Березівський районний суд одеської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяБерезівський районний суд Одеської області
15.05.2025
Справа № 494/612/25
Провадження № 2/494/364/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.2025 року м. Березівка
Березівський районний суд Одеської області у складі:
судді - Римаря І.А.,
за участю: секретаря судового засідання -Антонишиної І.С
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Березівка Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу №494/612/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Березівської міської ради Одеської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
26.03.2025 року до Березівського районного суду Одеської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Березівської міської ради Одеської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно.
Згідно протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 26.03.2025 року визначено суддю Березівського районного суду Одеської області Римар І.А.
Ухвалою суду від 27.03.2025 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 30.04.2025 року закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті, також витребувано спадкову справу, після смерті ОСОБА_2 , яка надійшла у провадження суду 08.05.2025 року (а.с.41-57)
Позивач у позовній заяві вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 7.67 га для ведення сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Златоустівської сільської ради Березівського району Одеської області. 06.02.2025 року ОСОБА_1 звернулась до нотаріуса щодо прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріусом відмовлено в оформленні спадщини, оскільки позивач пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду щодо встановлення факту прийняття спадщини. ОСОБА_1 зазначила, що ОСОБА_2 володіла вищевказаною земельно ділянкою, останні роки життя хворіла, потребувала стороннього догляду, позивач доглядала матір до смерті та понесла витрати на її поховання. Таким чином, ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, на власний розсуд розпорядилась її особистими речами та майном. Мати заповіт не складала, позивач являється її єдиною спадкоємицею. У зв`язку з вказаним, позивач просить встановити факт прийняття спадщини та визнати за нею право власності на вищезазначену земельну ділянку.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який продовжено до 07.08.2025 року.
У судове засідання 15.05.2025 року позивач не з`явилась, однак 15.05.2025 року від її представника до суду надійшла заява про розгляд справи без їхньої участі, вказала, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні (а.с.58).
Представник відповідача у судове засідання 15.05.2025 року не з`явилась, разом з тим 30.04.2025 року на адресу суду надіслала заяву про розгляд справи без її участі, вказали, що не заперечують проти задоволення позовних вимог (а.с.32).
Суд вважає зазначити, що обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").
Вивчивши матеріали справи, врахувавши заяву представника позивача та представника відповідача про розгляд справи без їх участі, оцінивши і проаналізувавши докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зіст.2Цивільно-процесуальногокодексу України (далі ЦПК України)завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з частиною першоюстатті 5 ЦПК України,здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, щопомерла ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть, видане виконкомом Златоустівської сільської ради Березівського району Одеської області 17.06.2002 року (а.с.10).
Після її смерті відкрилась спадщина на належне ОСОБА_2 майно, а саме, на земельну ділянку площею 7.67 га для ведення сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Златоустівської сільської ради Березівського району Одеської області, вказана земельна ділянка належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №474761 виданого Златоустівською сільською радою народних депутатів 23.03.2002 року (а.с.18).
ОСОБА_1 зверталась до Пересипської державної нотаріальної контори у місті Одеса з приводу оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріусом роз`яснено, що позивач звернулась з заявою про прийняття спадщини після спливу встановленого шестимісячного строку, з питання продовження строку або встановлення факту прийняття спадщини, необхідно звернутись до суду (а.с.16).
З матеріалів спадкової справи №30Б/2025 заведеної 06.02.2025 року вбачається, що інші спадкоємці до нотаріуса з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 не звертались (а.с.42-57).
Згідност. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідност. 81 ЦПК України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно дост. 76 ЦПК України,доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідност. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відносини спадкування регулюються правиламиЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правилаЦК УРСР1963 року, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Відповідно достатті 524 ЦК УРСР,спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця (стаття 525 ЦК УРСР).
Статтею 548 ЦК УРСР,встановлено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно достатті 549 ЦК УРСРвизнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Отже, для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій у визначений законом строк.
Суд зазначає, щоЦК Українизастосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинностіЦК України, положення цьогоКодексузастосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності (пункт 4Прикінцевих та перехідних положень ЦК України).
Правила КнигиШостої ЦК Українизастосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом (абзац 1 пункту 5Прикінцевих та перехідних положень ЦК України).
Відповідно достатті 5 ЦК України,акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на день відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї (ч. 3ст. 1268 ЦК України).
Нормоюст. 392 ЦК України,передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Суд зауважує, що перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, визначений у ч. 1ст. 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Водночас, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 № 5-рп/95 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт тощо.
Враховуючи те, що встановлення факту породить для позивача певні юридичні наслідки (можливість оформлення права на спадщину) та іншого шляху для підтвердження даного факту не існує, суд вважає за необхідне задовольнити вимогу позивача та встановити факт прийняття нею спадщини після смерті матері.
Факт прийняття спадщини позивачем після смерті спадкодавця повністю підтверджується дослідженими судом доказами (письмовими доказами), які відповідають критеріям належності і допустимості, у своїй сукупності є достатніми та сумнівів у своїй достовірності не викликають. Інші спадкоємці за заповітом або за законом відсутні.
Таким чином, суд доходить обґрунтованого переконання про наявність достатніх підставвважати доведеність факту, що ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину у вигляді земельної ділянки площею 7.67 га для ведення сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Златоустівської сільської ради Березівського району Одеської області, вступивши у володіння зазначеним спадковим майном.
Згідно роз`яснень п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»,у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, діючим законодавством України чітко визначений порядок отримання спадкоємцем документа, який посвідчує його право на успадковане майно - Свідоцтва про право на спадщину, видачу якого, відповідно до норм цивільного законодавства таЗакону України «Про нотаріат», покладено на нотаріальний орган. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення у нотаріальному порядку.
Таким чином, при обставинах, коли у позивача відсутні інші способи захисту цивільних прав та інтересів, чим може бути визнання права, відповідно до п.1 ч.2ст. 16 ЦК України, з огляду на відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій щодо спадкування після смерті ОСОБА_2 , позовні вимоги позивача про визнання за нею права власності на земельну ділянку площею 7.67 га для ведення сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Златоустівської сільської ради Березівського району Одеської області, не суперечать закону та не порушують права, свободи та інтереси інших осіб.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, а також зважаючи на те, що особисте майнове право позивача, а саме право на земельну ділянку у порядку спадкування, не визнається, відтак позивач має законні сподівання на судовий захист цього права. З огляду на обґрунтованість заявлених вимог, враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача, суд вважає, що позов необхідно задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст.10,11,76-80,133,141,258,259,263-265 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Березівської міської ради Одеської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 право власності на земельну ділянку площею 7,67 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Златоустівської сільської ради (тепер Березівської міської ради) Березівського району Одеської області (державний акт серії РІ №474761 виданий 23 березня 2002 року, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №353) в порядку спадкування.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з моменту його проголошення.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Березівська міськарадаОдеськоїобласті, (пл. Генерала Плієва, 9, м. Березівка Одеської області, код ЄДРПОУ 04056842).
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19.05.2025 року.
Суддя І.А. Римар
Суд | Березівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2025 |
Оприлюднено | 21.05.2025 |
Номер документу | 127431469 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Березівський районний суд Одеської області
Римар І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні