Рішення
від 15.05.2025 по справі 202/1129/25
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 202/1129/25

Провадження № 2/202/2136/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2025 року Індустріальний районний суд м. Дніпра в складі головуючого судді Бєльченко Л.А., за участі секретаря судового засідання Десятерика Я.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі в спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лиманської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

04.02.2025року позивачзвернулася до суду з цим позовом .

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.02.2025 року визначено суддю Бєльченко Л.А. для розгляду даної справи.

Ухвалою судді Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 06.02.2025 року прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до Лиманської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено цивільну справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача, адвокат Карапенян А.Р., зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся ОСОБА_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За життя ОСОБА_4 склала заповіт, посвідчений 06.10.2011 року державним нотаріусом Краснолиманської державної нотаріальної контори Семеновою І.М., реєстровий номер 3108, відповідно до котрого все належне спадкодавцю майно заповіла в рівних частках кожному ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 .

На момент смерті ОСОБА_4 належав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ,загальною площею 52,8 кв.м., житловою площею 25,1 кв.м., з господарсько-побутовими будівлями та спорудами на земельній ділянці загальною площею 0,0600 га.

Право власності ОСОБА_4 на вказаний житловий будинок підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 12.01.1999 року, виданого державним нотаріусом Краснолиманської державної нотаріальної контори Семеновою І.М., реєстровий номер 10.

В установлений законом для прийняття спадщини строк позивач звернулась до приватного нотаріуса Краматорського міського нотаріального округу Семенової І.М. із заявою про прийняття спадщини. ОСОБА_2 з відповідною заявою про прийняття спадщини не звертався, а ОСОБА_3 була подана заява про відмову від належної йому частки спадщини на користь ОСОБА_1 .

З початком повномасштабного вторгнення російських військ на територію України та бойовими діями отримати свідоцтво про право на спадщину позивач не мала змоги. Крім того, за відомостями, отриманими від Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, приватний нотаріус Семенова І.М. подала заяву про зупинення нотаріальної діяльності з 22.04.2022 року .

Листом від 17.12.2024 року №53751/М-4181/15.1 Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України повідомило, що документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса ОСОБА_5 до іншого нотаріуса або Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування робочого місця приватного нотаріуса, встановити їх місцезнаходження та стан збереження наразі неможливо.

Таким чином, позивачем, як спадкоємцем померлої ОСОБА_4 були вчинені всі належні та можливі заходи для прийняття спадщини, проте отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом позивач не має можливості з незалежних від неї причин.

У зв`язку з тим, що станом на час звернення до суду з позовною заявою спадкова справа після смерті ОСОБА_4 заведена, ОСОБА_1 позбавлена можливості повторно звернутись до іншого нотаріуса для повторного відкриття спадкової справи.

У зв`язку з наведеним, представник позивача просив визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 52,8 кв.м., житловою площею 25,1 кв.м., з господарсько-побутовими будівлями.

В судове засідання позивач не з`явилася. Через систему «Електронний суд» подала заяву, в котрій просила провести розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує .

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Через систему «Електронний суд» подав заяву, в котрій просив провести розгляд справи без участі представника Лиманської міської ради Донецької області.

Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, надав пояснення, в котрих зазначив, що ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Краматорського міського нотаріального округу Семенової І.М. із заявою про прийняття спадщини в установлений законом строк. Він, ОСОБА_3 , подав нотаріусу відмову від належної йому частки спадщини на користь позивача. Не заперечує проти задоволення позовних .

Третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений.

З`ясувавши всі обставини справи і перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , бабуся позивача ОСОБА_1 (а.с. 28).

06.10.2011 року ОСОБА_4 було складено заповіт, посвідчений державним нотаріусом Краснолиманської державної нотаріальної контори Семеновою І.М., зареєстрований в реєстрі за реєстровим №3108 (а.с.24).

Згідно даного заповіту ОСОБА_4 все належне їй майно заповіла в рівних частках гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 52,8 кв.м., житловою площею 25,1 кв.м., з господарсько-побутовими будівлями Вказаний будинок належав ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Краснолиманської державної нотаріальної контори Семеновою І.М. 20.01.1999 року, зареєстрованого в реєстрі за №10 (а.с.29-30).

Позивач ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Краматорського міського нотаріального округу Семенової І.М. із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 .

Згідно відомостей з витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №79430178 від 05.12.2024 року приватним нотаріусом Семеновою І.М. після смерті ОСОБА_4 було заведено спадкову справу номер у спадковому реєстрі 68773806, номер у нотаріуса 449/2021.

З пояснень третьої особи ОСОБА_3 вбачається, що із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Краматорського міського нотаріального округу Семенової І.М. звернулась лише позивач ОСОБА_1 ОСОБА_3 , у свою чергу, подав заяву про відмову від належної йому частки спадщини на користь ОСОБА_1 .

Судом також встановлено, що ОСОБА_2 не звертався до приватного нотаріуса Краматорського міського нотаріального округу Семенової І.М. із заявою про прийняття спадщини .

З листа Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України №53751/М-4181/15.1 від 17.12.2024 року вбачається, що робоче місце приватного нотаріуса ОСОБА_5 зареєстроване за адресою: 84000, Донецька обл., Краматорський р-н, м.Лиман, вул.Незалежності, буд.16а.

Територія Лиманської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області з 08.09.2023 року віднесена до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004.

Приватний нотаріус Семенова І.М. поданою нею до міжрегіонального управління заявою повідомила про зупинення нотаріальної діяльності з 22.04.2022 року у зв`язку з бойовими діями. Документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса ОСОБА_5 до іншого нотаріуса або Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування робочого місця приватного нотаріуса, встановити їх місцезнаходження та стан збереження наразі неможливо. Також вказаним листом повідомлено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України,спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право наспадкуваннямаютьособи,визначеніузаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу (ч.ч. 1,2 ст. 1223 ЦК України).

Згідно вимог ч. 1 ст.1268ЦКУкраїни спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ЦК України).

Згідно зі ст.ст.1297,1298 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п.п. 4.15 п. 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженомунаказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Згідно положень пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, в установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

Як встановлено судом, на виконання вимог чинного законодавства, позивач звернулась до нотаріуса із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 , однак в подальшому, з 22.04.2022 року, у зв`язку з бойовими діями, приватний нотаріус Семенова І.М. зупинила нотаріальну діяльность. Матеріали спадкової справи №449/2021 від 03.12.2021 року не були вивезені з адреси робочого місця приватного нотаріуса у зв`язку з веденням активних бойових дій на території Донецької області.

Наведені обставини, у відповідності до вимог ст. 1297,1298 ЦК України, унеможливлюють отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріуса.

Встановивши, що позивач ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за заповітом, однак у зв`язку збройною агресією російської федерації, позбавлена можливості її оформити в нотаріальному порядку через відсутність доступу до спадкової справи, а ОСОБА_2 і ОСОБА_3 не подали заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 , суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання за ОСОБА_1 права власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 52,8 кв.м., житловою площею 25,1 кв.м., з господарсько-побутовими будівлями, що належав ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Краснолиманської державної нотаріальної контори Семеновою І.М. 20.01.1999 року, реєстровий номер 10.

Керуючись ст.ст. 4,5,12,13,81,89,259,263-265,268 ЦПК України, суд-

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок,розташований заадресою: АДРЕСА_1 ,загальною площею52,8кв.м.,житловою площею25,1кв.м.,з господарсько-побутовимибудівлями, після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до ч.5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Суддя Бєльченко Л.А.

СудІндустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення15.05.2025
Оприлюднено16.05.2025
Номер документу127356829
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —202/1129/25

Рішення від 15.05.2025

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 05.03.2025

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 06.02.2025

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні