Одеський окружний адміністративний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 420/4097/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2025 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Південного офісу Держаудитслужби (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 40477150), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: товариство з обмеженою відповідальністю Одесенерготрейд (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-А, офіс 262, код ЄДРПОУ 42088805), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю ЯСНО+ (код ЄДРПОУ 45179093; 04119, м. Київ, вул. Джонса Ґарета, буд. 8, Літера 20 Д); товариство з обмеженою відповідальністю ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ ІНСОЛ (код ЄДРПОУ 42834213; 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, будинок 102, корпус літера 3); товариство з обмеженою відповідальністю УКРГАЗТРЕЙДИНГ код ЄДРПОУ 44544025; 04070, м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, будинок 25-Б, приміщення 1), про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі,
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява військової частини НОМЕР_1 до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача товариство з обмеженою відповідальністю Одесенерготрейд, у якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт - висновок Південного офісу Держаудитслужби (Код ЄДРПОУ-40477150, вул. Канатна, 38, м. Одеса, 65012) від 29.01.2025 про наявність порушення законодавства в сфері державних закупівель.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем здійснено моніторинг публічної закупівлі електричної енергії UA-2024-12-09-005776-а, за результатами якого складено висновок від 29.01.2025 про наявність порушень законодавства у сфері закупівель.
Не погоджуючись з висновком Південного офісу Держаудитслужби від 29.01.2025 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо наведених у висновку порушень законодавства у сфері публічних закупівель, позивач пояснював наступне.
Згідно висновку замовник відповідь на звернення учасника віл 23.12.2024 надав 27.12.2024 на четвертий день з дня його оприлюднення, тобто з порушенням строку визначеного Особливостями, чим порушено вимоги абзацу 2 пункту 54 Особливостей, яким передбачена можливість подання таких звернень не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції. У вказаній закупівлі кінцевий термін подання звернення становив 17.12.2024, після спливу якого їх подання не можливе. Позивач вказує, що відповідно до даних електронної системи закупівель 23.12.2024 будь-яких звернень від учасників про надання роз`яснень щодо тендерної документації та внесення змін до неї та/або оголошення про проведення відкритих торгів в порядку, передбаченому абзацу 2 пункту 54 Особливостей, не надходило. Натомість, 23.12.2024 учасник ТОВ «Ясно+» в порядку, передбаченому абз. 2 п. 46 Особливостей, звернувся з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації. Замовником відповідь з інформацією надана 27.12.2024 на 4 день з дня його оприлюднення із дотриманням вимог абз. 2 п. 46 Особливостей. З огляду на викладене, висновок від 29.01.2025 в частині порушення абзацу 2 пункту 54 Особливостей, позивач вважає необґрунтованим.
Згідно висновку в порушення вимог абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей Замовник встановив у ТД вимогу, що обмежує нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі. Водночас відповідач у висновку не зазначає, який конкретний розмір нижньої межі ціни тендерної пропозиції встановив замовник у тендерній документації, та яким чином це призводить до обмеження конкуренції та дискримінації учасників. На думку Держаудитслужби вимогою, що обмежує нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі є: «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною. Позивач вказує, що ця вимога встановлена не Замовником, а діючим законодавством. Відповідно до п.п. 6, 7 розділу IV Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінекономіки № 11712 від 07.05.2024, замовникам рекомендується в тендерній документації визначити порядок розрахунку ціни тендерної пропозиції для учасника за формою згідно з додатком 6 до примірної тендерної документації (додаток 2 до Методичних рекомендацій) з метою розрахунку та фіксації вартості торговельної надбавки/знижки учасника за результатами процедури закупівлі. Для розрахунку ціни тендерної пропозиції учасника відповідно до абзацу першого цього пункту ціну на ринку «на добу наперед» за 1 кВт·год без ПДВ рекомендовано розраховувати за останній повний календарний місяць, що передував даті оголошення процедури закупівлі, 1 використовувати тариф на послуги з передачі електричної енергії, чинний на дату оголошення процедури закупівлі. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі, тому замовнику не рекомендується визначати будь-які умови, які обмежують або впливають на розміри торговельної надбавки / знижки, що встановлюються учасником у ціні своєї тендерної пропозиції, у тому числі не може забороняти встановлення від`ємної торговельної надбавки / знижки. Вказані рекомендації замовником враховані під час складання тендерної документації в обсязі, що не суперечить вимогам чинному законодавству.
Також позивач зазначив, що бюджетним законодавством не передбачена можливість реєстрації договорів про закупівлю товарів за бюджетні кошти, в яких зазначається знижка. За умовами тендерної документації в закупівлі UA-2024-12-09-005776-а, від`ємне значення «М» - прибутковості є знижкою. З урахуванням викладеного, з метою дотримання вимог чинного законодавства та запобігання умисному заниженню ціни постачальником задля перемоги у цій закупівлі шляхом демпінгування, умовами Р. 1 розділу V тендерної документації встановлено, що «М» прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною. Таким чином, під час розгляду тендерних пропозицій на підставі п. 41 Особливостей та п. 9 ст. 29 Закону замовник зобов`язаний перевірити відповідність тендерної пропозиції учасників вимогам тендерної документації, у тому числі чи не є «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника) величиною від`ємною.
Щодо зауваження відповідача стосовно відхилення тендерних пропозицій учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» на порушення п. 44 Особливостей через відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації. Позивач вважає, що відповідач не навів обґрунтувань вказаного висновку та не зазначив, якими нормативно-правовими актами зобов`язано замовника вимагати від учасників торгів надання документів або інформації на підтвердження додатного значення маржи. Не надано обґрунтування того, що замовник не має право або можливість самостійно розрахувати маржу учасника, або який нормативно правовий акт при цьому ним порушено.
Як зазначає позивач, за результатами розрахунків, встановлено, що «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника) учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» є величиною від`ємною, що не відповідає вимогам щодо предмета закупівлі п. 1 розділу V тендерної документації. Порушень під час розрахунку, або підтверджень того, що «М» прибутковість вказаних учасників є додатною, відповідачем не наведено. За твердженнями відповідача, замовник не вимагав від учасників документів на підтвердження додатного значення маржи, але відхилив пропозиції трьох учасників через їх відсутність на порушення абзацу 20 п. 44 Особливостей. Однак, як стверджує позивач, пропозиції учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» відхилені не на підставі абзацу 20 п. 44 Особливостей (відсутність документів), а на підставі абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону та абз. 1 пп. 2 п. 44 Особливостей, у зв`язку з тим, що їх тендерні пропозиції не відповідали вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Щодо встановленого висновком зобов`язання розірвати Договір №343-24 від 30.12.2024 з ТОВ «Одесенерготрейд» позивач зазначив, що Порушень законодавства під час розгляду тендерної пропозиції та укладення договору з ТОВ «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД» під час моніторингу не виявлено. Наразі ТОВ «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД» виконує умови договору належним чином, підстав для його розірвання не має. Крім того, усунення виявлених під час проведення моніторингу закупівлі недоліків в оформленні тендерної документації у запропонований в оскаржуваному висновку спосіб, а саме шляхом розірвання договору, може призвести до порушення прав та інтересів третьої особи ТОВ «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД» та мати негативні наслідки для репутації позивача, що є непропорційним у співвідношенні з виявленими недоліками. Позивач звернув увагу на те, що учасники торгів при ознайомленні з тендерною документацією перебували у рівних умовах та заяв про її незрозумілість чи необхідність роз`яснення, чи внесення до неї змін не надходило.
Таким чином, на переконання позивача, висновок відповідача від 29.01.2025 про наявність порушення законодавства є необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 17.02.2025 року позовну заяву залишено без руху, оскільки позов поданий із порушенням вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
25.02.2025 року представником позивача подано заяву про усунення недоліків позову, до якої додано документ про сплату судового збору у розмірі 3028, 00 грн., а також копії документів щодо процедури закупівлі UA-2024-12-09-005776-а, тендерну документацію.
Ухвалою суду від 14.03.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України.
Ухвалою суду від 14.03.2025 року залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ТОВ ЯСНО+, ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ ІНСОЛ та ТОВ УКРГАЗТРЕЙДИНГ.
20.03.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує.
Так, у відзиві зазначено, що Південним офісом Держаудитслужби в межах визначених законодавством повноважень здійснено моніторинг процедури відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія, яку проведено Військовою частиною НОМЕР_1 (оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2024-12-09-005776-a), очікуваною вартістю 6 620 909,80 грн з ПДВ, щодо дотримання Позивачем законодавства у сфері публічних закупівель. За результатами моніторингу зазначеної процедури закупівлі складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі за номером ID: UA-2024-12-09-005776-a від 27.01.2025, який оприлюднено в електронній системі закупівель.
Щодо встановлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель, відповідач пояснював наступне.
Так, відповідач вказує, що за результатами моніторингу зазначеної процедури закупівлі встановлено порушення Замовником законодавства у сфері публічних закупівель, а саме:
на порушення вимог абзацу 2 пункту 54 Особливостей Замовник надав відповідь на звернення з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру 27.12.2024 на четвертий день з дня його оприлюднення з порушенням терміну, визначеного Особливостями;
на порушення вимог абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей Замовник встановив у тендерній документації (далі ТД) вимогу, що обмежує нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі;
на порушення пункту 44 Особливостей Замовник безпідставно відхилив тендерні пропозиції учасників товариства з обмеженою відповідальністю «ЯСНО+» (далі ТОВ «ЯСНО+»), товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» (далі ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ») та товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» (далі ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ») із зазначених у проколах щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№ 8/3-1-0-1, 8/3-1-0-1 та 8/3-1-0-3 підстав.
Що стосується тверджень позивача стосовно самостійного прорахунку маржі постачальників у межах цієї процедури закупівлі на підставі Методичних рекомендацій, затверджених наказом Міністерства економіки України від 07.05.2024 № 11712, відповідач зауважив, що це не обґрунтовує правомірність прийнятих позивачем рішень та вчинених дій, оскільки зазначені Методичні рекомендації не є законодавчим актом, не є обов`язковими для застосування замовниками під час здійснення закупівель електричної енергій та носять рекомендаційний характер. Крім того порядок проведення процедури відкритих торгів з особливостями визначено відповідним розділом Особливостей (пункти 24-54 Особливостей), зокрема: Тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону (абзац 1 пункту 31 Особливостей). Таким чином, оскільки у ТД Позивача, у тому числі у додатках до ТД, відсутні вимоги щодо обов`язку підтвердження учасниками у складі тендерних пропозицій додатного значення маржі учасників при розрахунку їх цінової пропозиції та щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції будь-яких документів та/або інформації для такого підтвердження, а також вимогами тендерної документації не визначено порядку та взагалі можливості здійснення Замовником самостійного розрахунку маржі учасника та застосування при цьому ціни електроенергії за результатами торгів на ринку «на добу наперед» станом на момент відхилення тендерних пропозицій учасників (23.12.2024) або за повний календарний місяць (листопад 2024 року), що передує місяцю оприлюднення оголошення про проведення цих відкритих торгів (грудень 2024 року), то вчинення позивачем дій щодо самостійного підрахунку маржі учасників без визначеного у тендерній документації порядку такого розрахунку та взагалі можливості його здійснення позивачем та, відповідно, прийняття рішень про відхилення тендерних пропозицій учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» з підстав, не визначених тендерною документацією, не відповідає вимогам Закону з урахуванням Особливостей.
На запит Південного офісу Держаудитслужби від 13.01.2025 щодо обґрунтування рішення Замовника про відхилення тендерних пропозицій учасників позивач надав пояснення, яке не обґрунтовує прийняте Замовником рішення про відхилення тендерних пропозицій зазначених учасників, оскільки у ТД Замовника, у тому числі у додатках до ТД, відсутні вимоги щодо обов`язку підтвердження учасниками у складі тендерних пропозицій додатного значення маржі учасників при розрахунку їх цінової пропозиції та щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції будь-яких документів та/ або інформації для такого підтвердження, а також вимогами тендерної документації не визначено порядку та взагалі можливості здійснення Замовником самостійного розрахунку маржі учасника та застосування при цьому ціни електроенергії за результатами торгів на ринку «на добу наперед» станом на момент відхилення тендерних пропозицій учасників (23.12.2024) або за повний календарний місяць (листопад 2024 року), що передує місяцю оприлюднення оголошення про проведення цих відкритих торгів (грудень 2024 року), а відповідно до абзацу 20 пункту 44 Особливостей відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей (переліки документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та які подаються переможцем процедури закупівлі), не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.
Відповідач вказує, що оскільки Замовником безпідставно відхилено тендерні пропозиції учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ», остаточні цінові пропозиції яких є меншими на 1 085 904,80 грн, 657 563,92 грн та 657 563,90 грн відповідно, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД», якого визначено переможцем процедури закупівлі, то Замовником не дотримано принципи здійснення публічних закупівель, визначених частиною першою статті 5 Закону, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Додатково відповідач зауважив, що відповідно до абзацу 4 пункту 49 Особливостей замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. Отже, твердження позивача в частині можливого укладення договору з урахуванням середньозваженої ціни чи то за листопад 2024 року, чи то станом на 23.12.2024 чи то за грудень 2024 року, на переконання відповідача, не відповідає дійсності, є надуманим та таким, що не відповідає законодавству, оскільки договір про закупівлю укладається замовником відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, а укладений договір про закупівлю, умови якого відрізняються від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону (пункт 18 Особливостей), є нікчемним у розумінні Особливостей (підпункт 2 пункту 21 Особливостей).
Південним офісом визначено зобов`язання щодо усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель шляхом розірвання Договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, як єдиного можливого шляху усунення виявлених порушень на момент проведення моніторингу цієї процедури закупівлі та складання висновку про результати моніторингу процедури закупівлі. Вказане зобов`язання направлене на приведення взаємовідносин у первісний стан.
25.03.2025 року позивачем подано відповідь на відзив.
У відповіді на відзив позивач наводить такі контраргументи щодо доводів відзиву:
Щодо розгляду звернення ТОВ «ЯСНО+», позивач вказує, що відповідач помилково вважає, що можливість звернення фізичної або юридичної особи до замовника в порядку, передбаченому п. 54 Особливостей, не обмежена строком у три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції. У відзиві на позовну заяву відповідач не наводить жодних обґрунтувань того, що звернення ТОВ «ЯСНО+» не повинно розглядатися в порядку, передбаченому п. 46 Особливостей.
Щодо встановлення у тендерній документації (далі ТД) вимоги, що обмежує нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі, позивач вказує, що відповідач надаючи пояснення щодо порушень, на його думку, вимог абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей так і не пояснив який саме конкретний розмір нижньої межі ціни тендерної пропозиції встановив замовник у тендерній документації, та яким чином це призводить до обмеження конкуренції та дискримінації учасників. Більше того, стверджуючи що вимога замовника «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною, є дискримінаційною, відповідач не надав будь-яких обґрунтувань наявності в нього повноважень проведення моніторингу процедури закупівлі на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі».
Позивач вказує, що відповідач не спростував твердження позивача про те, що наявність у договорі про постачання електричної енергії від`ємної маржі або знижки є порушенням ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів», п. 2 ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України та Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Мінфіну № 309 від 02.03.2012. Визнання позивачем того, що одна з пропозицій учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ», які не оскаржували умови тендерної документації, за наявності від`ємної маржу або знижки, відповідає тендерній документації, призвело б до укладення договору, умови якого суперечать вимогам чинного законодавства, тобто до вчинення бюджетного правопорушення.
Позивач зазначає, що положення абз. 12 п. 28 Особливостей в окремих випадках суперечать ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» та п. 2 ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України. Позивач вважає, що розірванням договору з ТОВ ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД вказані суперечності не усунути. Вони обов`язково виникнуть під час проведення наступних процедур закупівель, та можуть бути вирішені лише шляхом внесення змін до нормативно-правових актів. Натомість відповідачем не виявлено порушень під час розгляду пропозиції та укладення договору із ТОВ «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД».
29.03.2025 року відповідачем подані заперечення.
У запереченнях відповідач наводить такі контраргументи щодо доводів відповіді на відзив:
Щодо розгляду звернення ТОВ «ЯСНО+», відповідач вказує, що згідно абзацу 2 пункту 54 Особливостей: Термін «не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції» не поширюється на право особи «звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру». Однак, відповідь на таке звернення має бути надана саме протягом трьох днів з дня його оприлюднення, тобто, у даному випадку, у строк до 26.12.2024 включно (враховуючи те, що відповідно до даних електронної системи закупівель звернення до Замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру оприлюднене 23.12.2024). Проте, Замовник надав відповідь на зазначене звернення 27.12.2024 на четвертий день з дня його оприлюднення з порушенням терміну, визначеного Особливостями, чим порушено вимоги абзацу 2 пункту 54 Особливостей.
Зі змісту наданого учасником ТОВ «ЯСНО+» звернення від 23.12.2024 вбачається, що зазначений учасник не погодився з рішенням Позивача щодо відхилення його тендерної пропозиції, отже підстави для перегляду рішення позивача, зазначені у зверненні ТОВ «ЯСНО +», є іншими, ніж встановлені п. 46 Особливостей. Таким чином, висновок Південного офісу Держаудитслужби про наявність з боку позивача порушення вимог абзацу 2 пункту 54 Особливостей в частині надання відповідь на звернення від 23.12.2024 з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру 27.12.2024 на четвертий день з дня його оприлюднення з порушенням терміну, визначеного Особливостями, є правомірним та відповідає вимогам законодавства.
Щодо встановлення у тендерній документації (далі ТД) вимоги, що обмежує нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі, відповідач вказує, що за результатами моніторингу встановлено порушення саме вимог абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей з огляду на те, що Замовник встановив у тендерній документації (далі ТД) вимогу, що обмежує нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі. Відповідно до абзацу 1 пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Абзацом 12 пункту 28 Особливостей визначено, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі. Твердження позивача про те, що його тендерна документація нібито не містить обмежень щодо нижньої межі ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі, не відповідає дійсності, оскільки позивачем відхилено тендерні пропозиції учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» виключно з підстави, що за підрахунками Позивача «М» - прибутковість Постачальників (маржа, вартість послуг Учасника) є величиною від`ємною, тобто позивач у проколах щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№ 8/3-1-0-1, 8/3-1-0-1 та 8/3-1-0-3 прямо вказує, що ціни тендерних пропозицій відхилених учасників є нижчими, ніж визначена за його ж підрахунками необхідна мінімальна ціна тендерної пропозиції учасника.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
З огляду на заявлені позовні вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Позивач Військова частина НОМЕР_1 був замовником процедури закупівлі - відкриті торги з особливостями, предмет закупівлі: Електрична енергія, код ДК 021-2015: 09310000-5, очікуваною вартістю 6 620 909,80 з ПДВ; Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-12-09-005776-а.
Рішенням уповноваженої особи (протокол № 8/3-1-0-0 від 09.12.2024) затверджена Тендерна документація за предметом закупівлі: Електрична енергія код ДК 021-2015: 09310000-5 Електрична енергія.
До участі у процедурі закупівлі подали свої тендерні пропозиції учасники: ТОВ ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД, ТОВ ЯСНО+, ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ ІНСОЛ та ТОВ УКРГАЗТРЕЙДИНГ.
Відповідно до протоколів щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№ 8/3-1-0-1, 8/3-1-0-2 та 8/3-1-0-3 тендерні пропозиції учасників ТОВ ЯСНО+, ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ ІНСОЛ та ТОВ УКРГАЗТРЕЙДИНГ відхилено на підставі пункту 2 частини першої статті 31 Закону України Про публічні закупівлі як такі, що не відповідають вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№ 8/3-1-0-4, після відхилення тендерних пропозицій ТОВ «Ясно+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ», ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» тендерна пропозиція, надана ТОВ «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД» становить 6 266 904,80 гривень з ПДВ є найбільш економічно вигідною та такою, що відповідає вимогам замовника. Підстави для відхилення тендерної пропозиції TOB «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД» згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» відсутні. Замовником вирішено: прийняти рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем процедури відкритих торгів UA-2024-12-09-005776-a за предметом електрична енергія, код національного класифікатора України ДК 021:2015:09310000-5 Електрична енергія» із ТОВ «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД» на суму 6 266 904,80 гривень з ПДВ гривень.
30.12.2024 року з TOB «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД» укладений Договір №343.
Наказом Південного офісу Держаудитслужби від 06.01.2025 року № 1 «Про початок моніторингу процедур закупівель» оголошено про початок моніторингу, у т.ч. процедури вищевказаної закупівлі UA-2024-12-09-005776-а. Підстава: Доповідна записка начальника відділу моніторингу та перевірки закупівель Південного офісу Держаудитслужби від 06.01.2025 року. А саме виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
13.01.2025 року від Південного офісу Держаудитслужби надіслано запит Замовнику процедури закупівлі щодо обґрунтування рішення про відхилення тендерних пропозицій учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» із зазначених у проколах щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№ 8/3-1-0-1, 8/3-1-0-1 та 8/3-1-0-3 підстав.
15.01.2025 року через електронну систему закупівель Замовник надав пояснення та документи.
27.01.2025 року закінчено моніторинг процедури закупівлі.
29.01.2025 року затверджений Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-12-09-005776-а.
За результатами моніторингу процедури закупівлі установлено наявність порушень законодавства у сфері публічних закупівель (пункт 2 розділу ІІ Висновку), а саме:
порушення вимог абзацу 2 пункту 54 Особливостей - за результатами аналізу питання надання відповіді на звернення з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру;
порушення вимог абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей - За результатами аналізу питання відповідності вимог ТД вимогам Закону з урахуванням Особливостей;
порушення вимог пункту 44 Особливостей та частини першої статті 5 Закону - За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій.
У пункті 3 розділу ІІІ Висновку «Зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (у разі наявності таких порушень)» зазначено, що з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Південний офіс Держаудитслужби зобов`язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Заперечення на висновок не подавались.
Не погоджуючись із Висновком про результати моніторингу процедури закупівлі від 29.01.2025 року № UA-2024-12-09-005776-а, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні від 26.01.1993 № 2939-XII .
Відповідно до статті 2 цього Закону, державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Згідно зі ст. 5 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об`єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 р. № 43 затверджене Положення про Державну аудиторську службу України, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю (надалі Положення № 43 у редакції від 07.09.2024 року, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 3 Положення №43, основними завданнями Держаудитслужби є:
1) реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю;
2-1) внесення на розгляд Міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державного фінансового контролю;
3) здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів;
4) надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг.
Відповідно до підпунктів 3-4 пункту 4 Положення № 43, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель, а також здійснює контроль, зокрема, за: цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів; дотриманням законодавства про закупівлі; усуненням виявлених недоліків і порушень.
Згідно п. 7 Положення №43, Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначає Закон України Про публічні закупівлі від 25.12.2015 № 922-VIII (надалі Закон у редакції від 23.10.2024 року, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
За визначенням статті 1 Закону України Про публічні закупівлі, публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом; замовники - суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону; Уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель; учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об`єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі; переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі; тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації; моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України Про публічні закупівлі, до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об`єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.
Стаття 8 Закону України Про публічні закупівлі визначає наступний порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель, а саме:
1. Моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев`ятій статті 3 цього Закону.
2. Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) дані автоматичних індикаторів ризиків;
2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;
5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:
інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;
інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;
інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
3. Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
4. Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
5. Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.
Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.
6. За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
7. У висновку обов`язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
8. Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку.
Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
9. У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.
10. У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
11. Якщо замовник не усунув визначене у висновку порушення, що призвело до невиконання ним вимог, передбачених цим Законом, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю після закінчення строку на оскарження до суду, визначеного у частині десятій цієї статті, за результатами моніторингу вчиняє дії щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Номер протоколу зазначається в електронній системі закупівель наступного робочого дня з дня складання протоколу, а також зазначаються дата та номер відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження.
12. Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб`єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, орган державного фінансового контролю не приймає рішення про початок моніторингу процедури закупівлі щодо тих порушень, обставин, підстав, що були або є предметом розгляду органом оскарження незалежно від прийнятого органом оскарження рішення щодо таких порушень, обставин, підстав.
13. Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб`єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, після прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі чи після опублікування висновку, протягом наступного робочого дня з дня розміщення скарги суб`єктом оскарження в електронній системі закупівель керівник органу державного фінансового контролю або його заступник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє рішення органу державного фінансового контролю, а замовник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє виконання зобов`язань щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, щодо тих порушень, обставин, підстав, що стали предметом розгляду органом оскарження, з відповідним повідомленням в електронній системі закупівель.
14. Після оприлюднення рішення органу оскарження замовником у порядку, встановленому цією статтею, усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, зазначених у висновку, здійснюється в частині, що не була предметом розгляду органом оскарження.
15. У разі оскарження в судовому порядку рішення органу оскарження рішення про початок моніторингу процедури закупівлі не приймається щодо тих порушень, обставин, підстав, які були або є предметом судового розгляду.
16. У разі наявності підстав, визначених частиною другою цієї статті, що містять ознаки порушень та які не були предметом розгляду органом оскарження та/або оскарження у судовому порядку рішення органу оскарження, рішення про початок моніторингу процедури закупівлі щодо інших ознак порушень приймається після оприлюднення рішення органу оскарження в електронній системі закупівель у порядку, встановленому статтею 18 цього Закону, або після набрання рішенням суду законної сили.
17. Обмін інформацією між органом державного фінансового контролю та замовником, встановлений цією статтею, здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель.
18. Узагальнена інформація, зазначена у пункті 3 частини першої статті 9 цього Закону, подається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, Уповноваженому органу до 1 березня року, наступного за звітним бюджетним роком.
19. Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
20. Методика визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх перелік та порядок застосування затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, за погодженням з Уповноваженим органом.
10.09.2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», яким розділ X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про публічні закупівлі» доповнено пунктом 3-7 такого змісту:
«Установити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.»
Відповідно до пункту 3-7 розділу X Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про публічні закупівлі постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 затверджені Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (надалі Особливості, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Пунктом 3 Особливостей передбачено, що Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Згідно пунктів 22-23 Особливостей, державне регулювання, контроль у сфері публічних закупівель та громадський контроль здійснюються відповідно до статті 7 Закону.
Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг процедур закупівель, спрощених закупівель, а також закупівель, за якими в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, у порядку, встановленому статтею 8 Закону України Про публічні закупівлі.
Порядок проведення відкритих торгів встановлений пунктами 24-54 Особливостей та передбачає, зокрема, наступне:
24. Замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію на закупівлю товарів, послуг не пізніше ніж за сім днів, на закупівлю робіт не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
28. Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Замовник в тендерній документації обов`язково зазначає інформацію про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Якщо замовник зазначає в тендерній документації про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, він повинен зазначити про прийнятний відсоток перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, визначеної замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Якщо замовник не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення, або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації, то замовник відхиляє таку тендерну пропозицію відповідно до абзацу четвертого підпункту 2 пункту 44 цих особливостей.
У тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому цього пункту.
У тендерній документації зазначаються:
один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;
підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 47 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації, та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.
Для об`єднання учасників як учасника процедури закупівлі замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників об`єднання установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, визначеним пунктом 47 цих особливостей.
Тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.
Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком станом на дату розкриття тендерних пропозицій.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі.
30. Під час проведення відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі заінтересовані особи.
31. Тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.
Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 цих особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку, який у разі необхідності може бути продовжений.
До закінчення зазначеного строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право:
відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції;
погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції.
У разі необхідності учасник процедури закупівлі має право з власної ініціативи продовжити строк дії своєї тендерної пропозиції, повідомивши про це замовникові через електронну систему закупівель.
32. Ціна тендерної пропозиції може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену в оголошенні про проведення відкритих торгів, з урахуванням абзацу другого пункту 28 цих особливостей.
33. Тендерні пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання не приймаються електронною системою закупівель.
34. Строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж:
сім днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю товарів, послуг;
14 днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю робіт.
35. Для проведення відкритих торгів із застосуванням електронного аукціону повинно бути подано не менше двох тендерних пропозицій. Електронний аукціон проводиться електронною системою закупівель відповідно до статті 30 Закону.
38. Дата і час розкриття тендерних пропозицій, дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично в день оприлюднення замовником оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель.
39. Розкриття тендерних пропозицій здійснюється відповідно до статті 28 Закону (положення абзацу третього частини першої та абзацу другого частини другої статті 28 Закону не застосовуються).
41. Розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п`ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.
42. Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником/переможцем процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
У разі отримання достовірної інформації про невідповідність учасника процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, визначених пунктом 47 цих особливостей, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою під час визначення результатів відкритих торгів, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника процедури закупівлі.
43. Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов`язаних з виконанням рішення органу оскарження.
44. Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
1) учасник процедури закупівлі:
підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей;
зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;
не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону/абзацом дев`ятим пункту 37 цих особливостей;
визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей;
є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176);
2) тендерна пропозиція:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;
є такою, строк дії якої закінчився;
є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;
не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;
3) переможець процедури закупівлі:
відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих особливостей;
не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.
Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.
46. Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні положення цих особливостей та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дати ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику процедури закупівлі/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
У разі коли учасник процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов`язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через чотири дні з дати надходження такого звернення через електронну систему закупівель, але до моменту оприлюднення договору про закупівлю в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.
49. … Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.
У разі відхилення тендерної пропозиції з підстави, визначеної підпунктом 3 пункту 44 цих особливостей, замовник визначає переможця процедури закупівлі серед тих учасників процедури закупівлі, тендерна пропозиція (строк дії якої ще не минув) якого відповідає критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і може бути визнана найбільш економічно вигідною відповідно до вимог Закону та цих особливостей, та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю у порядку та на умовах, визначених статтею 33 Закону та цим пунктом.
У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію у списку тендерних пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, яка вважається в такому випадку найбільш економічно вигідною, у порядку та строки, визначені цими особливостями.
Предметом спору у даній справі є правомірність висновку Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-12-09-005776-а.
За результатами моніторингу процедури закупівлі установлено наявність порушень законодавства у сфері публічних закупівель (пункт 2 розділу ІІ Висновку), а саме:
порушення вимог абзацу 2 пункту 54 Особливостей - за результатами аналізу питання надання відповіді на звернення з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру;
порушення вимог абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей - За результатами аналізу питання відповідності вимог ТД вимогам Закону з урахуванням Особливостей;
порушення вимог пункту 44 Особливостей та частини першої статті 5 Закону - За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій.
Щодо надання відповіді на звернення, у висновку зазначено, що згідно абзацу 2 пункту 54 Особливостей, Замовник повинен протягом трьох днів з дня оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель. Відповідно до даних електронної системи закупівель 23.12.2024 оприлюднено звернення ТОВ «ЯСНО+» до Замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Отже, відповідно до вимог Особливостей кінцевим терміном надання Замовником відповіді на зазначене звернення є 26.12.2024. Проте, Замовник надавав відповідь на зазначене звернення 27.12.2024 на четвертий день з дня його оприлюднення з порушенням терміну, визначеного Особливостями, чим порушено вимоги абзацу 2 пункту 54 Особливостей.
Надаючи оцінку щодо наявності у діях позивача порушення вимог абзацу 2 пункту 54 Особливостей, суд зазначає наступне.
Пунктом 54 Особливостей передбачено, зокрема, що фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз`ясненнями щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру (далі - звернення). Усі звернення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох днів з дня їх оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель.
Як встановлено судом, 23.12.2024 в електронній системі закупівель оприлюднено звернення ТОВ «ЯСНО+», яке заперечувало дискваліфікацію своєї пропозиції в тендері "Військова частина НОМЕР_1 " №26144676 "Електрична енергія" та просило переглянути рішення про відхилення його пропозиції.
27.12.2024 в електронній системі закупівель оприлюднено рішення Замовника, яким вимогу ТОВ «ЯСНО+» не задоволено.
Позивач доводить, що 23.12.2024 учасник ТОВ «Ясно+» в порядку, передбаченому абз. 2 п. 46 Особливостей, звернувся з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації. Замовником відповідь з інформацією надана 27.12.2024, тобто на 4 день з дня його оприлюднення із дотриманням вимог абз. 2 п. 46 Особливостей.
Відповідач у висновку зазначив, що учасник ТОВ «Ясно+» звернувся в порядку абзацу 2 пункту 54 Особливостей, тому відповідь надана з порушенням встановленого строку.
Суд зазначає, що абз. 2 пункту 46 Особливостей встановлено, що у разі коли учасник процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов`язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через чотири дні з дати надходження такого звернення через електронну систему закупівель, але до моменту оприлюднення договору про закупівлю в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.
Абзац 2 пункту 54 Особливостей регламентує розгляд звернень з інших питань, ніж абз. 2 пункту 46 Особливостей, зокрема звернення за роз`ясненнями щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та/або щодо усунення порушення під час проведення тендеру (далі - звернення). Такі звернення Замовник дійсно зобов`язаний розглянути протягом трьох днів з дня їх оприлюднення та надати відповідь на звернення.
Отже, враховуючи, що звернення ТОВ «Ясно+» стосувалось надання інформації про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, то строк розгляду такого звернення визначений абз. 2 п. 46 Особливостей (чотири дні з дати надходження такого звернення), а відтак, враховуючи надання замовником відповіді 27.12.2024 року, цей строк дотриманий.
За таких обставин, порушення вимог абзацу 2 пункту 54 Особливостей, не підтверджується.
Щодо відповідності вимог ТД вимогам Закону з урахуванням Особливостей.
У висновку зазначено, що відповідно до абзацу 1 пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Абзацом 12 пункту 28 Особливостей визначено, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі. У частині 1 розділу 5 «Оцінка тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, що з метою запобігання умисному заниженню ціни постачальником задля перемоги у цій закупівлі шляхом демпінгування, «М» прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною. Зазначені вимоги до формування ціни пропозиції встановлюються для всіх учасників однаково, без винятку. У разі, якщо Учасником при поданні пропозиції не дотримано вимог до формування ціни пропозиції та Договору, а саме: значення «М» - прибутковість Учасника (маржа, вартість послуг Учасника), (без заокруглень) буде від`ємною величиною (значенням зі знаком «мінус»), це буде розцінюватися як відмова Учасника (прирівнюється до письмової відмови Переможця) від укладання договору на умовах, визначених замовником, зокрема у проєкті договору та його додатках, що є складовою частиною тендерної документації. Отже, на порушення вимог абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей Замовних встановив у ТД вимогу, що обмежує нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі.
Надаючи оцінку щодо наявності у діях позивача порушення абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей, суд зазначає наступне.
Відповідно до наведених норм, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі (абз. 1 та 12 пункту 28 Особливостей).
Згідно з ч. 4 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Згідно положень частини 1 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» Тендерної документації:
… Ціна тендерної пропозиції не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену в оголошенні про проведення відкритих торгів, з урахуванням абзацу другого пункту 28 Особливостей. До розгляду не приймається тендерна пропозиція, ціна якої є вищою ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів. З метою запобігання умисному заниженню ціни постачальником задля перемоги у цій закупівлі шляхом демпінгування, «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною. Зазначені вимоги до формування ціни пропозиції встановлюються для всіх учасників однаково, без винятку. У разі, якщо Учасником при поданні пропозиції не дотримано вимог до формування ціни пропозиції та Договору, а саме: значення «М» - прибутковість Учасника (маржа, вартість послуг Учасника), (без заокруглень) буде від`ємною величиною (значенням зі знаком «мінус»), це буде розцінюватися як відмова Учасника (прирівнюється до письмової відмови Переможця) від укладання договору на умовах, визначених замовником, зокрема у проєкті договору та його додатках, що є складовою частиною тендерної документації. Оцінка тендерних пропозицій здійснюється на основі критерію „Ціна. Питома вага 100 %. Найбільш економічно вигідною пропозицією буде вважатися пропозиція з найнижчою ціною з урахуванням усіх податків та зборів (у тому числі податку на додану вартість (ПДВ), у разі якщо учасник є платником ПДВ або без ПДВ у разі, якщо учасник не є платником ПДВ, а також без ПДВ - якщо предмет закупівлі не оподатковується. Оцінка здійснюється щодо предмета закупівлі в цілому. Учасник визначає ціни на товар, що він пропонує поставити за договором про закупівлю, з урахуванням податків і зборів (в тому числі податку на додану вартість (ПДВ), у разі якщо учасник є платником ПДВ, крім випадків коли предмет закупівлі не оподатковується), що сплачуються або мають бути сплачені, усіх інших витрат, передбачених для товару даного виду. Розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону 1 %.
Тобто, умови по те, що «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною» встановлені у Тендерній документації Замовника.
Таким чином, під час розгляду тендерних пропозицій на підставі п. 41 Особливостей та п.9 ст. 29 Закону замовник зобов`язаний перевірити відповідність тендерної пропозиції учасників вимогам тендерної документації, у тому числі чи не є «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника) величиною від`ємною».
У свою чергу, як вірно посилається позивач, відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі», моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Органом, який уповноважений визначати дискримінаційні умови тендерної документації у відповідності до Закону та Закону України «Про антимонопольний комітет України» є Антимонопольний комітет України в особі Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
Отже, порушення абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей в контексті наведеного не підтверджується. Таке порушення міг/мав зафіксувати орган, який уповноважений визначати дискримінаційні умови тендерної документації, а не відповідач в оскарженому Висновку від 29.01.2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-12-09-005776-а.
Детальніше питання щодо формування ціни тендерної пропозиції суд вважає необхідним розглянути під час надання оцінки висновку відповідача щодо порушення позивачем пункту 44 Особливостей та частини першої статті 5 Закону.
Так, щодо розгляду тендерних пропозицій, у висновку зазначено:
«… відповідно до протоколів щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 N№№ 8/3-1-0-1, 8/3-1-0-1 та 8/3-1-0-3 тендерні пропозиції учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» відхилено на підставі пункту 2 частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» як такі, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
У протоколі щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 № 8/3-1-0-1 зазначено підстави … «М» прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника) є величиною від`ємною. З огляду на викладене, тендерна пропозиція ТОВ «Ясно+» не відповідає вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.»
Відповідно до протоколів щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№8/3-1-0-1 та 8/3-1-0-3 тендерні пропозиції учасників ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» відхилено з аналогічних підстав.
Аналізом підстав відхилення тендерних пропозицій учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ», зазначених у проколах щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№ 8/3-1-0-1, 8/3-1-0-1 та 8/3-1-0-3, встановлено:
Відповідно до частини 1 розділу 5 «Оцінка тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, що з метою запобігання умисному заниженню ціни постачальником задля перемоги у цій закупівлі шляхом демпінгування, «М» прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною. Зазначені вимоги до формування ціни пропозиції встановлюються для всіх учасників однаково, без винятку. У разі, якщо Учасником при поданні пропозиції не дотримано вимог до формування ціни пропозиції та Договору, а саме: значення «М» прибутковість Учасника (маржа, вартість послуг Учасника), (без заокруглень) буде від`ємною величиною (значенням зі знаком «мінус»), це буде розцінюватися як відмова Учасника (прирівнюється до письмової відмови Переможця) від укладання договору на умовах, визначених замовником, зокрема у проєкті договору та його додатках, що є складовою частиною тендерної документації.
Відповідно до пункту 4.4 проєкту договору про закупівлю, який викладено Замовником у Додатку № 3 до ТД, визначено, що вартість одиниці кіловат години електричної енергії розраховується по завершенню кожного розрахункового періоду за формулою…
Отже, у ТД Замовника, у тому числі у додатках до ТД, відсутні вимоги щодо обов`язку підтвердження учасниками у складі тендерних пропозицій додатного значення маржи учасників при розрахунку їх цінової пропозиції та щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції будь-яких документів та/або інформації для такого підтвердження, а також вимогами тендерної документації не визначено порядку та взагалі можливості здійснення Замовником самостійного розрахунку маржи учасника та застосування при цьому ціни електроенергії за результатами торгів на ринку «на добу наперед» станом на момент відхилення тендерних пропозицій учасників (23.12.2024) або за повний календарний місяць (листопад 2024 року), що передує місяцю оприлюднення оголошення про проведення цих відкритих торгів (грудень 2024 року).
… Отже, на порушення пункту 44 Особливостей Замовник безпідставно відхилив тендерні пропозиції учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» із зазначених у проколах щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№ 8/3-1-0-1, 8/3-1-0-1 та 8/3-1-0-3 підстав.
Також оскільки Замовником безпідставно відхилено тендерні пропозиції учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ», остаточні цінові пропозиції яких є меншою на 1085 904,80 грн, 657 563,92 грн та 657 563,90 грн відповідно, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД», якого визначено переможцем процедури закупівлі, то Замовником не дотримано принципи здійснення публічних закупівель, визначених частиною першою статті 5 Закону, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.».
Надаючи оцінку щодо наявності у діях позивача порушення пункту 44 Особливостей та частини першої статті 5 Закону, суд зазначає наступне.
Відповідно до наведених норм, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей (пункт 44 Особливостей).
Згідно положень частини 1 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» Тендерної документації:
… Ціна тендерної пропозиції не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену в оголошенні про проведення відкритих торгів, з урахуванням абзацу другого пункту 28 Особливостей. До розгляду не приймається тендерна пропозиція, ціна якої є вищою ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів. З метою запобігання умисному заниженню ціни постачальником задля перемоги у цій закупівлі шляхом демпінгування, «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною. Зазначені вимоги до формування ціни пропозиції встановлюються для всіх учасників однаково, без винятку. У разі, якщо Учасником при поданні пропозиції не дотримано вимог до формування ціни пропозиції та Договору, а саме: значення «М» - прибутковість Учасника (маржа, вартість послуг Учасника), (без заокруглень) буде від`ємною величиною (значенням зі знаком «мінус»), це буде розцінюватися як відмова Учасника (прирівнюється до письмової відмови Переможця) від укладання договору на умовах, визначених замовником, зокрема у проєкті договору та його додатках, що є складовою частиною тендерної документації. Оцінка тендерних пропозицій здійснюється на основі критерію „Ціна.
Отже, у пункті 1 розділу 5 «Оцінка тендерної пропозиції» Тендерної документації встановлений критерій оцінки - Ціна 100%".
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
З метою запобігання умисному заниженню ціни постачальником задля перемоги у цій закупівлі шляхом демпінгування позивач встановив вимогу до порядку розрахунку ціни (вартості тендерної пропозиції), за яку Учасник згоден виконати замовлення.
Пунктом 4.4. проєкту Договору про закупівлю визначено, що вартість одиниці кіловат години електричної енергії розраховується за формулою:
1 кВт.год.= ? (1 кВт.год * Цфакт * (1+М/100)+ Тпер.)*1,2, грн з ПДВ, де:
Цфакт фактична ціна електричної енергії за результатами розрахункового періоду на РДН ОЕС України, грн. за 1 кВт*год без ПДВ;
Тпер. - тариф на послуги з передачі електричної енергії затверджений регулятором для оператора системи передачі у встановленому порядку відповідно до постанови НКРЕКП -
М маржа (вартість послуг постачальника, з врахуванням обов`язкових податків, зборів та платежів, що передбачені правилами ринку, законодавством та іншими нормативними документами (ставка внеску на регулювання НКРЕКП та вартість врегулювання небалансу, тощо)) у відсотках, визначена за тендерною пропозицією переможця торгів,____ %.
Також суд приймає до уваги доводи позивача стосовно врахуванням ним під час складання тендерної документації Методичних рекомендацій щодо особливостей здійснення публічних закупівель у сфері електроенергетики на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (надалі - Методичні рекомендації), затверджених наказом Мінекономіки № 11712 від 07.05.2024.
Розділ IV. Рекомендації щодо підготовки тендерної документації
1. Замовником у тендерній документації обов`язково зазначається інформація про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість електричної енергії, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів. У разі визначення замовником у тендерній документації про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість електричної енергії, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, замовник повинен зазначити про прийнятний відсоток перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, визначеною замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.
6. Замовникам рекомендується в тендерній документації визначити порядок розрахунку ціни тендерної пропозиції для учасника за формою згідно з додатком 6 до примірної тендерної документації (додаток 2 до Методичних рекомендацій) з метою розрахунку та фіксації вартості торговельної надбавки / знижки учасника за результатами процедури закупівлі.
Для розрахунку ціни тендерної пропозиції учасника відповідно до абзацу першого цього пункту ціну на ринку "на добу наперед" за 1 кВт·год без ПДВ рекомендовано розраховувати за останній повний календарний місяць, що передував даті оголошення процедури закупівлі, і використовувати тариф на послуги з передачі електричної енергії, чинний на дату оголошення процедури закупівлі.
Водночас для забезпечення стабільності та прозорості виконання договору замовнику рекомендовано передбачити в тендерній документації вимогу для переможця надати комерційну пропозицію за формою згідно з додатком 6 до примірної тендерної документації (додаток 2 до Методичних рекомендацій), у якій встановлюється порядок перерахунку ціни тендерної пропозиції переможця під час її розгляду з метою визначення та в подальшому фіксації розміру торговельної надбавки / знижки переможця в договорі, яка залишатиметься незмінною протягом усього строку дії договору.
Крім того, складові ціни за одиницю електричної енергії, такі як тариф на передачу електричної енергії та середньозважені ціни на ринку "на добу наперед", під час виконання договору можуть бути змінені відповідно до підпункту 7 пункту 19 Особливостей у разі встановлення в договорі порядку такої зміни.
7. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі, тому замовнику не рекомендується визначати будь-які умови, які обмежують або впливають на розміри торговельної надбавки / знижки, що встановлюються учасником у ціні своєї тендерної пропозиції, у тому числі не може забороняти встановлення від`ємної торговельної надбавки / знижки.
Отже, як абз. 12 пункту 28 Особливостей, так і п. 7 Методичних рекомендацій Мінекономіки забороняють зазначати у тендерній документації вимоги, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі.
З огляду на вищевикладене умови про те, що «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), не може бути величиною від`ємною», встановлені у Тендерній документації Замовника, дійсно кваліфікуються як вимоги, що обмежують нижню межу ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі.
Враховуючи, що тендерні пропозиції учасників ТОВ «ЯСНО+», ТОВ «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» та ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» були відхилені з підстав того, що «М» - прибутковість Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника) є величиною від`ємною», суд погоджується з висновком відповідача про наявність у діях позивача порушення пункту 44 Особливостей та частини першої статті 5 Закону.
Отже, відповідач вірно встановив у Висновку від 29.01.2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-12-09-005776-а, що на порушення пункту 44 Особливостей Замовник безпідставно відхилив тендерні пропозиції учасників ТОВ ЯСНО+, ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ ІНСОЛ та ТОВ УКРГАЗТРЕЙДИНГ із зазначених у проколах щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 23.12.2024 №№ 8/3-1-0-1, 8/3-1-0-1 та 8/3-1-0-3 підстав, остаточні цінові пропозиції яких є меншими на 1085 904,80 грн, 657 563,92 грн та 657 563,90 грн відповідно, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі ТОВ ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД, якого визначено переможцем процедури закупівлі.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість висновку Південного офісу Держаудитслужби від 29.01.2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-12-09-005776-а в частині встановлення порушення пункту 44 Особливостей та частини першої статті 5 Закону №922-VIII щодо дотримання таких принципів закупівлі, як максимальна економія, ефективність та пропорційність; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі.
Враховуючи безпідставне відхилення тендерних пропозиції учасників, суд вважає, що відповідачем вірно обрано й спосіб усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору з ТОВ ОДЕСЕНЕРГОТРЕЙД.
При цьому, не підтвердження судом у цьому рішенні порушень абзацу 2 пункту 54 Особливостей та абзаців 1 та 12 пункту 28 Особливостей, не спростовує висновків суду щодо правомірності зазначеного у пункті 3 розділу ІІІ Висновку «Зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель» способу усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору, оскільки безпідставне відхилення тендерних пропозиції учасників мало вплив на перебіг процедури закупівлі та на її результат. Отже, єдиним можливим та співмірним зобов`язанням щодо усунення виявлених порушень може бути лише зобов`язання щодо розірвання Договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.
Суд наголошує, що проведення публічних закупівель у першу чергу направлене на забезпечення потреб держави, територіальних громад або об`єднаних територіальних громад. Органи державного фінансового контролю уповноважені проводити моніторинг закупівлі на всіх етапах процедури закупівлі, в тому числі після укладення договору про закупівлю та протягом усього строку його дії. При цьому закон не обмежує коло питань, які можуть бути предметом перевірки на кожному із етапів процедури закупівлі.
Пунктами 7, 8, 10 статті 10 Закону №2939-XII визначено, зокрема, право органу державного фінансового контролю: пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Отже, чинним законодавством встановлено дискрецію органу державного фінансового контролю щодо визначення форми усунення встановлених порушень в залежності від виду цих порушень. Окрім того, враховуючи, що під час укладення договорів за результатами публічних закупівель використовуються саме бюджетні кошти, то лише держава через свій відповідний орган має повноваження щодо обрання форми припинення нецільового використання цих коштів.
Відповідно до сталої практики Верховного Суду у цій категорії справ, відповідач має повноваження щодо визначення такого варіанту усунення встановлених порушень, як припинення зобов`язань за договором.
У постанові від 24 січня 2023 року по справі №280/8475/20 Верховний Суд зазначив, що Законом України «Про публічні закупівлі» на відповідача покладений обов`язок зазначити три варіанти правомірної поведінки, тобто замовнику дається право вибору: вжити заходів щодо розірвання договору, та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, надати аргументовані заперечення, інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення. Варіант усунення порушення шляхом розірвання договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан. У разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону № 922 повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим. Отже, у разі дотримання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» відносини між переможцем закупівлі та замовником взагалі б не виникли та договір про закупівлю не було б укладено.
З врахуванням встановлених порушень у пункті 3 констатуючої частини Висновку Південного офісу Держаудитслужби, покликаючись на статті 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», зобов`язало Замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Відповідач конкретизував, які саме заходи має вжити замовник, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність.
Тобто вимоги, зазначені у спірному висновку про результати моніторингу процедури закупівлі шляхом розірвання договору, підлягали виконанню.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року по справі №420/693/21, від 10 листопада 2022 року по справі №200/10092/20, від 24 січня 2023 року по справі №280/8475/20, від 31 січня 2023 року по справі №260/2993/21, від 09 лютого 2023 року по справі № 520/6848/21, від 28 лютого 2023 року по справі № 160/5952/20, від 23 березня 2023 року по справі №400/4705/20.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що висновок Південного офісу Держаудитслужби від 29.01.2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-12-09-005776-а є правомірним та скасуванню не підлягає.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідач суб`єкт владних повноважень довів, що діяв у межах спірних правовідносин на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат на користь позивача не здійснюється. Інших судових витрат не заявлено.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72-77, 90, 139, 242-246, 250, 255-258, 262, 295, 297 КАС України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Південного офісу Держаудитслужби (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 40477150), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: товариство з обмеженою відповідальністю Одесенерготрейд (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-А, офіс 262, код ЄДРПОУ 42088805), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю ЯСНО+ (код ЄДРПОУ 45179093; 04119, м. Київ, вул. Джонса Ґарета, буд. 8, Літера 20 Д); товариство з обмеженою відповідальністю ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ ІНСОЛ (код ЄДРПОУ 42834213; 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, будинок 102, корпус літера 3); товариство з обмеженою відповідальністю УКРГАЗТРЕЙДИНГ код ЄДРПОУ 44544025; 04070, м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, будинок 25-Б, приміщення 1), про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
СуддяА.А. Радчук
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2025 |
Оприлюднено | 19.05.2025 |
Номер документу | 127370198 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Радчук А.А.