Господарський суд чернігівської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяРІШЕННЯ
Іменем України
30 травня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/184/13-г(927/188/25)
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" (Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: арбітражний керуючий Лященко Павло Володимирович) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) про стягнення 51 543 грн 24 коп., поданої в межах справи за заявою КРЕДИТОРА: фізичної особи-підприємця Коленченка Олександра Олександровича АДРЕСА_1 БОРЖНИК: Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" 16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Глібова, 1про порушення справи про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2013 порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі".
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 12.07.2021 боржника визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру, виконуючим обов`язки ліквідатора банкрута призначено арбітражного керуючого Лященка П.В.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.11.2021 постанову Господарського суду Чернігівської області від 12.07.2021 скасовано, справу передано для продовження розгляду до місцевого господарського суду.
На підставі розпорядження від 04.05.2022 № 02-01/76/22 керівника апарату Господарського суду Чернігівської області "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 927/184/13-г" був призначений повторний автоматичний розподіл справи № 927/184/13-г, внаслідок якого для її розгляду визначено суддю А.С.Сидоренка.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 16.05.2022 прийнято до розгляду справу № 927/184/13-г за заявою фізичної особи-підприємця Коленченка Олександра Олександровича про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» судом у складі судді А.С. Сидоренка.
В подальшому процедура розпорядження майном боржника та повноваження розпорядника майна боржника - арбітражного керуючого Лященка П.В. неодноразово продовжувались, востаннє - ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 29.05.2025 до 07.08.2025 включно.
27.02.2025 до Господарського суду Чернігівської області, в межах справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі", надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення солідарно 51 543,24 грн. (присвоєно єдиний унікальний номер 927/188/25).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачами своїх зобов`язань щодо оплати теплової енергії, поставленої у період з 01.02.2018 по 31.01.2025.
Нормативно - правовим обґрунтуванням позовних вимог позивачем визначено, зокрема, положення Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 04.03.2025 постановлено:
позовну заяву ТОВ "НіжинТеплоМережі" про стягнення 51 543 грн 24 коп. залишити без руху;
зобов`язати ТОВ "НіжинТеплоМережі" протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду разом із заявою про усунення недоліків:
- позовну заяву, оформлену з додержанням вимог, передбачених ст. 162 Господарського процесуального кодексу України;
- докази направлення відповідачам копії заяви про усунення недоліків та копії належно оформленої позовної заяви;
роз`яснити ТОВ "НіжинТеплоМережі", що в разі неусунення всіх недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала суду від 04.03.2025 була направлена позивачу до його електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний суд" та згідно довідки про доставку електронного листа, роздрукованої з комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", доставлена до електронного кабінету 04.03.2025 21:21.
Згідно п. 1, 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, цей Кодекс введений в дію з 21.10.2019. З дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Статтею 7 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Враховуючи вищенаведені положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 04.03.2025 є такою, що отримана позивачем 05.03.2025.
13.03.2025, у встановлений судом процесуальний строк, з метою усунення виявлених недоліків позивачем до Господарського суду Чернігівської області подані запитувані документи.
Звертаючись з даним позовом, товариство просило залучити до участі у справі арбітражного керуючого Лященка П.В. в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 18.03.2025:
прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 927/184/13-г (927/188/25);
постановлено розгляд позовної заяви здійснювати в межах справи № 927/184/13-г про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;
залучено арбітражного керуючого Лященка Павла Володимировича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 335 від 28.02.2013; РНОКПП НОМЕР_3 ; 14000, м. Чернігів, провулок Коцюбинського, 4/9; е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
встановлено процесуальний строк для подання відповідачами відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;
встановлено процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив;
встановлено процесуальний строк для подання третьою особою (арбітражним керуючим Лященком Павлом Володимировичем) письмових пояснень щодо позову - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;
роз`яснено учасникам справи, що подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення та письмових пояснень щодо позову є їх правом.
роз`яснено сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Вказана вище ухвала суду від 18.03.2025, що направлялась відповідачам на їх зареєстровані адреси місця проживання, була повернута до суду з відміткою відділу поштового зв`язку - адресат відсутній за вказаною адресою.
За змістом п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, вказана вище ухвала суду від 18.03.2025, є такою, що отримана відповідачами 25.03.2025 (дата відмітки про відсутність осіб за адресою місця проживання), а тому останні є такими, що належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 15.05.2025 витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" докази на підтвердження надання комунальних послуг з теплопостачання за адресою: м. Ніжин, вул. Прилуцька, 138, кв. 27 (акти подачі та припинення подачі теплоносія на багатоквартирний будинок, відомості по приладу обліку теплової енергії встановленому на багатоквартирний будинок тощо).
Враховуючи положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 15.05.2025 отримана позивачем в електронному кабінеті 16.05.2025.
Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідачі не скористалися.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Рішенням Виконавчого комітету Ніжинської міської ради № 520 від 26.12.2013 Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" визнано виробником та виконавцем послуг по теплопостачанню та гарячому водопостачанню у м. Ніжині.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, дата формування: 22.04.2025, номер інформаційної довідки 423599018, ОСОБА_1 є співвласником квартири загальною площею 47,1 м2, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 . Дата виникнення права власності 13.09.2013.
Згідно відповіді № 1163358 від 03.03.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , з 17.09.2013.
Згідно відповіді № 1163385 від 03.03.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , з 13.10.2020.
Положеннями ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (чинного на момент проведення реєстрації місця проживання відповідачів) було визначено, що реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
На ім`я Шеверди Ліліани Олександрівни у ТОВ "НіжинТеплоМережі" відкрито особовий рахунок споживача комунальних послуг № НОМЕР_4 на квартиру № 27 будинку № 138 по вул. Прилуцькій у м. Ніжині, що підтверджується довідкою ТОВ «НіжинТеплоМережі» № 01-07/404 від 10.03.2025.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 04.10.2017 № 242 "Про початок опалювального сезону 2017-2018 рр. у місті Ніжині" зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" розпочати надання послуг з теплопостачання з 13.10.2017 року.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 10.04.2018 № 108 "Про припинення опалювального сезону в у місті Ніжині" вирішено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" припинити з 10.04.2018 року опалювальний сезон в м.Ніжині.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 18.10.2018 № 347 "Про початок опалювального сезону 2018-2019 рр. у місті Ніжині" зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" розпочати надання послуг з теплопостачання з 22.10.2018 року.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 08.04.2019 № 104 "Про припинення опалювального сезону в у Ніжинській міській об`єднаній територіальній громаді" вирішено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" припинити з 09.04.2019 року опалювальний сезон в м.Ніжині.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 24.10.2019 № 347 "Про початок опалювального сезону 2019-2020 рр. на території Ніжинської міської об`єднаної територіальної громади Чернігівської області" зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" розпочати надання послуг з теплопостачання з 28.10.2019 року.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 09.04.2020 № 118 "Про припинення опалювального сезону в Ніжинській міській об`єднаній територіальній громаді" вирішено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" припинити з 10.04.2020 року опалювальний сезон в Ніжинській територіальній громаді.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 20.10.2020 № 384 "Про початок опалювального сезону 2020-2021 рр. на території Ніжинської міської об`єднаної територіальної громади Чернігівської області" зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" розпочати надання послуг з теплопостачання з 20.10.2020 року.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 15.04.2021 № 137 "Про припинення опалювального сезону в Ніжинській територіальній громаді" вирішено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" припинити з 16.04.2021 року опалювальний сезон в Ніжинській територіальній громаді.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 18.10.2021 № 397 "Про початок опалювального сезону 2021-2022 рр. на території Ніжинської територіальної громади Чернігівської області" зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" розпочати надання послуг з теплопостачання з 18.10.2021 року.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 07.04.2022 № 73 "Про припинення опалювального сезону в Ніжинській територіальній громаді" вирішено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" припинити з 14.04.2022 року опалювальний сезон в Ніжинській територіальній громаді.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 20.10.2022 № 361 "Про початок опалювального сезону 2022-2023 рр. на території Ніжинської територіальної громади Чернігівської області" зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" розпочати надання послуг з теплопостачання з 20.10.2022 року.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 06.04.2023 № 122 "Про припинення опалювального сезону в Ніжинській територіальній громаді" вирішено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" припинити з 10.04.2023 року опалювальний сезон в Ніжинській територіальній громаді.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 16.10.2023 № 462 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 11.10.2023 № 450 "Про початок опалювального сезону 2023-2024 рр. на території Ніжинської територіальної громади" зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" розпочати надання послуг з теплопостачання з 19.10.2023 року.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 27.03.2024 № 155 "Про припинення опалювального сезону в Ніжинській територіальній громаді" вирішено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" припинити з 29.03.2024 року опалювальний сезон в Ніжинській територіальній громаді.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 18.10.2024 № 497 "Про початок опалювального сезону 2024-2025 рр. на території Ніжинської міської територіальної громади Чернігівської області" зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" розпочати надання послуг з теплопостачання з 18.10.2024 року.
Рішенням Виконавчого комітету Ніжинської міської ради № 239 від 28.09.2017 встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" тарифи на теплову енергії, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення - тариф на теплову енергію 1601,45 грн/Гкал за такими складовими: тариф на виробництво теплової енергії 1488,88 грн/Гкал, тариф на транспортування теплової енергії 102,29 грн/Гкал, тариф на постачання теплової енергії 10,28 грн/Гкал.
Рішенням Виконавчого комітету Ніжинської міської ради № 443 від 20.12.2018 встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" тарифи на теплову енергії, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення - тариф на теплову енергію 2009,40 грн/Гкал за такими складовими: тариф на виробництво теплової енергії 1867,32 грн/Гкал, тариф на транспортування теплової енергії 129,45 грн/Гкал, тариф на постачання теплової енергії 12,63 грн/Гкал.
На виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та постанови КМУ № 830 від 21.08.19 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії», Постанови КМУ № 1182 від 11.12.2019 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги з постачання гарячої води», 05 листопада 2021 року, для всіх абонентів TOB «НіжинТеплоМережі», введено в дію плату за абонентське обслуговування на послуги з постачання теплової енергії з будинковими приладами обліку теплової енергії у розмірі 23,74 грн, на послуги з постачання гарячої води без будинкових приладів обліку гарячої води у розмірі 18,58 грн. на місяць на 1 абонента. З 01 листопада 2023 року розмір плати за абонентське обслуговування на послуги з постачання теплової енергії з будинковими приладами обліку теплової енергії встановлено у розмірі 33,18 грн.
Нарахування плати за опалення проведено позивачем відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» № 2119 від 22.06.2017р., «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315, а саме, в основі нарахувань лежить обсяг фактично спожитої теплової енергії, який визначається за показниками загальнобудинкового лічильника тепла за встановленими тарифами і розподіляється між споживачами пропорційно до опалювальної площі осель.
Як вказує позивач у поданій позовній заяві, відповідачі зобов`язані сплачувати послуги з постачання теплової енергії і станом на 01.02.2025 утворилась заборгованість по оплаті комунальних послуг в розмірі 51 543,24 грн.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги з постачання теплової енергії та гарячої води.
Законом України «Про теплопостачання» визначено, що постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов`язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору
Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги є індивідуальним споживачем.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Статтями 7, 8 даного Закону визначені права та обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг, відповідно до яких споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів та відповідний обов`язок щодо оплати наданих житлово-комунальних послуг за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, а обов`язком виконавця забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно ст. 714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Укладання договору на постачання теплової енергії передбачено ст. ст. 24, 25 Закону України "Про теплопостачання" та є обов`язковим для сторін на підставі закону.
За змістом ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" теплогенеруюча, теплотранспортна та теплопостачальна організації мають право укладати договори купівлі-продажу теплової енергії із споживачами, водночас, своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії є основними обов`язками споживача теплової енергії (ст. 24 Закону).
Положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору. Виконавцями комунальних послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація (п. 2 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ).
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв на міжопалювальний період.
Згідно ч. ч. 2, 3, 7 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити постачання теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску. Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період. Послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" встановлені права та обов`язки споживача теплової енергії і, зокрема, обов`язок своєчасного укладення договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.
За приписами п. 4 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198, користування тепловою енергією допускається лише на підставі договору купівлі-продажу теплової енергії, укладеного між споживачем та теплопостачальною організацією.
З матеріалів справи вбачається, що договір постачання теплової енергії між Позивачем та Відповідачами не укладався.
Статтею 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 68 Житлового кодексу України наймач зобов`язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги.
Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг, сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Для звільнення від оплати за комунальні послуги особа повинна у встановленому порядку відмовитись від таких послуг та не здійснювати фактичного користування ними (постанови Великої Палати Верховного Суду від 07 липня 2020 року у справі № 712/8916/17, Верховного Суду від 15 березня 2018 року у справі № 401/710/15-ц, від 26 вересня 2018 року у справі № 750/12850/16-ц, від 06 листопада 2019 року у справі № 642/2858/16, від 16 вересня 2020 року у справі № 755/10683/17, від 13 березня 2019 року у справі № 521/3743/17-ц, Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.03.2024 у справі № 462/1232/23).
В той же час, для стягнення заборгованості за поставлену позивачем та фактично спожиту відповідачами теплову енергію, доказуванню підлягає факт надання комунальних послуг з теплопостачання.
Згідно п. 15 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830, обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання здійснюється відповідно до Порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Мінрегіону від 15 серпня 2018 року № 219
Відповідно до п. 8 Порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Мінрегіону від 15 серпня 2018 р. № 219, підготовка внутрішньобудинкових систем до опалювального періоду здійснюється виконавцем з дотриманням вимог Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10 грудня 2008 року № 620/378.
У відповідності з п. 3.4 Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства житлово-комунального господарства України 10.12.2008 № 620/378, підготовка до опалювального періоду житлових будинків здійснюється відповідно до Правил. Акт готовності до опалювального періоду, форма якого наведена в додатку 4, є невід`ємною частиною паспорта готовності до роботи в опалювальний період будинку, форма якого наведена у додатку 5. Включення систем опалення здійснюється власниками теплових господарств за узгодженням з теплопостачальними організаціями за умови, якщо протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря не перевищує 8 град.С, а відключення - коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря перевищує 8 град.С.
Згідно п. 23 Правил користування тепловою енергією, розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межею балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показів вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. У споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді.
Одиницею вимірювання обсягу (кількості) спожитої споживачем теплової енергії є гігакалорія (Гкал) (пункт 18 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830).
Комерційний облік послуги здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку, що забезпечує (забезпечують) загальний облік споживання послуги у будівлі, її частині (під`їзді), обладнаній окремим інженерним вводом, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки (ч. 1 п. 19 Правил № 830).
Комерційний облік послуги здійснюється вузлом обліку, що забезпечує загальний облік її споживання в будівлі, згідно з показаннями його засобів вимірювальної техніки (ч. 1 ст. 17 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Пунктом 24 Правил № 830 визначено, що розподіл між споживачами обсягу спожитої у будівлі послуги здійснюється з урахуванням показань вузлів розподільного обліку теплової енергії, а у разі їх відсутності - пропорційно опалюваній площі (об`єму) приміщення споживача відповідно до "Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг", затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315.
При цьому, відповідно до п. 3 розділу І Методики, розподіл обсягів спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень (в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом), які є самостійними об`єктами нерухомого майна, не є самостійними об`єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг, та власниками майнових прав на об`єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано.
Методикою розподілу встановлено, що обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будинку, розподіляється між усіма власниками приміщень будинку (включаючи приміщення з індивідуальним опаленням та окремі приміщення з транзитними мережами опалення) пропорційно до опалюваних площ їх житлових/нежитлових приміщень (п. 12 розділу IV Методики розподілу).
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обов`язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. (стаття 76 ГПК України).
За правилами статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позивачем не доведено та не надано належних доказів того, що відповідачам надавались відповідні послуги з теплопостачання, стягнення заборгованості за які є предметом позову в цій справі.
Так, в позовній заяві позивач вказує, що доказами надання послуги з постачання теплової енергії є рішення Виконавчого комітету Ніжинської міської ради про початок та закінчення опалювального сезону за період з лютого 2018 року по лютий 2025 року.
Однак, в цих рішеннях вказано лише про дату початку і припинення надання послуг з теплопостачання. Крім того, із цих же рішень вбачається, що починаючи з опалювального сезону 2018-2019 років, послуги з теплопостачання в місті Ніжин надає також і ТОВ «Крато-НТ».
За таких обставин, враховуючи вищевикладені вимоги чинного законодавства щодо теплопостачання, доказами фактичного надання послуг з теплопостачання на багатоквартирний будинок можуть бути акти подачі та припинення подачі теплоносія на багатоквартирний будинок, акти готовності до опалювального періоду, відомості по приладу обліку теплової енергії встановленому на багатоквартирний будинок, тощо.
Як було вказано вище, ухвалою від 15.05.2025 суд витребував у позивача докази на підтвердження надання комунальних послуг з теплопостачання за адресою: м. Ніжин, вул. Прилуцька, 138, кв. 27, встановивши строк для подання таких доказів - протягом 5 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала суду від 15.05.2025 була направлена позивачу до його електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний суд" та згідно довідки про доставку електронного листа, роздрукованої з комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", доставлена до електронного кабінету 15.05.2025 18:54.
Враховуючи вищенаведені положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 15.05.2025 є такою, що отримана позивачем 16.05.2025.
Проте позивач вимоги ухвали суду не виконав, витребуваних документів не подав, а також не повідомив у встановлений строк суд про відсутність можливості подати докази, які витребовує суд, із зазначенням відповідних причин.
Крім того, в позовній заяві позивач вказує, що в основі нарахувань лежить обсяг фактично спожитої теплової енергії, який визначається за показниками загальнобудинкового лічильника тепла за встановленими тарифами і розподіляється між споживачами пропорційно до опалювальної площі осель.
Втім, доказів встановлення в багатоквартирному будинку за адресою: м. Ніжин, вул. Прилуцька, 138 загальнобудинкового лічильника тепла позивач також не надає.
За правилами ч. 10 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, у разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Зважаючи на неподання позивачем витребуваних судом доказів без повідомлення причин, суд відмовляє у визнанні тієї обставини, що відповідачам дійсно надавалися послуги з теплопостачання.
Тому позовні вимоги суд вважає необґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, в зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 123, 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення солідарно 51 543,24 грн залишити без задоволення.
Копії цього рішення надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Глібова, 1), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ) та арбітражному керуючому Лященку П.В. (14000, м. Чернігів, провулок Коцюбинського, 4/9).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено та підписано 30.05.2025.
Суддя А.С.Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2025 |
Оприлюднено | 03.06.2025 |
Номер документу | 127743216 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні