Господарський суд дніпропетровської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.06.2025м. ДніпроСправа № 904/1840/25
за позовом Центру надання інтегрованих соціальних послуг, м. Сквира Білоцерківського району Київської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ", м. Павлоград Дніпропетровської області
про стягнення 62 821,71 грн,-
Суддя Бажанова Ю.А.
Без виклику (повідомлення) учасників
СУТЬ СПОРУ:
Центр надання інтегрованих соціальних послуг звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" на свою користь 62 821,71 грн. (61 092,90 грн. основного боргу, 1 412, 47 грн, інфляційних втрат, 316, 34 грн 3% річних), витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 082,50 грн., витрати на правничу допомогу у розмірі 5 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № 65 від 18.03.2024 про закупівлю в частині надання товару (бензину) на підставі переданих талонів на пальне.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Копія ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 18.04.2025 у справі №904/1840/25 доставлена Товариству з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" 18.04.2025 о 15:09, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (ухвали господарського суду від 18.04.2025) до електронного кабінету Товариству з обмеженою відповідальністю " ТЕНЕГІЯ ".
Відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.04.2025 у справі №904/1840/25 відповідачу встановлений строк на подання відзиву на позовом протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно із частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Станом на 02.06.2025 від Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" відзиву на позов чи клопотання про продовження строку на подання відзиву на позов до господарського суду не надходило.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Враховуючи, що відповідач не використав наданого законом права на подання відзиву на позов та доказів, а матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, господарський суд вважає за можливе розглянути справу в порядку частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України за наявними у ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
ВСТАНОВИВ:
18.03.2024 між Сквирським психоневрологічним інтернатом в особі заступника директора Вільхівського Віталія Станіславовича, що діє на підставі Положення (Замовник) та Товаристврм з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" в особі директора Істоміної Анни Вікторівни, що діє на підставі Статуту (Учасник) було укладено договір про закупівлю № 65 від 18.03.2024 відповідно до пункту 1.1. якого: Учасник зобов`язується протягом 2024 року та відповідно до умов, зазначених в договорі, передати замовнику товар (Код згідно ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 09130000-9 Нафта і дистиляти (Бензин А-95; Дизельне паливо)) на АЗС учасника з використанням скретч-карток/ талонів (бланків - дозволів внутрішнього обігу на відпуск товару), а замовник зобов`язується приймати у власність товар та повністю оплачувати його вартість (ціну) в порядку та на умовах, визначених в цьому договорі.
Відповідно до пункту 1.2. договору найменування, номенклатура, асортимент та ціна товару наведені в специфікації (додаток №1) до даного договору. Код товару за ДК 021:2015 - 09130000-9 - Нафта і дистиляти (Бензин А-95; Дизельне паливо).
Відповідно до пункту 2.1. договору терміни "поставка Товару", "передача у власність Товару" та "відпуск Товару" вживаються сторонами у тексті цього договору як тотожні поняття.
Відповідно до пункту 2.2. договору під терміном довірена особа замовника (фактичного держателя, пред`явника скретч-картки/талона (Бланка - дозволу внутрішнього обігу)) сторони розуміють будь - яку особу, якій замовник передав скретч-картки/талони (Бланки - дозволи внутрішнього обігу) і тим самим уповноважив її на вчинення дій по отриманню товару від імені та за рахунок замовника. Сторони погоджуються вважати, що кожен, хто пред`являє скретч-картку/талон (Бланк - дозвіл внутрішнього обігу) є уповноваженим представником (повіреним) замовника на отримання товару за цим договором.
Відповідно до пункту 2.3. договору Скретч-картка/талон (Бланк - дозволу внутрішнього обігу (надалі - Бланк) - є документом встановленого зразка та форми, одноразового використання, який посвідчує право замовника та/або уповноваженого ним Користувача на одержання певної кількості та певної марки пального на АЗС. Скретч-картка/Талон (Бланк) надає право замовнику або довіреній особі отримати товар на АЗС. Скретч-картка/талон (Бланк) не є платіжним документом, що підтверджує оплату товару.
Відповідно до пункту 4.1. договору загальна ціна цього договору становить 326 700 грн. 00 коп. (триста двадцять шість тисяч сімсот гривень 00 копійок) з ПДВ, у тому числі ПДВ 54 450 грн. 00 коп.
Відповідно до пункту 4.2. договору ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін. Замовник здійснює закупівлю в залежності від виробничої необхідності замовника та реального фінансування.
Відповідно до пункту 4.3. договору при досягненні загальної ціни договору, повного виконання сторонами умов договору, Договір припиняє свою дію, якщо інше не передбачено договором.
Відповідно до пункту 4.4. договору сторони дійшли згоди, що учасник здійснює відпуск товару, а замовник зобов`язується приймати у власність та оплачувати вартість товару, по ціні яка встановлена учасником та визначена в специфікації до даного Договору.
Відповідно до пункту 4.5. договору дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
Відповідно до пункту 4.6. договору даний договір може бути розірваний достроково за бажанням однієї із сторін за умови письмового повідомлення про це однією стороною іншу сторону не менше ніж за 15 календарних днів до очікуваної дати розірвання.
Відповідно до пункту 5.1. договору розрахунки проводяться у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок учасника, що зазначений в цьому договорі.
Відповідно до пункту 5.2. договору розрахунки між учасником та замовником здійснюються відповідно до видаткової накладної та рахунку-фактури наданого учасником, шляхом оплати вартості товару згідно специфікації протягом 10 (десяти) робочих днів після його отримання.
Відповідно до пункту 5.3. договору грошова одиниця - гривня.
Відповідно до пункту 5.4. договору моментом виконання зобов`язань замовника перед учасником по оплаті товару вважається момент надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок учасника, зазначений у цьому договорі.
Відповідно до пункту 6.1. договору учасник поставляє (передає у власність) замовнику товари на таких умовах: ЕХW - адреса АЗС (згідно додатку №2), відповідно до офіційних правил тлумачення торговельних термінів INCOTERMS в редакції 2010 року. Сторони погоджують, що при застосуванні вказаного базису поставки (ЕХW) завантаження товару (заливання в автотранспорт) здійснюється силами учасника.
Відповідно до пункту 6.2. договору поставка за договором здійснюється учасником цілодобово по скретч-картці/талону (бланку) з АЗС Учасника, перелік яких міститься в Додатку № 2 до Договору. Скретч-картка/талон (Бланк) не є засобом розрахунків/платежів між Сторонами. Скретч-картка/талон (Бланк) містить інформацію про вид і об`єм нафтопродуктів, якими буде заправлений автотранспорт замовника при наданні таких Бланків на АЗС протягом терміну дії такого бланку.
Відповідно до пункту 6.3. договору строк передачі товару: з дати укладення договору до 31.12.2024.
Відповідно до пункту 6.4. договору строк передачі скретч-карток/талонів (Бланків) - протягом двох робочих днів з дати отримання заявки.
Відповідно до пункту 6.5. договору місце поставки товару - АЗС Учасника, перелік яких міститься в Додатку № 2 до Договору.
Відповідно до пункту 7.1.1. договору замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати поставлений і прийнятий товар.
Відповідно до пункту 7.2.1. договору замовник має право контролювати поставку товарів відповідно до умов визначених цим договором;
Відповідно до пункту 7.2.2. договору змовник має право отримувати товари на АЗС Учасника та АЗС, що входять у систему безготівкових розрахунків за скетч-картками/талонами (Бланками) учасника.
Відповідно до пункту 7.3.1. договору учасник зобов`язаний забезпечити передачу товару замовнику в кількості за якістю і на умовах, встановленими цим договором.
Відповідно до пункту 7.3.5. договору учасник зобов`язаний забезпечити наявність пального за першою вимогою замовника по факту пред`явлення ним скретч-картки/талону (Бланку) на певній АЗС.
Відповідно до пункту 7.4.1. договору учасник має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за переданий ним замовнику товар.
Відповідно до пункту 11.1. цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє до « 31» грудня 2024 року, а в частині взятих на себе зобов`язань - до їх повного виконання.
Сторонами узгоджена та підписана Специфікація (Додаток №1 до договору про закупівлю №65 від 18.03.2024) на суму 326 700, 00 грн. з ПДВ).
Так, відповідно до Специфікації (Додаток №1 до договору про закупівлю №65 від 18.03.2024) найменування товару Бензин А-95 (ДК 021:2015: 09132000-3 - Бензин) кількість 2100 л, ціна за одиницю з ПДВ 49,50, сума грн. з ПДВ 103 950, 00 грн., Дизельне паливо (ДК 021:2015: 09134200-9 -Дизельне паливо) кількість 4500 л, ціна за одиницю з ПДВ 49,50, сума грн. з ПДВ 222 750, 00 грн.
23.07.2024 Сквирський психоневрологічний інтернат (Замовник) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" (Постачальник) керуючись підпунктом 1 пункту 19 Особливостей, які затверджені постановою Уряду № 1178 від 12.10.2022 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів дня його припинення або скасування" (далі Особливості), "зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника" згідно з пунктом 12.1 Договору № 65 від 18.03.2024 та частиною 1 статті 188 Господарського кодексу України, частиною 1 статті 652 Цивільного кодексу України, уклали Додаткову угоду до Договору № 65 від 18.03.2024.
Відповідно до пункту 1. додаткової угоди сторони домовились зменшити обсяг предмета договору, внести зміни до Договору № 65 від 18.03.2024 і викласти в такій редакції: "пункт 4.1 додаткової угоди загальна ціна цього договору становить 222 675 грн. 75 коп. (двісті двадцять дві тисячі шістсот сімдесят п`ять гривень 75 копійок), у тому числі ПДВ 37 112 грн. 63 коп. (тридцять сім тисяч сто дванадцять гривень 63 копійки)".
Відповідно до пункту 2. додаткової угоди специфікацію (Додаток № 1 до Договору) викласти в редакції, що є додатком 1 до цієї додаткової угоди.
Усі інші умови Договору залишаються незмінними.
Відповідно до пункту 3 додаткової угоди ця додаткова угода складена у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу та є невід`ємною частинок Договору.
Відповідно до пункту 4 додаткової угоди ця додаткова угода набирає чинності з дня її підписання і діє по 31.12.2024 включно.
Сторонами узгоджена та підписана Специфікація (Додаток №1 до додаткової угоди) на суму 222 675,75 грн. з ПДВ
Так, відповідно до Специфікації (Додаток №1 до додаткової угоди) найменування товару Дизельне паливо (ДК 021:2015: 09134200-9 - Дизельне паливо) кількість 750 л, ціна за одиницю з ПДВ 49,50, сума грн. з ПДВ 37 125, 00 грн., Дизельне паливо (ДК 021:2015: 09134200-9 -Дизельне паливо) кількість 3675 л, ціна за одиницю з ПДВ 50,49, сума грн. з ПДВ 185 550, 75 грн.
На виконання умов договору про закупівлю № 65 від 18.03.2024 та Додаткової угоди від 23.07.2024 Центром надання інтегрованих соціальних послуг було перераховано Товариству з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" 222 675, 75 грн., що підтверджується платіжними інструкціями: № 144 від 22.03.2024 на суму у розмірі 37 125 грн. 00 коп., № 256 від 13.05.2024 на суму у розмірі 37 867 грн. 50 коп., № 404 від 08.07.2024 на суму у розмірі 50 490 грн. 00 коп., № 706 від 11.11.2024 на суму у розмірі 46 703 грн. 25 коп., № 707 від 11.11.2024 на суму у розмірі 50 490 грн. 00 коп.
Відповідно до Рішення Київської обласної ради восьмого скликання № 1155-30-VIII від 12 грудня 2024 року про перейменування СКВИРСЬКОГО ПСИХОНЕВРОЛОГІЧНОГО ІНТЕРНАТУ, внесення змін до його Положення та затвердження його в новій редакції.
Відповідно до статей 7, 19, 140, 143 Конституції України, статті 88 Цивільного кодексу України, статті 57 Господарського кодексу України, статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Регламенту Київської обласної ради VIII скликання, затвердженого рішенням Київської обласної ради від 24.12.2020 № 017-01-VІ (зі змінами), розглянувши подання управління з питань комунальної власності та житлово-комунального господарства виконавчого апарату Київської обласної ради, з урахуванням висновків і рекомендацій постійних комісій Київської обласної ради з питань управління комунальною власністю, приватизації, житлово-комунального господарства та впровадження енергозберігаючих технологій, з питань охорони здоров`я, материнства, дитинства, соціального захисту населення та пенсіонерів, з метою упорядкування відносин у сфері управління спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області, Київська обласна рада вирішила: Перейменувати СКВИРСЬКИЙ ПСИХОНЕВРОЛОГІЧНИЙ ІНТЕРНАТ на ЦЕНТР НАДАННЯ ІНТЕГРОВАНИХ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ.
Центр надання інтегрованих соціальних послуг зазначає, що в нього залишилися невикористаними 60 cкретч-карток/талонів номіналом 20 літрів та один талон номіналом 10 літрів на загальний обсяг 1210 літрів вартістю одиниці найменування грн. (з ПДВ) 50,49 грн., загальною вартістю 61 092,90 грн.: 3046 2327 2838 номінал 20 л., 3046 2327 2839 номінал 20 л, 3046 2327 2836 номінал 20 л., 3046 2327 2837 номінал 20 л., 3046 2327 2834 номінал 20 л., 3046 2327 2835 номінал 20 л., 3046 2327 2835 номінал 20 л., 3046 2327 2832 номінал 20 л., 3046 2327 2830 номінал 20 л., 3046 2327 2831 номінал 20 л., 3046 2327 2828 номінал 20 л., 3046 2327 2829 номінал 20 л., 3046 2327 2826 номінал 20 л., 3046 2327 2827 номінал 20 л., 3046 2327 2824 номінал 20 л., 3046 2327 2825 номінал 20 л., 3046 2327 2822 номінал 20 л., 3046 2327 2823 номінал 20 л., 3046 2327 2820 номінал 20 л., 3046 2327 2821 номінал 20 л., 3046 2236 0438 номінал 20 л., 3046 2236 0439 номінал 20 л., 3046 2236 0436 номінал 20 л., 3046 2236 0437 номінал 20 л., 3046 2236 0434 номінал 20 л., 3046 2236 0435 номінал 20 л., 3046 2236 0432 номінал 20 л., 3046 2236 0433 номінал 20 л., 3046 2236 0430 номінал 20 л., 3046 2236 0431 номінал 20 л., 3046 2236 6744 номінал 20 л., 3046 2236 6745 номінал 20 л., 3046 2325 7098 номінал 20 л., 2325 7099 номінал 20 л., 3046 2322 1972 номінал 20 л., 3046 2322 1973 номінал 20 л., 3046 2322 1974 номінал 20 л., 3046 2322 1975 номінал 20 л., 3046 2327 2854 номінал 20 л., 3046 2327 2855 номінал 20 л., 3046 2327 2852 номінал 20 л., 3046 2327 2853 номінал 20 л., 3046 2327 2850 номінал 20 л., 3046 2327 2851 номінал 20 л., 3046 2327 2848 номінал 20 л., 3046 2327 2849 номінал 20 л., 3046 2327 2846 номінал 20 л., 3046 2327 2847 номінал 20 л., 3046 2327 2844 номінал 20 л., 3046 2327 2845 номінал 20 л., 3046 2327 2842 номінал 20 л., 3046 2327 2843 номінал 20 л., 3046 2327 2840 номінал 20 л., 3046 2327 2841 номінал 20 л., 3046 2322 1976 номінал 20 л., 3046 2322 1977 номінал 20 л., 3046 2322 1970 номінал 20 л., 3046 2322 1971 номінал 20 л., 3046 2325 7096 номінал 20 л., 3046 2325 7097 номінал 20 л., 3045 2867 4423 номінал 10 л.
28.01.2025 Центр надання інтегрованих соціальних послуг направив Товариству з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" лист від 28.01.2025 №59, в якому просить виконати умови договору в повному обсязі або повернути кошти викуплених, але не погашених талонів.
Центр надання інтегрованих соціальних послуг посилається на несвоєчасну та не в повному обсязі поставку товару Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" у сумі 61 821,71 грн. за договором про закупівлю № 65 від 18.03.2024, що і є причиною виникнення спору.
Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача 61 092,90 грн. основного боргу, 1 412, 47 грн, інфляційних втрат, 316,34 грн 3% річних.
Предметом доказування у справі є обставини укладання договору про закупівлю № 65 від 18.03.2024, Додаткової угоди до договору про закупівлю № 65 від 23.07.2024, факт поставки товару, строк оплати, строк дії договору, наявність /відсутність прострочення поставки товару, наявність / відсутність підстав для нарахування пені, відсотків річних та інфляційних втрат.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1 статті 193 Господарського кодексу України).
Статтею 655 Цивільного кодексу України врегульовано, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частини 1 статті 656 Цивільного кодексу України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Згідно зі статтею 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу (стаття 663 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пункту 7.3.5. договору учасник зобов`язаний забезпечити наявність пального за першою вимогою замовника по факту пред`явлення ним скретч-картки/талону (Бланку) на певній АЗС.
Відповідно до пункту 6.3. договору строк передачі товару: з дати укладення договору до 31.12.2024.
Центр надання інтегрованих соціальних послуг зазначає, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" не виконані зобов`язання з поставки товару (палива) загальну суму 61 092,90 грн (60 cкретч-карток/талонів номіналом 20 літрів та один талон номіналом 10 літрів на загальний обсяг 1210 літрів вартістю одиниці найменування грн. (з ПДВ) 50,49 грн).
Доказів поставки товару в обумовлений сторонами строк Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" до суду не надало.
Стаття 693 Цивільного кодексу України регулює питання "попередньої оплати" товару, з якої вбачається, що "попередньою оплатою" визначається встановлений договором обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем.
Відповідно до частин другої та третьої статті 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Тобто, виходячи з аналізу положень статті 693 Цивільного кодексу України умовою її застосування є неналежне виконання продавцем свого зобов`язання зі своєчасного передання товару покупцю. А у разі настання такої умови покупець має право діяти альтернативно: або вимагати передання оплаченого товару від продавця, або вимагати повернення суми попередньої оплати. Тобто, волевиявлення щодо обрання одного з варіантів вимоги покупця має бути вчинено ним в активній однозначній формі такої поведінки, причому доведеної до продавця.
При цьому, оскільки, законом не визначено форму пред`явлення такої вимоги покупця, останній може здійснити своє право будь-яким шляхом: як шляхом звернення до боржника з претензією, листом, телеграмою тощо, так і шляхом пред`явлення через суд вимоги у визначеній законом процесуальній формі - формі позову.
Зазначені висновки суду узгоджуються із правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 27.05.2020 у справі №922/2131/19, від 27.11.2019 у справі №924/277/19, від 20.02.2019 у справі № 912/2275/17, від 30.07.2019 у справі № 904/4899/18.
Центр надання інтегрованих соціальних послуг У листі від 28.01.2025 просив Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕНЕГІЯ" виконати умови договору в повному обсязі або повернути кошти викуплених, але не погашених талонів. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення відповідач отримав лист 05.02.2025.
Таким чином, строк повернення попередньої оплати є таким, що настав.
Доказів повернення попередньої оплати відповідач не надав, доводи, наведені позивачем в обґрунтування позову, не спростував.
Відповідач доказів поставки товару, повернення попередньої оплати у розмірі 61 092,90 грн до суду не надав, доводи наведені позивачем в обґрунтування позову у цій частині не спростував.
За викладеного позовні вимоги, щодо стягнення з відповідача на користь позивача 61 092,90 грн попередньої оплати є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), є порушенням зобов`язання.
Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 Цивільного кодексу України).
Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача інфляційні втрати у розмірі 1 412,47 грн. за період з з лютого по березень 2025 року, 316,34 грн. 3% річних за період з 13.02.2025 по 16.04.2025.
Відповідач контррозрахунку 3% та інфляційних втрат не надав, незгоди щодо арифметичної правильності розрахунку не висловив, вимогу не заперечив.
Згідно з приписами частини 4 статті 165 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин є правомірними та підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 62 821,71грн. (61 092,90 грн. предоплати, 1 412,47 грн, інфляційних втрат, 316,34 грн 3% річних.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", з урахуванням норм частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частина 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір").
Ціна позову становить 62 821,71 грн, отже, сума судового збору за подання даного позову через систему "Електронний суд" складала 2 422,40 грн (3 028,00 грн х 0,8).
Разом з тим, при зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №61YU-693R-275T від 17.03.2025.
Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Цією статтею унормовано підстави повернення судового збору, зокрема зазначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Таким чином, підлягає поверненню з державного бюджету сума 605,60 грн (3 028,00 грн 2 422,40 грн), як надмірно сплачена позивачем при зверненні з позовом до суду.
Оскільки на час ухвалення рішення у справі клопотання особи, яка сплатила судовий збір не подано. господарський суд при ухваленні рішення не вирішує питання про повернення судового збору з Державного бюджету.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на відповідача у розмірі 2 422,40 грн.
В позовній заяві позивачем зазначений попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи складається, в тому числі витрат на правову допомогу у розмірі 5 000,00 грн. В позові вказано, що детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених витрат, необхідних для надання правничої допомоги, буде надано додатково.
Станом на час ухвалення рішення доказів понесення витрат на правничу допомогу позивачем не надано до суду.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Центру надання інтегрованих соціальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тенегія" про стягнення 2 821,71 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тенегія" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Соборна, буд. 99, ідентифікаційний код 44604267) на користь Центру надання інтегрованих соціальних послуг (09001, Київська область, Білоцерківський район, місто Сквира, буд 137, ідентифікаційний код 03188814) 61 092,90 грн попередньої оплати, 1 412,47 грн. інфляційних втрат, 316,34 грн 3% річних, 2 422,40 грн витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 02.06.2025
Суддя Ю.А. Бажанова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2025 |
Оприлюднено | 03.06.2025 |
Номер документу | 127784281 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні