Ярмолинецький районний суд хмельницької області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяЯрмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/985/25
Провадження № 2-о/689/234/25
РІШЕННЯ
Іменем України
26 травня 2025 року с-ще Ярмолинці
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області у складі: головуючого - судді Мазурчака В.М., присяжних: Бакуна Ю.І. та Антонюк О.Л.,
за участю:
секретаря судового засідання Конфедерат Л.М.
прокурора Ананьєвої І.В.,
представника психіатричного закладу Липовецької Л.В.,
особи, щодо якої подано заяву - ОСОБА_1 ,
та її представника - адвоката Божинського В..М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Ярмолинці в режимі відеоконференції цивільну справу за заявою психіатричного закладу Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Хмельницької обласної ради про примусову госпіталізацію до закладу з надання психіатричної допомоги щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
встановив:
Представник Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Хмельницької обласної ради (далі КНП «ХОЗЗНПД» ХОР) звернувся до суду із заявою про примусову госпіталізацію ОСОБА_1 . Заява вмотивована тим, пацієнт страждає на глибоку розумову відсталість з вираженою емоційно-вольовою нестійкістю, внаслідок чого він є безпорадним та неспроможним самостійно задовольнити життєві потреби, на рівні, які забезпечують життєдіяльність.
Представник психіатричного закладу у судовому засіданні заяву підтримав та зазначив, що у ОСОБА_1 діагностовано захворювання у вигляді глибокої розумової відсталості з вираженою емоційно-вольовою нестійкістю. У такому стані він не може надати усвідомленої згоди на госпіталізацію.
Прокурор підтримує заяву про госпіталізацію хворого.
Представник особи, відносно якої винесена заява, підтримує заяву про госпіталізацію хворого.
Заслухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" особа госпіталізується до психіатричного закладу добровільно - на її прохання або за її усвідомленою згодою. Особа віком до 14 років (малолітня особа) госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її батьків чи іншого законного представника. Особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна. У разі незгоди одного із батьків або відсутності батьків чи законного представника госпіталізація неповнолітнього до психіатричного закладу проводиться за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке може бути оскаржено до суду. Згода на госпіталізацію фіксується у медичній документації за підписом особи або її законного представника та лікаря-психіатра.
Частиною другою вказаної статті встановлено, що госпіталізація особи у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за рішенням лікаря-психіатра.
В той же час, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2018 у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення третього речення частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" (справа про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу) положення третього речення частини першої статті 13 Закону У країни "Про психіатричну допомогу" у взаємозв`язку з положенням частини другої цієї статті стосовно госпіталізації особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра без судового контролю визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Конституційний Суд України зазначив, що до моменту законодавчого врегулювання питання забезпечення судового контролю за госпіталізацією до психіатричного закладу недієздатної особи на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра така госпіталізація можлива лише за рішенням суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є недієздатним відповідно до рішення Дунаєвецького районного суду від 15.11.2008 року. ОСОБА_1 22 травня 2025 року був доставлений до Комунального некомерційного закладу «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» ХОР. Комісія лікарів-психіатрів 23 травня 2025 року встановила наявність у нього захворювання у вигляді глибокої розумової відсталості з вираженою емоційно-вольовою нестійкістю, внаслідок захворювання він є безпорадним та неспроможним задовольнити життєві потреби, які забезпечують життєдіяльність.
Дані обставини підтверджуються: висновком комісії лікарів психіатрів від 23 травня 2025 року, медичною картою стаціонарного хворого №4135, копією рішення Дунаєвецького районного суду від 15.11.2028 року, заявою директора Кривчицького ПНІ від 22.05.2025, заявою опікуна ОСОБА_1 ОСОБА_2 .
Згідно із частини сьомої статті 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлене законом.
На підставі статей 13, 22 Закону України "Про психіатричну допомогу", рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення третього речення частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" (справа про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу) від 01.06.2016 №2-рп/2016; керуючись ст.10, 11, 60, 212-215, 279-282 ЦПК України,
вирішив:
Заяву задовольнити.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 госпіталізувати до психіатричного закладу Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Хмельницької обласної ради у примусовому порядку терміном до 1 (одного) місяця.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Учасники справи,а такожособи,які небрали участіу справі,якщо судвирішив питанняпро їхніправа,свободи,інтереси та(або)обов`язки,мають правооскаржити вапеляційному порядкурішення судуповністю абочастково.Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення доХмельницького апеляційногосуду.Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручене удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження,якщо апеляційнаскарга поданапротягом тридцятиднів здня врученняйому повногорішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано . У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: http://ym.km.court.gov.ua/sud2221/, а інформацію про зміст судових рішень у справі - за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.
Повне судове рішення складено 26 травня 2025 року.
Головуючий - суддя В.Мазурчак
Присяжні: Ю. Бакун
О.Антонюк
Суд | Ярмолинецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2025 |
Оприлюднено | 29.05.2025 |
Номер документу | 127650605 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку |
Цивільне
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Мазурчак В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні