоефіксації не вбачається, що уповноважені представники відповідача під час відвідування об`єкта позивача не мали доступу до вузла обліку електроенергії.
Отже, правових підстав зобов`язувати публічне акціонерне товариство Черкасиобленерго здійснити перерахунок показників за серпень 2024 року приватного підприємства Інститут з питань іхтіології за адресою: вул. Рибальська, 63 в с. Леськи, Черкаського району, Черкаської області суд не вбачає.
З урахуванням наведених вище доводів в задоволенні позову суд відмовляє повністю.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 09 травня 2025 року.
Суддя А.В.Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2025 |
Оприлюднено | 12.05.2025 |
Номер документу | 127224705 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні