Борзнянський районний суд чернігівської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 729/658/25
2/729/426/25 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
22 травня 2025 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі :
головуючої судді Булиги Н.О.
з участю секретаря Романченко С. С.
розглянув у підготовчому відкритому судовому засіданні в м.Бобровиці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бобровицької міської територіальної громади в особі Бобровицької міської ради Чернігівської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай),
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті проживала та була зареєстрована у АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входила земельна частка (пай), розміром 5,18 умовних кадастрових гектарів КСП «Бобровицьке», що розташована на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області та належала їй на підставі сертифікату на право власності на земельну ділянку (пай) серії ЧН № 0275280 від 23.05.1997 року. Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла її сестра ОСОБА_3 так як проживала із спадкодавцем та фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . За життя вона склала заповіт, яким заповідала все своє майно - ОСОБА_1 .
Позивач, як спадкоємець за заповітом після смерті ОСОБА_3 , у визначений законом строк звернувся до державного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини та отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 18.04.2018 на земельну ділянку під номером АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7420685200:01:000:0669 площею 0,2056 га, призначену для ведення особистого селянського господарства. Інших спадкоємців немає.
Проте, оформити право на спадщину на земельну частку (пай) КСП «Бобровицьке», що належала ОСОБА_2 , спадкоємцем якої була її рідна сестра ОСОБА_3 , у нотаріуса позивач не може через відсутність правовстановлюючих документів.
Тому позивач вимушений звертатися до суду та просить встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якого вони були рідними сестрами та просить визнати за ним право на земельну частку (пай), розміром 5,18 умовних кадастрових гектарів КСП «Бобровицьке», що розташована на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області, яка належала ОСОБА_2 згідно сертифікату серії ЧН № 0275280 та перейшла йому в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку вона успадкувала після своєї сестри ОСОБА_2 , але не оформила своїх спадкових прав.
У судове засідання позивач, його представник та представник відповідача не з`явилися і надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність. Позивач позов підтримує та просить його задовольнити, а відповідач - Бобровицька міська об`єднана територіальна громада в особі Бобровицької міської ради позовні вимоги визнає.
Судом на підставі ч.2ст.247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічногозасобу не здійснювалось.
Відповідно до ч.3ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши письмові докази, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що позов належить задовольнити з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану № 00050256019 від 25.03.2025, відомості про народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні. Актовий запис про народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 не виявлено (а.с.8).
Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00049286402 від 07.02.2025, ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 . Її батьками були: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.9).
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , померли ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно, що засвідчено копіями свідоцтв про смерть (а.с.23-24).
Відповідно до довідки № 77 від 04.04.2019 року виданої Озерянським старостинським округом Бобровицької міської ради, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на день смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Разом з нею на день смерті та протягом шести місяців після її смерті за вказаною адресою проживала та була зареєстрована її рідна сестра ОСОБА_3 (а.с.13).
Рішенням Бобровицького районного суду Чернігівської області № 2-466/2010 від 07.06.2010 року, за ОСОБА_3 визнано право власності на частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , як такі, що перейшли по праву спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 рідної сестри ОСОБА_2 (а.с.22).
23.09.2010 року ОСОБА_3 заповіла все своє майно, позивачу ОСОБА_1 , що підтверджується заповітом, який посвідчено секретарем виконавчого комітету Озерянської сільської ради Бобровицького району Чернігівської області, реєстраційний номер 44 (а.с.17).
З довідки ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 20.02.2019 року № 114/163-19 вбачається, що 23.05.1997 року, ОСОБА_2 виданий сертифікат на право власності на земельну частку (пай) серії ЧН № 0275280, розмір паю 5,18 га умовних кадастрових гектарів КСП «Бобровицьке» на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області. Вартість земельної ділянки (паю) згідно з сертифікатом серії ЧН № 0275280 по КСП «Бобровицьке» Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області на 01.01.2025 з врахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік складає 114951 грн. (а.с.10,14).
Згідно довідки ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області № 31-25-0.23-131/163-19 від 04.03.2019, Державний акт на ОСОБА_2 , на земельну частку (пай) на території Бобровицької міської ради не видавався (а.с.15).
У книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються КСП «Бобровицьке», міститься запис, що за ОСОБА_2 зареєстровано земельну частку (пай) розміром 5,18 га, розташовану в с.Озеряни Бобровицького району Чернігівської області (а.с.17).
В газеті „Наше Життя за 28.03.2019 року № 13, опубліковане оголошення про втрату сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0275280 виданого 23.05.1997 року на ім`я ОСОБА_2 (а.с.18).
Згідно постанови державного нотаріуса Бобровицької районної державної нотаріальної контори від 06 вересня 2024 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну частку (пай), розміром 5,18 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності КСП «Бобровицьке», що знаходиться в м.Бобровиця Чернігівської області, яка згідно сертифіката серії ЧН № 0275280 належала ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якої була її рідна сестра ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на пай необхідних для оформлення спадщини (а.с.20-21).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 18.04.2018 року, спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 на земельну частку (пай), розміром 0,2056 га, що знаходяться у с. Озеряни Бобровицького району Чернігівської області є ОСОБА_1 (а.с.25).
Положеннями статей15,16 ЦК,статтею 4 ЦПКпередбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів у визначені Законом способи захисту.
Відповідно достатті 315 ЦПК України, встановлення фактів, що мають юридичне значення віднесено до компетенції суду.
Згідно пункту 1 частини 1статті 315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Спірні правовідносини щодо встановлення факту, що має юридичне значення регулюються Главою 6 Розділу ІУЦПК України.
Пункт 7Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснює, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
Згідно правової позиції Верховного Суду у справі 691/1237/20 від 03.11.2021, аналіз положеньстатті 315 ЦПК Українисвідчить про те, що факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Пункт 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказує, що суд може встановити факт родинних відносин, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду.
За вказаних обставин, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, під час розгляду справи, знайшли підтвердження обставини, на які посилається позивач, і вони є такими, що дозволяють встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , які були рідними сестрами. Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що позивач позбавлений можливості здійснення права на спадкування в інший спосіб, окрім як встановлення у судовому порядку факту родинних відносин, тому позов в цій частині підлягає задоволенню.
Розглядаючи вимогу позивача про визнання за ним права на земельну частку (пай), що була успадкована ОСОБА_3 після смерті сестри ОСОБА_2 , суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідност. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідност. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно із пунктом 23Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року„Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно дост. 346 ЦК Україниправо власності припиняється у разі припинення юридичної особи чи смерті власника.
За приписами ст. ст.1216,1218 ЦК України,спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідност. 1223 ЦК України,право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу.
Частиною 1ст. 1235 Цивільного кодексу Українивизначено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідност. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогост. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Так як спадкодавець ОСОБА_2 за життянабула право на земельну частку (пай), проте відсутні правовстановлюючі документи і таке право було успадковане її сестрою ОСОБА_3 та на даний час залишається неуспадкованим спадкоємцем за заповітом, позивачем, який прийняв спадщину належним чином та займається її оформленням, що підтверджується відмовою нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії,то до позивача, як спадкоємцяза заповітом після смерті матері,переходить право на прийняття спадщини в повному об`ємі, зокрема і на зазначену земельну частку (пай).
Таким чином, суд доходить висновку і про задоволення позову в цій частині в повному обсязі.
На підставі наведеного, керуючись статтями 1216, 1218, 1219, 1222, 1223, 1268, 1270 ЦК України, ст.ст.258,259,263-265,315,319 ЦПК України, ст.ст.1216,1218,1223,1268 ЦК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Бобровицької міської територіальної громади в особі Бобровицької міської ради Чернігівської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якого вони були рідними сестрами.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), розміром 5,18 в умовних кадастрових гектарах, із земель колишнього КСП «Бобровицьке», що розташована на території Бобровицької міської ради Ніжинського району Чернігівської області, на підставі сертифікату серії ЧН № 0275280, як таку що перейшла йому в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку вона успадкувала після смерті своєї сестри, ОСОБА_2 , але не оформила своїх спадкових прав.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Бобровицький районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день йогопроголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання за адресою АДРЕСА_2 рнокпп НОМЕР_1 .
Відповідач - Бобровицька міська об`єднана територіальної громада в особі Бобровицької міської ради Чернігівської області, 17400, вул. Незалежності, 46, м.Бобровиця Чернігівська область, код ЄДРПОУ 04061990.
Суддя Бобровицького районного суду Н.О.Булига
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2025 |
Оприлюднено | 23.05.2025 |
Номер документу | 127524754 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Бобровицький районний суд Чернігівської області
Булига Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні