Герб України

Рішення від 22.05.2025 по справі 527/3297/24

Глобинський районний суд полтавської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 527/3297/24

провадження 2/527/139/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2025 року м.ГлобинеГлобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Свістєльнік Ю.М.,

за участю секретаря судового засідання Мороз Ю.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом Глобинської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 , третя особа: Друга Кременчуцька державна нотаріальна контора Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

14 листопада 2024 року позивач звернувся до Глобинського районного суду Полтавської області з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

У позовній заяві позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Глобине Полтавської області померла ОСОБА_2 , яка мала право на земельну частку (пай), площею 3,7000 га, розташованої на території Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №0249700, виданого 21 травня 1996 року. За життя, 01 вересня 2004 року, ОСОБА_2 склала заповіт, яким все належне їй майно заповідала Глобинській міській раді повністю. Заповіт посвідчено секретарем виконавчого комітету Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області та зареєстровано в реєстрі №127, станом на дату смерті ОСОБА_2 заповіт не змінено та не скасовано. Про існування заповіту Глобинській міській раді стало відомо лише після отримання листа від державного нотаріуса Другої Кременчуцької державної нотаріальної контори від 14.06.2024 року №1041/02-14. З метою оформлення спадкових прав на майно Глобинська міська рада, звернулася до державної нотаріальної контори, із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Однак, постановою № 1813/02-31 від 22.10.2024 року державним нотаріусом відмовлено у заведені спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з порушенням Глобинською міською радою шестимісячного строку. Оскільки, про існування заповіту складеного померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , Глобинській міській раді не було відомо, вважає, що строк для прийняття спадщини був ними пропущений з поважних причин.

На підставі викладеного позивач прохав суд визнати, що строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 пропущено Глобинською міською радою з поважної причини та визначити Глобинській міській раді додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а саме З (три) місяці з дня набрання рішенням законної сили.

У підготовче засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати без участі представника, вказав, що позовну заяву підтримує в повному обсязі та просив її задовольнити.

Представник відповідача в підготовче засідання не з`явилася, направила до суду заяву в якій просила проводити розгляд справи у відсутності представника, вказала, що при прийнятті рішення покладається на розсуд суду.

Відповідач в підготовче засідання не з`явився, надав до суду заяву в якій просив проводити розгляд справи у його відсутності, вказав, що не заперечую щодо задоволення позовних вимог.

Третя особа в судове засідання не з`явилася, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 ЦПК України підготовче судове засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 цього розділу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 4 ст.206ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого відділом актів цивільного стану Глобинського районного управління юстиції Полтавської області 16 листопада 2006 року, актовий запис № 06 (а.с. 7).

Згідно копії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0249700 від 21 травня 1996 року, який зареєстровано в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) №551, власником земельної частки (пай) площею 3,7 га розташованої на території Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області є ОСОБА_2 (а.с. 11).

Згідно довідки №210 від 05.05.2021 виданої Погребівським старостинським округом Градизької селищної ради Полтавської області вбачається, що житловий будинок АДРЕСА_1 згідно запису в по господарській книзі №1 номер об`єкта по господарського обліку 29-5значиться за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.36 зворот).

01 вересня 2004 року, ОСОБА_2 склала заповіт, яким все належне їй майно заповідала Глобинській міській раді повністю (а.с.6).

14.06.2024 державний нотаріус Другої Кременчуцької державної нотаріальної контори Ольга Гуртова повідомила Глобинську міську раду про наявність заповіту, згідно якого ОСОБА_2 заповідала їм все своє майно (а.с.9).

Постановою № 1813/02-31 від 22.10.2024 року державним нотаріусом відмовлено у заведені спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з порушенням Глобинською міською радою шестимісячного строку (а.с.10).

З дослідженої у судовому засіданні спадкової справи № 84/2021, вбачається, що спадкоємцями до заповіту є Глобинська міська рада. Спадкоємцем по закону є син померлої ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно з ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з дня відкриття спадщини і протягом якого відповідно до ст.1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем по заповіту після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , строк для подання заяви про прийняття спадщини пропустили із незалежних від них обставин, тобто з поважної причини.

За таких обставин, суд визнає зазначену позивачем причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст.ст. 12, 13,76, 81, 82,258, 259, 263,265,268,273ЦПКУкраїни суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Глобинської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 , третя особа: Друга Кременчуцька державна нотаріальна контора Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини- задовольнити.

Визнати, що строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане відділом актів цивільного стану Глобинського районного управління юстиції Полтавської області 16 листопада 2006 року, актовий запис № 06) пропущено Глобинською міською радою (код ЄДРПОУ 22547673) з поважної причини.

Продовжити строк подачі Глобинській міській раді (код ЄДРПОУ 22547673), заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане відділом актів цивільного стану Глобинського районного управління юстиції Полтавської області 16 листопада 2006 року, актовий запис № 06) до органів нотаріату до трьох місяців з моменту вступу рішення суду в законну силу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Повне найменування (ім`я) сторін та інших учасників справи.

Позивач: Глобинська міська рада Кременчуцького району Полтавської області (місцезнаходження: 39000, Полтавська область, Кременчуцький район, м. Глобине, вул. Центральна, 285, код ЄДРПОУ: 22547673).

Відповідачі: Градизька селищна рада Кременчуцького району Полтавської області (місцезнаходження: 39071, Полтавська область, Кременчуцький район, смт. Градизьк, вул. Київська, 51, код ЄДРПОУ: 21063176), ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ).

Третя особа: Друга Кременчуцька державна нотаріальна контора Полтавської області (місцезнаходження: 39622, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Мрії, 16А, код ЄДРПОУ: 22548170).

Суддя Ю. М. Свістєльнік

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення22.05.2025
Оприлюднено26.05.2025
Номер документу127566331
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —527/3297/24

Рішення від 22.05.2025

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Свістєльнік Ю. М.

Ухвала від 18.03.2025

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Свістєльнік Ю. М.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Свістєльнік Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні