Горохівський районний суд волинської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа №155/807/24
Провадження №2-о/155/20/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.05.2025 м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Сметани В.М.,
присяжних Савчука С.О., Свентик С.О.
за участю секретаря судових засідань Воронюк Н.М.,
представника особи, стосовно якої вирішується питання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Горохівського психоневрологічного інтернату, заінтересована особа: Опікунська рада при виконавчому комітеті Горохівської міської ради про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною,
УСТАНОВИВ:
Заявник 10 травня 2024 року звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною.
Клопотання обґрунтовує, що рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 18 квітня 2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано недієздатним строком на 2 роки з дня набрання рішенням законної сили.
Вказує, що з 07 листопада 2019 року проживає в інтернаті, страждає стійким хронічним психічним розладом у формі шизоафективного розладу в особи з легкою розумовою відсталістю. З 20.07.2020 року йому довічно встановлено ІІ групу інвалідності з дитинства. Зазначає, що стан здоров`я ОСОБА_2 не змінився і він потребує лікування та опіки, тому на підставі наведеного просить продовжити строк дії рішення Горохівського районного суду Волинської області від 18 квітня 2022 року про визнання ОСОБА_2 недієздатним.
Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 13 травня 2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито окреме провадження у справі, призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 30 травня 2024 року в справі призначено судову психіатричну експертизу, на час проведення експертизи провадження у справі зупинено.
Ухвалою судувід 22 квітня 2025 року провадження у даній справі поновлено.
Від представника заявника ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, клопотання підтримала з наведених у ньому підстав, просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник особи щодо якої вирішується питання про продовження строку дії рішення про визнання недієздатною ОСОБА_1 в судовому засіданні клопотання про продовження строку дії рішення суду підтримала.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, подання, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення за наступних підстав.
Відповідно до ст.30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Згідно з ч.1 ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку.
Відповідно до ст.3 ЗУ «Про психіатричну допомогу», кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 1 вказаного Закону, визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов`язаних зі станом її психічного здоров`я (ч. 1 ст. 7 Закону).
Статтею 299 ЦПК України, визначено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 18 квітня 2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано недієздатним строком на 2 роки з дня набрання рішенням законної сили (а.с.4-5).
Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК України, передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ «Наталія Михайленко проти України» (2013), «Станєв проти Болгарії» (2012), «Штукатуров проти Росії» (2008), адже ч.6 ст.300 встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки.
Відповідно до ч.7 ст.300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи (ч.8 ст.300 ЦПК України).
Висновком судово-психіатричного експерта № 391 від 14 березня 2025 року підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознаки хронічного стійкого психічного розладу у вигляді шизофренії, параноїдної форми, безперервний тип перебігу, виражений апатико -дисоціативний дефект. Розлад, ознаки якого виявляє ОСОБА_2 , є стійким та хронічним. За своїм психічним станом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Частиною 1статті 60ЦК України,передбачено,що судвстановлює опікунад фізичноюособою уразі визнанняїї недієздатноюі призначаєопікуна заподанням органуопіки тапіклування.
Відповідно до ч.1 ст.300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Рішенням виконавчого комітету Горохівської міської ради Луцького району Волинської області № 121 від 24.04.2024 року «Про продовження встановлення опіки над психічно хворою особою» продовжено призначення директора Горохівського психоневрологічного інтернату ОСОБА_3 опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться в Горохівському психоневрологічному інтернаті на повному державному утриманні, з метою забезпечення його особистих немайнових і майнових прав та інтересів.
Довідкою Горохівського психоневрологічного інтернату Волинської обласної ради № 161/02/2-2024 від 02.05.2024 року стверджується, що ОСОБА_2 зареєстрований і зарахований у списки підопічних інтернату і знаходиться на повному державному утриманні з 07.11.2019 року (а.с.10).
Рішенням Волинської обласної ради №31/32 від 10 вересня 2020 року «Про призначення директора Горохівського психоневрологічного інтернату», ОСОБА_3 на посаду директора Горохівського психоневрологічного інтернату призначено на строк п`ять років.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 внаслідок психічного розладу не здатний усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, то суд дійшов висновку, що є підстави для продовження строку дії рішення Горохівського районного суду Волинської області від 18 квітня 2022 року про визнання ОСОБА_2 недієздатним, ще на два роки.
Враховуючи, що ОСОБА_2 за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду, не може самостійно захистити свої права, перебуває на повному державному утриманні у Горохівському психоневрологічному інтернаті, виходячи з положеньст. 66 ЦК України, здійснення опіки над недієздатною особою та виконання від імені держави обов`язків опікуна слід покласти на Горохівський психоневрологічний інтернат в особі директора.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4, 5, 13, 89, 259, 263-265, 299, 300 ЦПК України, ст.ст.30, 39, 40 ЦК України, ст.3 Закону України «Про психіатричну допомогу», суд
УХВАЛИВ:
Клопотання Горохівського психоневрологічного інтернату, заінтересована особа: Опікунська рада при виконавчому комітеті Горохівської міської ради про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Горохівського районного суду Волинської області від 18 квітня 2022 року про визнання недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити опікуном Горохівський психоневрологічний інтернат в особі директора.
Роз`яснити, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 (п`ятнадцять) днів до закінчення строку визначеного судом.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення в повному обсязі складено 27 травня 2025 року.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана
Присяжні: С.О. Савчук
С.О. Свентик
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2025 |
Оприлюднено | 30.05.2025 |
Номер документу | 127685555 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Сметана В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні