Рішення
від 23.05.2025 по справі 160/10705/25
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 рокуСправа №160/10705/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Б.К. САНТЕХСРВІС» в особі представника Бадена Олексія Валерійовича до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11.04.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 10.04.2025 року через систему Електронний суд позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Б.К. САНТЕХСРВІС» в особі представника Бадена Олексія Валерійовича до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій представник позивача просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 26.03.2025 року за № 71443;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 42960429) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що своєму рішенні, контролюючий орган навів лише періоди здійснення позивачем господарської діяльності та вказав код ЄДРПОУ платника, задіяного в ризиковій операції, у зв`язку з чим позивач змушений самостійно методом припущень визначати зміст ризикової операції, тобто фактично вгадувати, що мав на увазі відповідач. Відповідачем не надано відповідних протоколів, які б свідчили про проведення комісією відповідача, як комісією регіонального рівня, засідань щодо розгляду питання про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а також про наявність у контролюючого органу податкової інформації, яка б свідчила про ризик порушення позивачем норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкових накладних та розрахунків коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням норм Податкового кодексу України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку. Також, рішення відповідача, прийнятого за наслідками отриманої інформації від платника податків, не містять доказів дослідження поданих позивачем первинних документів, як і не містять переліку документів, які ним не були надані для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку. Тобто, спірне рішення не містить мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку. За відсутності чіткого формулювання причин віднесення позивача до ризикових платників податків, товариство не має розуміння своїх майбутніх дій, які можуть призвести до спростування цієї інформації (які саме документи платник податків має подати, щоб спростувати виявлені податковим органом ризики), що ставить платника податків у стан правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний, в розумінні суб`єкта владних повноважень, пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості. Ненаведення мотивів прийнятих рішень не дають змоги встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятих рішень. Отже, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним. Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду за захистом свого порушеного права, відновити яке іншим способом адміністративного оскарження неможливо. Позивач вважає рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 26.03.2025 року за № 71443 протиправним та таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства.

01.05.2025 року від представника ГУ ДПС у Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив наступне. Так, основне місце обліку ТОВ «Б.К.САНТЕХСЕРВІС»: 462.ГУ ДПС у Дніпропетровській обл., Дніпровська ДПІ. Основний вид діяльності ТОВ «Б.К.САНТЕХСЕРВІС»: 41.20-будiвництво житлових i нежитлових будiвель. ТОВ «Б.К.САНТЕХСЕРВІС» Платник ПДВ з 01.06.2019. Чисельність працюючих згідно звіту про суми нарахованої заробітної плати (лютий 2025): 3 особи (ознака 101), 1 особа (ознака 157). Запаси (станом на 31.12.2024): 13 810,9 тис. грн. Основні фонди (станом на 31.12.2024): 1 228,3 тис. грн. Наявність земельних ділянок: інформація відсутня. Відомості про об`єкти оподаткування (ф.20-ОПП): Офіс, Склад, Колісна техніка для всіх видів робіт 13 од., Гусенична техніка для всіх видів робіт 3 од. Бетонозмішувач, Бензопила - 2 од., Бетонозмішувач, Електропила. Керівник, засновник головний бухгалтер Небрат Андрій Миколайович (2792721495). Стан платника : 0 платник податків за основним місцем облiку, податку. ТОВ "Б.К. САНТЕХСЕРВІС" (код 42960429), включено до переліку ризикових платників податку за рішенням комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області) від 26.03.2025 № 71443, як такого, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Відповідне рішення надіслано платнику податку в цей же день засобами електронного зв`язку. Рішення щодо включення до переліку ризикових платників було прийнято з урахуванням наявної податкової інформації по ТОВ "Б.К. САНТЕХСЕРВІС" (код 42960429), яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції та свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій. Позивач в позовній заяві зазначає : «В той же час, згідно з положеннями Порядку №1165, в якості підстави для віднесення платника податку до ризикових повинно бути зазначено відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та, у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку, розшифровується, яка саме податкова інформація. Однак, із спірного рішення про відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку не можливо встановити, що воно прийнято за наслідками подання позивачем для реєстрації податкової накладної, оскільки відсутня ідентифікуюча інформація про подання податкової накладної, її номеру для ідентифікації ризикової господарської операції. Натомість, у своєму рішенні, контролюючий орган навів лише періоди здійснення позивачем господарської діяльності та вказав код ЄДРПОУ платника, задіяного в ризиковій операції, у зв`язку з чим позивач змушений самостійно методом припущень визначати зміст ризикової операції, тобто фактично вгадувати, що мав на увазі відповідач». Однак, відповідно до п. 6 Порядку 1165 У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з п.8 Додатку 1 до Порядку №1165 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції ( придбання/ постачання), період здійснення господарської операції, код згідно УКТЗЕД/ Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Спірне рішення від 26.03.2025 за № 71443 містить всю необхідну інформацію відповідно до п.6 Порядку № 1165. Основні постачальники: ТОВ "БАРС" (32722578), 403.ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Кам`янська ДПІ 46.16-дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi текстильними виробами, одягом, хутром, взуттям i шкiряними виробами, номенклатура змішувачі, душові системи, заглибні насоси, водонагрівачі, аератори, LED світильники, гідроакумулятори та ін.; ТОВ "ХЕМПТОНС ТРЕЙД" (44536061), 2650.ГУ ДПС у м. Києві, Центральна ДПІ, 46.19-дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi товарами широкого асортименту, номенклатура - PV модуль JA Solar, сонячний фотоелектричний модуль; ТОВ "РЕМСТЕК" (44446429), 462.ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Дніпровська ДПІ, 46.73-оптова торгiвля деревиною, будiвельними матерiалами та санiтарно-технiчним обладнанням, номенклатура суміш для керам. плитки, гіпсокартонна плита Вологостійка, плити пінополістирольні, суміш самовирівнююча тощо. Основні покупці: ТОВ "АМО1" (35973147), 2030.ГУ ДПС у Харківській області, Харківська ДПІ, 28.15-виробництво пiдшипникiв, зубчастих передач, елементiв механiчних передач i приводiв, номенклатура - послуги із механічної обробки давальницької сировини; неплатники, номенклатура - усунення аварій в житловому фонді, поточний ремонт із заміни дверей у приміщені. Сума ПДВ 2 966,4 тис. грн. Зміст господарських операцій (які свідчать про ризиковість): контрагенти-постачальники, включені до переліку ризикових СГ: ТОВ "Д-ІКС СТАЛЬ" (код 44945225). Включено до переліку ризикових СГ: 11.12.2023р. Номенклатура: Плоский прокат вуглец. тонколист.сталі. Сума ПДВ: 406,4 тис. грн. ТОВ "ГЛОБАЛ ЛУБРИКАНТС" (42941323). Включено до переліку ризикових СГ: 19.09.2024р. Номенклатура: ПЕТ пляшка, Каністра ПЕ, євроруберойд, корпус ємності, портландцемент тощо. Сума ПДВ: 275,8 тис. грн. ТОВ "НОВИЙ СТИЛЬ ПЛЮС" (код 42723248). Включено до переліку ризикових СГ: 09.06.2023р. Номенклатура: дверне полотно та ін. Сума ПДВ: 181,1 тис. грн. ТОВ "КАПІТЕЛЬ-СТАЛЬ" (код 41175797). Включено до переліку ризикових СГ: 16.08.2023р. Номенклатура: гладка жерсть, прокат плоский з вуглецевої сталі. Сума ПДВ: 100,0 тис. грн. Виключено з переліку ризикових 10.01.2025 у зв`язку з анулюванням платника ПДВ. ТОВ "ТК "БУД ІНВЕСТ" (код 40658523). Включено до переліку ризикових СГ: 18.06.2024р. Номенклатура: плитка ГРЕС Е0070. Сума ПДВ: 43,3 тис. грн. ТОВ "КОНТРАКТПОЛ УКРАЇНА" (41386378). Номенклатура: лінолеум, клей, грунтівка, плінтус тощо. Сума ПДВ: 34,8 тис. грн. Включено до переліку ризикових СГ по п.5 Критеріїв ризиковості: 08.11.2024р. ТОВ "ПІК ДИСТРИБЬЮШН" (39478265). Включено до переліку ризикових СГ: 24.10.2024р. Номенклатура: Емаль акрилова, емаль алкідна, саморіз для гіпсокартонних систем по дереву, фарба акрилова тощо. Сума ПДВ: 27,6 тис. грн. Період здійснення господарських операцій травень-серпень 2023р. ТОВ "ТД "ПРОМИСЛОВІ ЕНЕРГЕТИЧНІ МАТЕРІАЛИ" (код 44501400). Включено до переліку ризикових СГ: 27.03.2023р. Номенклатура: автоматичний повітрявідвідник, 3-х ступінчатий регулятор швидкості, комплект повітряно-опалювальн. прилад, запобіжний клапан, манометр. Сума ПДВ: 17,4 тис.грн. ПН мають статус реєстрацію зупинено. ТОВ "ТЕХНОДАР ПЛЮС" (37715539). Номенклатура: кондиціонер побутовий повітряний спліт-система. Сума ПДВ: 10,6 тис.грн. Включено до переліку ризикових СГ по п.5 Критеріїв ризиковості: 06.11.2024р. ТОВ "НОВОБУД-3" (код 38689716). Включено до переліку ризикових СГ: 16.03.2023р. Номенклатура: котел електричний опалювалбний настінний, водонагрівач. Сума ПДВ: 9,36 тис. грн. Нараховано умовний продаж на суму 9,36 тис. грн. ТОВ "М-СТАЛЬ" (код 44841962). Включено до переліку ризикових СГ: 05.01.2024р. Номенклатура: профнастил. Сума ПДВ: 8,8 тис. грн. ТОВ "ЛОРІКЕТ-ТРЕЙД" (код 42558612). Включено до переліку ризикових СГ: 08.11.2024р. Номенклатура: паркетна дошка. Сума ПДВ: 7,7 тис. грн. Період здійснення господарських операцій червень 2023р. Платником ТОВ "Б.К. САНТЕХСЕРВІС" (код 42960429) виписано та зареєстровано податкову накладну №40 від 20.03.2023 року на суму ПДВ 9,36 тис. грн згідно з п.198.5 ст.198 ПКУ, щодо відмови від податкового кредиту, отриманого від ТОВ "НОВОБУД-3" (код 38689716). Контрагенти-постачальники, яких виключено з переліку ризикових СГ: ТОВ "ВІАР Україна" (код 44680421). Включено до переліку ризикових СГ: 28.04.2023р. (Платника включено до переліку ризикових СГ через взаємовідносини з ТОВ "Б.К. САНТЕХСЕРВІС" (код 42960429)). Номенклатура: Помпа, Стальной бак, Шланг в зборі, Колба, Установка ультрафіолетового знезараження, Кран керамічний, Накопичувальний пластиковий бак та ін. Сума ПДВ: 321,7 тис. грн. Період здійснення господарських операцій грудень 2022. Виключено з переліку ризикових від 11.02.2025. ТОВ "ПОЛЬСЬКІ БРАМИ" (код 39762109). Включено до переліку ризикових СГ: 27.12.2023р. Номенклатура: герметизатор, промислові секційні ворота. Сума ПДВ: 107,2 тис. грн. ПН мають статус реєстрацію зупинено. Виключено з переліку ризикових 19.09.2024р.

ТОВ "ПОЛІБУД УКРАЇНА" (код 43553065). Включено до переліку ризикових СГ: 29.08.2023р. Номенклатура: блоки 600*300*200. Сума ПДВ: 86,5 тис. грн. ПН мають статус реєстрацію зупинено. Виключено з переліку ризикових 14.01.2025; ТОВ "НСЕМЕНТ" (код 43571126). Включено до переліку ризикових СГ: 11.01.2024р. Номенклатура: цемент ПЦ. Сума ПДВ: 69,2 тис. грн. Виключено з переліку ризикових 31.07.2024р. ТОВ "СПД-М" (код 40460667). Включено до переліку ризикових СГ: 14.02.2023р. Номенклатура: Котел твердопаливний. Сума ПДВ: 67,6 тис. грн. ПН мають статус реєстрацію зупинено. Виключено з переліку ризикових від 16.04.2024. ТОВ "КВАТРУМ ЛТД", попередня назва ТОВ "АФРОН" (43874227). Включено до переліку ризикових СГ: 28.05.2024р. Номенклатура: Розчинник універсальний органічний технічний. Сума ПДВ: 33,4 тис. грн. Період здійснення господарських операцій листопад 2022р. Виключено з переліку ризикових 20.03.2025. ТОВ "МОТОТЕХІМПОРТ" (код 44830259). Включено до переліку ризикових СГ: 08.09.2023р. Номенклатура: бензопила ланцюгова, дриль-шурупокрут, драбина універсальна, кутова шліфувальна машина тощо. Сума ПДВ: 17,2 тис. грн. ПН мають статус реєстрацію зупинено. Виключено з переліку ризикових 14.05.2024р.; ТОВ "КОМФІ ТРЕЙД" (код 36962487). Включено до переліку ризикових СГ: 22.01.2024р. Номенклатура: офісне крісло, ноутбук, БФП ч/б друку HP LaserJet Pro. Сума ПДВ: 17,2 тис. грн. ПН мають статус реєстрацію зупинено. Виключено з переліку ризикових 16.12.2024р. ТОВ "АВІТЕХ" (код 31037198). Включено до переліку ризикових СГ: 12.04.2024р. Номенклатура: автошина 215/60 R16. Сума ПДВ: 3,7 тис.грн. Виключено з переліку ризикових 27.12.2024. ТОВ "ЦЕНТР КОМПЛЕКТАЦІЇ ЕКСІТО" (43051273). Включено до переліку ризикових СГ: 17.06.2024р. Номенклатура: Плити мінераловатні "ТЕХНОАКУСТИК". Сума ПДВ: 0,7 тис. грн. Період здійснення господарських операцій серпень 2023р. Виключено з переліку ризикових від 13.01.2025. Контрагенти-покупці, включені до переліку ризикових СГ: ТОВ "ІНВЕСТГРУП Д" (код 37004608). Номенклатура: внутрішньобудівельні роботи, електромонтажні роботи, капітальний ремонт покрівлі, послуги з гідроізоляції покрівлі котельні, поточний ремонт та технічне обслуговування газової котельні, Ремонт електродвигунів, роботи з монтажу каналізаційних систем, технічне обслуговування систем опалення. Сума ПДВ: 1 052,1 тис. грн. Включено до переліку ризикових СГ по п.7 Критеріїв ризиковості: 13.05.2021р. ПП "СПЕЦБУДМОНТАЖ-21" (код 32417358). Включено до переліку ризикових СГ: 03.08.2022р. Номенклатура: Виконання будівельно-монтажних робіт. Сума ПДВ: 161,5 тис. грн. Виключено з переліку ризикових від 18.07.2023. ТОВ "ВІТАЛІТІ ТРАНСМАШ" (код 39663252). Включено до переліку ризикових СГ: 23.12.2023р. Номенклатура: механічне обробляння деталі. Сума ПДВ: 43,2 тис. грн. Період здійснення господарських операцій вересень-жовтень 2022р. ТОВ "ПМК-17" (код 40392349). Включено до переліку ризикових СГ: 29.03.2023р. Номенклатура: апарати куто-шліфувальні. Сума ПДВ: 234,4 тис. грн. ПН мають статус реєстрацію. Аналізом інформації щодо оформлених господарських операцій з придбання/ продажу товарів, за даними товарного балансу ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» встановлено наявність залишків товарів у значних обсягах що не реалізовано та за рахунок придбання яких сформовано податковий кредит ТОВ « Б.К. САНТЕХСЕРВІС» на загальну суму ПДВ 330,9 тис. грн. Заглибні насоси вібраційного типу, помпи у кількості 7520 шт. на загальну суму ПДВ 446,09 тис грн. Крани кульові у кількості 64810 шт на загальну суму ПДВ 406,8 тис грн. Частини бензопили : шина, у кількості 16336 шт на загальну суму ПДВ 330, 9 тис. грн. Шланги у кількості 46068 шт на загальну суму ПДВ 185,4 тис. грн. Крім того, згідно баз даних ДПС та відомостей про об`єкти оподаткування (ф.20-ОПП), у підприємства наявний склад за адресою Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Штабна,буд.13. Згідно з відомостями про об`єкти оподаткування склад орендується. При цьому, у підприємства згідно баз даних ЄРПН відсутні витрати на оренду складських приміщень, у податковій декларації з ПДВ р.10.4- складає 0,0 тис. грн., тобто ймовірно, відсутнє придбання товарів/послуг без ПДВ та/або у неплатників ПДВ. Станом на 25.03.2025 у підприємства наявний податковий борг з ПДВ на суму 80 598,80 грн. Наказом ДПС України від 11.01.2023 року №17 затверджено Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (далі-ДКПІ). Коди податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість п.8 критеріїв ризиковості платника податку: 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/ або за відсутності придбання послуг зберігання; 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (накл) у зв`язку з придбанням товарів/ послуг, не пов`язаних із господарською діяльністю платника податку , якщо постачальник не є виробником товару/послуги, що постачається; - Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 28.02.2025 по 28.02.2025 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 8481801100 , Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42960429; - Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 28.02.2025 по 28.02.2025 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 8413810000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42960429; - Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 28.02.2025 по 28.02.2025 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 8413810000 дубль , Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42960429; - Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 28.02.2025 по 28.02.2025 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 8481808100 , Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42960429; - Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 28.02.2025 по 28.02.2025 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 8467910090, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42960429; - Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 28.02.2025 по 28.02.2025 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 4009220000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42960429; Тип операції придбання/постачання постачання, період здійснення господарської операції з 23.01.2025 по 23.01.2025 Код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова 43.11 , Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42960429; 13 - придбання товарів (послуг) у платників податку, щодо якого (их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку Придбання: Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 07.02.2023 по 07.02.2023 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 4418298000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42723248; Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 25.08.2023 по 12.10.2023 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 7210708000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 44945225.Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 15.05.2023 по 15.05.2023 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 7210708000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 41175797. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 16.03.2023 по 16.03.2023 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2711190000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 7210 Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 44841962. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3923, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3923509000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3923301000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3923309000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 6807, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3214, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 6804210000, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3214900090, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 29.11.2023 по 21.08.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 6810, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 42941323. Тип операції придбання/постачання придбання, період здійснення господарської операції з 21.03.2024 по 21.03.2024 Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 6907210090, Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 40658523.Відтак, представник відповідача вважає, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області діяло в межах повноважень, в порядку та у спосіб визначені законодавством. Тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

06.05.2025 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив де зазначено, що відповідач не подав будь - якого доказу на спростування зазначених в позовній заяві обставин. Отже висновки, зазначені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленогостаттею 258 Кодексу адміністративного судочинства України- в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, товариства з обмеженою відповідальністю Б.К. САНТЕХСРВІС є юридичною особою приватного права, яку було створено 18.04.2019 року.

Основним видом діяльності товариства є:

Код КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний)

Код КВЕД 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання;

Код КВЕД 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод;

Код КВЕД 42.99 Будівництво інших споруд, н. в. і. у.;

Код КВЕД 43.11 Знесення;

Код КВЕД 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику;

Код КВЕД 43.21 Електромонтажні роботи;

Код КВЕД 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування;

Код КВЕД 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у.

Позивач не зареєстрований (перереєстрований)за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим). Вказані обставини підтверджуються витягом з ЄДР.

Позивач здійснює діяльність, яка повністю відповідає установчим та реєстраційним документам; зареєстрований платником ПДВ з 01.06.2019 року (копія витягу з реєстру платників ПДВ).

Адреса реєстрації позивача не є адресою масової реєстрації.

Позивач має відкриті рахунки у банківських установах.

Операції позивача носять однотипний стабільний характер та повністю відповідають статутному виду діяльності, що значно спрощує їх адміністрування та податковий контроль.

Керівник та засновники позивача не є і не були посадовими особами та/або засновниками суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років.

Борги з виплати заробітної плати та утриманих податків відсутні.

Керівник позивача не обіймає аналогічної посади на іншому суб`єкті господарювання.

Позивач не має податкового боргу з розрахунків з бюджетом.

Позивачем було подано вчасно податкову звітність з ПДВ за останні 2 звітні періоди.

Позивач має матеріально-технічну базу, достатню для ведення профільних видів господарської діяльності.

Позивач має позитивну податкову історію.

Позивачем, як платником податку на прибуток, було подано вчасно фінансову звітність за останній звітний період.

Позивач не здійснює діяльність з виробництва, експорту, імпорту і оптової торгівлі підакцизними ТМЦ; не здійснює діяльність з реалізації пального.

Господарські операції, за результатом яких платник складає ПН/РК, носять реальний характер. Реальність виконання господарських операцій підтверджується тим, що ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» на момент здійснення таких господарських операцій має достатні технічні, людські та матеріальні ресурси. Позивач вважає подані відповідачу документи достатніми для прийняття рішення про невідповідність позивача критеріям ризиковості, виходячи з наступного.

ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» використовує у своїй діяльності нежитлове приміщення (10м2) розташоване за адресою: місто Дніпро, вул. Святослава Хороброго, будинок 14, кімната 8. Приміщення взято в оренду у ФОП ОСОБА_1 (код за 1903722642) згідно з договором оренди від 01.04.2024р. б/н. Надання послуг з оренди підтверджується оформленими відповідно до діючого законодавства Актами виконаних робіт. Розрахунки проводяться ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця.

ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» використовує у своїй діяльності орендоване приміщення для виробничих та складських потреб згідно з договором оренди № 0101-22/7 від 01.01.22р., де орендодавець ПрАТ "Механомонтаж 233" (Код за ЄДРПОУ 01415128) надає в тимчасове платне орендне користування нежиле приміщення площею 31,8кв.м. за адресою: м. Запоріжжя, вул.Штабна,буд.13. Надання послуг з оренди підтверджується оформленими відповідно до діючого законодавства актами виконаних робіт. Розрахунки проводяться ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця.

У зв`язку з нестабільністю замовлень та сезонністю діяльності підприємство не має фінансової можливості утримувати парк спецтехніки, тому при отриманні конкретного замовлення за необхідності співпрацює з суб`єктами господарської діяльності щодо оренди необхідного спецтранспорту: договір № 02/01-1 від 02.01.2023р., де орендодавець ТОВ «Горизонт-2007» (код за ЄДРПОУ 40097954).

Для технічного забезпечення робіт з механічного обробляння деталей та вузлів обладнання ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» орендовано у ФОП ОСОБА_2 (2594317814) верстат горизонтально-фрезерувальний LH-X614DD, фрезерний верстат Holzmann BF 2000 PPRO. Договір оренди № 03/01-2023 від 03.01.2023р. Надання послуг оренди підтверджується оформленими відповідно до діючого законодавства Актами виконаних робіт. Розрахунки проводяться ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця.

Для здійснення основного виду діяльності будівництво - на праві власності товариство має основні засоби на загальну суму 1.073.000,00 грн. та інші необоротні матеріальні активи на загальну суму 1.860.860,00 грн. (сканкопії ОСВ по рахунку 10,11).

Для здійснення основного виду діяльності будівництво - товариством отримано Ліцензію, видану Державною Архітектурно-будівельною інспекцією України № 10-Л від 12.02.2020р. Даною ліцензією визначено перелік видів робіт провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів по класу наслідків (відповідальності) відносяться до об`єктів з середніми і великими наслідками). А саме:

1.00.00 БУДІВЕЛЬНІ ТА МОНТАЖНІ РОБОТИ ЗАГАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

1.01.00 улаштування основ та фундаментів збірних та монолітних

1.02.00 улаштування фундаментів із застосуванням паль

1.03.00 улаштування фундаментів, що виконуються спеціальними способами

1.04.00 зведення металевих конструкцій 1.05.00 зведення збірних бетонних та залізобетонних конструкцій

1.06.00 зведення монолітних бетонних, залізобетонних та армоцементних конструкцій

1.07.00 зведення кам`яних та армокам`яних конструкцій

1.12.00 монтаж технологічного устаткування

1.13.00 виконання пусконалагоджувальних робіт:

1.13.01 електротехнічних пристроїв

1.13.02 автоматизованих систем управління

1.13.03 систем вентиляції та кондиціонування повітря

1.13.04 підйомно-транспортного устаткування

1.13.05 металообробного устаткування

1.13.06 холодильних і компресорних установок

1.13.07 теплоенергетичного устаткування

1.13.08 деревообробного устаткування

1.13.09 водопостачання та водовідведення

2.00.00 БУДІВНИЦТВО ОБ`ЄКТІВ ІНЖЕНЕРНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ:

2.01.00 монтаж внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, іншого обладнання:

2.01.01 водопостачання та водовідведення

2.01.02 опалення

2.01.03 вентиляції і кондиціювання повітря

2.01.04 газопостачання

2.01.05 технологічних трубопроводів

2.01.06 електропостачання і електроосвітлення

2.01.07 засобів автоматизації і контрольно-вимірювальних приладів, зв`язку, сигналізації, радіо, телебачення, інформаційних мереж

2.02.00 монтаж зовнішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, іншого обладнання:

2.02.01 водопостачання та водовідведення

2.02.02 теплопостачання

2.02.03 газопостачання

2.02.05 електропостачання і електроосвітлення

2.02.06 зв`язку, сигналізації, радіо, телебачення, інформаційних мереж

2.03.00 монтаж інженерних споруд

3.00.00 БУДІВНИЦТВО ОБ`ЄКТІВ ТРАНСПОРТНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ:

3.02.00 доріг автомобільних

Директор Небрат А.М., ідентифікаційний номер НОМЕР_1 за період з 11.03.2021 року по теперішній час. Призначений згідно з наказом по підприємству № 05/к від 11.03.2021р.

Виконання обов`язків директора на час його перебування у Збройних Силах України наказом №10 від 21.11.22р. покладено на заступника директора Бондаренко Олексія Андрійовича, з наданням права підпису фінансових та організаційно-розпорядчих документів з 22.11.2022 року

У товаристві згідно штатного розкладу значиться 5 штатних одиниць без урахування осіб, які виконували роботи за цивільно-правовими угодами.

В зв`язку з нестабільністю замовлень та сезонністю діяльності підприємство не має фінансової можливості утримувати на постійній основі великий штат працівників.

При наявності виробничої необхідності (укладання договору підряду, який потребує наявність значних трудових ресурсів) товариство або приймає тимчасових працівників строком на 2 місяця або укладає цивільно-правові угоди з фізичними особами на виконання конкретних робіт.

Таким чином реальність профільної діяльності забезпечується необхідною матеріально-технічною базою (офісні та складські приміщенні з техобладнанням в оренді, транспортні засоби та спецтехніка в оренді 20-ОПП направлені до ГУ ДПС).

ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» проявляє обережність у підприємницькій діяльності при здійсненні господарських операцій з придбання будівельних матеріалів. Інформація про правовий статус контрагентів перевіряється на сайті Міністерства юстиції України, на офіційному сайті ДПС України на інших профільних сайтах та спеціалізованими системами та сервісами на кшалт: youcontrol.com.ua, opendatabot.ua.

Основними постачальниками були: №з/п Постачальники КОД ЄДРПОУ Товар, код УКТ ЗЕД: 1 ТОВ "АВ метал груп" 36441934 Кутник 45х45 мм 4,0 мм, 6 м 7216; 2 ФОП ОСОБА_3 32286721 КИСЕНЬ в балонах 2804; 3 ТОВ "ВІКНА ВІКОНДА" 40207010 Металопластикові вироби 3925200000; 4 ТОВ "Д-ІКС СТАЛЬ" 44945225 5005 0,45 Плоский прокат вуглец. тонколист.сталі, з полім покр. в рул. 0,45*1250 мм (Китай) 7210708000 8017 0,45 Плоский прокат вуглец. тонколист.сталі , з полім покр. в рул. 0,45*1250 мм (Китай) 7210708000; 5 ТОВ "ЗВАРЦЕНТР" 39485162 Рукав для газ.зварки III-9,0-2,0 4009 Редуктор БКО-50ДМ, Клапан КОК М16х1.5 (950.000.02) 8481 Різак "Донмет" 142 У 8468 Ніпель комбінований 6/9 7412.

Основними замовниками були: №з/п ЗАМОВНИКИ КОД ЄДРПОУ ПОСЛУГА код, 1 ТОВ «ВО АГРОСЕРВІС» 41506453 ремонт зовнішніх внутрішніх швів 43.29; 2 АТ «Нікопольський завод феросплавів» 44124263 Демонтаж м/к димових труб АГЦ 43.21; 3 ТОВ "ТЕСЛАЕНЕРГОСЕРВІС" 42983646 Сервісне обслуговування та експлуатація електричної підстанції "Iршанська СЕС" (за межами населеного пункту) Меленiвської сільської ради Коростенського району Житомирської області за період з 4-ий квартал 2023 р. 33.14; 4 ТОВ «АМО1» 35973147 Послуги із механічної обробки давальницької сировини 25.62; 5 ТОВ «НОВОМОСКОВСЬКИЙ ПОСУД» 33905850 Заміна 119 аварійних дерев`яних вікон на металопластикові з відновленням укосів ззовні та всередині адміністративно-побутових приміщеннях ТОВ «НОВОМОСКОВСЬКИЙ ПОСУД», будівлі інв.№45,42 43.34.

За період здійснення своєї господарської діяльності позивач не мав будь-яких відносин господарського характеру із фіктивними підприємствами.

У своїй діяльності позивач керується принципом «працювати максимально прозоро», у зв`язку із чим співпраця з контрагентами становиться можливою виключно після проведення відповідних процедур на предмет перевірки податкової надійності та економічної добропорядності кожного потенційного контрагента. Так, за допомогою відповідних ресурсів перевіряються наступні аспекти:

1) чи зареєстрована юридична особа в установленому законом порядку; за якою адресою вона зареєстрована; чи належить ця адреса до адрес масової реєстрації; який розмір і дата завершення формування статутного капіталу; хто є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи; який основний та супутні види діяльності має юридична особа; чи не перебуває підприємство в стані припинення. Ці відомості перевірялися у загальнодоступному ресурсі на сайті Міністерства юстиції України за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch, youcontrol.com.ua, opendatabot.ua, а також за допомогою спеціального програмного забезпечення від Ліга Закон «CONTR AGENT», в тому числі від контрагентів витребуються відповідні реєстраційні документи;

2) чи порушено проти підприємства справу про банкрутство; в яких судових справах приймав участь (фігурував) потенційний контрагент. Для цього використовувалися відомості з сайту судової влади, а також youcontrol.com.ua, opendatabot.ua, відомості, отримані за допомогою спеціального програмного забезпечення від Ліга Закон «CONTR AGENT»;

3) чи наявні відкриті виконавчі провадження у відношенні вказаної юридичної особи. Дані відомості перевірялися у Реєстрі виконавчих проваджень, у youcontrol.com.ua, opendatabot.ua, відомості, також отримані за допомогою спеціального програмного забезпечення від Ліга Закон «CONTR AGENT»;

4) щодо наявності чи відсутності у потенційного контрагента податкового боргу на сайті контролюючого органу за посиланням http://sfs.gov.ua/businesspartner, а також youcontrol.com.ua, opendatabot.ua, крім того відомості отримані за допомогою спеціального програмного забезпечення від Ліга Закон «CONTR AGENT»;

5) чи пов`язані посадові особи підприємства з контрагентами з непідконтрольних Україні територій. Для цього використовувалися відомості бази «Миротворець» за посиланням https://myrotvorets.center/, youcontrol.com.ua, opendatabot.ua.

Перевірки за всіма вищезазначеними критеріями показували, що на момент укладення договорів контрагенти належать до підприємств реального сектору економіки, у стані припинення не перебувають, справи про банкрутство проти них не порушувались, у кримінальних провадженнях вони не фігурували, податкового боргу не мають, посадові особи цих підприємств не були включені до списку бази даних «Миротворець».

Відтак, у позивача не було підстав для прийняття негативних рішень в контексті співпраці з усіма контрагентами.

Як зазначає позивач у поданій до суду позовній заяві, з 24 лютого 2022 року по всій території України Указом Президента України № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі Указ № 64), який затверджений Верховною Радою України запроваджено воєнний стан. Таке рішення ухвалено у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони відповідно до українського законодавства. Введення воєнного стану призвело до змін у всіх сферах життя та торкнулося господарчої діяльності ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС». Активізація бізнес-діяльності - ключовий фактор посилення економічної стійкості держави, а отже, і її здатності ефективно протистояти агресору. Поряд із реальним воєнним фронтом, кіберфронтом, очевидним та життєво необхідним є запуск потужного економічного фронту. У сьогоднішні непрості часи він надзвичайно важливий для суспільства. Без економічної активності неможливе повноцінне функціонування держави в умовах воєнного стану. ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» будь-якими можливими способами намагається допомогти у захисті держави. Враховуючи специфіку діяльності, ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» може прийняти участь в проведенні аварійно-відбудовних чи аварійно-ремонтних робіт та інших першочергових відновлювальних робіт для подальшої ліквідації наслідків бойових дій та відновлення інфраструктури населених пунктів в умовах воєнного стану. Податкове навантаження з ПДВ згідно наданої декларації за вересень 2024р. 5,0%, за серпень 2024р. склало 3,0%. Повідомляємо, що в зв`язку з воєнним станом значно зменшився обсяг виконаних робіт, але зусиллями вдалось зберегти кількість робочих місць на підприємстві. Товариство добровільно, своєчасно та правильно здійснює нарахування і сплату податків та зборів (обов`язкових платежів), передбачених чинним законодавством України.

В Електронному кабінеті платника податків ТОВ «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» дізналося, що позивач перебуває в переліку ризикових платників.

За цим фактом позивач 12.12.2024 звернувся до відповідача з письмовою вимогою про виведення підприємства з ризикових з пакетом копій документів про свою невідповідність критеріям ризиковості.

За результатом розгляду вимоги відповідачем було прийняте рішення №43676 від 20.12.2024 року про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості за ознакою п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість за кодами податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 02 придбання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо придбання здійснюється не у виробника такого товару; 13 - придбання товарів / послуг у платника(ів) податку, щодо якого (их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якщо дата подання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з придбання припадає на період після дати прийняття щодо постачальника рішення про відповідність такого постачальника критеріям ризиковості платника податку.

В рішенні також зазначена інформація, за якою на думку відповідача встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: Тип операції придбання/ постачання Період здійснення господарської операції** Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова Код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції, визначеної як ризикова Умовний код товару операції, визначеної як ризикова Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції Дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку:

Придбання З 01.12.22 по 08.12.22 8413810000 - - 32722578 -

Придбання З 21.12.22 по 26.12.22 8413810000 - - 44680421 28.04.23

Придбання З 09.12.22 по 16.12.22 8481808100 - - 32722578 -

Придбання З 10.12.22 по 19.12.22 8467910090 - - 32722578 -

Придбання З 05.12.22 по 19.12.22 4009220000 - - 32722578 -

Придбання З 01.12.22 по 20.12.22 8481808100 - - 32722578 -

Придбання 07.02.23 4418298000 - - 42723248 09.06.23

Придбання з 25.08.23 по 12.10.23 7210708000 - - 44945225 11.12.23

Придбання 15.05.23 7210708000 - - 41175797 16.08.23

Придбання З 03.07.23 по 29.09.23 2523 - - 43571126 -

Придбання 16.03.23 7210 - - 44841962 05.01.24

Придбання 24.01.24 4011100090 - - 31037198 12.04.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923 - - 42941323 19.09.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923509000 - - 42941323 19.09.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923301000 - - 42941323 19.09.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923309000 - - 42941323 19.09.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6807 - - 42941323 19.09.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3214 - - 42941323 19.09.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6804210000 - - 42941323 19.09.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3214900090 - - 42941323 19.09.24

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6810 - - 42941323 19.09.24

Придбання 21.03.24 69072100090 - - 40658523 18.06.24

Проте, відповідачем не зазначено, які саме документи не надані для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку (примітка *** до форми рішення).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням у зв`язку з його необґрунтованістю позивач знов 18.03.2025 року звернувся до відповідача з письмовою вимогою про виведення підприємства з ризикових з пакетом копій документів про свою невідповідність критеріям ризиковості.

За результатом розгляду вимоги відповідачем було прийняте рішення №71443 від 26.03.2025 року про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості за ознакою п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість за кодами податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 13 - придбання товарів / послуг у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якщо дата подання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з придбання припадає на період після дати прийняття щодо постачальника рішення про відповідність такого постачальника критеріям ризиковості платника податку; 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання; 14 - постачання товарів / послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (накл), у зв`язку з придбанням товарів / послуг, не пов`язаних із господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається.

В рішенні також зазначена інформація, за якою на думку відповідача встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: Тип операції придбання/ постачання Період здійснення господарської операції** Код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова Код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції, визначеної як ризикова Умовний код товару операції, визначеної як ризикова Податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції Дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку:

Постачання 23.01.25 - 43.11 - 42960429 03.04.2023

Придбання 07.02.23 4418298000 - - 42723248 09.06.2023

Придбання З 25.08.23 по 12.10.23 7210708000 - - 44945225 11.12.2023

Придбання 15.05.23 7210708000 - - 41175797 -

Придбання 16.03.23 7210 - - 44841962 05.01.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923509000 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923301000 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923509000 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6807 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3214 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6804210000 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3214900090 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6810 - - 42941323 19.09.2024

Придбання 21.03.24 6907210090 - - 40658523 18.06.2024

Придбання 28.02.25 8481801100 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8413810000 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8481808100 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8467910090 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 4009220000 - - 42960429 03.04.2023

Відповідачем знову не зазначено, які саме документи не надані для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку (примітка *** до форми рішення).

Як убачається зі змісту двох названих рішень відповідача, його підстави для визнання позивача ризиковим мають змінних характер, не є сталими, постійно трансформуються. Така постійна трансформація зводить нанівець процес доведення позивачем до відповідача своєї правової позиції, аргументів на користь рішення про відсутність критеріїв ризиковості. Після скасування одних підстав за зверненням позивача відповідач включає інші підстави ризиковості, що призводить до нескінченності процесу подання додаткових документів позивачем без можливості досягнення позитивного результату.

Так, після подання позивачем першого пакету документів 12.12.24 відповідач змінив актуальні підстави ризиковості, а саме: виключив відповідно з інформації про підстави визнання ризикованими такі правочини:

Придбання З 01.12.22 по 08.12.22 8413810000 - - 32722578 -

Придбання З 21.12.22 по 26.12.22 8413810000 - - 44680421 28.04.23

Придбання З 09.12.22 по 16.12.22 8481808100 - - 32722578 -

Придбання З 10.12.22 по 19.12.22 8467910090 - - 32722578 -

Придбання З 05.12.22 по 19.12.22 4009220000 - - 32722578 -

Придбання З 01.12.22 по 20.12.22 8481808100 - - 32722578 -

Придбання З 03.07.23 по 29.09.23 2523 - - 43571126 -

Придбання 24.01.24 4011100090 - - 31037198 12.04.24

- включив до інформації про підстави визнання ризикованими такі правочини:

Постачання 23.01.25 - 43.11 - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8481801100 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8413810000 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8481808100 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8467910090 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 4009220000 - - 42960429 03.04.2023

- змінив у інформації про підстави визнання ризикованими такі правочини:

Придбання 15.05.23 7210708000 - - 41175797 -

Тим самим, відповідач виключив ряд правочинів з підстав для визнання ризиковим позивача у зв`язку з їх неактуальністю, що фактично означає не підтвердження їх ризиковості, надання достатньої документації для виключення цих операцій із ризикових. Також відповідач виключив дату включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

За інформацією згідно рішення відповідача 71443 позивач надав до суду документи на підтвердження відсутності ознак критерію ризиковості: Постачання 23.01.25 - 43.11 - 42960429 03.04.2023. Позивач надав договір підряду №2401754 від 11.09.2024 року з додатками, код послуги 43.11, контрагент АО «Нікопольський завод феросплавів», додаткова угода №1/2500366 від 12.02.2025, комерційний кошторис, комплаєнс-анкета, акт №1 приймання-передачі виконаних робіт від 23.01.25, податкова накладна від 23.01.2025 №1, картка рахунку № 361. Придбання 07.02.23 4418298000 - - 42723248 09.06.2023. Позивач надав договір поставки 01/02 від 01.02.2023 року продавець ТОВ «Новий стиль плюс» код 42723248, рахунок на оплату № 14 від 06.02.2023, видаткова накладна № 22 від 08.02.2023, рахунок на оплату № 16 від 06.02.2023, видаткова накладна № 21 від 08.02.2023, товарно-транспортна накладна № Р21 від 08.02.2023, податкова накладна № 4 від 07.02.2023, податкова накладна № 3 від 07.02.2023, виписка за рахунками за 07.02.2023.

Придбання з 25.08.23 по 12.10.23 7210708000 - - 44945225 11.12.2023. Позивач надав договір постачання товару 240823-4 від 24.08.2024 постачальник ТОВ «Д-ІКС СТАЛЬ» код 44945225, рахунок на оплату № 165 від 08.09.2023, видаткова накладна № 232 від 27.09.2023, рахунок на оплату № 143 від 25.08.2023, видаткова накладна № 288 від 02.10.2023, рахунок на оплату № 215 від 12.10.2023, видаткова накладна № 266 від 22.11.2023, податкова накладна від 12.10.2023 № 18, податкова накладна 08.09.2023 № 17, податкова накладна 25.08.2023 № 46, виписка за рахунком за 25.08.2023, виписка за рахунками за 08.09.2023, виписка за рахунком за 12.10.2023.

Придбання 15.05.23 7210708000 - - 41175797 -. Позивач надав рахунок на оплату № 83 від 15.05.2023 постачальник ТОВ «Капітель-Сталь» код 41175797, видаткова накладна № 90 від 15.05.2023, податкова накладна №16 від 15.05.2023, виписка за рахунком за 15.05.2023.

Придбання 16.03.23 7210 - - 44841962 05.01.2024. Позивач надає договір постачання товару № 150323-1 від 15.03.2023 постачальник ТОВ «М-СТАЛЬ» код 44841962, рахунок на оплату № 58 від 16.03.2023, видаткова накладна № 64 від 29.03.2023, податкова накладна № 17 від 16.03.2023, виписка за рахунком за 16.03.2023.

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923509000 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923301000 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3923509000 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6807 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3214 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6804210000 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 3214900090 - - 42941323 19.09.2024

Придбання З 29.11.23 по 21.08.24 6810 - - 42941323 19.09.2024

Позивач надав рахунок на оплату № 138 від 29 листопада 2023, видаткову накладну №158 від 29 листопада 2023, податкову накладну від 29.11.2023 № 22 постачальник ТОВ "ГЛОБАЛ ЛУБРИКАНТС" код 42941323, рахунок на оплату № 19 від 22 лютого2024, видаткову накладну № 23 від 22 лютого 2024, податкову накладну від 22.02.2024 №9, рахунок на оплату № 79 від 23 травня 2024 р., видаткову накладну №83 від 23 травня 2024 р., податкову від 23.05.2024 № 12, Рахунок на оплату № 87 від 29 травня 2024 р., видаткову накладну № 87 від 29 травня 2024 р., податкову накладну № 16 від 29.05.2024, Рахунок на оплату № 88 від 29 травня 2024 р., видаткову накладну № 88 від 29 травня 2024 р., податкову накладну № 17 від 29.05.2024, Рахунок на оплату № 89 від 29 травня 2024 р., видаткову накладну № 89 від 29 травня 2024 р., податкову накладну № 18 від 29.05.2024, Рахунок на оплату № 90 від 29 травня 2024 р., видаткова накладна № 90 від 29 травня 2024 р., податкова накладна № 19 від 29.05.2024, Рахунок на оплату № 114 від 21 серпня 2024 р., видаткова накладна № 122 від 21 серпня 2024 р., податкова накладна № 2 від 21.08.2024, Платіжна інструкція № 749 від 22 червня 2023 р., Платіжна інструкція №1130 від 29 листопада 2023 р., Платіжна інструкція № 1413 від 28 лютого 2024 р., Платіжна інструкція № 1657 від 03 червня 2024 р., Платіжна інструкція № 1658 від 03 червня 2024 р., Платіжна інструкція № 1659 від 03 червня 2024 р., Платіжна інструкція № 1660 від 03 червня 2024 р., Платіжна інструкція № 1661 від 03 червня 2024 р., Платіжна інструкція № 1824 від 23 серпня 2024 р.

Придбання 21.03.24 6907210090 - - 40658523 18.06.2024. Позивач надав видаткову накладну № 137 від 20.03.2024, виписку за рахунком за 21.03.2024, податкову накладну від 21.03.24 №37 постачальник ТОВ "ТК "БУД ІНВЕСТ" код 40658523.

Придбання 28.02.25 8481801100 - - 42960429 03.04.2023. Придбання 28.02.25 8413810000 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8481808100 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 8467910090 - - 42960429 03.04.2023

Придбання 28.02.25 4009220000 - - 42960429 03.04.2023

Позивач надав договір купівлі-продажу товарів № 30112/1 від 30.11.2022, видаткові накладні, рахунки фактури, податкові накладні, виписки по рахункам за кодам товарів УКТЗЕД 8481801100, 8413810000, 8481808100, 8467910090, 4009220000.

Посилаючись на наведені обставини, позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Згідно п.185.1 ст. 185 ПК Україниоб`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно достатті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно достатті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначенийМитним кодексом України.

Відповідно до п.201.1 ст. 201 ПК Українина дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п.201.10 ст. 201 ПК Українипри здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК Україниреєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165(в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Згідно п. 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками, визначеними статтею 193 Кодексу, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена виключно операція з товаром за кодом згідно зУКТЗЕД/умовнимкодом товару та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором, які зазначені у врахованій таблиці даних платника податку за умови, що стосовно платника податку, який подав такі податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; 5) у податковій накладній/розрахунку коригування відображені виключно операції з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1-24УКТЗЕД(крім підакцизних товарів), за умови, що такі накладна/розрахунок складені платником податку, який належить до мікропідприємства або малого підприємства відповідно до частини другої статті 2 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та основним видом діяльності якого є хоча б один з таких видів економічної діяльності відповідно до КВЕД: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11); вирощування рису (01.12); вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (01.13); вирощування винограду (01.21); вирощування зерняткових і кісточкових фруктів (01.24); вирощування ягід, горіхів та інших фруктів (01.25); відтворення рослин (01.30); розведення великої рогатої худоби молочних порід (01.41); розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів (01.42); розведення овець і кіз (01.45); розведення свиней (01.46); розведення свійської птиці (01.47); морське рибальство (03.11); прісноводне рибальство (03.12); морське рибництво (аквакультура) (03.21); прісноводне рибництво (аквакультура) (03.22); виробництво м`яса (10.11); виробництво м`яса свійської птиці (10.12); виробництво м`ясних продуктів (10.13); перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків (10.20); виробництво фруктових і овочевих соків (10.32); виробництво олії та тваринних жирів (10.41); виробництво маргарину і подібних харчових жирів (10.42); перероблення молока, виробництво масла та сиру (10.51); виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості (10.61); виробництво хліба та хлібобулочних виробів, виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання (10.71); виробництво сухарів і сухого печива, виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання (10.72); виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів (10.73); виробництво цукру (10.81); виробництво какао, шоколаду та цукрових кондитерських виробів (10.82); виробництво чаю та кави (10.83); виробництво прянощів і приправ (10.84); виробництво готової їжі та страв (10.85); виробництво дитячого харчування та дієтичних харчових продуктів (10.86); виробництво інших харчових продуктів, не віднесених до інших угрупувань (10.89); виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах (10.91); виробництво безалкогольних напоїв, виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки (11.07). Ознаки безумовної реєстрації, зазначені у цьому підпункті, застосовуються протягом періоду дії воєнного стану, введеного відповідно доУказу Президента України від 24 лютого 2022 р.№64Про введення воєнного стану в Україні; 6) обсяг постачання, зазначений у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній, яка підлягає наданню отримувачу (покупцю), не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку; 7) загальна сума абсолютних значень коригування на зменшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику та/або загальна сума абсолютних значень коригування на збільшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику, зазначених у поданому для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування до податкової накладної, не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку. Обсяг операцій у поточному місяці, зазначених у зареєстрованих в Реєстрі податкових накладних /розрахунках коригування відповідно до підпунктів 6 і 7 цього пункту, з урахуванням обсягу операцій у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній/розрахунку коригування не перевищує 500 тис. гривень.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно зУКТЗЕД/Державнимкласифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено. При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається: актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту; інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4). У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість визначено у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно додатку 4 Порядку № 1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку у разі відповідності вимогам пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Наказом Державної податкової служби України № 17 від 11.01.2023 року затверджено довідки кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платнику податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що ТОВ Б.К. САНТЕХСРВІС відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та вказано коди податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення є: 13 - придбання товарiв / послуг у платника(iв) податку, щодо якого (их) прийнято рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку, якщо дата подання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрацiї в Єдиному реєстрi податкових накладних за операцiєю з придбання припадає на перiод пiсля дати прийняття щодо постачальника рiшення про вiдповiднiсть такого постачальника критерiям ризиковостi платника податку; 11 - накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їхнього зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi та/або за вiдсутностi придбання послуг зберiгання; 14 - постачання товарiв/послуг за рахунок сформованого реєстрацiйного лiмiту (СУМнакл) у зв`язку з придбанням товарiв, не пов`язаних з господарською дiяльнiстю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Вирішуючи питання про правомірність рішення комісії про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 26.03.2025 року за № 71443, суд враховує практику Європейського суду з прав людини, яким вироблена позиція, за якою за загальним правилом національні суди повинні утриматися від перевірки обґрунтованості таких актів, однак все ж суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об`єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору (п.111 рішення від 31.07.2008 року у справі «Дружстевні заложна пріа та інші проти Чеської Республіки»(CASE OF DRUЋSTEVNН ZБLOЋNA PRIA AND OTHERS v. THE CZECH REPUBLIC); п.156-157, 159 рішення від 21.07.2011 року у справі «Сігма радіо телевіжн лтд. Проти Кіпру» (CASE OF SIGMA RADIO TELEVISION LTD. v. CYPRUS); п.44 рішення від 22.11.1995 року у справі «Брайєн проти Об`єднаного Королівства» (CASE OF BRYAN v. THE UNITED KINGDOM); п.4 рішення Європейської комісії з прав людини щодо прийнятності від 08.03.1994 року у справі «ISKCON та 8 інших проти Об`єднаного Королівства» (ISKCON and 8 Others against the United Kingdom); п.47-56 рішення від 02.12.2010 року у справі «Путтер проти Болгарії» (CASE OF PUTTER v. BULGARIA).

Ключовим питанням спору є існування тих фактів та обставин, які вказують на наявність у контролюючого органу податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

З`ясування таких фактів та обставин повинно здійснюватися на підставі наданих сторонами доказів.

Разом з тим, оскаржуване рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку ТОВ Б.К. САНТЕХСЕРВІС, хоч і містить посилання на коди податкової інформації, яка є підставою для його прийняття, проте не містить чіткої причини їх прийняття та розшифровку, яка безпосередньо податкова інформація слугувала підставою для включення позивача до переліку ризикових платників податку; в рішенні не зазначені конкретні господарські операції, за результатом яких складено та направлено на реєстрацію відповідні податкові накладні, як позивачем в якості постачальника, так і його контрагентомяк покупцем товарів.

Порядком № 1165 передбачено включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, після автоматизованого моніторингу платника податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, та коли податкова накладна чи розрахунок коригування відповідають хоча б одному критерію ризиковості платника податку.

В оскаржуваному рішенні не було зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції, не було зазначено, які саме документи та по яким господарським операціям слід надати, що дозволяло б позивачу надати достатню інформацію та копії документів для прийняття рішення про невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Разом з тим, можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження провадження фінансово-господарської діяльності підприємства залежить від чіткого формулювання фіскальним органом, підстав для прийняття рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, з посиланням на конкретні операції та/або податкові накладні, що прямо впливає на можливість надання платником податку в подальшому відповідних документів, достатніх для прийняття рішення про невідповідністю платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до п. 26, 27 Порядку № 1165 комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керуєтьсяКонституцієюта законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно доКонституції України,Податковим кодексом Українита законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Згідно п. 40, 42, 43, 44, 45, 46 Порядку № 1165 засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС. Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу. У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.

Таким чином, Порядком № 1165 встановлена послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платнику податку.

При цьому, вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд зазначає, що встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкових накладних, поданих для реєстрації.

Отже, питання відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись комісією регіонального рівня за наслідками подання для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Така правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 30 листопада 2021 року по справі №340/1098/20, від 23 червня 2022 року по справі № 640/6130/20.

Верховний Суд в постанові від 05 січня 2021 року по справі № 640/11321/20 зазначив, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Така правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 22 липня 2021 року по справі №520/480/20.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області не надано належних та допустимих доказів, в тому числі протоколу засідання Комісії, які б свідчили про проведення комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як комісією регіонального рівня, засідань щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність ТОВ Б.К. САНТЕХСЕРВІС критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а також про наявність у контролюючого органу податкової інформації, що свідчила про ризик порушення позивачем норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкових накладних та розрахунків коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних як позивачем як постачальником, так і його контрагентами також у статусі постачальників, з порушенням нормПодаткового кодексу Україниза наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку.

Рішення від 26.03.2025 року за №71443 не містить інформації про суть, характер, обсяг та дати конкретних вчинених платником податків ТОВ Б.К. САНТЕХСЕРВІС господарських операцій, а також про реквізити (дата, номер), суть і зміст документів, що містять відомості про такі вчинені операції (зокрема, податкових накладних), - що на переконання контролюючого органу підпадають під ознаки ризикових у відносинах з ТОВ "НОВИЙ СТИЛЬ ПЛЮС" (код 42723248), ТОВ "Д-ІКС СТАЛЬ" (код 44945225), ТОВ "КАПІТЕЛЬ-СТАЛЬ" (код 41175797), ТОВ "М-СТАЛЬ" (код 44841962), ТОВ "ГЛОБАЛ ЛУБРИКАНТС" (42941323), ТОВ "ТК "БУД ІНВЕСТ" (код 40658523).

Верховний Суд в постанові від 04.06.2020 року у справі № 340/422/19 зазначив, що будь-яка податкова інформація, що наявна в інформаційно-аналітичних базах відносно контрагентів суб`єкта господарювання по ланцюгах постачання, а також податкова інформація надана іншими контролюючими органами, в тому числі і складена з причин неможливості проведення документальних перевірок, носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального Закону.

Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.04.2020 року у справі №160/93/19.

Оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки суд позбавлений можливості перевірити його обґрунтованість за відсутності належних та допустимих доказів підстав для віднесення позивача до платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості у відносинах позивача з його контрагентами.

Безпосередній зв`язок висновків податкового органу щодо контрагентів позивача із наведеними вище господарськими операціями, та відповідно визнання позивача таким, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, судом не встановлений з поданих матеріалів, а відповідачем - не обґрунтований за допомогою належних та допустимих доказів.

Суд констатує, що оскаржуване рішення ґрунтується наприпущеннях, що визнання контрагента позивача таким, що відповідає ознакам ризиковості платника, є безумовною підставою для спірного висновку стосовно і самого позивача як постачальника товару.Така позиція судом відхиляється як необґрунтована з огляду викладеного вище.

При цьому суд встановив, що в матеріалах справи немає належних та допустимих доказів стосовно того, що ТОВ "НОВИЙ СТИЛЬ ПЛЮС" (код 42723248), ТОВ "Д-ІКС СТАЛЬ" (код 44945225), ТОВ "КАПІТЕЛЬ-СТАЛЬ" (код 41175797), ТОВ "М-СТАЛЬ" (код 44841962), ТОВ "ГЛОБАЛ ЛУБРИКАНТС" (42941323), ТОВ "ТК "БУД ІНВЕСТ" (код 40658523) визнані ризиковими платниками, що напряму слугували підставою для прийняття оскарженого рішення стосовно позивача.

Національне законодавство, а саме ч. 2ст. 61 Конституції Українивстановлює, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

У пункті 71 рішення у справі Булвес АД проти Болгарії Європейського суду з прав людини дійшов такого висновку: ... Суд вважає, що компанія-заявник не повинна нести відповідальність за наслідки невиконання постачальником його обов`язків щодо своєчасного декларування податку на додану вартість і, як наслідок, сплачувати податок на додану вартість повторно разом із пенею. Суд вважає, що такі вимоги прирівнюються до надзвичайного обтяження для компанії-заявника, що порушило справедливий баланс, який повинен був підтримуватися між вимогами загальних інтересів та вимогами захисту права власності.

Отже, поширення на позивача ознак ризиковості через стосунки з іншим ризиковими платниками податків суперечить базовим принципам та основам податкового законодавства. Зокрема, настання визначеної законом відповідальності повинно відбуватися у разі порушення податкового законодавства безпосередньо платником податків, якого притягнуто до відповідальності.

Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.

Європейський Суд наголосив на тому, що особа на користь якої органом влади прийняте певне рішення, має повне право розумно очікувати, що якщо місцевий орган влади вважає, що в нього є певна компетенція, то така компетенція дійсно існує, а тому визнання незаконності дій органу влади не повинно змінювати відносини прав, які виникли внаслідок такої дії органу влади.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України" Суд підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Beyeler v. Italy", "Oneryildiz v. Turkey", "Megadat.com S.r.l. v. Moldova", і "Moskal v. Poland"). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Lelas v. Croatia", і "Toscuta and Others v. Romania") і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі "Lelas v. "). Відповідачем не доведена обґрунтованість та законність оскаржуваного рішення.

Отже, рішення від 26.03.2025 року за №71443 є протиправним та підлягає скасуванню, як необґрунтоване, тому суд дійшов висновку, що порушені права позивача як платника ПДВ підлягають судовому захисту шляхом зобов`язання Головне управління ДПС у Дніпропетровській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю Б.К. САНТЕХСЕРВІС (код за ЄДРПОУ 42960429) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Згідно зіст. 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи з викладеного, позов підлягає задоволенню повністю.

Згідно ч. 1ст. 143 КАС Українисуд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч.1ст.139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при поданні позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 грн., позовна заява подана через систему «Електронний суд» (ч. 3ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»).

Суд на підставі ч. 1ст. 139 КАС Українидійшов висновку про стягнення з ГУ ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю Б.К. САНТЕХСРВІС суми сплаченого судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Б.К. САНТЕХСРВІС» в особі представника Бадена Олексія Валерійовича до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 26.03.2025 року за № 71443.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 42960429) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Б.К. САНТЕХСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 42960429) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП: 44118658).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.05.2025
Оприлюднено28.05.2025
Номер документу127623581
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них