Справа № 274/1170/25
Провадження № 2-о/0274/89/25
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"06" травня 2025 р. м. Бердичів
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
в складі: головуючого судді: Хуторної І.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Дерманської О.В,
учасники справи присутні в судовому засіданні:
представник заявника адвокат Романюк О. В.,
заінтересована особа ОСОБА_1 , його представник ОСОБА_2 ,
представник Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради Кулик О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , заінтересовані особи: Бердичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради, ОСОБА_1 , в/ч НОМЕР_1 , військова частина НОМЕР_1 , про встановлення родинних відносин, -
в с т а н о в и в :
Суть заяви
13.02.2025 ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою, у якій просить встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідним сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заявлені вимоги ОСОБА_3 обґрунтовує тим, що він перебуває в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_5 , від якого у них народилося двоє синів: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 помер, про що було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 20.09.2002, де померлий вказаний, як « ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Він є особою з інвалідністю ІІ групи з 07 грудня 2023 року та потребує постійного стороннього догляду.
Однак при підготовці документів для оформлення такого догляду було виявлено вищевказані розбіжності в документах.
Повним витягом з ДРАДСГ №№48764533 від 15.01.2025, сформованим Бердичівським відділом ДРАЦС у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо актового запису №359 про народження мого сина, складеного 06.04.1982 Бердичівським відділом ДРАЦС У Бердичівському Житомирської області (раніше-міським) Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) підтверджено, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_6 , і у відомостях про дитину вказано: « ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Бердичева Житомирської області», у відомостях про батька вказано: « ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 », у відомостях про матір « ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
В актовому записі про смерть сина, прізвище померлого, вказане, як « ОСОБА_7 » та не збігається з його прізвищем та прізвищами батьків, вказаними, як « ОСОБА_8 » в актовому записі про народження мого сина.
У внесенні змін в актовий запис про смерть сина Бердичівським відділом ДРАЦС у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відмовлено у зв`язку з тим, що його родове прізвище « ОСОБА_7 », дата його народження « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та виявлені розбіжності у написанні прізвищ заявника та його сина (« ОСОБА_7 » та « ОСОБА_8 ») та розбіжності у даті народження заявника (« ІНФОРМАЦІЯ_8 » та « ІНФОРМАЦІЯ_8 ») унеможливлюють внесення відповідних змін.
Внаслідок таких розбіжностей в написанні прізвища « ОСОБА_7 » та « ОСОБА_8 » в актовому записі про народження та про смерть сина ОСОБА_9 , він не має можливості підтвердити, що помер саме його син та в подальшому оформити догляд, якого потребую за станом здоров`я і який може здійснювати інший син ОСОБА_1 , якщо звільниться із військової служби.
Тому він змушений в судовому порядку встановлювати факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є його рідним сином.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 25.02.2025 заяву прийнято до розгляду та відкрито окреме провадження.
Представник заявника адвокат Романюк О. В. у судовому засіданні вимоги заяви підтримала.
Заінтересована особа ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 вимоги заяви підтримали.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_1 - ОСОБА_2 додатково пояснила, що вона, маючи доручення, від імені чоловіка зверталася до РТЦК та СП, із тим, щоб вирішити питання звільнення чоловіка із військової служби для догляду за батьком. Проте, в РТЦК виявили, що у батька заявника значиться ще один син ОСОБА_6 , який фактично трагічно загинув у 2002 році. Тому для звільнення її чоловіка зі служби для догляду за батьком, потрібно встановити, що інший син заявника помер.
Представник Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради Кулик О.М. пояснила, що управління не має доступу до державних реєстрів актових записів про народження та такі відомості як наявність іншого сина, управління не перевіряє. Особа звертається із відповідною заявою, подає ряд документів та заповнює опитувальник. У даному випадку, оскільки син заявника перебуває на військовій службі та отримує заробітну плату військовослужбовйя, скоріше за все, йому не буде призначена відповідна допомоги.
Від представника Бердичівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшли письмові пояснення, у яких в.о. начальника відділу просить справу слухати за її відсутності.
Фактичні обставини, встановлені судом
Відповідно до пенсійного посвідчення, довідки до акта огляду МСЕК № 651181 від 15.12.2024, висновку лікарської комісії № 20, який дійсний до 24.04.2025 ОСОБА_3 є особою інвалідністю ІІ групи з 07 грудня 2023 року та потребує постійного стороннього догляду (а.с. 9, 21, 22).
Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 та витягом із Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію народження, ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с. 10, 11).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 та витягу із Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію народження, ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 10, 11).
Згідно із свідоцтвом про смерть НОМЕР_5 та витягом Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію смерті - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 20 років (а.с. 14).
Із копії домової книги вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 , серед інших, зареєстрований заявник ОСОБА_3 , а також дитина - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та знятий з реєстрації (а.с. 16-20).
Відповідно до висновку Бердичівського відділу ДРАЦС у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) він 23.01.2025 ОСОБА_3 відмовлено у внесенні змін до актового запису про смерть сина № 783 від 20.09.2002 в частині зміни прізвища із « ОСОБА_7 » та « ОСОБА_8 » у зв`язку з тим, що родове прізвище заявника « ОСОБА_7 », дата його народження « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та виявлені розбіжності у написанні прізвищ заявника та його сина (« ОСОБА_7 » та « ОСОБА_8 ») та розбіжності у даті народження заявника (« ІНФОРМАЦІЯ_8 » та « ІНФОРМАЦІЯ_8 ») унеможливлюють внесення відповідних змін.
Норми права, які застосовані судом
Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України судом можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За змістом ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 року у справі №320/948/18 зроблено висновок, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявностіпевних умов, а саме, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник немає іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
В пунктах 46, 47, 49 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2024 року у справі № 201/5972/22 виснувано, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право. Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтересів інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Позиція суду
Звертаючись до суду, ОСОБА_3 у заяві посилався на те, що встановлення факту родинних відносин із сином ОСОБА_10 , який помер, надасть можливість реалізувати його право на оформлення догляду за ним іншим сином ОСОБА_11 , який проходить військову службу.
Проте, доказів того, що було ухвалено відповідним органом рішення про відмову ОСОБА_1 в оформленні догляду за батьком ОСОБА_3 через неможливість документального підтвердження родинних відносин, суду не надано та суд таких фактів не встановив.
Крім того, представник Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради Кулик О. М. вказала у судовому засіданні, що із заявою про оформлення догляду за батьком ОСОБА_1 не звертався. Доказів на підтвердження іншого суду не надано.
Суд також зауважує, що факт родинних відносин між заявником і сином, ОСОБА_12 підтверджено свідоцтвом про народження.
До того ж частина першої статті 15, частина перша статті 16 ЦК України визначає, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу
Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє приватне (цивільне) право повністю або частково. Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду (див., зокрема постанову Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 18 вересня 2023 року у справа № 582/18/21 (провадження № 61-20968сво21)).
Заявник не довів доказами, що його права на оформлення догляду за ним сином ОСОБА_11 порушуються, не визнаються чи оспорюються будь-ким. Суд таких фактів у судовому засіданні не встановив.
Заявник не надав документального підтвердження, що відсутність судового рішення про встановлення цього факту перешкоджає реалізації його права на оформлення догляду. Відсутні докази, що органи відмовили йому або його сину в оформленні догляду саме через відсутність такого встановленого факту.
Відтак, заявник не довів належними та допустимими доказами, що встановлення в судовому порядку означеного ним факту матиме для нього юридичне значення, тобто призведе до виникнення особистих чи майнових прав, а саме права на оформлення догляду, якого він потребує за станом здоров`я.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви ОСОБА_3 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 268, 315-319, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
У задоволенні заяви ОСОБА_3 про встановленняфакту родиннихвідносин- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6
заінтересовані особи:
-Бердичівський відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження за адресою: Житомирська область, м. Бердичів, вул. Житомирська, 43, код ЄДРПОУ 42083152;
-Управління сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради, місцезнаходження за адресою: Житомирська область, м. Бердичів, вул. Європейська, 83, код ЄДРПОУ 03192810;
-ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 ;
-військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 .
Повний текс рішення складено 12.05.2025.
Суддя І. Ю. Хуторна
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2025 |
Оприлюднено | 13.05.2025 |
Номер документу | 127241680 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Хуторна І. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні