Горохівський районний суд волинської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа №155/808/24
Провадження №2-о/155/21/25
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.05.2025 м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Санакоєва Д.Т.,
присяжних Слюсарчук І.О., Ничипорук Л.Г.,
при секретарі судових засідань Федонюк О.М.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду цивільну справу за клопотання директора Горохівського психоневрологічного інтернату Волинської обласної ради Ковальчук Ю.О., в інтересах ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною, заінтересована особа Опікунська рада при виконавчому комітеті Горохівської міської ради,
за участі представника заявника Цісарук М.М.,
особи, щодо якої розглядається справа Григора Ю.В.,
адвоката Солтисюка А.П.,
В С Т А Н О В И В:
Директор Горохівського психоневрологічного інтернату Волинської обласної ради Ковальчук Ю.О. звернулася в суд із заявою про продовження строку дії рішення суду щодо визнання фізичної особи недієздатною, заінтересована особа Опікунська рада при виконавчому комітеті Горохівської міської ради., особа, щодо якої розглядається справа ОСОБА_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 28.04.2022 року (справа № 155/1477/21, ОСОБА_1 визнано недієздатним. Строк дії вказаного рішення визначено терміном на 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Зазначає, що ОСОБА_1 продовжує хворіти, його стан здоров`я є незадовільним, а тому обставини визначені в рішенні суду не відпали та продовжують існувати.
Просить продовжити строк дії рішення Горохівського районного суду Волинської області від 28 квітня 2022 року, справа №155/1477/21 про визнання ОСОБА_1 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити опікуном Горохівський психоневрологічний інтернат в особі директора Ковальчук Ю.О.
Ухвалою Горохівського районного суду Волинської області від 13.05.2024 року відкрито окреме провадження у справі.
Ухвалою Горохівського районного суду Волинської області від 19.06.2024 року призначено судово-психіатричну експертизу, провадження у справі зупинено.
Ухвалою Горохівського районного суду Волинської області від 01.05.2025 року поновлено провадження у зв`язку з надходженням до суду висновку за результатами проведеної судово-психіатричної експертизи.
Представник заявника Цісарук М.М. в судовому засіданні заяву підтримала з підстав наведених у ній, просила суд заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання на з`явилася проте падала до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, щодо задоволення зави не заперечувала.
Представник особи, щодо якої розглядається справа Солтисюк А.П., в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення заяви.
Заслухавши учасників справи, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Судом встановлено, що рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 28.04.2022 року (справа № 155/1477/21), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано недієздатним. Строк дії рішення терміном на 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили. Вказане судове рішення набрало законної сили 31.05.2022 року (а.с.4, 5).
Відповідно до ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 30.05.2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України», яке 30.08.2013 року набуло статусу остаточного, Європейським судом з прав людини констатовано, що у цій справі відсутність у заявниці можливості безпосередньо вимагати поновлення своєї цивільної дієздатності призвела до того, що це питання не розглядалося судами взагалі. Європейський суд з прав людини в своєму рішенні зазначив, що «відсутність судового розгляду цього питання, яке серйозно вплинуло на численні аспекти життя заявниці, не можна виправдати легітимними цілями, що лежать в основі обмеження доступу до суду осіб, визнаних недієздатними» (п. 40). За таких обставин Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що ситуація, в якій опинилася заявниця, призвела до відмови у правосудді щодо можливості забезпечення перегляду її цивільної дієздатності, тобто було порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності в ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/ продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ «Наталія Михайленко проти України» (2013), «Станєв проти Болгарії» (2012), «Штукатуров проти Росії» (2008)), адже ч. 6 ст. 300 ЦПК України встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки.
Відповідно до ч. 8 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Як вбачається із висновку судово-психіатричного експерта Волинської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» № 489 від 02.04.2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознаки стійкого хронічного психічного розладу у вигляді Органічного галюцинозу, внаслідок чого не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с.54-58).
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 внаслідок психічного розладу не здатен усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, то суд дійшов висновку, що є підстави для продовження строку дії рішення Горохівського районного суду Волинської області від 28.04.2022 року про визнання недієздатним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Солотвино, Тячівського району Закарпатської області, ще на два роки.
Відповідно до копії рішення виконавчого комітету від 24 квітня 2024 року №119 директора Горохівського психоневрологічного інтернату ОСОБА_2 призначено опікуном над ОСОБА_1 з метою забезпечення його особистих немайнових і майнових прав та інтересів.
Оскільки судом прийнято рішення про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_1 недієздатним, то повноваження ОСОБА_2 щодо опіки над недієздатним також продовжуються та не потребують повторного вирішення, оскільки остання від виконання обов`язків не звільнялась.
Заявник та представник заінтересованої особи будь яких доказів про звільнення ОСОБА_2 від виконання обов`язків опікуна над ОСОБА_1 не подавали.
Щодо клопотання експерта про вирішення питання щодо судових витрат, а саме, стягнення на користь експерта вартості виконаної експертизи у розмірі 10300 гривень 60 копійок, суд зазначає наступне.
Частина 2 статті 299 ЦПК України встановлює, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Відповідно до ч.2 ст.299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Враховуючи наведену норму, відшкодування витрат за проведення судово-психіатричної експертизи підлягає відносенню на рахунок держави.
Керуючись ст.4, 5, 10, 13, 89, 139, 259, 263-265, 299, 300, 354 ЦПК України, на підставі ст.30, 39, 40, 41, 58, 60, 62, 63 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В:
Клопотання директора Горохівського психоневрологічного інтернату Волинської обласної ради Ковальчук Ю.О., в інтересах ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною, заінтересована особа Опікунська рада при виконавчому комітеті Горохівської міської ради задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Горохівського районного суду Волинської області від 28 квітня 2022 року, справа №155/1477/21, про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 недієздатним.
Судові витрати пов`язані із проведенням експертизи у розмірі 10300 гривень 60 копійок віднести на рахунок держави.
Роз`яснити опікуну, органу опіки та піклування право на звернення до суду з клопотанням про продовження строку дії цього рішення суду не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення.
Копію рішення, після набрання ним законної сили, направити органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення в повному обсязі складено 28 травня 2025 року.
Головуючий: Д.Т.Санакоєв
Присяжні: І.О.Слюсарчук
Л.Г.Ничипорук
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2025 |
Оприлюднено | 30.05.2025 |
Номер документу | 127685559 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Санакоєв Д. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні