Київський окружний адміністративний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяКИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2025 року справа №320/24841/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА "ОЛЕКСАНДРА" до Національної поліції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Крок", про визнання протиправним та скасування рішення.
Суть спору: 19.05.2025 до Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство "ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА "ОЛЕКСАНДРА" з позовом до Національної поліції України про визнання протиправним та скасування рішення Національної поліції України (Уповноваженої особи з питань організації та проведення публічних закупівель та оборонних закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), оформленого протоколом №37/3 від 14.05.2025, яким ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" (код ЄДРПОУ: 33309435) визначено переможцем у закупівлі за процедурою відкритих торгів з особливостями UA-2025-04-28-008639-а-Лот 3. Черевики чорного кольору (код ДК 021:2015:18810000-0 Взуття різне, крім спортивного та захисного), та про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ "Українська промислова компанія "Крок".
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що 28.04.2025 Національною поліцією України було розміщено оголошення про проведення закупівлі UA-2025-04-28-008639-а (Черевики чорного кольору 3 лоти, код ДК 021:2015:18810000-0 Взуття різне, крім спортивного та захисного).
Позивач був учасником вказаної спрощеної закупівлі.
За результатом проведення цієї закупівлі 14.05.2025 відповідачем було прийнято рішення, оформлене протоколом №37/3, про визначення ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" переможцем закупівлі UA-2025-04-28-008639-а-Лот 3. Черевики чорного кольору (код ДК 021:2015:18810000-0 Взуття різне, крім спортивного та захисного).
Позивач не погоджується з правомірністю прийняття відповідачем спірного рішення, оскільки подана ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" тендерна пропозиція не відповідала вимогам тендерної документації та мала бути відхилена відповідачем.
Так, позивач стверджує, що ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" було подано у складі тендерної пропозиції протокол випробувань продукції №113.1.25.ПС від 06.05.2025, виданий Випробувальною лабораторією ТОВ "Тестметрстандарт". Проте, на переконання позивача, вказаний протокол не є таким, що виданий акредитованим органом з оцінки відповідності як того вимагає пункт 3 розділу ІІІ Додатку до тендерної документації. Зокрема, позивач зауважив, що Випробувальна лабораторія ТОВ "Тестметрстандарт" не акредитована на проведення досліджень, які зазначені у протоколі, оскільки відповідно до відомостей з Реєстру акредитованих органів оцінки відповідності, виданий Національним агентством з акредитації України Випробувальній лабораторії ТОВ "Тестметрстандарт" сертифікат про акредитацію №201471 не розповсюджується на випробування та методики, які вимагаються технічним описом продукції 1881.40108578-601:2024 та зазначені у протоколі. Позивач зазначив, що у додатку до атестата про акредитацію №201471 відсутня інформація про акредитацію лабораторії для проведення досліджень: висоти взуття зовні, висоти взуття всередині, висоти задинки посередині за ДСТУ EN ISO 20344:2016; ваги черевиків та будь-яких досліджень за ДСТУ ГОСТ 28735:2009.
Також позивач звернув увагу, що надані ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" у складі тендерної пропозиції гарантійні листи від 05.05.2025 №02/05-9 не містили вказівки про конкретну назву товару, як того вимагають пункти 1, 2, 5 Розділу ІІІ Додатку 1 до Тендерної документації. Так, позивач звернув увагу на те, що у гарантійних листах зазначена назва товару "Черевики з високими берцями чорного кольору та черевики чорного кольору", у той час як товаром за лотом 3 є виключно черевики чорного кольору (18847 пар). Крім того, у протоколі випробувань товару №113.1.25.ПС від 06.05.2025 вказано найменування товару "Черевики чорного кольору (власність Національної поліції України), арт.4933)". На думку позивача, вказане свідчить про недотримання третьою особою вимог пунктів 1, 2, 5 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації в частині позначення у документах конкретної назви товару.
Також позивач зазначив, що наданий ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" у складі тендерної пропозиції протокол випробувань №0801/25-ВЦ/1-№0805/25-ВЦ/1 від 05.03.2025 не містить інформації про застосування методики перевірки ДСТУ ISO 1833-2:2009 під час випробувань сировинного складу матеріали синтетичний на основі палестру та поліаміду, що суперечить вимогам пункту 4 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації.
Крім того, позивач звернув увагу на те, що третя особа всупереч вимогам пункту 1 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації не надала документи, що підтверджують повноваження службової (посадової) особи або представника учасника щодо підпису документів тендерної пропозиції. Так, ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" було надано у складі тендерної пропозиції на підтвердження повноважень представника, в.о. керівника - Карпишина Юрія Анатолійовича, наказ №9-к від 13.01.2023, протокол №13-01/25 від 13.01.2025. Проте, Карпишин Ю.А. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вказаний як "представник", у той час як керівником товариства є Карпишина Анна Володимирівна. Крім того, третя особа не надала довіреність про надання Карпишину Ю.А. повноважень та документів, що засвідчують цю особу.
Також позивач звернув увагу на те, що надані ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" довідка про корупцію від 15.05.2025 №15/05-1, довідка про несудимість від 15.05.2025 №15/05-2 та довідка про працю від 15.05.2025 №15/05-3 стосуються саме Карпишина Ю.А., який на переконання позивача не є керівником юридичної особи, оскільки керівником товариства є Карпишина А.В.
Особливості провадження у справах щодо гарантованого забезпечення потреб оборони визначено статтею 282 КАС України.
Відповідно до частини першої та третьої статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про оборонні закупівлі", крім спорів, пов`язаних з укладенням державного контракту (договору) про закупівлю з переможцем спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель, а також зміною, розірванням і виконанням державних контрактів (договорів) про закупівлю, може бути подана протягом десяти робочих днів з дня, коли особа мала дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк з дня надходження позовної заяви.
При цьому, згідно з частиною першою статті 270 КАС України, на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283, 283-2 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 20.05.2025 о 09 год. 30 хв. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Крок".
Відповідач проти позову заперечував та пояснив, що згідно з пунктом 3 розділу ІІІ додатку 1 до Тендерної документації з метою перевірки підтвердження відповідності запропонованого Товару технічним, якісним, кількісним характеристикам предмету закупівлі (чи окремого лота за наявності), а також підтвердження можливостей поставки запропонованого Товару для потреб Замовника Учасник подає (у формі сканованих копій) такі документи, зокрема, скановану копію протоколу випробувань (довідки, декларації, експертного висновку, сертифікату або іншого документу) (надалі - Протокол випробувань) виданого Учаснику уповноваженим акредитованим органом з оцінки відповідності (згідно з реєстрами Міністерства економіки України та/або Національного агентства з акредитації України) (далі - акредитований орган) у поточному році про відповідність запропонованого Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі.
Протокол випробувань в обов?язковому порядку повинен містити інформацію про відповідність зразку Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі, наведеним в Додатку №4 до Документації, зокрема: вимогам нормативно - технічної документації (технічному опису - ТО) за наступними розділами: «Зовнішній вигляд» (п. 1.2. ТО), «Виміри товару у готовому вигляді» (п. 1.4. ТО) (лінійні виміри) та «Маркування» (п. 1.9. ТО). У свою чергу, пункт 1.4.1 ТО визначає, що лінійні виміри черевиків вихідного розміру (42) у готовому вигляді повинні відповідати даним, вказаним у таблиці 13 та ДСТУ EN ISO 20344:2016. ТОВ «УПК «КРОК» на виконання цієї вимоги Документації в складі тендерної пропозиції надало виданий випробувальною лабораторією ТОВ «ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ» протокол випробувань №113.1.25.ПС від 06.05.2025, на сторінці 4 якого містяться результати випробувань на відповідність ТО лінійних вимірів черевиків вихідного розміру (42). Показники за результатами випробувань відповідають тим, що зазначені в ТО, а тому протокол випробувань у цій частині відповідає вимогам, що передбачені Документацією.
Стосовно акредитації випробувальної лабораторії ТОВ «ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ» відповідач зауважив, що ця лабораторія має атестат акредитації №201471 на здійснення випробування іграшок дитячих; засобів індивідуального захисту; обладнання технологічного; обладнання, що працює під тиском; електропобутового та аналогічного обладнання, світлотехнічної продукції і комплектувальних виробів; засобів мийних; виробів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами; овочів, фруктів, ягід, культур зернових, бобових, олійних та продуктів їх переробки; будівельних матеріалів та виробів; колісних транспортних засобів; сільськогосподарської, лісогосподарської та іншої техніки, їх складових частин. Сфера акредитації випробувальної лабораторії ТОВ «ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ» викладена в додатку від 10 лютого 2025 до атестату акредитації № 201471. Щодо засобів індивідуального захисту на сторінках 4-6 цього додатку визначений перелік фізико-механічних випробувань, які може здійснювати випробувальна лабораторія ТОВ «ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ». Одним із таких фізико-механічних випробувань вказано визначення висоти верху взуття, а нормативним документом на методи випробувань - ДСТУ EN ISO 20344:2016 п. 6.2, ДСТУ EN ISO 20344:2022 п. 6.2. Таким чином, на переконання відповідача, випробувальна лабораторія ТОВ «ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ» акредитована проводити фізико-механічні випробування визначення висоти верху взуття згідно з методами, визначеним в ДСТУ EN ISO 20344:2016.
Також відповідач вважає необґрунтованими доводи позивача про те, що сфера акредитації ТОВ «ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ» не містить інформацію про акредитацію для проведення досліджень висоти взуття зовні, висоти взуття всередині та висоти задинки посередині за ДСТУ EN ISO 20344:2016, оскільки ДСТУ EN ISO 20344:2016 не визначає методів перевірки таких показників. Так, відповідач стверджує, що ДСТУ EN ISO 20344:2016 в якості показника, що визначається випробуванням, передбачає саме визначення висоти верху взуття, а випробувальна лабораторія ТОВ «ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ» акредитовано згідно з ДСТУ EN ISO 20344:2016 на проведення таких випробувань.
3 огляду на викладене, відповідач вважає, що наданий у складі тендерної пропозиції протокол №113.1.25.ПС виданий уповноваженим акредитованим органом з оцінки відповідності (згідно з реєстрами Міністерства економіки України та/або Національного агентства з акредитації України), та містить вичерпну інформацію про результати випробувань, які вимагалися відповідно до Документації.
Щодо невиконання ТОВ «УПК «Крок» вимог Документації щодо зазначення у документах тендерної пропозиції конкретної назви товару відповідач зазначає, що ТОВ «УПК «КРОК» у складі тендерної пропозиції надано відповідні гарантійні листи окремими файлами», а саме: « 1 гарантійний лист поставки.pdf»; « 2 гарантійний лист відповідність.pdf»; « 5 гарантійний лист матеріали.pdf», які повністю відповідають встановленим Відповідачем вимогам, зокрема, у гарантійних листах наявна відповідна інформація щодо процедури закупівлі, назви Товару, його обсягів і строків поставки, визначених документацією.
Також відповідач звернув увагу на те, що ТОВ «УПК «КРОК» є учасником закупівлі UA-2025-04-28-008639-а по всім трьом лотам, а тому в гарантійних листах зазначено конкретні назви товару по всім лотам, що не суперечить вимогам Документації.
Щодо тверджень позивача про відсутність в протоколі випробувань, наданому ТОВ «УПК «КРОК», інформації про застосування методики перевірки ДСТУ ISO 1833-2:2009 під час визначення сировинного складу матеріалу синтетичний на основі палестру та поліаміду, відповідач зауважує, що відповідно до пункту 4 розділу III Додатку 1 до Документації на засвідчення відповідності основних матеріалів (матеріалу синтетичного на основі поліестеру та поліаміду (згідно з таблицею 7 ТО)) Товару технічним, якісним, кількісним характеристикам предмету закупівлі ТОВ «УПК «КРОК» у складі тендерної пропозиції надано протокол випробувань №0801/25-ВЦ/1 - №0805/25-ВЦ/1 від 05.03.2025 (далі - протокол №0801). На сторінці 2 протоколу №0801 містяться результати та методи перевірки матеріалу синтетичного на основі поліестеру та поліаміду вимогам таблиці 7 ТО. Зокрема, протокол №0801 містить посилання на ДСТУ 4057-2001 щодо методики випробувань, як і вимагалося Документацією (таблицею 7 ТО). Також відповідач зауважив, що наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 20 грудня 2023 року №352 «Про скасування національних стандартів» 3 01 січня 2024 року скасовано чинність низки національних стандартів, серед яких і ДСТУ ISO 1833-2:2009 «Матеріали текстильні. Кількісний хімічний аналіз. Частина 2. Трикомпонентні суміші волокон». Тому, на думку відповідача, цілком очевидно, що в протоколі №0801 не міститься інформації стосовно методики випробувань на підставі ДСТУ, який в установленому порядку було скасовано в Україні. Оскільки в таблиці 7 ТО міститься посилання на методику проведення випробувань іншого чинного стандарту (ДСТУ 4057-2001), і ТОВ «УПК «КРОК» було надано протокол з випробуванням матеріалу синтетичного на основі поліестеру та поліаміду відповідно до вказаного нормативного документу, що засвідчили відповідність показникам, зазначеним у ТО, вказане, на переконання відповідача, спростовує доводи позивача про невідповідність вимогам Документації та ТО протоколу №0801, а відтак і тендерної пропозиції ТОВ «УПК «КРОК».
Стосовно підтвердження повноважень виконуючого обов?язки директора ТОВ «УПК «КРОК» відповідач звернув увагу на те, що в тендерній документації ТОВ «УПК «КРОК» містяться: наказ №9-к від 13.01.2025 про призначення Карпишина Ю.А. виконуючим обов`язки директора; протокол №13-01/25 від 13.01.2025 про призначення Карпишина Ю.А. виконуючим обов`язки директора.
Відповідач, з посиланням на постанову Верховного Суду від 20.07.2021 у справі № 910/10306/20 (910/21682/15), зазначив, що рішення про тимчасове виконання обов?язків керівника юридичної особи ухвалюється власником юридичної особи, має тимчасовий характер, оплата праці такого в.о. визначається у відповідному рішенні (наказі, рішенні загальних зборів) або відповідно до посадового окладу, який передбачений локальними актами. Призначення в.о. за вакантною посадою є видом строкового трудового договору, строк якого закінчуються після призначення особи безстроково чи за контрактом. У випадку ж призначення в.о. керівника підприємства, установи, організації незалежно від форми власності на вакантну посаду керівника, у такому випадку є необхідність внесення відповідних даних до реєстру для надання рішенням такого в.о. керівника юридичної сили. Внесення цих даних до реєстру є підтвердженням правомочності в.о. керівника здійснювати владно-розпорядчі (публічна служба) або управлінські (господарські товариства) функції, а саме: вчиняти правочини від імені юридичної особи, право підпису фінансових та банківських документів, у тому числі, приймати та звільняти найманих працівників тощо. Відповідно звільнення в.о. автоматично повинно супроводжуватися внесення змін до реєстру. У випадку звільнення в.о. керівника, про це вносяться відповідні зміни до реєстру датою видачі наказу про звільнення. Тільки за умови успішного оскарження наказу чи рішення про звільнення, можна говорити про внесення даних до реєстру. Не може на час спору між власником та в.о. керівника юридична особа залишатися без керівництва. Призначення виконуючого обов?язки використовується за крайньої необхідності, на випадок об?єктивної потреби підприємства, установи, організації у безперервності здійснення ним керівництва чи виконання певних функцій. У даному випадку призначення виконуючого обов?язки керівника спрямоване на забезпечення безперервності здійснення ним керівництва юридичною особою - владно-розпорядчих або управлінських функцій, а саме: вчиняти правочини від імені юридичної особи, право підпису фінансових та банківських документів, у тому числі, приймати та звільняти найманих працівників, підписувати документи необхідні для участі в тендерних закупівлях.
Відповідач зауважив, що згідно з наказом №9-к від 13.01.2025 покладено виконання обов?язків директора ТОВ «УПК «КРОК» з 14 січня 2025 року на час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Анни Карпишиної на Юрія Карпишина , менеджера зі збуту по підготовці тендерної документації з наданням права підпису фінансових та організаційно-розпорядчих документів. Крім того, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «УПК «КРОК» внесено відомості про Карпишина Юрія Анатолійовича як про особу, на яку покладено виконання обов?язків директора. Оскільки фактично Карпишин Юрій Анатолійович виконує функції керівника юридичної особи на час відпустки по догляду за дитиною Анни Карпишиної , відповідач вважає, що надання ТОВ «УПК «КРОК» документів на підтвердження повноважень директора (копії протоколу зборів учасників/засновників та копії наказу про призначення) відповідає вимогам Документації.
У цьому контексті відповідач зазначив, що ТОВ «УПК «КРОК» на підтвердження відсутності підстав, передбачених підпунктами 3, 5, 6 і 12 пункту 47 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (із змінами), подавалися довідки, які стосувалися саме виконуючого обов?язки директора товариства Карпишина Юрія Анатолійовича як керівника учасника процедури закупівлі, а не Карпишиної Анни, яка на даний момент не виконує функції керівника юридичної особи у зв`язку з перебуванням у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
У зв?язку з цим, відповідач вважає, що підстави для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «УПК «КРОК» відсутні, що свідчить про обґрунтованість рішення про визнання ТОВ «УПК «КРОК» переможцем процедури закупівлі UA-2025-04-28-008639-а за лотом 3.
Також відповідачем було подано до суду клопотання про закриття провадження у справі, у задоволенні якого було відмовлено, про що судом було постановлено усну ухвалу від 20.05.2025 із занесенням до протоколу судового засідання.
Третя особа письмові пояснення не надала. Явку свого представника у судове засідання не забезпечила. Про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином та своєчасно шляхом направлення тексту ухвали про відкриття провадження у справі на електронну адресу, про що свідчить довідка про доставку електронного листа, сформована програмним забезпеченням Діловодство спеціалізованого суду.
У судовому засіданні брали участь представники позивача та відповідача, які після надання пояснень по справі заявили клопотання про здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вказане, усною ухвалою суду від 20.05.2025, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, вирішено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
28.04.2025 Національної поліцією України на офіційному веб-сайті "Prozorro" (посилання: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2025-04-28-008639-a) було розміщено оголошення про проведення відкритих торгів "Черевики чорного кольору (код ДК 021:2015:18810000-0 Взуття різне, крім спортивного та захисного)", ідентифікатор закупівлі: UA-2025-04-28-008639-а.
У вказаному оголошені зазначено, що кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 08.05.2025 о 18:00.
Як вбачається з відомостей з офіційного веб-сайту "Prozorro" (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2025-04-28-008639a?lot_id=f897c7620a014d4ba3fa86d184f8b 1db#lots), документи були подані такими учасниками:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Крок": первинна пропозиція - 36186 240,00 грн., остаточна пропозиція - 34931029,80 грн.;
- Приватного підприємства "ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА "ОЛЕКСАНДРА": первинна пропозиція - 37599 765,00 грн., остаточна пропозиція - 35348302,38 грн.;
- Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 : первинна пропозиція - 41048766,00 грн.; остаточна пропозиція - 41048766,00 грн.
Протоколом Уповноваженої особи з питань організації та проведення публічних закупівель та оборонних закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони Національної поліції України від 14.05.2025 №37/3 визначено ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" переможцем процедури відкритих торгів з особливостями та повідомити про намір укласти договір з переможцем із сумою пропозиції 34931029,80 грн., щодо закупівлі Лот 3. Черевики чорного кольору (код ДК 021:2015:18810000-0 Взуття різне, крім спортивного та захисного) - 18847 пар. (ідентифікатор закупівлі: UA-2025-04-28-008639-а).
14.05.2025 відповідачем на офіційному веб-сайті "Prozorro" (посилання: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2025-04-28-008639-a/print/active-awards/pdf/f897c7620a014d4 ba3fa86d184f8b1db) було розміщено повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем, ТОВ "Українська промислова компанія "Крок".
Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем вказаного рішення, позивач звернувся до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначені Законом України "Про оборонні закупівлі" від 17.07.2020 №808-ІХ (далі-Закон №808).
Частиною другою статті 2 Закону №808 встановлено, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Частиною першою статті 3 Закону №808 визначено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Відповідно до частин першої, четвертої та шостої статті 16 Закону №808 придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель: 1) закрита закупівля: переговори; поетапні переговори; 2) торги з обмеженою участю; 3) спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, статтею 23 розділу II і розділом III цього Закону.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом IV цього Закону.
Згідно зі статтею 24 Закону №808 спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням особливостей, встановлених статтею 23 та розділами I, III цього Закону.
Відповідно до приписів частин першої-другої статті 30 Закону №808 особливості здійсненні оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються на основі принципів, визначених статтею 3 цього Закону.
Відповідно до пункту 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 (далі - Особливості), державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів: зокрема, у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (п.п.1).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі-Постанова №1178).
Так, пунктами 2 та 3 Постанови №1178 у цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон), постановах Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 166 "Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 22, ст. 855) та від 14 вересня 2020 р. № 822 "Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 75, ст. 2407).
Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Пунктами 24-26 Постанови №1178 визначено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію на закупівлю товарів, послуг не пізніше ніж за сім днів, на закупівлю робіт не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Положення частини третьої статті 10 Закону до відкритих торгів, оголошених замовником згідно з цими особливостями, не застосовується.
Оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію, визначену частиною другою статті 21 Закону з урахуванням цих особливостей.
Відповідно до пункту 28 Постанови №1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Пунктом 30 Постанови №1178 передбачено, що під час проведення відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі заінтересовані особи.
Згідно з пунктом 31 Постанови №1178 тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.
Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 цих особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку, який у разі необхідності може бути продовжений.
До закінчення зазначеного строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право:відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції;погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції.
У разі необхідності учасник процедури закупівлі має право з власної ініціативи продовжити строк дії своєї тендерної пропозиції, повідомивши про це замовникові через електронну систему закупівель.
Пунктами 38-39 Постанови №1178 передбачено, що дата і час розкриття тендерних пропозицій, дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично в день оприлюднення замовником оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель.
Розкриття тендерних пропозицій здійснюється відповідно до статті 28 Закону (положення абзацу третього частини першої та абзацу другого частини другої статті 28 Закону не застосовуються).
Відповідно до пунктів 41-42 Постанови №1178 розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п`ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.
Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником/переможцем процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
У разі отримання достовірної інформації про невідповідність учасника процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, визначених пунктом 47 цих особливостей, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою під час визначення результатів відкритих торгів, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника процедури закупівлі.
Згідно з пунктом 44 Постанови №1178 замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли, зокрема, тендерна пропозиція:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;
є такою, строк дії якої закінчився;
є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;
не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;
Пунктом 44 Постанови №1178 визначено, що рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником відповідно до статті 33 Закону та цього пункту.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю автоматично формується електронною системою закупівель протягом одного дня з дати оприлюднення замовником рішення про визначення переможця процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника до органу оскарження договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через п`ять днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII (далі-Закон №922).
Відповідно до положень частини першої статті 10 Закону №922 замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема, оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проект договору про закупівлю - не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій (п.2).
Згідно з частинами першою-третьою статті 20 Закону №922 відкриті торги є основною процедурою закупівлі.
Під час проведення відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі заінтересовані особи. Для проведення відкритих торгів має бути подано не менше двох тендерних пропозицій.
Строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше, ніж 15 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель.
У разі якщо оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше, ніж 30 днів з дня його оприлюднення.
Положеннями статті 21 Закону №922 визначено, що оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
Оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) кількість та місце поставки товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 4) очікувана вартість предмета закупівлі; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 7) умови оплати; 8) мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції; 9) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 10) дата та час розкриття тендерних пропозицій, якщо оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону; 11) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі або в грошових одиницях; 12) математична формула для розрахунку приведеної ціни (у разі її застосування).
В оголошенні про проведення відкритих торгів може зазначатися інша інформація.
Дата і час розкриття тендерних пропозицій, крім випадку, встановленого пунктом 10 частини першої цієї статті, та дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично в день оприлюднення замовником оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель.
Відповідно до частини першої та другої статті 22 Закону №922 тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.
У тендерній документації зазначаються такі відомості:
1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;
3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;
4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);
5) кількість товару та місце його поставки;
6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
8) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов;
9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;
10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.
У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;
11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;
13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);
17) прізвище, ім`я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками;
18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;
19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Згідно з пунктами 3-4 статті 22 Закону №922 тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату проведення електронного аукціону.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Відповідно до частин першої-другої статті 23 Закону №922 технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг).
У технічних специфікаціях може зазначатися інформація про передачу прав інтелектуальної власності на предмет закупівлі.
У разі якщо предмет закупівлі в подальшому буде використовуватися фізичними особами, технічні специфікації повинні складатися з урахуванням потреб осіб з інвалідністю або проектувальних вимог для врахування потреб усіх категорій користувачів.
Частиною п`ятою статті 23 Закону №922 визначено, що замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.
Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.
Згідно з частинами першою та другою статті 26 Закону №922 тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції/пропозиції всім особам на рівних умовах.
Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію/пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Статтею 28 Закону №922 визначено, що перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни/приведені ціни тендерних пропозицій/пропозицій.
Розкриття тендерних пропозицій/пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям/умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а також з інформацією та документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель одразу після завершення електронного аукціону.
У разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, електронною системою закупівель автоматично розкриваються всі файли тендерної пропозиції, крім інформації про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції.
Під час розкриття тендерних пропозицій/пропозицій автоматично розкривається вся інформація, зазначена в тендерних пропозиціях/пропозиціях учасників, крім інформації, зазначеної в абзаці другому цієї частини, та формується список учасників у порядку від найнижчої до найвищої запропонованої ними ціни/приведеної ціни.
Не підлягає розкриттю інформація, що обґрунтовано визначена учасником як конфіденційна, у тому числі що містить персональні дані. Конфіденційною не може бути визначена інформація про запропоновану ціну, інші критерії оцінки, технічні умови, технічні специфікації та документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону, і документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону.
Замовник, орган оскарження та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, мають доступ в електронній системі закупівель до інформації, яка визначена учасником конфіденційною.
Протокол розкриття тендерних пропозицій/пропозицій формується та оприлюднюється електронною системою закупівель автоматично в день розкриття тендерних пропозицій/пропозицій.
Відповідно до частини першої-третьої статті 29 Закону №922 оцінка тендерних пропозицій/пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону.
Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично.
У разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини третьої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.
Критеріями оцінки є: 1) ціна; або 2) вартість життєвого циклу; або 3) ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, застосування заходів охорони навколишнього середовища та/або соціального захисту, які пов`язані із предметом закупівлі.
Після оцінки тендерних пропозицій/пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі тендерну пропозицію/пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п`яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення (частини дев`ята та десята статті 29 Закону №922).
За результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій (частини дванадцята статті 29 Закону №922).
Відповідно до частини п`ятнадцятої статті 29 Закону №922 за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції/пропозиції замовник визначає переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю згідно з цим Законом.
Статтею 31 Закону №922 визначені підстави відхилення тендерної пропозиції, яка є аналогічною за змістом із пункту 44 Постанови №1178.
Як було вказано вище, оскаржуваним у даній справі рішенням (протокол від 14.05.2025 №37/3) відповідач визначив ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" переможцем процедури відкритих торгів закупівлі Лот 3. Черевики чорного кольору (код ДК 021:2015:18810000-0Взуття різне, крім спортивного та захисного) - 18847 пар (ідентифікатор закупівлі: UA-2025-04-28-008639-а) та повідомив про намір укласти договір з ним договір.
Позивач, вказуючи про протиправність спірного рішення, зазначив, що подана ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" тендерна пропозиція не відповідає вимогам тендерної документації та мала бути відхилена Національною поліцією України.
Так, позивач зазначає, що ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" було подано у складі тендерної пропозиції протокол випробувань №113.1.25.ПС від 06.05.2025, виданий Випробувальною лабораторією ТОВ "Тестметрстандарт".
Проте, на думку позивача, вказаний протокол не є таким, що виданий акредитованим органом з оцінки відповідності, як того вимагає пункт 3 розділу ІІ Додатку до тендерної документації, оскільки Випробувальна лабораторія ТОВ "Тестметрстандарт" не акредитована на проведення досліджень, які зазначені у протоколі, позаяк відповідно до відомостей з Реєстру акредитованих органів оцінки відповідності, виданий Національним агентством з акредитації України Випробувальній лабораторії ТОВ "Тестметрстандарт" сертифікат про акредитацію №201471 не розповсюджується на випробування та методики, які вказані у ТО 1881.40108578-601:2024 та зазначені у протоколі.
Позивач зазначив, що у додатку до атестата про акредитацію №201471 відсутня інформація про акредитацію лабораторії для проведення досліджень: висоти взуття зовні, висоти взуття всередині, висоти задинки посередині за ДСТУ EN ISO 20344:2016; ваги черевиків та будь-яких досліджень за ДСТУ ГОСТ 28735:2009.
З цього приводу суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації (Перелік документів, що подаються всіма учасниками процедури закупівлі щодо підтвердження відповідності запропонованого Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, встановленим Замовником) з метою перевірки підтвердження відповідності запропонованого Товару технічним, якісним, кількісним характеристикам предмету закупівлі (чи окремого лота за наявності), а також підтвердження можливостей поставки запропонованого Товару для потреб Замовника Учасник подає (у формі сканованих копій) такі документи, як, зокрема, скановану копію протоколу випробувань (довідки, декларації, експертного висновку, сертифікату або іншого документу) (надалі - Протокол випробувань) виданого Учаснику уповноваженим акредитованим органом з оцінки відповідності (згідно з реєстрами Міністерства економіки України та/або Національного агентства з акредитації України) (далі - акредитований орган) у поточному році про відповідність запропонованого Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі.
Протокол випробувань в обов`язковому порядку повинен містити інформацію про відповідність зразку Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі, наведеним в Додатку № 4 до Документації, зокрема:
- вимогам нормативно - технічної документації (технічному опису - ТО) за наступними розділами: «Зовнішній вигляд» (п. 1.2. ТО), «Виміри товару у готовому вигляді»
(п. 1.4. ТО) (лінійні виміри) та «Маркування» (п. 1.9. ТО);
- фотографічне зображення зовнішнього вигляду предмету закупівлі та зображення з інформацією яка підтверджує виробника запропонованого товару (товарний ярлик, етикетка, бірка, тощо).
Якщо протокол випробувань містить посилання на будь-який інший документ на підставі якого він виданий, то сканована копія цього документу в обов`язковому порядку надається разом із сканованою копією даного протоколу випробувань.
У свою чергу, пункт 1.4 ТО визначає виміри черевиків у готовому вигляді та, зокрема, передбачає, що лінійні виміри черевиків вихідного розміру (42) у готовому вигляді повинні відповідати даним, вказаним у таблиці 13 та ДСТУ EN ISO 20344:2016 (п.п.1.4.1 ТО).
У таблиці 13 наведені основні лінійні розміри черевиків:
- тип взуття: черевики;
- висота взуття ззовні, мм: 105+/-5;
- висота взуття всередині,мм: 80+/-5;
- висота задника посередині, мм: 35+/-5.
Згідно з п.1.4.7 ТО вага черевиків вимірюється згідно з ДСТУ ГОСТ 28735:2009. Вага напівпари взуття повинна бути (450-500) г.
З матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Крок" було подано у складі тендерної пропозиції протокол випробувань №113.1.25.ПС від 06.05.2025, виданий Випробувальною лабораторією ТОВ "Тестметрстандарт".
На сторінці 4 протоколу №113.1.25.ПС містяться результати випробувань на відповідність ТО лінійних вимірів черевиків вихідного розміру 42 у готовому вигляді, а саме:
- висота взуття ззовні: правий - 105 мм, лівий - 106 мм;
- висота взуття всередині: правий - 81 мм, лівий - 81 мм;
- висота задника посередині:правий - 37 мм, лівий - 36 мм.
Отже, показники за результатами випробувань продукції відповідають тим, що зазначені в пункті 1.4.1 ТО, а отже протокол випробувань у цій частині відповідає вимогам, що передбачені технічною документацією.
Щодо акредитації випробувальної лабораторії ТОВ "Тестметрстандарт" суд зазначає таке.
Випробувальна лабораторія ТОВ "Тестметрстандарт" має атестат про акредитацію №201471 на здійснення випробування іграшок дитячих; засобів індивідуального захисту; обладнання технологічного; обладнання, що працює під тиском; електропобутового та аналогічного обладнання, світлотехнічної продукції і комплектувальних виробів; засобів мийних; виробів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами; овочів, фруктів, ягід, культур зернових, бобових, олійних та продуктів їх переробки; будівельних матеріалів та виробів; колісних транспортних засобів; сільськогосподарської, лісогосподарської та іншої техніки, їх складових частин.
Згідно з п.1.2 Додатку до атестату про акредитацію №201471 випробувальна лабораторія ТОВ "Тестметрстандарт" акредитована на здійснення випробувань засобів індивідуального захисту, зокрема, вимірювання висоти верху взуття за п.6.2 ДСТУ EN ISO 20344:2016 та п.6.2 ДСТУ EN ISO 20344:2022.
З вказаного вбачається, що Випробувальна лабораторія ТОВ "Тестметрстандарт" акредитована для проведення досліджень з вимірювання висоти верзу взуття за ДСТУ EN ISO 20344:2016.
Щодо посилань позивача на відсутність у Випробувальної лабораторії ТОВ "Тестметрстандарт" акредитації на проведення досліджень з вимірювання висоти взуття зовні, висоти взуття всередині, висоти задинки посередині за ДСТУ EN ISO 20344:2016, то суд зазначає таке.
У розділі 6 ДСТУ EN ISO 20344:2016 (Засоби індивідуального захисту. Методи випробування взуття), посилання на який міститься у п.1.4.1 ТО продукції, визначено методи випробування верху, підкладки або язичка, серед яких передбачено методи вимірювання висоти верху взуття (пункт 6.2).
При цьому, суд звертає увагу на те, що ДСТУ EN ISO 20344:2016 в принципі не визначає методи вимірювання висоти взуття зовні, висоти взуття всередині та висоти задинки посередині.
Так, в п. 6.2.1 ДСТУ EN ISO 20344:2016 вказано, що випробним зразком є одна пара готового взуття.
У свою чергу, п. 6.2.2 ДСТУ EN ISO 20344:2016 передбачено, що висота верху взуття (у міліметрах) - це вертикальна відстань між найнижчою точкою на основній/вкладній устілці п`яткової частини взуття та найвищою точкою верху взуття.
У письмових поясненнях по справі позивач зазначив, що необхідність вимірювання трьох параметрів: висоти взуття зовні; висоти взуття всередині; висоти задинки посередині, встановлена ТО 1881.40108578-601:2024.
Згідно з п. 1.4.2. ТО 1881.40108578-601:2024 висота взуття ззовні вимірюється на рівній поверхні, вздовж зовнішньої середньої вертикальної лінії п`яткової частини від підошви до верху м`якого канта.
Згідно з п.1.4.3. ТО 1881.40108578-601:2024 висота взуття всередині вимірюється вздовж середньої вертикальної лінії п`яткової частини від верхнього канту до основної устілки.
Згідно з п.1.4.4. ТО 1881.40108578-601:2024 висота задинки вимірюється вздовж зовнішньої середньої вертикальної лінії п`яткової частини від верхньої точки задинки до краю підошви.
Натомість, як було вказано вище, протокол №113.1.25.ПС містить результати випробувань на відповідність ТО лінійних вимірів черевиків вихідного розміру (42), а саме: висота взуття ззовні: правий - 105 мм, лівий - 106 мм; висота взуття всередині: правий - 81 мм, лівий - 81 мм; висота задника посередині: правий - 37 мм, лівий - 36 мм, що в свою чергу, свідчить про дотримання вимог пунктів 1.4.2-1.4.4 Технічного опису продукції.
Відповідно до пункту 1.4.7 ТО вага черевиків вимірюється згідно ДСТУ ГОСТ 28735:2009. Вага напівпари взуття повинна бути (450-500) г.
Суд зазначає, що в протоколі №113.1.25.ПС в таблиці результати випробувань вказано: вага напівпари взуття встановить: правої - 465 г, лівої - 468 г.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку про те, що наданий у складі тендерної пропозиції протокол №113.1.25.ПС виданий уповноваженим акредитованим органом з оцінки відповідності та містить вичерпну інформацію про результати випробувань, вимоги щодо якої були визначені тендерною документацією.
Також у позовній заяві позивач вказує про те, що ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" було подано у складі тендерної пропозиції гарантійні листи від 05.05.2025 №02/05-9, в яких зазначена назва товару "Черевики з високими берцями чорного кольору та черевики чорного кольору".
На думку позивача, гарантійні листи не містять конкретної назви товару.
Так, відповідно до пункту 4.3 тендерної документації товаром за лотом 3 є виключно черевики чорного кольору (18847 пар).
Крім того, у протоколі випробувань товару №113.1.25.ПС від 06.05.2025 вказано найменування товару "Черевики чорного кольору (власність Національної поліції України), арт.4933)".
На думку позивача, вказане свідчить про недотримання третьою особою вимог пунктів 1, 2, 5 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації в частині позначення у документах конкретної назви товару, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації на підтвердження можливостей поставки запропонованого товару для потреб замовника подається копія документа, виданого виробником або його уповноваженим представником про те, що виробник або уповноважений представник підтверджує можливість поставки товару (вказується конкретна назва товару). У документах повинна міститись відповідна інформація щодо процедури закупівлі, обсягів товару і строків його поставки, визначених цією документацією.
Пунктом 2 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації визначено, що гарантійний лист, в якому учасник гарантує, що запропонований ним товар (вказується конкретна назва товару) є новим (2025 року виготовлення) і таким, що не був у використанні, відповідає технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі, указаним в Додатку 4 до документації, з детальним описом запропонованого товару у відповідності до технічних, якісних та кількісних характеристик предмету закупівлі (указаних в Додатку 4 до Документації), із зазначенням в цьому гарантійному листі найменування запропонованого товару та суб`єкта господарювання, який є виробником запропонованого Товару, та його ідентифікаційного коду.
У гарантійному листі Учасник також зазначає, що він підтверджує, що товар відповідає вимогам охорони праці та пожежної безпеки.
Згідно з пунктом 5 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації сканований гарантійний лист, в якому Учасник гарантує поставити замовнику товар (із обов`язковим зазначенням в ньому найменування запропонованого товару), що буде вироблено саме з тих матеріалів, скановані копії протоколів випробувань (досліджень) яких завантажено до електронної системи закупівель.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 4.3 тендерної документації:
- лот 1. Черевики з високими берцями чорного кольору - 20179 пар;
- лот 2. Черевики чорного кольору - 18000 пар;
- лот 3.Черевики чорного кольору - 18847 пар.
Судом встановлено, що ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" було подано у складі тендерної пропозиції гарантійні листи від 05.05.2025 №02/05-9, в яких зазначена назва товару "Черевики з високими берцями чорного кольору та черевики чорного кольору".
Зі змісту вказаних документів, вбачається, що вони містять інформацію щодо товару по всім трьом лотам, що не суперечить вимогам тендерної документації. Зі змісту вказаних гарантійних листів чітко вбачається конкретна назва товару, яких вони стосуються: черевиків з високими берцями чорного кольору та черевиків чорного кольору.
При цьому, з відомостей з офіційного веб-сайту "Prozorro" вбачається, що ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" є учасником закупівлі №UA-2025-04-28-008639-a по всім трьом лотам.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про те, що висновки позивача щодо недотримання ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" вимог пунктів 1, 2, 5 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації в частині позначення у документах конкретної назви товару не підтверджені матеріалам справи.
Щодо посилань позивача на те, що наданий ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" у складі тендерної пропозиції протокол випробувань №0801/25-ВЦ/1-№0805/25-ВЦ/1 від 05.03.2025 не містить інформації про застосування методики перевірки ДСТУ ISO 1833-2:2009 під час визначення сировинного складу матеріали синтетичний на основі палестру та поліаміду, що суперечить вимогам пункту 4 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 4 розділу ІІІ Додатку 1 до тендерної документації з метою перевірки підтвердження відповідності запропонованого Товару технічним, якісним, кількісним характеристикам предмету закупівлі (чи окремого лота за наявності), а також підтвердження можливостей поставки запропонованого Товару для потреб Замовника Учасник подає (у формі сканованих копій) такі документи: скановані копії протоколів випробувань (досліджень), виданих Учаснику не раніше 2024 року незалежними акредитованими лабораторіями (або іншим органом з оцінки відповідності), що засвідчують відповідність основних матеріалів Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі (Додаток 4 до Документації):
лоти 2 та 3 - шкіра натуральна чорного кольору (згідно з таблицею 4 ТО 1881.40108578-601:2024 (далі - ТО));
- матеріал текстильний синтетичний « 3-D сітка» (згідно з таблицею 5 ТО);
- полотно трикотажне синтетичне (згідно з таблицею 6 ТО);
- матеріал синтетичний на основі поліестеру та поліаміду (згідно з таблицею 7 ТО).
- матеріал для дублювання шкіри (згідно з таблицею 8 ТО);
- підошва двошарова (згідно з таблицею 11 ТО);
- висота протектора (згідно з п. 1.3.13. ТО);
- міцність кріплення підошви до верху взуття (згідно з п.1.3.15. ТО);
- залишкова деформація задника та підноска (згідно з п. 1.3.17. ТО);
- опір згинання (згідно з п. 1.3.18. ТО).
Відповідно до таблиці 7 ТО (Хімічні та фізико-механічні показники матеріалу синтетичного на основі поліестеру та поліаміду) визначені такі показники, зокрема, сировинний склад: поліамід та поліестр - методика перевірки ДСТУ 4057-2001 (ДСТУ ISO 1833-2:2009).
Судом встановлено, що ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" було подано у складі тендерної пропозиції протокол випробувань № 0801/25-ВЦ/1 - № 0805/25-ВЦ/1 від 05.03.2025, оформлений Випробувальною лабораторією харчової продукції та продукції легкової промисловості.
У таблиці №0803 вказаного протоколу в якості методу випробування сировинного складу зазначено ДСТУ 4057-2001, як це передбачено таблицею 7 ТО.
Посилання позивача на відсутність у протоколі випробувань № 0801/25-ВЦ/1 - № 0805/25-ВЦ/1 від 05.03.2025 інформації про застосування такої методики перевірки як ДСТУ ISO 1833-2:2009, то суд звертає увагу на те, що вказаний ДСТУ зазначений у Таблиці 7 ТО в дужках, що свідчить про можливе його застосування як альтернатива ДСТУ 4057-2001.
Таким чином, використання Випробувальною лабораторією харчової продукції та продукції легкової промисловості при дослідженні сировинного складу матеріалу синтетичного на основі поліестеру та поліаміду ДСТУ 4057-2001 відповідає вимогам, викладеним у Таблиці 7 ТО.
Щодо посилань відповідача на те, що ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" не було надано у складі тендерної пропозиції належні документи на підтвердження повноважень керівника товариства, яким були підписані документи тендерної пропозиції, а також документи про не притягнення керівника товариства до відповідальності, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 1 розділу ІV Додатку 1 до тендерної документації у разі, якщо документи тендерної пропозиції підписуються керівником учасника (юридичної особи), то повноваження щодо підпису документів пропозиції підтверджується копією (витягом) протоколу зборів учасників/засновників та/або копією наказу (іншого розпорядчого документу) про його призначення. Якщо документи тендерної пропозиції підписуються (завіряються) іншою особою (не керівником Учасника), подається довіреність (доручення) про надання повноважень цій особі підписувати такі документи та копія документа, що засвідчує цю особу (копія паспорту, посвідчення тощо) - подається завірена учасником відбору копія відповідного документу у сканованому форматі.
Судом встановлено, що документи тендерної пропозиції ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" були підписані виконуючим обов`язки керівника товариства Карпишиним Юрієм Анатолійовичем.
При цьому, у складі тендерної пропозиції подано такі документи:
- наказ ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" від 13.01.2025 №9-к "Про покладення обов`язків", пунктом 2 якого покладено виконання обов`язків директора товариства з 14.01.202 на час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Карпишиної Анни на Карпишина Юрія , менеджера з збуту по підготовці тендерної документації, з наданням права підпису фінансових та організаційно-розпорядчих документів, з доплатою у розмірі 50% посадового окладу директора;
- протокол загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Крок" від 13.01.2025 №13-01/25, яким було вирішено покласти з 14.01.2025 на Карпишина Юрія Анатолійовича виконання обов`язків директора товариства на час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Карпишиної Анни Володимирівни ;
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в якому зазначено, що керівником товариства є Карпишина Анна Володимирівна; представником: Карпишин Юрій Анатолійович; посада: в.о. директора; повноваження: вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо; покладено виконання обов`язків директора.
Зі змісту вищенаведених документів вбачається, що на Карпишина Юрія Анатолійовича покладено обов`язки керівника юридичної особи на час відпустки по догляду за дитиною Карпишиної Анни Володимирівни .
Слід зазначити, що правовий висновок щодо юридичного статусу в.о. керівника підприємства викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 травня 2024 року у справі № 366/3222/21 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 119583718).
У пунктах 48-51 вказаної постанови Велика Палата Верховного Суду зазначила, що керівник - це посадова особа, яка наділена адміністративною владою щодо очолюваного нею певного колективу працівників (службовців) і здійснює внутрішньоорганізаційне управління ним. Розрізняють керівників: лінійних - здійснюють комплексне управління об`єктом у цілому та всіма його підрозділами, функціональних - керують всередині організаційних структур виконанням певних функцій управління або елементами цих функцій.
Отже, категорія «керівник» є загальним поняттям, що вказує на особу, яка має функції управління.
Під поняття «керівник підприємства», враховуючи функціональні повноваження, підпадають особи, які виконують обов`язки організаційно-розпорядчі (керівництво трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форми власності) чи адміністративно-господарські (обов`язки з управління або розпорядження державним майном).
Особа, яка тимчасово виконує обов`язки керівника підприємства за вакантною посадою, тобто «виконувач обов`язків директора підприємства» так і особа, яка на постійній основі обіймає посаду керівника підприємства, тобто «директор (генеральний директор) підприємства» підпадають під загальне поняття «керівник підприємства».
За таких обставин, враховуючи вказану правову позицію Великої Палати Верховного Суду, суд вважає, що оскільки Карпишин Юрій Анатолійович тимчасово виконував обов`язки керівника ТОВ "Українська промислова компанія "Крок", докази чого були надані у складені документів тендерної пропозиції, вказана особа була керівником підприємства, а тому підписання ним документів не вимагало окремого додаткового підтвердження повноважень довіреністю.
Відповідно до абзацу п`ятнадцятого пункту 47 Постанови №1178 переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
Відповідно до підпунктів 3, 5, 6 та 12 пункту 47 Постанови №1178 замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли:
керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією;
фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку;
керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку;
керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
В пункті 1 Додатку 2 до тендерної документації визначено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених, постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами), а саме:
На виконання підпунктів 3, 5, 6 і 12 пункту 47 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами):
1) довідка, складена Учасником-переможцем, про те що керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією (інформація у довідці має відповідати реальним обставинам на день її подання. Довідка повинна бути датована не раніше дня оприлюднення в електронній системі закупівель Прозоро повідомлення про намір укласти договір із Учасником та не пізніше 10 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір);
2) довідка, складена Учасником-переможцем, про те що фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, не була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку;
3) довідка, складена Учасником-переможцем, про те що керівник учасника процедури закупівлі не був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку;
4) довідка, складена Учасником-переможцем, про те що керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
До такої, самостійно складеної Учасником довідки, додається документ, виданий уповноваженим органом про те, що особи, вказані в довідці Учасника дійсно не притягались до кримінальної відповідальності, в них відсутні судимості або обмеження, передбачені кримінально-процесуальним законодавством України (документ має бути виданий у поточному році).
Судом встановлено, що ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" на виконання вказаних вимог були подані:
- довідка від 15.05.2025 №15/05-1 про те, що керівник товариства не був притягнутий згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або порушення, пов`язаного з корупцією;
- довідка від 15.05.2025 №15/05-2 про те, що керівник товариства не був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість - відсутня;
- довідка від 15.05.2025 №15/05-3 про те, що керівник товариства не був притягнутий згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми;
- витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності та наявності судимості" станом на 11.05.2025, виданий на Карпишина Юрія Анатолійовича , про відсутність інформації про розшук; про притягнення до кримінальної відповідальності; про наявність незнятої чи непогашеної судимості щодо цієї особи.
Враховуючи наведені вище висновки суду про те, що Карпишин Юрій Анатолійович , який тимчасово виконував обов`язки керівника ТОВ "Українська промислова компанія "Крок", був його керівником, суд дійшов висновку про дотримання товариством вимог, викладених у пункті 1 Додатку 2 до тендерної документації.
Таким чином, матеріали справи свідчать про те, що подана ТОВ "Українська промислова компанія "Крок" тендерна пропозиція з доданими до неї документами відповідає вимогам тендерної пропозиції, що в свою чергу, спростовує твердження позивача щодо необхідності відхилення відповідачем такої тендерної пропозиції.
Відповідно до положень першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи позивачем не було доведено наявності підстав для відхилення відповідачем тендерної пропозиції ТОВ "Українська промислова компанія "Крок", внаслідок чого суд вважає, що відповідач правомірно прийняв спірне рішення про визначення товариства переможцем відкритих торгів.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати суд залишає за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2025 |
Оприлюднено | 23.05.2025 |
Номер документу | 127512931 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо здійснення публічних закупівель, з них закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Собків Ярослав Мар'янович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Собків Ярослав Мар'янович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Собків Ярослав Мар'янович
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Дудін С.О.