Герб України

Рішення від 28.05.2025 по справі 159/8546/24

Ковельський міськрайонний суд волинської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 159/8546/24

Провадження № 2/159/421/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2025 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Губара В.Є.,

з участю секретаря судового засідання Щесюк Н.Й.,

розглянувши увідкритому підготовчому засіданні цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Ковельської міської ради про визнання права на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Представнк позивача ОСОБА_1 - адвокат Зуб В.В. звернувся до суду з даним позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай), із земель колишнього КСП «Нива» Ковельського району Волинської області. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що дядько позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Він не був одружений, дітей не мав. Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме право на земельну частку (пай) за № 343 від 20.12.1996 КСП «Нива» на території Доротищенської сільської ради. Однак сертифікат на вищевказану земельну частку було втрачено. Позивачу було відмовлено в оформленні спадкових прав, так як не надано правовстановлюючого документу. З вищенаведеним позивач звернувся до суду.

Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 27.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

10.02.2025 ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області замінено неналежного відповідача.

Представник позивача та позивач в судове засідання не з`явилися, представник позивача подав заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю, просять їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача, заперечення щодо заявлених позовних вимог відсутні. Судові витрати просять залишити за позивачем.

Відповідно до вимог ч. 4ст. 200 Цивільного процесуального кодексу Україниухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленомустаттею 206 цього Кодексу.

Згідно з ч. 4 ст. 206 вищезазначеного Кодексу в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч. 1ст. 82 цього ж Кодексуобставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Згідно вимог ч.2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядькопозивача ОСОБА_2 ,що підтверджуєтьсясвідоцтвом просмерть.Його батьки, тобто дід та баба по материній ліній позивача: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 померли у 2006 році, що підтверджується копіями свідоцтв про їх смерть.

Із матеріалів спадкової справи № 91/2021 вбачається, що дві сестри та брат ОСОБА_2 : ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (матір позивача) та ОСОБА_7 відмовились від прийняття спадщини на користь позивача - ОСОБА_1 , який єдиний прийняв спадщину після смерті дядька.

Згідно довідки Виконавчого комітету Ковельської міської ради від 10.06.2021 ОСОБА_2 на час смерті проживав в АДРЕСА_1 .

Відповідно дост. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). На підставіст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), а спадкування здійснюється за заповітом або законом, і до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дост. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихст. 1259 цього Кодексу.

Згідно відповіді Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 25.10.2024 ОСОБА_2 мав право на земельну частку (пай) згідно сертифіката на право земельну частку (пай) серії ВЛ № 0059523, який виданий на підставі розпорядження Ковельської районної державної адміністрації від 31.10.1996 №369, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №343 від 20.12.1996. Вартість земельної частки (паю) по КСП «Нива» становить 39 705 грн. 48 коп., на території Доротищенської сільської ради, розмір земельної частки (паю) 3,0 в умовних кадастрових гектарах.

Відповідно до статі 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до пункту 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно.

Згідно частин 1, 2ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Вищезазначене підтверджує той факт, що на ім`я спадкодавця дійсно було оформлено в установленому законом порядку сертифікат на право на земельну частку (пай), оригінал якого втрачено.

Приватним нотаріусом позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів.

Вищим Спеціалізованим Судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Беручи до уваги те, що позивач своєчасно прийняв спадщину, однак у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, сертифікату на земельну частку (пай), який було втрачено, не може оформити свої спадкові права, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову у повному обсязі, оскільки це не порушує права, свободи чи охоронювані законом інтереси інших осіб.

Судові витрати суд залишає за позивачем згідно вимог позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 12,13,81,200,206,245,263-265,268 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Ковельської міської ради про визнання права на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право на земельну частку (пай) розміром 3,0 умовних кадастрових гектари, із земель колишнього КСП «Нива» Ковельського району Волинської області на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ№0059523, який виданий на підставі розпорядження Ковельської районної державної адміністрації від 31.10.1996 №369, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №343 від 20.12.1996.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач - Ковельська міська рада, код ЄДРПОУ 21735504, місцезнаходження: вул. Незалежності, 73, м. Ковель, Волинська область.

Повне рішення суду складене 28.05.2025.

Головуючий:В. Є. ГУБАР

СудКовельський міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення28.05.2025
Оприлюднено02.06.2025
Номер документу127724677
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —159/8546/24

Рішення від 28.05.2025

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

Ухвала від 10.02.2025

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні