Герб України

Ухвала від 21.05.2025 по справі 287/1022/25

Олевський районний суд житомирської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 287/1022/25

провадження 1-кс/287/173/25

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року м. Олевськ

Слідчий суддя Олевського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання начальника СВ відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у межах кримінального провадження №12025060520000099 від 07.04.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Начальник СВ відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Олевського відділу Коростенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів у межах кримінального провадження №12025060520000099 від 07.04.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, в якому він просить надати слідчим групі слідчих у кримінальному провадженні, а саме начальника слідчого відділення відділення поліції №2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , слідчому слідчого відділення відділення поліції №2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_5 , заступнику начальника слідчого відділення відділення поліції №2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6 , старшому слідчому слідчого ві дділення відділення поліції №2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_7 , дозвіл на здійснення тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) з метою вилучення належним чином завірених копій реєстраційної справи ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Зобов`язати службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовити належним чином завірені копії реєстраційної справи ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та надати їх органу досудового розслідування.

З матеріалівклопотання вбачається,що у провадженні СВ ВП № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області перебувають матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесені до ЄРДР за №12025060520000099 від 07.04.2025, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що чоловіки призовного віку (25-60 років), які згідно Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підлягають мобілізації в особливий період, та з метою її уникнення без наявних на це законних підстав, звертаються до службових осіб ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з метою їх фіктивного влаштування на дуальну, денну форму навчання або працевлаштування на посади педагогічних працівників в даному закладі освіти, на не менш як на 0,75 ставки.

В свою чергу колишній в.о. директора ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_8 вступивши у злочинну змову із колишнім заступником ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_9 , а також іншими посадовими особами та педагогічними працівниками даного ліцею не здійснюючи перевірку наявності військово-облікових документів зараховують їх на навчання або працевлаштовують вказаних громадян на посади педагогічних працівників, усвідомлюючи, що останні фактично не будуть проходити навчання або виконувати свої функціональні обов`язки однак отримуватимуть заробітну плату.

В подальшому, громадяни надають документи щодо проходження навчання або працевлаштування та оформлення банківської картки для отримання заробітної плати. Після оформлення навчання або працевлаштування, громадяни отримують від керівництва навчальних закладів документи, необхідні для передачі в територіальні центри комплектації та соціальної підтримки з метою отримання відстрочки від мобілізації.

Також, встановлено, що до ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зараховано ряд здобувачів освіти, які мають рівень освіти такий як молодший спеціаліст, бакалавр, магістр, однак проходять навчання за робітничими спеціальностями.

За наявною інформацією, зарахування на навчання в ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є фіктивним, здобуванні освіти навчальний процес не відвідують, фактично до закладі в освіти не з`являються, заліки та екзамени не здають. Викладачі та інші службові особи, які здійснюють контроль за наявністю на заняттях здобувачів освіти, відмітки про відсутність не ставлять з метою не вжиття заходів щодо їх відрахування.

Встановлено, що відповідно до п. 1,2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки та здобуванні професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Крім того, відповідно до вимог ст. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487 з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють: перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред`являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

Окрім того встановлено, що всі працевлаштовані працівники, а також фіктивні студенти віддають оформлені на них стипендійні банківської картки колишньому в.о. директора ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_10 , який самостійно здійснював зняття готівки із даних банківських картонок та в подальшому розподіляв їх між усіма учасниками злочинної схеми.

Враховуючи вище викладене встановлено, що посадові особи ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з метою власного збагачення, під час воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб шляхом оформлення працевлаштування та навчання на підприємство осіб, які фактично не працювали та не навчалися протиправно заволоділи бюджетними коштами чим завдали державі збитків у великих розмірах.

З метою забезпечення проведення повного, всебічного досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), а саме до: реєстраційної справи юридичної особи ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон про реєстрацію) відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Відповідно до статті 5 Закону про реєстрацію державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи-підприємця.

Частиною першою статті 17 Закону про реєстрацію встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР) шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Перелік документів, що подаються державному реєстратору на проведення реєстраційних дій, на підставі яких вносяться записи до ЄДР, визначено Законом про реєстрацію.

Згідно із частиною першою статті 11 Закону про реєстрацію державний реєстратор після внесення до ЄДР запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця зобов`язаний сформувати реєстраційну справу.

Частиною першою статті 6 Закону про реєстрацію передбачено, що державний реєстратор, зокрема, формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону).

Відповідно до частини шостої статті 11 Закону про реєстрацію право доступу до документів, які знаходяться у відповідній реєстраційній справі, мають засновники (учасники) юридичної особи, фізична особа-підприємець, а також уповноважені ними особи та особи, які згідно з відомостями, внесеними до ЄДР, мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, на підставі письмової заяви та працівники контролюючих і правоохоронних органів на підставі відповідного письмового запиту, якщо такий запит подається у зв`язку із здійсненням ними повноважень, що визначені законом.

Державному реєстратору забороняється видавати копії документів, які знаходяться у відповідній реєстраційній справі.

Пунктом 18 Листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ від 05.04.2013 р. № 223-558/0/4-13 "Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження" визначено: "...18. Беручи до уваги зміст положень ч. 1 ст. 86, частин 2 та 3 ст. 93 КПК, застосування стороною кримінального провадження такого способу збирання доказів як вилучення речей чи документів (ч. 7 ст. 163 КПК) під час отримання доступу до речей і документів може здійснюватися у випадках, якщо: 1) особа, у володінні якої знаходяться речі або документи, не бажає добровільно передати їх стороні кримінального провадження або є підстави вважати, що вона не здійснить таку передачу добровільно після отримання відповідного запиту чи намагатиметься змінити або знищити відповідні речі або документи; 2) речі та документи згідно зі ст. 162 КПК містять охоронювану законом таємницю і таке вилучення необхідне для досягнення мети застосування цього заходу забезпечення. В інших випадках сторона кримінального провадження може витребувати та отримати речі або документи за умови їх добровільного надання володільцем без застосування процедури, передбаченої главою 15 КПК України".

Враховуючи викладене, обвинувачення має необхідність в тимчасовому доступі до речей і документів із можливістю вилучення документів, а саме до належним чином завірених копій реєстраційної справи ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).

Отримана інформація, що міститься на вищевказаних документах має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, містить інформацію про обставини, що підлягають доказуванню та події кримінального правопорушення, є важливою для встановлення винних осіб, крім того, інформація, наявна в реєстраційній справі юридичної особи - ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) містить відомості про засновників, її кінцевих бенефіціарних власників, а також статут, що є необхідною є важливою для встановлення винних осіб.

Провести зазначене дослідження в іншій спосіб, ніж шляхом тимчасового доступу до документів не можливо.

Крім того, слідчий просить вказане клопотання розглянути за відсутністю сторони у володінні якої знаходиться вказана вище інформація, оскільки є достатні підстави вважати, що до такої можуть мати доступ сторонні особи. Таким чином в разі будь-якого зволікання з її вилученням будуть створені можливості для знищення чи зміни вищезазначеної інформації, що в подальшому унеможливить прийняття законного рішення при розслідуванні даного кримінального провадження.

Прокурор ОСОБА_4 та начальник ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, до суду надали письмові заяви з проханням розглядати клопотання без їх участі у зв`язку з службовою зайнятістю. Клопотання підтримують та просять задоволити.

Враховуючи вимоги частини другої статті 163 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя вважає можливим розглядати клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, тимчасовий дозвіл на доступ до яких просить слідчий за погодженням з прокурором, оскільки це є необхідним з метою запобігання загрози їх знищення або зміни.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Вивчивши клопотання слідчого та додані до нього матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, дійшов наступних висновків.

Тимчасовий доступ до речей та документів віднесено до заходів забезпечення кримінального провадження (ст. 131 КПК України).

Ч. 1 ст. 159 КПК України встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Ч. 1 ст. 132 КПК України визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні (ч. 5 ст. 132 КПК України).

Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (п.п. 1, 2 ч. 5, 6 ст.163 КПК України).

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про інформацію» та ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Згідно ч. 1, 2 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Як вбачається з клопотання, відомості, що містяться у вказаних слідчим документах будуть використані, як докази в кримінальному провадженні, а обставини, які передбачається підтвердити цими відомостями, не можливо встановити іншим способом.

Таким чином, отримання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 є необхідною слідчою дією.

На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя дійшов до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, слідчий суддя

У Х В А Л И В:

Клопотання начальника СВ відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у межах кримінального провадження №12025060520000099 від 07.04.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України задоволити.

Надати слідчим групі слідчих у кримінальному провадженні, а саме начальника слідчого відділення відділення поліції №2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , слідчому слідчого відділення відділення поліції №2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_5 , заступнику начальника слідчого відділення відділення поліції №2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6 , старшому слідчому слідчого відділення відділення поліції №2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_7 , дозвіл на здійснення тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) з метою вилучення належним чином завірених копій реєстраційної справи ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Зобов`язати службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовити належним чином завірені копії реєстраційної справи ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та надати їх органу досудового розслідування.

Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів два місяці з дня постановлення ухвали.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, у відповідності до вимог ч.1ст.166 КПК України, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннямиКПК Україниз метою відшукання та вилучення зазначених вище речей.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: ОСОБА_1

СудОлевський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення21.05.2025
Оприлюднено26.05.2025
Номер документу127577496
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —287/1022/25

Ухвала від 22.05.2025

Кримінальне

Олевський районний суд Житомирської області

Русин М. Г.

Ухвала від 21.05.2025

Кримінальне

Олевський районний суд Житомирської області

Русин М. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні