Сумський районний суд сумської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 587/1135/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2025 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Бузової Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Садівська сільська рада Сумського району, приватний нотаріус Хоменко Оксана Володимирівна про встановлення факту проживання однією сім`єю..
В С Т А Н О В И В:
Представник заявниці звернулась до суду з даною заявою мотивуючи її тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , з якою заявниця з 2017 року проживала однією сім`єю, а саме вони вели спільний бюджет, заявниця купувала лікі, готувала їжу, здійснювала догляд за спадкодавицею. Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина на все належне їй майно. Спадкоємців попередньої черги, які б своєчасно прийняли спадщину у померлої не має, оскільки її син помер у 2014 році. 09 січня 2025 року нотаріус винесла постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з необхідністю встановлення факту проживання однією сім`єю не менше 5 років. Тому представник заявниці просила встановити факту спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з спадкодавцем ОСОБА_2 з 2017 року по день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судове засідання заявниця та її представник не з`явилися, від представника надійшла письмова заява про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримала повністю.
Представник Садівської сільської ради Сумського району до суду не з`явився у письмовій заяві просив справу слухати без їх участі, проти заявлених вимог не заперечував.
Приватний нотаріус Хоменко О.В. у судове засідання не з`явилась у письмовій заяві просила справу слухати без їх участі, проти заявлених вимог не заперечувала.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
У суді встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ( а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все належне їй майно.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений 30.07.2009 року зареєстрований в реєстрі за р.№49, відповідно до якого заповідала все своє майно сину ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .( а.с. 29, 31)
09 січня 2025 року заявниця звернулась приватного нотаріуса Сумського районного нотаріального округу Хоменко О.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі якої заведена спадкова справа №12/2025, що підтверджується Витягом про реєстрацію із Спадкового реєстру від 09.01.2025 року.
09.01.2025 року нотаріус винесла постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, з мотивів того, що підтвердити факт родинних відносин заявниця не має можливості, а для встановлення факту проживання однією сім`єю треба звернутись до суду.
Заявниця є спадкоємицею четвертої черги, інших спадкоємців за законом попередніх черг, які б своєчасно прийняли спадщину немає, проживала зі спадкодавцем разом з 2017 року та у заяві про прийняття спадщини зазначала, що має намір звертатись до суду для встановлення факту проживання однією сім`єю після смерті ОСОБА_2 .
Сімейні стосунки між заявницею та спадкодавцем виникли давно, оскільки заявниця є невісткою по відношенню до ОСОБА_2 , але з 2017 року, коли ОСОБА_2 почала хворіти, потребувати стороннього догляду та допомоги. Заявниця здійснювала лікування та догляд, годувала її, забезпечувала потрібними ліками, тому що самостійно зробити спадкодавець не мала змоги, допомагала у побуті, разом вели спільний сімейний бюджет. Заявниця готувала їжу, прала одяг, робила постійно прибирання в квартирі. Після смерті ОСОБА_2 . Заявниця здійснила її поховання.
За нормою статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечить моральним засадам суспільства.
Згідно зі ст.1264 ЦК України у четвергу чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року №5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Факт спільного відпочинку сторін, спільна присутність на святкуванні свят, пересилання відповідачем коштів на рахунок позивачки, самі по собі, без доведення факту ведення спільного господарства наявності спільного бюджету та взаємних прав і обов`язків притаманних подружжю не може однозначно свідчити про те що між сторонами склались та мали місце усталені відносини які притаманні сім`ї (постанови Верховного Суду від 15 серпня 2019 року у справі №588/350/15, від 19 березня 2020 року у справі №303/2865/17 від 23 вересня 2021 року у справі №204/6931/20 від 30 червня 2022 року у справі №694/1540/20).
Для встановлення факту проживання однією сім`єю є факти спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім`ї, наявності між сторонами взаємних прав та обов`язків, притаманних подружжю. Критеріями, за якими майну може бути надано статус спільної сумісної власності, є: 1) час набуття такого майна; 2) кошти, за які таке майно було набуте (джерело набуття); 3) мета придбання майна, відповідно до якої йому може бути надано правовий статус спільної власності подружжя. З урахуванням зазначеного, вирішуючи спір про поділ майна, необхідно установити як обсяг спільного нажитого майна, так і з`ясувати час та джерела його придбання, а вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю, суд має установити факти спільного проживання однією сім`єю; спільний побут; взаємні права та обов`язки.
Подібний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 05 жовтня 2022 року у справі № 686/15993/21, від 09 листопада 2022 року у справі № 753/10315/19, від 16 листопада 2022 року у справі № 199/3941/20.
Взаємність прав та обов`язків передбачає наявність особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно - правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання. Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації. Щодо часу проживання слід зазначити, що за своєю природою проживання однією сім`єю спрямоване на довготривалі відносини (постанова Верховного Суду від 30 жовтня 2019 року у справі № 643/6799/17).
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, якщо викладення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю.
Заявник обґрунтовує необхідність встановлення даного факту необхідністю оформлення спадкових прав.
Іншим шляхом встановити даний факт заявник не може, оскільки ОСОБА_2 померла.
Сукупність вказаних обставин надають достатньо підстав для висновку про те, що спадкодавець ОСОБА_2 та заявниця ОСОБА_1 проживали спільно однією сім`єю понад п`ять років, а тому заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.263-265, 268, 294, 319 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю з спадкодавцем понад п`ять років задовольнити.
Встановити факт спільного проживання однією сім`єю - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 з 2017 року по день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А.Степаненко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2025 |
Оприлюднено | 02.06.2025 |
Номер документу | 127706616 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Степаненко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні